Формула 1 - сезона 2021

Кој ќе биде шампион во Формула 1 за 2021 ?


  • Вкупно гласачи
    113
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 јуни 2020
Мислења
96
Поени од реакции
139
МЕКЛАРЕН!!!! КОНЕЧНО!!! Кој чека ќе дочека!!! 1-2 Победа за Мекларен во Монца по пауза од 9 години и директен судар помеѓу Хамилтон и Весртапен го одбележаа вечерашното гран при во Италија.

Видеото можете да го погледнете на линкот подолу


 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.772
Поени од реакции
14.052
По другите форуми вријат против Макс, изгледа тој кај нас има најмногу фанови. Во првиот круг кога Луис напаѓаше во Аскари кривината Макс излезе од тркачката патека не само пред кривината туку и во самата кривина со цел да го исфрли, се гледа на сликите по Даниел и Ландо која е тркачката патека. Јес дека Макс беше сеуште понапред при влезот во кривина, зато и Луис се повлече ама тој остава 0 простор за противникот кога се брани ама затоа при напад сака да му се поттргнат по можност, во противно тој ке ги поттргни, уште се сеќавам пред 2 сезони на Леклер како му ја зеде победата на 3-4 круга пред крајот не се сеќавам која патека беше кога практично го истурка од патеката.

Прегледај го приврзокот 306890Прегледај го приврзокот 306891

Иначе во овој свиок често има напади на возачите и заедно по 2 болиди без проблем влегуваат и излегуваат од свиок паралелно, ама се разбира ако се фер тркачи.
Во Австрија Макс требаше да јаде казна кога го избутка Чарлс, исто како што Леклер требаше да добие повеќе од предупредување кога го избута Хамилтон во Монца пред 2 години. Ама стујардиве пичиња, страв им е да ги казнат РБ и Ферари на нивните домашни патеки, исто како што не го казнија Луис во Силверстон.

Сликиве што си ги ставил само докажуваат дека Хамилтон не е цвеќе за мирисање, ама Макс го јаде стапот ради репутацијата што ја имаше во 2015/16. 2017-2020 кога лабаво си земаше титули Луис со супериорен болид и циркузантите Ферари и Себ како противнци за сезона и пол топ му дојдоа за имиџот. Подзаборавија луѓето дека Луис и не е баш најчист/фер возач :D

Овие два свиока на сликиве се исти/слични како во Имола каде што Хамилтон исто така се прошета по тротоарчињата заради иста причина - агресивно возење на надворешната линија во кривина намената за болид и пол. И во Имола, и тука, Макс ја има внатрешната и супериорна линија за кривината, е пред Хамилтон, и си вози нормално како и сите други. Луис нема што да бара дуел овде кога е зад/до Макс на инфериорната тркачка линија и треба да се повлече.
---------------------------------------------------------
Да не постирам двапати, овој дел ко посебен коментар глеј го.

За казнава од 3 места на Макс не ми се ни збори, се посраа стујардите уште еднаш. Чист тркачки инцидент што испадна спектакуларен ради глупиот колбасест тротоар.
Макс влезе малце агресивно, Хамилтон не се дава и проба да го истурка, Макс нема каде да оди, мава во тротоарчето и бам бум му се качи на ушка.
Колку за споредба, Ботас доби 5 места за карамболот во Унгарија (заслужено). За што доби Макс 3 места казна тука освен да биде шампионатот понеизвесен? :cautious:

Строл лета со пуна гас додека има жолти знамиња и стујардите не го казнија, само предупредување доби после трката. Критериумиве за казни на ФИА им се леле мајко...конзистентност нула.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.135
Поени од реакции
2.775
После оваа победа на Мекларен добро би било да се врати од следната година како во старите добри времиња... Како во крајот на 80-тите и почетокот на 90-тите. Кога се бореше нон стоп против Вилијамс... А и Вилијамс треба да се врати во форма како во тие периоди. Е тоа би била баш правата формула1...
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Како од калап да ве вадат бе :pos:

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
- Ало срцка, пази сега јавија на радио некој кретен возел во спротивен правец на автопатот!
- Абе да е еден само, јас најмалку стотина сретнав до сега :)
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
„Veoma sam ponosan na sudije. Mislim da mi treba neko vreme da o tome ozbiljno razmisim, ali mislim da ovo definitivno predstavlja presedan. Mislim da je to važan presedan za napredak bezbednosti vozača i da postoje tačno postavljena pravila„, rekao je Luis Hamilton posle kazne koju je dobio Maks Ferstapen.

„Ovo će se nastaviti dok ne naučimo iz ovakvih scenarija na stazi. Ja nemam istoriju ovakvih incidenata. Kada se izvučeš sa ovakvim stvarima, lako je da kasnije nastaviš da ih praviš. Svi mi smo na ivici. Kada smo na pravoj liniji, svaki vozač pokušava da zadrži svoju poziciju. Kada si točak uz točak u krivini, a bolid je i dalje pored tebe sa spoljne strane moraš da ostaviš prostor kada je automobil ispred tebe. Postoji pravilo da vozač koji je ispred, njegova je krivina i ovaj drugi mora da se povuče„, poručuje Britanac.

Најголемо и најгадно гомно во било кој спорт. Диего Коста и Суарез се мали деца за дегенов.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.860
Поени од реакции
7.705
Не знам на другите возачи како не му скисна па и тие да го исфрлаат вака.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.772
Поени од реакции
14.052
Postoji pravilo da vozač koji je ispred, njegova je krivina i ovaj drugi mora da se povuče„, poručuje Britanac.
Па ако е така што не се повлече во Силверстон, Имола и Монца првиот круг кога Макс беше пред него? :cautious:
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.266
После оваа победа на Мекларен добро би било да се врати од следната година како во старите добри времиња... Како во крајот на 80-тите и почетокот на 90-тите. Кога се бореше нон стоп против Вилијамс... А и Вилијамс треба да се врати во форма како во тие периоди. Е тоа би била баш правата формула1...
Aко не и Бенетон да го вратиме?
Автоматски споено мислење:

Евего бе, добар е, ништо не му фали.


Sent from my LM-V450 using Tapatalk
Ова е тажно, не е ни смешно
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.135
Поени од реакции
2.775
Aко не и Бенетон да го вратиме?
Автоматски споено мислење:


Ова е тажно, не е ни смешно
E што тим беше Бенетон да му го опрам!!! Две возачки титули...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom