Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Точките 3 и 4 комотно можеш да ги избришеш! Фејк њуз се стварно...
За првата точка може да дискутираме.
Воопшто не се фејк њуз, еминентни луѓе ги имаат кажано 3 и 4.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.136
Поени од реакции
10.490
А јас си мислев дека имунитетот се мери во квантитет на антитела, па затоа сега ќе мора да има трета доза.

Само сега ме замисли, клеточниот имунитет е подобар од прележување или од вакцина?
Од прележување несомнено, меѓутоа за да го стекнеш истиот, треба да се разболиш од Ковид19. А ако ти одбираш на тој начин да се имунизираш океј. Сепак, убаво е да знаеш дека огроемн е бројот на луѓе за кои беше фатален таквиот начин на имунизација. Некои се уште се мачат по болници, на кислородна поддршка, со долгови до гуша, со неможност за движење и извршување на основни физиолошки потреби...и веројатно се би дале да можат да го вратат времето назад и да се вакцинираат.

Ти колку сакаш можеш да се исмеваш и да ми контрираш, ама не ти личи на годините бе чоек. Океј, не се вакцинирај никој не те присилува, ама олабави ме веќе од цитирање на темава. :)
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Воопшто не се фејк њуз, еминентни луѓе ги имаат кажано 3 и 4.
Во кој процент? 0.000?!
Па аспирин да земеме да пиеме организирано од милјарда луѓе некој ќе умре, а некој ќе добие цитокинска бура.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.672
Поени од реакции
38.858
како ги повржува бијонс ствариве свака част. Не сфаќа дека вакцината е развиена од јансен која е фирма на џонсон и џонсон.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.817
Според мене не ти треба испитување антитела, затоа што не се релевантен показател за ефикасноста на вакцината. Многу поважен ти е клеточниот имунитет, а истиот е немерлив.
- се сложувам!
и нема потреба воопшто од тестирање, па и во било кој месец по втора доза може воопшто да немаш антитела да се детектира, тоа не значи дека нема запишана меморија како резултат на инактивираното микро вирусче кои ти се уфрли со Синовак антиковд вакцина во телото, а Т и Б клетките ќе ја памтат!
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Остави ги неуки луѓе неможат да разберат дека постои Агенда 2030 што Клаус Шваб ( прецедател на Светскиот економски форум) во кои сите Г7 држави и моќни луѓе учествуваат има напишано книга и јавно зборимза депопулација на Земјата со стерилизација на населението. Неможе луѓе да размислуваат доколу веруваат на Филипче смешниот.
Ела си ти на темата за Рамна земја ;)
Откако ни го банираа Зурла, досадно ни е таму :(
 
Член од
3 февруари 2014
Мислења
96
Поени од реакции
193
Го бркаат од работа Michael Yedon долго годишен научник и извршен директор на Физер , заради контра мислење на корумпираната WHO.
Голем дел од видеата се одстранети од youtube.

Kary Mullis креатор на ПЦР тестовите, и добитник на Нобелова награда по Хемија во 1993 , убиен 3 месеци пред почетокот на пандемијата, збори дека тестовите не се наменети за тестирање на вирус , и јавно зборува против политиката на Антони Фаучи. Голем број од видеата се одстранети од youtube.

Robert Mallone креатор на мРНА вакцините, збори за штетното дејство на овој тип на вакцини на долг временски период. Голем дел од видеата се одстранети од youtube.

Постојат моментално над 12 000 доктори и наичници кои моментално се цензурирани и нивната кариера уништена поради јавно говорење за политиката на оваа пандемија.
Голем дел од видеата се одстранети од youtube.

Сега кажете ми како да му веруваат луѓето на Венко Филипче кој е неврохирург, и остатокот од докторите кои и тие имаат страв да говорат јавно против тоа што ќе им каже WHO i CDC поради страв дека ќе ги загубат своите работни места и најстрашно ќе бидат исмевани како теоретичари на заговор и антиваксери.
 
Последно уредено:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.018
Поени од реакции
11.208
Зошто толкава недоверба, ова само стручно лице од струката на психологијата може да го разјасни.

Ај разбирам во нашава држава многу работи се упропастени. Ама не верувам дека Германија, Швајцарија или што знам која земја нема да сака да си го заштити населението. Која земја би си го стерилизирала своето население? Или би го редуцирала толкава бројка да неможе да опстои како општество. План 2030 од некој си Клаус.

Единствен план што мене ми е познат е генда 2030
It requires all nations to take climate action, reduce unemployment, strengthen gender equality and promote peaceful societies, to name a few, if the world is to eradicate poverty and shift into a more sustainable development.

Верувам дека постариве генерации се можеби под шок од се ова па и реално се бомбардирани од разни вести, разни фејк њуз и нормалното испревртување на било која студија од страна на антиваксерите и пласирање на бомбастични наслови. Па во недостиг од експертиза најчесто се скептични и најлесни за манипулација.
Жално е што на цела таа ситуација дури ни медицинската фела кај нас не е веродостојна.



Го бркаат од работа Michael Yedon долго годишен научник и избршен директор на Физер , заради контра мислење на корумпираната WHO.
Голем дел од видеата се одстранети од youtube.

Kary Mullis креатор на ПЦР тестовите, и добитник на Нобелова награда по Хемија во 1993 , убиен 3 месеци пред почетокот на пандемијата, збори дека тестовите не се наменети за тестирање на вирус , и јавно зборува против политиката на Антони Фаучи. Голем број од видеата се одстранети од youtube.

Robert Mallone креатор на мРНА вакцините, збори за штетното дејство на овој тип на вакцини на долг временски период. Голем дел од видеата се одстранети од youtube.

Постојат моментално над 12 000 доктори и наичници кои моментално се цензурирани и нивната кариера уништена поради јавно говорење за политиката на оваа пандемија.
Голем дел од видеата се одстранети од youtube.

Сега кажете ми како да му веруваат луѓето на Венко Филипче кој е неврохирург, и остатокот од докторите кои и тие имаат страв да говорат јавно против тоа што ќе им каже WHO i CDC поради страв дека ќе ги загубат своите работни места и најстрашно ќе бидат исмевани како теоретичари на заговор и антиваксери.
Мајк Тајсон. Македонскиот интернет разузнувач ти ли си бе ?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.118
Поени од реакции
4.623
Го бркаат од работа Michael Yedon долго годишен научник и избршен директор на Физер , заради контра мислење на корумпираната WHO.
Голем дел од видеата се одстранети од youtube.

Kary Mullis креатор на ПЦР тестовите, и добитник на Нобелова награда по Хемија во 1993 , убиен 3 месеци пред почетокот на пандемијата, збори дека тестовите не се наменети за тестирање на вирус , и јавно зборува против политиката на Антони Фаучи. Голем број од видеата се одстранети од youtube.

Robert Mallone креатор на мРНА вакцините, збори за штетното дејство на овој тип на вакцини на долг временски период. Голем дел од видеата се одстранети од youtube.

Постојат моментално над 12 000 доктори и наичници кои моментално се цензурирани и нивната кариера уништена поради јавно говорење за политиката на оваа пандемија.
Голем дел од видеата се одстранети од youtube.

Сега кажете ми како да му веруваат луѓето на Венко Филипче кој е неврохирург, и остатокот од докторите кои и тие имаат страв да говорат јавно против тоа што ќе им каже WHO i CDC поради страв дека ќе ги загубат своите работни места и најстрашно ќе бидат исмевани како теоретичари на заговор и антиваксери.
Грешка си.Се се тоа теории на заговор :)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Од прележување несомнено, меѓутоа за да го стекнеш истиот, треба да се разболиш од Ковид19. А ако ти одбираш на тој начин да се имунизираш океј. Сепак, убаво е да знаеш дека огроемн е бројот на луѓе за кои беше фатален таквиот начин на имунизација. Некои се уште се мачат по болници, на кислородна поддршка, со долгови до гуша, со неможност за движење и извршување на основни физиолошки потреби...и веројатно се би дале да можат да го вратат времето назад и да се вакцинираат.

Ти колку сакаш можеш да се исмеваш и да ми контрираш, ама не ти личи на годините бе чоек. Океј, не се вакцинирај никој не те присилува, ама олабави ме веќе од цитирање на темава. :)
Добро.

Значи сите овие луѓе кои го имаат прележано вирусот, Министерот ги силува да се вакцинираат и ги дискриминира.

Само тоа сакав да го слушнам од тебе како медицинско лице.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.950
Секој ебан сектор е напреднат во последните 20 години. Буквално на праг сме да живиме во доба со роботи. Технолошки напредок кој овозможи на хендикепирани лица да се движат со помош на ехо скелетони и други нови медицински пронајдоци. Иамаме беспилотни летала, тенкови контролирани од џоистици. Телефони кои ни се отклучуваат со препознавање на лице и на личен отисок.Абе миљарда нови работи се откриени за да придонесат поздрав и подолг живот на секоја индивидуа. Се се менува, се надградува и се напредува. Зарем медицината не напреднала па треба да се чека 30 години за вакцина во оваа епоха?
Оваа мРНА технологија не е од вчера. Како и другите технологии што ги користат другите производители.

Во ред е да се има сомнежи, ама ова се коси со секоја логика.



Интересен феномен. Доста голем број на медицински лица кај нас покажаа таква ноншалантност и несериозност што просто е психички е необјасливо во борбава со пандемијава. Почнувајќи од министерот за здраство со ниту една погодена мерка, па до огромен број на професионалци кои сеуште употребуваат терапии од среден век врз пациентите. Еден од факторите кој допринесе на толкав број починати лица.
Народот веќе не е свесен до каде е отидена технологијата и затоа тропаат глупости.
Имаш цели системи и алгоритми за препознавање на говор, веќе се истражуваат сензори и чипови за рана детекција на еден куп болести кои во иднина ќе бидат вградени во домашни уреди (огледала, вц шолја и сл) и тн.
Генетиката воглавно вози под рачна поради религиозните и етичките глупаци. Досега ќе имавме и 100% технологија за клонирање, подобрени луѓе, отклонети еден куп синдроми, веројатно и селекција за поинтелигентни индивидуи ако глупите не се криеја зад госпо и како не е етички да глумиме богови.

Веќе се во напредна фаза за лабораториско производство на органи од матични клетки, т.е нема да требаат донори и органот ќе пасува 100% на тој што е наменет и тн.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.136
Поени од реакции
10.490
Добро.

Значи сите овие луѓе кои го имаат прележано вирусот, Министерот ги силува да се вакцинираат и ги дискриминира.

Само тоа сакав да го слушнам од тебе како медицинско лице.
Да. Не спорам дека нема логика.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Да. Не спорам дека нема логика.
Добро значи во тоа се согласуваме, јас уште сум на мислење дека сите под 30 години, посебно под 18 години не треба да се вакцинираат.

Така во се друго се согласуваме. Уствари можи и во ова се согласуваме не знам.

Иначе сите над 50 години, вклучително и јас мора да се вакцинираме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom