Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.481
Не бе, ќе му верувам на Филипче дека пандемиите завршиле со вакцини или за прележаните.
Ќе верувам во систем кој шиба кортико во количини мислиш на кит му даваат, или сумамед по неколку дози, без никакви претходни анализи, па смртноста од 43%, препиши ја на Бетмен.
Во постот многу јасно е напишано дека претходно сме имале многу примери каде имало ИДЕНТИЧНА дата дека е безбедно, за после одреден период, да излезе дека со таа ИДЕНТИЧНА дата, можеш газот да си го избришеш. Така е или не е така?
Што во меѓувреме се случи, па не би не снашло истото...

Како мислиш ти доаѓа до контра докази, до рушење на претходен научен консензус... со ќутење како што ти бараш или .... за одговорност нема потреба ни да збориме, системот никаква одговорност, само ние мора да сме слепи послушници.


Дали ти тоа напиша, дека заситени масти и месо е ок да се конзумира...
Е после ова, сериозно сметам дека веќе си почнал да напредуваш во едукацијата и не си слеп фанатичен веган. (y)
Како повеќе ќе напредуваш, ќе си се чудиш самиот на себе си, како си можел толку слепо да веруваш на одредени научни студии.

Машала и да бил погрешен, никому ништо, милиони осакатени, никому ништо, има да си ќутиме и шо дае господ.
Немам никаква замерка што сте решиле целосна доверба да дадете на системот, ама пробај не биди талибанец, па дал сме имале право или не.
Филипче никој не го спомна, спомнав дата која се поклопува од разноразни журнали.

Докторите, и нивните протоколи за ковид никогаш не ги коментирав, давањето на антибиотици исто не, не знам зошто ми се обраќаш за тоа.

Реков во мали количини, и во склоп на добра диета, ако 90-95% од калориите ти доаѓаат од растителна непроцесирана исхрана, и во неа додадеш некое мало парче сирење, 50-100 грама месо, или 2-3 наполитанки, тоа нема да биде лошо за тебе, или дури и да е нема да биде значајно. Значи дозата, и фреквенцијата е многу битна, 1-2 неделно нема проблем. Мојот став со годините не е сменет, секогаш сум тврдел дека ако грото од диетата ти е здрава немаш проблем со мали концентрации на нездрава храна, и многу е цинички да тврдиш друго.

Не сме имале многу примери, а и да сме имале НЕМАМЕ друга опција, и науката не е безгрешна, ама е најдоброто нешто што го имаме, а ти на кого ќе веруваш тоа си е на тебе. Науката и политиката се различни, треба многу време за да се испита целосно одредна хипотеза, кога науката е погрешна тоа е затоа што работеле со датата која била достапна во тоа време, немало доволно време, нити услови да се испита добро, ако потоа искочил НОВ доказ/демант на старата дата, разликата е што грото од научниците како и обичните луѓе го менуваат мислењето, никој не е совршен, ама кај нив е авторитетот заради кој таа информација се прифаќа. Сега за сега, драстична разлика во морталитет имаме од вакцините, и тоа е се што треба да знаете, повторно.
 
Последно уредено:

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.477
Поени од реакции
22.085
Значи Јапонциве пронашле прво 1.6 милиони дефектни дози Модерна, од кој што 500.000 ги аплицирале. Двајце јапонци на 30 години умреле.

Сега нашле уште една дефектна пратка.
Колку што читав починатите Јапонци не добиле од таа шаржа каде било најдено нешто.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.159
Поени од реакции
18.075
Кој ти вика сега да носиш сам маска во кола?
Дебилни се голем дел од мерките, се согласувам, ама и народот ја претерува.
Автоматски споено мислење:


Ги обвинувам за глупостите што ги прават.
300-400 души во затворено не е проживување, туку барање со боринче.
И тие што одат на работа, во многу фирми знам дека носат маски и е задолжително.

Имам виза за Австралија, само е прашање кога ќе отвори граница за влез на нерезиденти. Спореди ги смртните случаи кај нас и кај нив и ќе видиш на кого му избегале конците.
Иронично е дека границата ќе отвори кога ситуацијата ќе биде ко кај нас. Долга е сезоната, Австралија е моментално на почеток и ќе го идат истиот пат. Сеуште се у denial дека работата им излезе од контрола и нема назад, за месец два ќе сватат дека локдаунот им е без поента. Имаат вакцини, ама имаш и ти тука па не ти е доволно тоа.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.225
Поени од реакции
36.441
Иронично е дека границата ќе отвори кога ситуацијата ќе биде ко кај нас. Долга е сезоната, Австралија е моментално на почеток и ќе го идат истиот пат. Сеуште се у denial дека работата им излезе од контрола и нема назад, за месец два ќе сватат дека локдаунот им е без поента. Имаат вакцини, ама имаш и ти тука па не ти е доволно тоа.
Не те разбирам од каде го влечиш заклучокот дека не им вределе мерките?
На 26 милиони имаат 1000 мртви, тука на под 2 милиони имаме речиси 6000 мртви, на некој му имаат избегано конците ;)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.159
Поени од реакции
18.075
Не те разбирам од каде го влечиш заклучокот дека не им вределе мерките?
На 26 милиони имаат 1000 мртви, тука на под 2 милиони имаме речиси 6000 мртви, на некој му имаат избегано конците ;)
Нормално така ако ги споредиш работите ти делува супер, меѓутоа ние сме 2 години во пандемија а кај нив сеа почиња. Да не ти кршам филм ама моментот коа ќе стапнеш ќе бидат ред зоун ко британија :D Таман глеам и они викаат 70 посто било таргет на вакцинација.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.937
Поени од реакции
9.192
Не те разбирам од каде го влечиш заклучокот дека не им вределе мерките?
На 26 милиони имаат 1000 мртви, тука на под 2 милиони имаме речиси 6000 мртви, на некој му имаат избегано конците ;)
Мерките(заштита) се спроведуваат на два начини, или со пари или со полициска бруталност. Се виде дека колку и да има некој пари останува на крај со прст во устата. Не може вечито од резерви да живееш, а се додека сите одат на работа мора да има вирус. Австралија има рестриктирано движење во голема мера финансирано од буџет а на тоа му доаѓа крајот.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.110
Поени од реакции
41.433

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Полесно им е на луѓето да се тешат дека ете, се заразил на свадба и не бил вакциниран, поточно да си ја бараат бељата за разлика од они кој максимално се пазат. Може стварно се заразил таму, меѓутоа еден куп свадби се направија и сите живи здрави. Кај и да го фател ќе го имал истиот епилог, буквално никаква разлика нема освен што веста кај се заразил ви праи да ви е полесно.

Ја од коа почна пандемијата, сум бил на 4. Да не се урочам, немаше проблем на ниедна. Другари мој беа на зрче, егзит кај, милион луѓе од цел свет, исто така живи здрави. Колега фати од фризер, заврши у болница и едвај спаси глава. Тоа ти е живот :icon_lol:
Автоматски споено мислење:


Моеш да го напраиш и тоа, али секогаш е ризикот дека ќе лежиш затвор за фејк сертификат :D Горе доле бараат сите, освен Мош и Интермецо, ама нив не смее да ги закачаме. Во хавана дури мора да го покажеш сертифкатот на камера.
Nikad nema da lezis zatvor za fejk sertifikat, ne gi lazi lugjeto
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.937
Поени од реакции
9.192
наскоро и тука, вакцинираните ќе бидат ВИП граѓани, а вие нема да можете до супермаркет да идете.
Ќе чекаме имуниот систем да ви откаже и ние преземаме контрола.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.058
Поени од реакции
24.051
Мерките(заштита) се спроведуваат на два начини, или со пари или со полициска бруталност. Се виде дека колку и да има некој пари останува на крај со прст во устата. Не може вечито од резерви да живееш, а се додека сите одат на работа мора да има вирус. Австралија има рестриктирано движење во голема мера финансирано од буџет а на тоа му доаѓа крајот.
lol... vo aus 80% od lugeto rabotat. ovde za razlika od mnogu mesta vo svetot imame prilicno dobar i stabilen internet za rabota od doma i toa se praktikuva veke dolgo vreme. industrijata raboti vo golema mera, zatvoreni se prodavnicite/molovite sto ne se smetaat za neophodni. mal del se afektirani daleku e toa od ona sto vie go zamisluvate ovde.

policiski cas ima od 9 do 5. preku den sekoj moze da se dvizi demek 2 saati ama toa nikoj ne go proveruva i treba da se dvizis vo radius do 5km od doma. ovde gradovite se gradeni da sekoj vo toj radius ima bukvalno se sto mu treba taka da ne e toa bog znae kolku strasno. sto znam mene licno ne mi smeta moze navika od zivot u azija kade se zivee lokalno radi sobrakajot.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.760
Поени од реакции
7.587
Nikad nema da lezis zatvor za fejk sertifikat, ne gi lazi lugjeto
Шо знам, фалификувањето исправа е дело опфатено со кривичниот законик. Предвидено е "парична казна или со затвор до три години ".
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.058
Поени од реакции
24.051
Нормално така ако ги споредиш работите ти делува супер, меѓутоа ние сме 2 години во пандемија а кај нив сеа почиња. Да не ти кршам филм ама моментот коа ќе стапнеш ќе бидат ред зоун ко британија :D Таман глеам и они викаат 70 посто било таргет на вакцинација.
vidi da rabotea vakcinite ovde nemase ni da ima pandemija. kako i da e daleku posredeni i pospremni sme od bilo koj. dodaj na toa deka ima i daleku podobri uslovi i moznosti taka da ic ne se sekiraj ok e ovde :icon_mrgr:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.159
Поени од реакции
18.075
vidi da rabotea vakcinite ovde nemase ni da ima pandemija. kako i da e daleku posredeni i pospremni sme od bilo koj. dodaj na toa deka ima i daleku podobri uslovi i moznosti taka da ic ne se sekiraj ok e ovde :icon_mrgr:
Не бе таман работа да се секирам, поспремни сте и без и со пандемија од мкд.
Муабетот ми е дека тоа што го проаѓаа останатите земји, ќе го проаѓате вие наскоро зашто ви попушти браната. После ова никад нема да ги вратите случаите на 0, а моментот коа ќе се тргне локдаунот случаите ќе вивнат у воздух. Не знам колку е народот спремен за 50,100 мртви дневно после година ипол ковид фри.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom