Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Види, ја не видов ниеден овде во форумот кои го брани Филипче и мерките. Затоа едно е политика и мерките друго е вакцините и медицината.
Др. Малоун напротив те демантира, токму се форсира вакцинацијата како резултат на политиката, за која и Др. Фаучи го обвинува и вели дека свесно, јавно лаже, иако веќе за имунолозите вакцинацијата се покажа како фијаско, разочарување т.е. истата е генератор на новите соеви на кои не им се гледа крајот...

 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.007
Поени од реакции
39.656
Др. Малоун напротив те демантира, токму се форсира вакцинацијата како резултат на политиката, за која и Др. Фаучи го обвинува и вели дека свесно, јавно лаже, иако веќе за имунолозите вакцинацијата се покажа како фијаско, разочарување т.е. истата е генератор на новите соеви на кои не им се гледа крајот...

ниеден сој не е генериран од вакциниран човек
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.259
Поени од реакции
21.620
Не, Пановски денеска за Телма (барем тоа гледав), треба трета доза за медицинскиот персонал и хронично болните. Тие што примиле Модерна, АЗ и Фајзер да го примат она што претходно го примиле. Оние со кинеските, трета доза Фајзер. А и Спутник давал одлични резултати, но повторно протераме руски дипломат.

Прашањето ми беше околу клеточниот имунитет. Што полза од нова доза, кога има клеточна заштита!?

Да, во многу држави вакцинирани= прележани, ама ние ги имаме експертите Заев и Филипче, они знаат најдобро. Не е доволно да прележат, иако има 351 реинфекција!

Спутник има модифицирана вакцина за Делта сојот, а Фајзер ја тестира. :)
Не го следам Пановски. Најчесто го следам Дростен кој е корифера за коронавируси. Тој е ептем пазлив некој би рекол препазлив, ама рече не треба по дифолт трета доза доволно добра е заштитата после две, трета само за постари и со слаб имунитет. Негов наратив не е да се одбегнат заразите, тоа е скоро невозможно, туку и во случај на зараза лесно да се помине. Тоа кај вакцинирани под 60 во најголем дел и така ќе биде. И онака помала шанса од смрт и вакцина му изгледа како доволна заштита. Со Спутник мислам е проблемот што не доволно произведуваат. Сум малце наклонет на векторскиве а Спутник дека има две различни дози ми изгледа поефикасна и од АЗ а векторскиве повеќе делуваат на долготраен имунитет.

Жал ми е што во Македонија политичарите придонесуваат со лоши одлуки повеќе луѓе да заболат и умрат од што треба. И поради нив дел од луѓето се скептични према медицината и науката.
Автоматски споено мислење:

Др. Малоун напротив те демантира, токму се форсира вакцинацијата како резултат на политиката, за која и Др. Фаучи го обвинува и вели дека свесно, јавно лаже, иако веќе за имунолозите вакцинацијата се покажа како фијаско, разочарување т.е. истата е генератор на новите соеви на кои не им се гледа крајот...

Не го гледав. Колку што знам цитирал лажна студија која беше повлечена дури и твитот од Малоун е повлечен од него? Тоа беше суштината или што кажал?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.779
Поени од реакции
35.417
Утре со чочек ќе ги најавуваат бројките, кај да е чекам 1500 и над 30 комада во вечните ловишта.
Косово воведоа полициски, тука поради пописот и изборите не верувам да влетаат со таква мерка.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Си крцкаат и свадби и крштевки, вчера на фб гледав слики од Охрид и Тетово (наши), динга народ.
Берово, Каменица и Крива Паланка за 28ми август неможеш место да начекаш никаде. Единствено што беше различно оваа година е што во 01:00 се завршуваше и немаше некои концерти на плоштадите. Еве 29ти исто така гужви повторно. И толку од овие градови со гужви, до 10 септември нешто дијаспорци и после први октомври можеш гол да шеташ нема кој луд да те направи :icon_lol:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Жал ми е што во Македонија политичарите придонесуваат со лоши одлуки повеќе луѓе да заболат и умрат од што треба. И поради нив дел од луѓето се скептични према медицината и науката.
И јас сум скептичен за медицината. Можеме малку да ја опфатиме и историја (не WWII), а можеме и сега. Од фармацевтската индустрија, етичките дилеми, туркањето идеологија, желбата за престиж (его+ контра првото побарано мислење), непокажување интерес за пациентите (читај Дежурна Ординација) и најново, секојдневно менување на ставовите за мерките и вакцините. Самите експерти не можат да се усогласат за било што, сем за тоа дека вакцината спасува животи! Друго ништо.

За експериментите врз децата веќе дебатиравме приватно.

И да, повеќе им верувам на некои доктор(к)и што се мотаат низ форумов, него ли на некоја шалтеруша што ме поздравува како џек (она дигање на главата во стил "што сакаш?") и "намали ова, намали тоа..". Не намалувам ништо. :D

пи.ес. Германскиот не ми е лош, ама го следам Фаучи. Не ми остави нешто посебен впечаток. Изгледа како несигурен, уплашен и сенилен старец. Ама ќе си добие и книга и документарец. Херојот на САД!
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.754
Поени од реакции
7.572
... па, би рекла самиот Windows е надградба на туѓ оперативен систем (DOS) ребрендиран па сега се кити со туѓи перја :cautious:
По твојава логика немцине шо го измислиле моторциклот се китат со туѓи перја пошто го надградиле велосипедот со мотор. :toe:
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.341
Поени од реакции
5.085
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.779
Поени од реакции
35.417
Берово, Каменица и Крива Паланка за 28ми август неможеш место да начекаш никаде. Единствено што беше различно оваа година е што во 01:00 се завршуваше и немаше некои концерти на плоштадите. Еве 29ти исто така гужви повторно. И толку од овие градови со гужви, до 10 септември нешто дијаспорци и после први октомври можеш гол да шеташ нема кој луд да те направи :icon_lol:
Епа истите за неколку денови ќе почнат да шеруваат икони за здравје и ќе свртат по две дози панцеф и сумамед како препорака од госпо.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.616
Поени од реакции
9.200
7. Symptoms: About 30% of all infected persons show no symptoms. Overall, about 95% of all people develop at most mild or moderate symptoms and do not require hospitalization. Early outpatient treatment may significantly reduce hospitalizations.

 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
2.483
Поени од реакции
4.135
абе од фазла глава не боли, така викаат. Само нека викне филипче за бустер и одма идам.
Ако постои опција како, би сакал ова мислење да се назначи да излегува на врвот на секоја тема на форумот.
Секогаш кога ќе се запрашате како едни исти идиоти, со исти лаги, успеваат да се на власт еве веќе скоро 30 години, како успеваат да продаваат најевтини пропаганди, водат агенди, пример како оваа за која е и темата и тн. одговорот ќе го најдете во цитираниот пост.
Одговорот на сите прашања ви е поради тоа што во Македонија (а последните година и нешто дена видовме дека и на глобално ниво) постојат голем број на празноглави дегенерици и глупаци, кои имаат мозок помал од оној на врапче и IQ помал од температурата на воздухот, па може да ги лаже кој ќе стигне.
Само таков лик може да продуцира и ,,размислува" на овој начин, а за жал ги има во доста голем број.
Поради ваквите ликови, на детергентите имаат нагласено дека не смеат да се пијат.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.341
Поени од реакции
5.085
Ако постои опција како, би сакал ова мислење да се назначи да излегува на врвот на секоја тема на форумот.
Секогаш кога ќе се запрашате како едни исти идиоти, со исти лаги, успеваат да се на власт еве веќе скоро 30 години, како успеваат да продаваат најевтини пропаганди, водат агенди, пример како оваа за која е и темата и тн. одговорот ќе го најдете во цитираниот пост.
Одговорот на сите прашања ви е поради тоа што во Македонија (а последните година и нешто дена видовме дека и на глобално ниво) постојат голем број на празноглави дегенерици и глупаци, кои имаат мозок помал од оној на врапче и IQ помал од температурата на воздухот, па може да ги лаже кој ќе стигне.
Само таков лик може да продуцира и ,,размислува" на овој начин, а за жал ги има во доста голем број.
Поради ваквите ликови, на детергентите имаат нагласено дека не смеат да се пијат.
Тие што се на власт 30 години се извршители на длабоката држава и таа ги става и вади од власт кога сака во зависност од нејзините потреби.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Еве занимавка пред спиење со превод но доста е долго.
Дали е теорија на заговор или само обичен заговор кој веќе полека се открива ....
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.830
Поени од реакции
17.627
Епа истите за неколку денови ќе почнат да шеруваат икони за здравје и ќе свртат по две дози панцеф и сумамед како препорака од госпо.
Да да готово сите ќе изгинат :D Ем вакцинирани се сите, не глеам причина зашто да ги мислиш.
Автоматски споено мислење:

Берово, Каменица и Крива Паланка за 28ми август неможеш место да начекаш никаде. Единствено што беше различно оваа година е што во 01:00 се завршуваше и немаше некои концерти на плоштадите. Еве 29ти исто така гужви повторно. И толку од овие градови со гужви, до 10 септември нешто дијаспорци и после први октомври можеш гол да шеташ нема кој луд да те направи :icon_lol:
Дискотеките работат во парк, и горе доле фул се. Мислам некој луѓе од форумов да излезат надвор културен шок ќе ги удри.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom