Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
13 април 2021
Мислења
3.136
Поени од реакции
10.491
... не знам што да речам, наместо да се дебатирам со членови кои немаат допирна точка со медицината, јас морам да се докажувам на медицински лица:facepalm:

Прегледај го приврзокот 304392

зарем треба да ти докажам временски колку треба да се развие една вакцина? што три месеци.. шест месеци ми пишуваш, години....години се потребни, само 3,4 години треба експериментаална (предклиничка) фаза кај заморците да помине, а не пак да ти ги редам сега фазите кај клиничките студии (кај луѓето волонтери, доброволци), колку пати ги постирав ...треба ли пак?

Прегледај го приврзокот 304393
Мене не ми се верува дека треба со медицинско лице да дискутирам за антиваксерски теории и по милиони пати едно та исто да го зборам зошто и како било. Затоа си ќутам, не ми замерувај. Најдобро е за тебе, а и за мене така.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
... не знам што да речам, наместо да се дебатирам со членови кои немаат допирна точка со медицината, јас морам да се докажувам на медицински лица:facepalm:

Прегледај го приврзокот 304392

зарем треба да ти докажам временски колку треба да се развие една вакцина? што три месеци.. шест месеци ми пишуваш, години....години се потребни, само 3,4 години треба експериментаална (предклиничка) фаза кај заморците да помине, а не пак да ти ги редам сега фазите кај клиничките студии (кај луѓето волонтери, доброволци), колку пати ги постирав ...треба ли пак?

Прегледај го приврзокот 304393
Следиш наука, или послабо?
Изгуглај што е Neuralink и до каде се стигнати и слични на нив, па ќе правиме муабет колку време им треба за истите тестирања споредено со периоди пред 20-50 години.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
- факт дека треба да се вакцинираме да се заштитиме од тешки и опаки болести, факт е дека вакцината дава заштита од болести кои во минатото многу починале, факт е дека како изумот „пеницилин“ како антибиотик и изумот „вакцина“ е два чекори напред на човештвото, тука никој не оспорува!

****но околу класичните и антиковид вакцини ти ги мешаш работите****

1...тука пишуваме за АНТИКОВИД ВАКЦИНИ кои не не’ штитат целосно од болеста KOVID19, затоа што голем % се заразуваат токму со Sars-CoV-2 за што се вакцинирани, што за една класична вакцина не е карактеристика,

2...затоа што голем % вакцинирани го пренесуваат вирусот, а се вакцинирани имунизирани токму против тој Sars-CoV-2 , а тоа не е карактеристика на ниедна традиционална вакцина,

3...затоа што има % од луѓето кои фатално завршија по вакцинација или им се појавија краткорони несакани реакции, а за долгорочни несакани дејства посебно за новата нано технологија со мРНК допрва се сознава,

4... затоа што има % со бурна реакција на имуниот систем (цитокинска бура) при аплицирање на антиковид вакцината што не е карактеристика за класичните вакцини,

Поради овие 4 точки што ги напишав, антиковид вакцините не можат да бидат во ист кош со класичните вакцини, (ако го додадеме и времето на развивање од неполна година) и затоа се прогласени за ИТНА употреба- a vaccine has been approved by FDA or authorized for emergency use.
-така да ти ми „држиш беседа за бенефит на класични вакцини и вакцинација“ а мислиш за антиковид вакцини што не држи вода според тоа што самите институции го кажуваат тоа, искреноста е најдобра работа човек да има поверение и да се соочи со ризик или не, но погрешниот начин на објаснување, погрешен пристап се губи довербата која после тешко се враќа!
Точките 3 и 4 комотно можеш да ги избришеш! Фејк њуз се стварно...
За првата точка може да дискутираме.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.136
Поени од реакции
10.491
Едно прашање до локалните докторки @bijons и @Aceso за тестирање антитела од синовак.

Втора доза примена пред 4 недели. Кога би требало да се тестирам? Секакви информации добив од 2 до 6 недели после втора доза.
Според мене не ти треба испитување антитела, затоа што не се релевантен показател за ефикасноста на вакцината. Многу поважен ти е клеточниот имунитет, а истиот е немерлив.

Ама ако си запнал, мислам дека кога е Синовак во прашање, може да испиташ после третиот месец.
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
Има есап во ФЗОМ за цена на лекови по спасен човечки живот
Здраво луџее три дена ве читам неможам да ве дочитам сте претерале со страниве ...
Негооо, бато може ли ова малку да ми го подобјасниш ми избегала оваа информација некако ... се разбира ако знаеш нешто повеќе
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Е ова е бисер над бисерите, шлаг на тортата.
. Zatim kažu da se umjesto seksa preporuča masturbacija u dvoje sa razmakom od 1.5 metra i maskama na licu, a najbolje ipak preko interneta. Izdali su i detaljna uputstva:
Прегледај го приврзокот 304356

Може ли полудо од ова, сигурно може, во очекување на следниот бисер !!
прашај ги постарите, посебно од Србија, стихови на Десанка Максимовиќ, љубав је лепа САМО ИЗДАЛЕКА :cool:
Всушност жутиве ќе пуштат набргу во комерцијална употреба и тоа, виртуелен сех, не мастурбација ... всушност нешто веќе има и се усовршува...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Според мене не ти треба испитување антитела, затоа што не се релевантен показател за ефикасноста на вакцината. Многу поважен ти е клеточниот имунитет, а истиот е немерлив.

Ама ако си запнал, мислам дека кога е Синовак во прашање, може да испиташ после третиот месец.
А јас си мислев дека имунитетот се мери во квантитет на антитела, па затоа сега ќе мора да има трета доза.

Само сега ме замисли, клеточниот имунитет е подобар од прележување или од вакцина?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.822
не мислиш дека за овие 60 години дека науката напреднала малце и не е потребно толку време? ти кога би знаела само јансен и слични фирми какви компјутери имаат за симулирање молекули за глава ќе се фатиш. :icon_lol: па и ја исмеваат џонсон вакцината дека била по шампонот крстена:pos:вие мислите офчари дека праат вакцини. Ах бе...
...во право си технологијата е напредната, во медицинска апаратура, но кажи ми од кога не е пронајден некој нов антибиотик, се применуваат сеуште лекови од пред 60 години, за рак, сида, хепатит Ц колку години тепаат глава да пронајдат вакцина 20, 30 години и тоа токму генетски вакцини, за неполна година развивање ќе пуштаме задолжителна генетска вакцина бре бре, па кога по Х време ќе речат „извините“ ќе ги повлечеме поради то и то... кој ќе биде крив ако кај некого ќе има последици, а може фино лепо да веруваме во нашиот имунитет како секој вирус при сезонски грип со дополнително почитување на мерки на растојание и носење на заштитна маска?
(и така ќе биде)

...џабе ти се компјутери кога нема мозоци да ги работаат, посебно медицинскиот кадар е необучен за компјутери, поткупени дипломи и непотизам во образованието го прави своето!
JULY 14, 2021 – Johnson & Johnson Consumer Inc. (JJCI) is voluntarily recalling all lots of five NEUTROGENA® and AVEENO® aerosol sunscreen product lines to the consumer level. Internal testing identified low levels of benzene in some samples of the products. Consumers should stop using the affected products and follow the instructions set forth below.
The only sunscreen products impacted are aerosol products, specifically:
  • NEUTROGENA® Beach Defense® aerosol sunscreen,
  • NEUTROGENA® Cool Dry Sport aerosol sunscreen,
  • NEUTROGENA® Invisible Daily™ defense aerosol sunscreen,
  • NEUTROGENA® Ultra Sheer® aerosol sunscreen, and
  • AVEENO® Protect + Refresh aerosol sunscreen.
Benzene is classified as a human carcinogen, a substance that could potentially cause cancer depending on the level and extent of exposure.
Jonson & Jonson е позната фабрика за козметички препарати со 10 годишно постоење? што врска има истата со развивање на вакцини, мене ми е жално не ми е ич за смеење кога денес од пазарот се повлекуваат пет препарати за сончање од производство Џонсон & Џонсон поради докажани канцерогени супстанции, а менаџметот се извинува поради тоа со нудење на покривање на сите трошоци поради несаканите последици доколку некој имал!
П.С
...овчарот барем ќе понуди мелем од лековити растенија и прилози од овцата ќе направи лек, што сигурно нема да штети!
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.021
Поени од реакции
11.210
Следиш наука, или послабо?
Изгуглај што е Neuralink и до каде се стигнати и слични на нив, па ќе правиме муабет колку време им треба за истите тестирања споредено со периоди пред 20-50 години.
Секој ебан сектор е напреднат во последните 20 години. Буквално на праг сме да живиме во доба со роботи. Технолошки напредок кој овозможи на хендикепирани лица да се движат со помош на ехо скелетони и други нови медицински пронајдоци. Иамаме беспилотни летала, тенкови контролирани од џоистици. Телефони кои ни се отклучуваат со препознавање на лице и на личен отисок.Абе миљарда нови работи се откриени за да придонесат поздрав и подолг живот на секоја индивидуа. Се се менува, се надградува и се напредува. Зарем медицината не напреднала па треба да се чека 30 години за вакцина во оваа епоха?
Оваа мРНА технологија не е од вчера. Како и другите технологии што ги користат другите производители.

Во ред е да се има сомнежи, ама ова се коси со секоја логика.

Мене не ми се верува дека треба со медицинско лице да дискутирам за антиваксерски теории и по милиони пати едно та исто да го зборам зошто и како било. Затоа си ќутам, не ми замерувај. Најдобро е за тебе, а и за мене така.
Интересен феномен. Доста голем број на медицински лица кај нас покажаа таква ноншалантност и несериозност што просто е психички е необјасливо во борбава со пандемијава. Почнувајќи од министерот за здраство со ниту една погодена мерка, па до огромен број на професионалци кои сеуште употребуваат терапии од среден век врз пациентите. Еден од факторите кој допринесе на толкав број починати лица.
 
Член од
3 февруари 2014
Мислења
96
Поени од реакции
193
- факт дека треба да се вакцинираме да се заштитиме од тешки и опаки болести, факт е дека вакцината дава заштита од болести кои во минатото многу починале, факт е дека како изумот „пеницилин“ како антибиотик и изумот „вакцина“ е два чекори напред на човештвото, тука никој не оспорува!

****но околу класичните и антиковид вакцини ти ги мешаш работите****

1...тука пишуваме за АНТИКОВИД ВАКЦИНИ кои не не’ штитат целосно од болеста KOVID19, затоа што голем % се заразуваат токму со Sars-CoV-2 за што се вакцинирани, што за една класична вакцина не е карактеристика,

2...затоа што голем % вакцинирани го пренесуваат вирусот, а се вакцинирани имунизирани токму против тој Sars-CoV-2 , а тоа не е карактеристика на ниедна традиционална вакцина,

3...затоа што има % од луѓето кои фатално завршија по вакцинација или им се појавија краткорони несакани реакции, а за долгорочни несакани дејства посебно за новата нано технологија со мРНК допрва се сознава,

4... затоа што има % со бурна реакција на имуниот систем (цитокинска бура) при аплицирање на антиковид вакцината што не е карактеристика за класичните вакцини,

Поради овие 4 точки што ги напишав, антиковид вакцините не можат да бидат во ист кош со класичните вакцини, (ако го додадеме и времето на развивање од неполна година) и затоа се прогласени за ИТНА употреба- a vaccine has been approved by FDA or authorized for emergency use.
-така да ти ми „држиш беседа за бенефит на класични вакцини и вакцинација“ а мислиш за антиковид вакцини што не држи вода според тоа што самите институции го кажуваат тоа, искреноста е најдобра работа човек да има поверение и да се соочи со ризик или не, но погрешниот начин на објаснување, погрешен пристап се губи довербата која после тешко се враќа!
Остави ги неуки луѓе неможат да разберат дека постои Агенда 2030 што Клаус Шваб ( прецедател на Светскиот економски форум) во кои сите Г7 држави и моќни луѓе учествуваат има напишано книга и јавно зборимза депопулација на Земјата со стерилизација на населението. Неможе луѓе да размислуваат доколу веруваат на Филипче смешниот.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.822
Мене не ми се верува дека треба со медицинско лице да дискутирам за антиваксерски теории и по милиони пати едно та исто да го зборам зошто и како било. Затоа си ќутам, не ми замерувај. Најдобро е за тебе, а и за мене така.
...кажи ми една „антиваксерска теорија“ која ја подржавам? јас ја подржавам вистината, а тоа не антиваксерска...не гледаш колку ги воздигнувам класичните вакцини и вакцинација по календар на имунизација на населението, како еден чекор напред на човештвото со пронаоѓање на ТИЕ вакцини?
но антиковид вакцини се тие што јас и ти ќутеле или не СЕ ТИЕ, се само за ИТНА употреба и ништо повеќе, ниту сме целосно имунизирани, ем ќе се заразиме, ем ќе го пренесеме вирусот...не ли е ова точно и сите институции го кажуваат?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom