Најекономично греење и ладење

D

Deleted member 53418

Гостин
Да не ги спомнуваме работите,не тече мед и млеко таму,кажувај ги овие прикаски на друг,за да се разбере треба детално да се елаборира а не да се вадат одредени секвенци
Оваа што ти го зборуваш се прикаски за Малоумни со оштетен мисловен апарат,
Автоматски споено мислење:

Преку глава ми е од вакви црпки со исперени мозоци и оштетен мисловен апарат кои ми кажуваат оти кај нас ништо не чини а таму тече мед и млеко,
Нека кажат дали со 400евра може да се живее во Шведска,Германија и зошто не може???
Кој ти е проблемот нз ни ја. Мене ми е баш мерак што вакви црпки остануваат у мк.
Ако не ти се свиѓа мислењето што реплицираш. Живеј у ск биди газда и кулирај.

МК е 300 години назад во сите аспекти. Освен фамилијарните вредности споредбено со светот.

Здравство ти е срање. Ништо не фун ако немаш врски
Воздух најзгаден у свет, една Индија има помалку загаден воздух...
Образование исто , дипломата не вреди 5 пари.
Партиски вработувања
Нестабилна држава.
Пензии 15к до 20 к мах

Нова кола во мк да купиш е мисловна именка за 95% од луѓето вклучувајќи ме и мене кога живеев таму.
Сопствен дом исто , ќе купиш ама на одмор идење наредни 20години може најдалеку до ШТип
Патување мисловна именка исто најдалеку грчка и београд.

Ова е за обичниот човек а не за буџованите кои имаат дуќани од кпј и лапаат кирии и партиски полтрони кои сега го праат кешот и се праат претприемачи.
Автоматски споено мислење:

Ај прашај колку ќе те кошта таму да си купиш исто 20 метри дрва (претпостави дека живееш во куќа надвор од домет на централно греење).
Проблемот е што ние тука сне 100 години назад.... ем на назад се движиме.
Не е ни дозволено да се грееш на дрва во населбава каде што живеам. И секако се поефтини од мк кубик дрва.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
537
Поени од реакции
851
Кој ти е проблемот нз ни ја. Мене ми е баш мерак што вакви црпки остануваат у мк.
Ако не ти се свиѓа мислењето што реплицираш. Живеј у ск биди газда и кулирај.

МК е 300 години назад во сите аспекти. Освен фамилијарните вредности споредбено со светот.

Здравство ти е срање. Ништо не фун ако немаш врски
Воздух најзгаден у свет, една Индија има помалку загаден воздух...
Образование исто , дипломата не вреди 5 пари.
Партиски вработувања
Нестабилна држава.
Пензии 15к до 20 к мах

Нова кола во мк да купиш е мисловна именка за 95% од луѓето вклучувајќи ме и мене кога живеев таму.
Сопствен дом исто , ќе купиш ама на одмор идење наредни 20години може најдалеку до ШТип
Патување мисловна именка исто најдалеку грчка и београд.

Ова е за обичниот човек а не за буџованите кои имаат дуќани од кпј и лапаат кирии и партиски полтрони кои сега го праат кешот и се праат претприемачи.
Автоматски споено мислење:



Не е ни дозволено да се грееш на дрва во населбава каде што живеам. И секако се поефтини од мк кубик дрва.
Не бе сите на запад возат Мерцедеси, и имаат палати по дома,и трошат колку сакаат,
Кого лажеш и манипулирал јас не реков оти тука е Ок и оти овде не владее Безаконие,ама тоа е до народот (каков народ таква држава)
И не лажи и не манипулирај никого оти со плата од 2000евра во Шведска не се живее ако не работи и Сопругата,а така е и во Германија,
И одговори дали може со 400 е да го поминеш месецот во овие држави
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Не бе сите на запад возат Мерцедеси, и имаат палати по дома,и трошат колку сакаат,
Кого лажеш и манипулирал јас не реков оти тука е Ок и оти овде не владее Безаконие,ама тоа е до народот (каков народ таква држава)
И не лажи и не манипулирај никого оти со плата од 2000евра во Шведска не се живее ако не работи и Сопругата,а така е и во Германија,
И одговори дали може со 400 е да го поминеш месецот во овие држави
Абе ти се бодеш излеа, на 3/4/5/6000 долари плата во Уса плаќаш 50 долара струја и 20 гас што не ти е јасно. Нечини само во ако не си радник другото све е изводливо секаде во светов.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
537
Поени од реакции
851
Абе ти се бодеш излеа, на 3/4/5/6000 долари плата во Уса плаќаш 50 долара струја и 20 гас што не ти е јасно. Нечини само во ако не си радник другото све е изводливо секаде во светов.
Кого лажеш кој зема плата од 6000 долари бегај губи се и не отварај уста, оди види колку земаат во посиромашните и зафрлени држави во САД,
Инаку каде работник зема 6000 долари и во кој град..
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Кого лажеш кој зема плата од 6000 долари бегај губи се и не отварај уста, оди види колку земаат во посиромашните и зафрлени држави во САД,
Инаку каде работник зема 6000 долари и во кој град..
Дечко иди во штаб нека те лажат дека е најдобро во селото од кај што си. ДОбро е нет добивте 2021.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
537
Поени од реакции
851
Дечко иди во штаб нека те лажат дека е најдобро во селото од кај што си. ДОбро е нет добивте 2021.
Не одговараш на ниедно прашање, и ги извршуваше јасно кажаните зборови и со такви како тебе пациенти нема што да се разговара...
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.361
Поени од реакции
3.519
Moze li nekoj da mi objasni koja e razlikata pomegju Haier tundra GREEN (najdena na klimi.mk) i Haier tundra SMART PLUS (najdena na setec.mk)?
Ista shifra imaat AS50TDDHRA-CL ama razlicna podshifra a po se drugo se isti specifikacii/cena itn.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
537
Поени од реакции
851
Денеска така гледајки во табелава за климава ми стана нешто нејасно:
-од каде го вадат Cop од 6,26 за 7степени надворешна и 20внтрешна на еуровент или 7.4 на 12 степени надворешна кога на табелава не може да се пресмета никаде таков Cop врз сооднос на влезна ел.енергија и добиена топлинска енергија кога ни декларираниот Cop 4,04 не може да го извади
плус табелава е со параметри добиени во лабараториски услови
 

Attachments

Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Moze li nekoj da mi objasni koja e razlikata pomegju Haier tundra GREEN (najdena na klimi.mk) i Haier tundra SMART PLUS (najdena na setec.mk)?
Ista shifra imaat AS50TDDHRA-CL ama razlicna podshifra a po se drugo se isti specifikacii/cena itn.
Тоа истата шифра е уствари од внатрешната единица.... што значи дека и на двата модела внатрешниот дел им е ист.
Таа што е различна е шифрата на надворешната единица.....
Вчера монтираа кај роднини.... јас очекував GREEN (1U50MEEFRA) ама изгледа испадна ПЛУС (1U50MEGFRA).
AS50TDDHRA-CLC - внатрешна
1U50MEGFRA - надворешна

Гледам во сервисните
1U50MEEFRA вика носи GSD102UKQA6JT6
1U50MEGFRA вика носи GTD130RKRF8LV6B
Нишо поќе не можам да најдам како инфо за компресориве.... освен од бројките што можам да заклучам дека вториов е со поголема зафатнина од 13цм3 споредено од првиот со 10.2цм3.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.166
Поени од реакции
2.194
Денеска така гледајки во табелава за климава ми стана нешто нејасно:
-од каде го вадат Cop од 6,26 за 7степени надворешна и 20внтрешна на еуровент или 7.4 на 12 степени надворешна кога на табелава не може да се пресмета никаде таков Cop врз сооднос на влезна ел.енергија и добиена топлинска енергија кога ни декларираниот Cop 4,04 не може да го извади
плус табелава е со параметри добиени во лабараториски услови
Ako si ja cital dovolno temava,a i malce temelno ja proucis i analiziras mnogu lesno ke go svatis,zatoa treba da se vrakas stranoci nanazad i da proucuvas.
Porano jas imav i pusttano tabeli za zavisnosta na COP vo odnos na opteretenosta na kompresorot i megusebnata temperaturna razlika.
Toa najubo slikovito e kazano bo tabelite na Toshiba,a principot vazi za site inverteri.
Razgledaj go gorenavedenoot link pa mozi ke ti bide pojasno,a ako nesto ne ti e jasno prasaj.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Денеска така гледајки во табелава за климава ми стана нешто нејасно:
-од каде го вадат Cop од 6,26 за 7степени надворешна и 20внтрешна на еуровент или 7.4 на 12 степени надворешна кога на табелава не може да се пресмета никаде таков Cop врз сооднос на влезна ел.енергија и добиена топлинска енергија кога ни декларираниот Cop 4,04 не може да го извади
плус табелава е со параметри добиени во лабараториски услови
Се правеше научник, стручњак, а основни работи непознаваш....Катастрофа!!!
и уште предлагаш клими на други :facepalm: ....а ова да го прашаш значи дека си апла дудук.
Да те запишам за обука да ти одржам пар часови за читање табели :pos:
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Njima pare , kupcima aluminij


Copper in heat exchangers will be replaced with aluminum, which is one-third to one-fifth the price of copper.

It will accelerate the shift to aluminum for household air conditioners to gain the cost benefits.

A rise in the price of copper has a great influence on profit and loss. We will make efforts to reduce the amount of copper used," said Hiroshi Niwayama, vice president of Fujitsu General.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Тоа истата шифра е уствари од внатрешната единица.... што значи дека и на двата модела внатрешниот дел им е ист.
Таа што е различна е шифрата на надворешната единица.....
Вчера монтираа кај роднини.... јас очекував GREEN (1U50MEEFRA) ама изгледа испадна ПЛУС (1U50MEGFRA).
AS50TDDHRA-CLC - внатрешна
1U50MEGFRA - надворешна

Гледам во сервисните
1U50MEEFRA вика носи GSD102UKQA6JT6
1U50MEGFRA вика носи GTD130RKRF8LV6B
Нишо поќе не можам да најдам како инфо за компресориве.... освен од бројките што можам да заклучам дека вториов е со поголема зафатнина од 13цм3 споредено од првиот со 10.2цм3.
IMG_20210826_203132.jpg
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.223
Поени од реакции
5.183
Njima pare , kupcima aluminij


Copper in heat exchangers will be replaced with aluminum, which is one-third to one-fifth the price of copper.

It will accelerate the shift to aluminum for household air conditioners to gain the cost benefits.

A rise in the price of copper has a great influence on profit and loss. We will make efforts to reduce the amount of copper used," said Hiroshi Niwayama, vice president of Fujitsu General.
Bakarot e mnogu podobar za klimite aluminiumot ne e prakticen za klimite i ne mi e jasno zosto Daikin se odlucuva da premine na aluminium od sekogas klimite bile so bakarni izmenuvaci

Iako poskap sepak bakarot e za klimi a ne aluminiumot.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
537
Поени од реакции
851
Се правеше научник, стручњак, а основни работи непознаваш....Катастрофа!!!
и уште предлагаш клими на други :facepalm: ....а ова да го прашаш значи дека си апла дудук.
Да те запишам за обука да ти одржам пар часови за читање табели :pos:
Никогаш не сум се правел стручнак,знам оти се работи % отреретување на компресорот а оваа го поставив затоа што не ми се веруваше оти толку може да има разлика во Copot и оти оваае е во експерементални услови постигнат ваков мал коп а во реалност би било .....
-И мислам оти сите лажат и Јапонските и кинеските производители но вториве многу повеќе.
-Инаку ти како голем стручнак-Гуглач кој изгугла и купи митсибуши како потоа откако те примија во грее изгугла оти грее е подобра од митсибуши....:bravobe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom