Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
12 мај 2021
Мислења
110
Поени од реакции
223
Пред неколку дена во Гет Кафе (кафич во Аеродром) влегле полицајци за проверка, им ги бараа личните карти и ковид сертификатите, они ги немаа, и полицаецот им рекол, направете ми Фејзбук профил за да не ви лапнам казна :D
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.528
20210907_162523.jpg

do pred 3 dena NSW (sydney). ova e na 37k slucaevi dosega, na 1300+ slucaevi dnevno so nekoj 10-12 zrtvi dnevno.

viktoriskiot bran lani bese uglavno vo staracki domovi taka da tie 750 zrtvi se 70+ god
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Се чудам тој првиот што ја измислил првата вакцина дали го прашале дали му е прва. Браво за аргументот. Не стварно. По таа логика не смее да има иновации пошто нели, нема искуство за тоа новото што некој ќе го измисли. Иначе малце е срамота да се негира експертизата на тие луѓе, што ги измислиле вакцините. Не мислам само на Бионтех туку тоа важи за сите други. Секоја им чест. Туку продолжи да се лекуваш со чаеви и силна верба во имуниот систем.
Сеуште е дискутабилно ова сега што се инјектира во форма на генетски средства правејќи инфекција, која треба да испровоцира имунолошки одговор, да се нарече и спореди со класичната вакцина. Премногу сигурно зборуваш за нешто што е непознато, како и зошто?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.181
Поени од реакции
21.305
Сеуште е дискутабилно ова сега што се инјектира во форма на генетски средства правејќи инфекција, која треба да испровоцира имунолошки одговор, да се нарече и спореди со класичната вакцина. Премногу сигурно зборуваш за нешто што е непознато, како и зошто?
Pa sekoaj vakcina treba da isprovocira imunoloski odgovor za vo slucaj teloto da se sooci so vistinskiot virus da ima vekje imunitet za da se izbori. Imas klasicni vakcini so Kineskite, tie za razlika od novive imaat nekoi slabosti i zatoa ima progres tuka. Kako e nepoznato? Poznato e samo za kogo kako.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.863
Поени од реакции
7.253
комшиски муабети
на другар една комшика му кажува за некој шо го знаел дека умрел по 15 дена од ревакцина со фајзер
седиме кај него и овој ми го кажува тоа на мене, од таму мајка му вика каква вакцина бе рак му откриле пред некој месец, другаров вика леле ја на 100 души кажав веќе од вакцина дека отишол…


Sent from my iPhone using Tapatalk
А може ли да го употребиме вашето тврдење за ковидот:
Ама да не ја примел вакцината ќе живеел до крајот на животот :toe:. Има луѓе кои ракот го победуваат или живеат со него со децении. Жива му фамилија.

И за едното и за другото имаме многу примери, значи не е црно бело :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.212
Поени од реакции
78.776
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Претходно овде објавив статистика за вакцинација во Турција.

18 август
Мапа на вакцинација во Турција, забележливо е што над 75% вакцинирани над 18 години има во западниот дел а најмалку во југоисточниот дел каде дел од населението живее со племенски обичаи.
Истанбул како еден мегалополис има извонредна стапка од 71,4%.

Со прва доза се вакцинирани 72,54% од полнолетните граѓани, со две дози 54,98% а аплицирани се и 7.195.181 вакцини трета доза.

Прегледај го приврзокот 306106

Еве ја сегашната состојба.

Прегледај го приврзокот 306105

6 септември

Со прва доза се вакцинирани 80,47% од полнолетните граѓани, со две дози 62,23% а аплицирани се и 9.028.066 вакцини трета доза.
Не постои повеќе регион со под 55% вакцинација на население над 18 год.
Останаа уште неколку региони со вакцинација помеѓу 55% и 65%.


Кога би имало ваква мапа за Македонија тогаш само неколку града би биле во портокалово, другите сите црвено!

Дајте статистика и податоци ако имате за тоа со кои видови на вакцини и од кои производтели се одвива вакцинацијата во Турција.

Јас мислам дека имав читано дека претежно со Кинески вакцини се одвиваше на почетокот вакцинацијата во Турција, знам Ердоган се вакцинираше пред камери со Кинеска вакцина не знам дали беше Синофарм или Синовак ( мислам беше Синофарм во прашање).

Знам Турција бараше од Русија дозвола за производство на Спутник В во Турција, но Русија не го дозволи производството.
Сега да не се промени ситуацијата околу вакцините во Турција? Да не почнаа да пристигнуваат и вакцините Фајзер, Модерна, Џонсон-Џонсон и Астра Зенека?
Автоматски споено мислење:

... како замена на вакцината, mAb или moAb, моноклонални антитела се молекули развиени во лабораторија така дизајнирани да го имитира или зајакне природниот имунолошки систем на телото против напаѓачот антигенот (инфекција), моноклоналната антитела се создава со изложување на леукоцити на одреден вирусен протеин, кој потоа се клонира за да произведе масовно антитела за да се насочи кон тој вирус, пред СОВИД-19, беа развиени моноклонални антитела за лекување на неколку вирусни инфекции, како што се ебола и беснило,

...конекцијата антитела/леукоцити, највероватно си ја мислел за (бустерите) ревакцинациите со антиковид вакцини со три, четири, пет дози што ќе ни го иритира нон стоп имуниот систем во создавање на циркулативна (која цело време се движи) заштитна антитела IgG, како и Т и Б лимфоцити (леукоцити) што всушност преставува нашиот клеточен имунитет, напад на Т и Б лимфоцити кои се всушност се леукоцити убијци на антигенот и причинителот на инфекцијата Sars-CoV-2 вирусот,

... и на крај сигурно си сакал да кажеш, дека леукоцитите како најважни елементи на вродениот имунолошки систем кои посредуваат во брз одговор на прокоагулантните стимули, поради потојано иритирање на имуниот систем со бустер при што доаѓа до активирањето на леукоцитната прокоагулантна активност како одговор на стерилно воспаление може да биде неприспособливо и се поврзува совпаѓањето на микро- и макроваскуларната тромбоза со воспалителни патологии,

... но уште се контроверзни мислења што се однесуваат на улога што ја играат неутрофилите и моноцитите (леукоцити) во формирањето на тромб, но континуираниот развој на физиолошки релевантни ин виво модели на тромбоза и внимателна проценка на придонесот што го даваат леукоцитите во тромбоинфламаторни состојби ќе дадат нови сознанија за механистичката основа на тромбоза,

... овие откритија можат клинички да се применат во подобра идентификација на лица изложени на ризик од тромбоза, како и нови цели за развој на профилактички или антикоагулантни (clexan) третмани на тромбите, т.е меѓу воспаление и коагулација мора да се земе предвид потенцијално поволната улога што може да ја имаат активностите на леукоцитите во регулирање на исходот на болеста и решавање на тромбот со развојот на нови инхибитори на прокоагулантна активност поврзана со леукоцити може конечно да се покаже како ефикасен во намалувањето на тромбоза, што највероватно си го начнал во некој портал поврзано со вештачкиот имунитет со антиковид вакцини и самата болест СОВИД-19,

Како медицинско лице, која вакцина ја сметаш за најдоверлива?
И ти се вакцинираше ли?
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Pa sekoaj vakcina treba da isprovocira imunoloski odgovor za vo slucaj teloto da se sooci so vistinskiot virus da ima vekje imunitet za da se izbori. Imas klasicni vakcini so Kineskite, tie za razlika od novive imaat nekoi slabosti i zatoa ima progres tuka. Kako e nepoznato? Poznato e samo za kogo kako.
Баш кинеската е најголема енигма, сите го имаат заедничкиот проблем го немаат изолирано вирусот, а токму кинеската наводно е со ослабен. Како?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Баш кинеската е најголема енигма, сите го имаат заедничкиот проблем го немаат изолирано вирусот, а токму кинеската наводно е со ослабен. Како?
Еден колега ми го збореше ова уште у старт на пандемијата. Кој ви кажал дека не е изолиран вирусот :D? Без да изгуглаш, колку знаеш за изолирање вируси?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.181
Поени од реакции
21.305
...па сигурно и ти гуглираш, не си присутен на лице место во лабораторија на BioNTech, ако веќе сакаш попрецизно моментален ,,изум,, на турски пар преселен во Германија Ugur Sahin и Ozlem Tureci кои претходно работеле во Ganymed Pharmaceuticals во 2001, меѓу најбогати 100 души во Германија, дури и медениот месец и прва брачна ноќ ја поминале во онколошката лабораторија,
,,...Sahin was born in Iskenderun, a city on Turkey's Mediterranean coast, moved to Cologne, Germany when he was four, where his father worked at a local Ford factory. He met Tureci, the daughter of a Turkish physician, when the pair were both embarking on their academic careers.

Прегледај го приврзокот 306122 Прегледај го приврзокот 306126

,,...Their Covid-19 vaccine approach uses genetic material, mRNA, to trick cells into producing bits of protein that look like pieces of the virus. The immune system learns to recognize and attack those bits and, in theory, would react fast to any actual infection.
It uses the never-before-approved technology called messenger RNA, or mRNA, to spark an immune response in people who are vaccinated.

Прегледај го приврзокот 306128 Прегледај го приврзокот 306129

Sahin, 55, and Tureci, 53, set up BioNTech in the central German city of Mainz in 2008. On Monday the company's partner, US pharmaceutical giant Pfizer, said their candidate vaccine was more than 90% effective in preventing infection in volunteers.
The pair, both trained physicians, established their previous company, Ganymed Pharmaceuticals, in 2001 to work on developing cancer-fighting antibodies, eventually selling it for $1.4 billion in 2016.
Chief Executive Sahin and Chief Medical Officer Tureci are listed among Germany's 100 richest people, according to the weekly Welt am Sonntag newspaper. On Tuesday, the market value of their Nasdaq-listed company jumped to $25.72 billion -- a massive leap from $4.6 billion last year....,,
Bijons gledam dobro go vlasejs google. Sekoja cest za dvajcava od kaj dosle i sto postignale. Toa sto se megju najbogatite Germanci e sega posto imaat akcii od nivnata firma Biontech koja normalno stana mnogu vredna. Dobro gi koristat parite vlozuvaat vo kompanijata za da prodolzat rabotata protiv rakot.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.685
Поени од реакции
12.079
Дали на саемот на книга (деновиве кај Б Трајковски) на отворено може да идат само вакцинирани? Нигде нема конкретни информации.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.863
Поени од реакции
7.253
Еден колега ми го збореше ова уште у старт на пандемијата. Кој ви кажал дека не е изолиран вирусот :D? Без да изгуглаш, колку знаеш за изолирање вируси?
А тебе кој ти кажа дека е изолиран... вајда не истиот систем поради чии изјави, милиони имаат настрадано, ама никаква одговорност.

Доколку имаа изолирано вирус (цела една единка), како што имаат бактерија, немаше да има толку нелогичности кога се работи за вирусите. За бактериите, многу е едноставно, прецизно и постои 99% усогласеност во ставовите кај научниците и фактите од реалноста. За бактериите важат Коч постулатите, ама за вирусите не било битно да важат истите, па ќе си правиме прикаски какви ни одговараат. :masa:

Дал е вистина или не :toe:
CDC isolate.png

Ова 100% е неедитирано и вистинито:
Nevertheless, none reported the presence of the entire :misticen:genome of the H5N1 virus in autopsy tissues. To date, the H5N1 viral genome sequences deposited in the GenBank database belonged to the virus isolates.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.181
Поени од реакции
21.305
Поред Роберт Кох институтот и земени бројки во Гермнаија, вакцините се покажаа како доста ефикасни и во време на Делта. 9 од 10 луѓе што се на интензивна се невакцинирани. Само еден починат под 60 години бил невакциниран.


Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom