Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 јуни 2014
Мислења
702
Поени од реакции
156
Drustvo edno prasanje ako nekoj e upaten vo toa go molam da mi dade predlog, se gream doma na pecka na peleti e sega problem mi pretstavuva koga snemuva struja ne raboti, a na edno mesto vidov imase eden aparat i do nego akomulator koga snemuva struja se aktivira akomulatorot i si raboti peckata, koga ke dojde struja si se polni akomulatorot, dali nekoj ima videno vakvo nesto i kako se vika toj aparat kade da go pobaram, prasuvav sekade vo mojot grad no nemaat.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.527
Поени од реакции
10.019
Drustvo edno prasanje ako nekoj e upaten vo toa go molam da mi dade predlog, se gream doma na pecka na peleti e sega problem mi pretstavuva koga snemuva struja ne raboti, a na edno mesto vidov imase eden aparat i do nego akomulator koga snemuva struja se aktivira akomulatorot i si raboti peckata, koga ke dojde struja si se polni akomulatorot, dali nekoj ima videno vakvo nesto i kako se vika toj aparat kade da go pobaram, prasuvav sekade vo mojot grad no nemaat.
UPS се вика. Незнам точно кај се продаваат, ама би требало по големиве ланци како Сетек, Анхоч и сл. да ги има, и генерално по продавници за компјутери оти примарно за тоа ги користат.
Автоматски споено мислење:

Tie sto gi pisuvaat upatstvata za klimite na Gree da naucat Angliski
Прегледај го приврзокот 309487
И полошо сум видел...
Многу побитно дали имаат македонско упатство, и како е тоа преведено. Ако е превод од превод, и тоа од лаик, е дури тогаш се интересни упатствата.
Ама среќа ние македонците не ги читаме :ROFLMAO:
 
Член од
8 јуни 2014
Мислења
702
Поени од реакции
156
UPS се вика. Незнам точно кај се продаваат, ама би требало по големиве ланци како Сетек, Анхоч и сл. да ги има, и генерално по продавници за компјутери оти примарно за тоа ги користат.
Автоматски споено мислење:


И полошо сум видел...
Многу побитно дали имаат македонско упатство, и како е тоа преведено. Ако е превод од превод, и тоа од лаик, е дури тогаш се интересни упатствата.
Ама среќа ние македонците не ги читаме :ROFLMAO:
Prasuvav za ups bas vo setec mi kazaa deka toa bilo samo za 5 minuti da moze da izdrzi i nemalo vrska so akomulator.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.527
Поени од реакции
10.019
Prasuvav za ups bas vo setec mi kazaa deka toa bilo samo za 5 minuti da moze da izdrzi i nemalo vrska so akomulator.
Епа и кај нив има декларирана моќ, колку вати, колку саати. Ќе си видиш сам, оти јас незнам колку троши ќумбето. За неколку саата не би требало да биде проблем. Битно погоди ја моќноста да биде поддржувана од инвертерот.
И мој совет, немој ама никогаш да ги слушаш продавачите во Сетек! Мене таа фирма на црна листа ми е!
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Drustvo edno prasanje ako nekoj e upaten vo toa go molam da mi dade predlog, se gream doma na pecka na peleti e sega problem mi pretstavuva koga snemuva struja ne raboti, a na edno mesto vidov imase eden aparat i do nego akomulator koga snemuva struja se aktivira akomulatorot i si raboti peckata, koga ke dojde struja si se polni akomulatorot, dali nekoj ima videno vakvo nesto i kako se vika toj aparat kade da go pobaram, prasuvav sekade vo mojot grad no nemaat.
Prasuvav za ups bas vo setec mi kazaa deka toa bilo samo za 5 minuti da moze da izdrzi i nemalo vrska so akomulator.
Епа и кај нив има декларирана моќ, колку вати, колку саати. Ќе си видиш сам, оти јас незнам колку троши ќумбето. За неколку саата не би требало да биде проблем. Битно погоди ја моќноста да биде поддржувана од инвертерот.
И мој совет, немој ама никогаш да ги слушаш продавачите во Сетек! Мене таа фирма на црна листа ми е!
Точно UPS се викаат тие уреди, и претежно се наменети за компјутери/сервери затоа и кај нас може да се најдат во продавниците за ИТ опрема.
Е сеа тоа акумулаторот/батеријата е вграден внатре во уредот па капацитетот и цената зависат од тоа колкава батерија има внатре.
Имаш основни модели од околку 2000 денари.... до врвни модели по 1000еур што се користат на сервери.
Еден компјутер при оптеретување може да троши и повеќе од 500w затоа и ти рекле дека тие уреди се само за 5 минути....

Најпрво треба да утврдиш колку ти троши печката за да знаеш дали и колку јак UPS би ти бркал работа.
Претпоставувам на таа печката на пелети после палење работи само вентилаторче (пример 20-30w) па можебе ќе си поминеш и со поефтинките за да ти работи 1-2 сааати кога има прекини на струја.

Јас го имам овој модел и на него имам поврзано рутер, екстерен диск, распбери пи и уште неколку такви ситни уреди што вкупно трошат 25w.
Денес имаше прекин на струја од 30 минути и без проблем си ги издржа тие уреди активни. Само има една маана, титка цело време додека нема струја и не најдов како да го исклучам тоа алармот :yid:
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Јас на едниот кат имам Даикин Сенсира 5.5 kw веке 2 ипол години и сум супер задоволен и до греење и со ладење... а за потрошувачката да не зборам (без пари).
Е сега на другиов кат исто така сакам да ставам квалитетен клима сакам уште подобра клима/ класа од оваа бидејќи увидов дека вреди да се уложи пари во квалитетен клима уред.

Од митдубиши знам на форумов го фалеа многу моделот FH но одамна не сум во тек си климиве и не сум истражувал, а сега гледам доста многу модели имаат извадено и не знам што е што. И какви се разликите во перформанси мегу премиум климите или народски кажано меѓу Јапонците.
Со ѕидови од 43см ти е доволна 5.5, или 22000bt јас имам исто сендвич ѕидови со стиропор и 43см и се греам со 5.5 (инаку просечно е 6.3kw или 22000bt)а за модулација не може 5.5 во 70м2 да спушта на 200w инаку кај мене на овие температури 12 надворешна постојано работи со 492w на зададена 25 внатрешна,а во просторијата на средина од висина на просторот имам 26.9 степени со издув 640м2
Инаку изборот на марка за клима е твој..
 
Член од
8 јуни 2014
Мислења
702
Поени од реакции
156
Точно UPS се викаат тие уреди, и претежно се наменети за компјутери/сервери затоа и кај нас може да се најдат во продавниците за ИТ опрема.
Е сеа тоа акумулаторот/батеријата е вграден внатре во уредот па капацитетот и цената зависат од тоа колкава батерија има внатре.
Имаш основни модели од околку 2000 денари.... до врвни модели по 1000еур што се користат на сервери.
Еден компјутер при оптеретување може да троши и повеќе од 500w затоа и ти рекле дека тие уреди се само за 5 минути....

Најпрво треба да утврдиш колку ти троши печката за да знаеш дали и колку јак UPS би ти бркал работа.
Претпоставувам на таа печката на пелети после палење работи само вентилаторче (пример 20-30w) па можебе ќе си поминеш и со поефтинките за да ти работи 1-2 сааати кога има прекини на струја.

Јас го имам овој модел и на него имам поврзано рутер, екстерен диск, распбери пи и уште неколку такви ситни уреди што вкупно трошат 25w.
Денес имаше прекин на струја од 30 минути и без проблем си ги издржа тие уреди активни. Само има една маана, титка цело време додека нема струја и не најдов како да го исклучам тоа алармот :yid:
Na mojata pecka pisuva 450W napon
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Инаку ако за нешто би ги пофалил Грее тоа е за моделот Soyal дизајнот е фантастичен,едноставно плени со својата убавина и елегантност на заводливи линии и тонови кои просто те оставаат без здив,и мислам оти е најубавата клима на пазаров не во однос на технички параметри туку во дизајнот,е тука грее ги надмина сите барем сега засега..
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.527
Поени од реакции
10.019
Na mojata pecka pisuva 450W napon
Тоа е максимална моќ, претпоставувам добар дел отпаѓа на греачот кој работи само при палење. Како што кажа и @zlatko_ti412 упс доаѓа во разна моќ! Ти барај 500w/h како некој минимум. Откога ќе разгорат пелетите после само вентилатор, електроника и пужот(кој и онака не работи континуирано) треба да се напојуваат. Два-три саата без проблем треба таков упс да издржи.
 
Член од
6 мај 2021
Мислења
21
Поени од реакции
29
Инаку ако за нешто би ги пофалил Грее тоа е за моделот Soyal дизајнот е фантастичен,едноставно плени со својата убавина и елегантност на заводливи линии и тонови кои просто те оставаат без здив,и мислам оти е најубавата клима на пазаров не во однос на технички параметри туку во дизајнот,е тука грее ги надмина сите барем сега засега..
Spored mene najubav dizajn ima Gree Amber mnogu mi e ubav toj simplisticen dizajn na vnatresnata edinica i dalecinskoto
 
Член од
9 октомври 2021
Мислења
1
Поени од реакции
1
Drustvo edno prasanje ako nekoj e upaten vo toa go molam da mi dade predlog, se gream doma na pecka na peleti e sega problem mi pretstavuva koga snemuva struja ne raboti, a na edno mesto vidov imase eden aparat i do nego akomulator koga snemuva struja se aktivira akomulatorot i si raboti peckata, koga ke dojde struja si se polni akomulatorot, dali nekoj ima videno vakvo nesto i kako se vika toj aparat kade da go pobaram, prasuvav sekade vo mojot grad no nemaat.
DOPOLNITELNO NAPOJUVANJE NA PUMPI ZA PARNO - UPS (reklama5.mk)

Јас користам вакво во комбинација со акумулатор од 45 амперчаса и моторот за парно работи 8 часа (најмалку е тоа, можда и 12 ќе турне). Го имам 5-6 години, пред 3-4 години по грешка вклучивме преку него појак уред и од загревање се стопи малку надворешната пластика ама сепак не прегоре :)

Разликата од компјутерски УПС е што кога ќе снема струја прави краткотраен прекин на струјата, можеби 0.1-0.2 секунди, треба да прашаш дали тоа ќе претставува проблем за печката.
 
Член од
2 август 2017
Мислења
261
Поени од реакции
361
Веројатно претходно веќе било поставено слично прашање, но тешко е за барање низ 3000+ страни, а можеби има и понови информации.

Бидејќи веќе имам постоечка инсталација за парно со гусани радијатори, дали може да се поврзе на топлинска пумпа и дали е паметно / економично? Знам дека топлински пумпи не креваат висока температура на флуид и веројатно ќе предложите догревање со струја или некакви импровизации со вентилатори зад радијаторите. Дали има некој лично искуство со ваков систем и каква е потрошувачката во однос на сплит инвертер?
Братче џабе прашуваш на форумов никој нема да ти одговори, овде има само продавачи на клима, претежно од фирмата грее и наместо да се отвараат дискусии исклучиво за тоа како да се најде решение до најекономично греење и затоплување, тие ја претворија темава во продавање и анализирање на клима уредите.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Братче џабе прашуваш на форумов никој нема да ти одговори, овде има само продавачи на клима, претежно од фирмата грее и наместо да се отвараат дискусии исклучиво за тоа како да се најде решение до најекономично греење и затоплување, тие ја претворија темава во продавање и анализирање на клима уредите.
Te cekavme tebe da kazes nekoj sovet, ama izgleda jok...
Stom nemas, podobro kazi deka neznaes.
Автоматски споено мислење:

Веројатно претходно веќе било поставено слично прашање, но тешко е за барање низ 3000+ страни, а можеби има и понови информации.

Бидејќи веќе имам постоечка инсталација за парно со гусани радијатори, дали може да се поврзе на топлинска пумпа и дали е паметно / економично? Знам дека топлински пумпи не креваат висока температура на флуид и веројатно ќе предложите догревање со струја или некакви импровизации со вентилатори зад радијаторите. Дали има некој лично искуство со ваков систем и каква е потрошувачката во однос на сплит инвертер?
Moze da se postavi toplinska pumpa vozduh-voda.
Sosema dovolna ti e temperatura na voda sto ja obezbeduva toplinska pumpa.
Najdobro idi go salon na Gree, ke ti kazat se i ke dojdat na uvid na lice mesto.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.527
Поени од реакции
10.019
Te cekavme tebe da kazes nekoj sovet, ama izgleda jok...
Stom nemas, podobro kazi deka neznaes.
Автоматски споено мислење:


Moze da se postavi toplinska pumpa vozduh-voda.
Sosema dovolna ti e temperatura na voda sto ja obezbeduva toplinska pumpa.
Najdobro idi go salon na Gree, ke ti kazat se i ke dojdat na uvid na lice mesto.
Така де! Овој одговор го чекавме...
Некој да го з@ебе и да му каже дека гусани радијатори и ТП се match made in heaven!
И после зошто ве хејтале на темава...
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.930
Поени од реакции
6.094
Kako gi podesuvate klimite navecer na 16 stepeni so ifeel opcija oklucena ili samo na 16 stepeni?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom