Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Pa valjda e ok stom velite neka tece potoce...
Автоматски споено мислење:

E i uste nesto jonizatorov si jonizira celo vreme na bilo koj mod?, vo prospektot pisuva ali bas nejasno...
Mal apdejt mojata pocna da isfrla kondenz

, se raboti za GreeAmberNordic klima od visoka klasa, kaj tebe nesto moze da ima problem Vivaxot ili pri montaza ili od samiot ured, vikni si servis da ja ptoverat.
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Okolu ova kondenzov, nemav pojma Ali takva vlaga kaj juzniot sosed nemate videno.
Klimicevo realno mu e vtora sezona ladenje, ja standard I ovde I tamu ne ja gasam na ladenje 24/7 raboti. Sum kazal I porano gree lomo mirror top za ladenje, na greenje mivka.
Vtora sezona pocna da mirisa vnatreshnata od pregolema vlaga. Koga ke postigne temperatura se gasi kompresorot i na dalje zamirisuva vnatreshnata. Ali mirisashe jako na vlaga na bugosano.
Izvadiv crevoto od oluk ne kape tuku teche.
Srekja na poklon mi imaa ostaveno 2 spreja I plus uste edno sredstvo shto se rastvara. Prvin ide stredstvoto sho se rastvara so voda u pumpica, posle 2riot sprej na kraj prviot sprej na slikata. Ja ocistiv onaka nabrzina amaterski kolku da istera sezonava pa na zimo ke I udram Edna generalka.

Inace I tropashe toa lagerot na vnatreshnata leviot. Ja otvoriv stoi kako u Edna gumica. Go mrdnav so raka go prsnav so wd40. Kaj prsnav I ja neznam imase nekoe dupce u sredina. 20dena dok bev tamu ne tropashe veke. Do koga ke tera neznam.

received_374967777343856.jpeg
 
Член од
11 април 2018
Мислења
206
Поени од реакции
60
Совет!!!
Имам Gree-G-Tech. Пред Извесен период забележав некое чудно трепкање на дисплејот на внатрешната единица кога ќе ја вклучам трепка една минута па потоа се појавува темп на дисплејот пример 24с и си работи се ок но тоа трепкање порано мислам го немаше и при тоа трепкање дисплејот покажува како да е расипан дисплејот нешто нејасно напишано. Го исчистив филтерот мислејќи дека е затоа но без успех. Дали е некој дефект во најава?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Совет!!!
Имам Gree-G-Tech. Пред Извесен период забележав некое чудно трепкање на дисплејот на внатрешната единица кога ќе ја вклучам трепка една минута па потоа се појавува темп на дисплејот пример 24с и си работи се ок но тоа трепкање порано мислам го немаше и при тоа трепкање дисплејот покажува како да е расипан дисплејот нешто нејасно напишано. Го исчистив филтерот мислејќи дека е затоа но без успех. Дали е некој дефект во најава?
Ne e defekt vo najava, nitu e nekakov defekt.
Klimata ti signalizira deka treba da se iscisti, pusti ja na samocistenje, ne samo filtrite da gi iscistis fizicki.
 
Член од
11 април 2018
Мислења
206
Поени од реакции
60
Ne e defekt vo najava, nitu e nekakov defekt.
Klimata ti signalizira deka treba da se iscisti, pusti ja na samocistenje, ne samo filtrite da gi iscistis fizicki.
Најдов во упаството дека треба да се притисни истовремено Fun и Mode .Кратко се појавува CL на даљинското (при исклучена клима ова го пробувам) но ништо не се случува
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
497
Поени од реакции
1.132
Најдов во упаството дека треба да се притисни истовремено Fun и Mode .Кратко се појавува CL на даљинското (при исклучена клима ова го пробувам) но ништо не се случува
Ako ti pojavuva 88 na klimata ,toa e potsetnik za cistenje ,ti pisuva nazad na lepenkata od dalecinskoto sto treba da napravis

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
11 април 2018
Мислења
206
Поени од реакции
60
Ako ti pojavuva 88 na klimata ,toa e potsetnik za cistenje ,ti pisuva nazad na lepenkata od dalecinskoto sto treba da napravis

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
На даљинското истото го пишува да се притисни fun i mode истовремено но ништо не се случува со климата!!!!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
На даљинското истото го пишува да се притисни fun i mode истовремено но ништо не се случува со климата!!!!
Нема врска дека е така, ти читаш мануали од интернет што не соодвествуваат со она што си го добил како далечинско.
А толку е просто. Два начина има Гтеч за чистење, првото е мануелно чистење сам да ја расклопиш пошто е лесно расклоплива и сам да си ја испереш за што се користи зеленото копче да ти ја отвори климата зашто на угасена неможе да се отвори.Затоа и пишува дека после тоа откако ке се отвори треба да се угаси од напон и чисти после.

А вториот начин е автоматско чистење кое се покренува исто на угасена клима со држење на копчињата Light+IFEEL 3 секунди
IMG_20210814_234950.jpg
и оваа процедура трае околу 30минути, можеби навидум изгледа дека ништо не се случува но се случува.
Значи читај како што ти пишува во македонското упатство Light+IFeel....a Fun+Mode неважи.
 
Последно уредено:
Член од
28 мај 2021
Мислења
25
Поени од реакции
44
Ako već ne postoji indikator kao kod nekih uređaja, sigurno postoje načini da se pouzdano utvrdi ovo "изгледа дека ништо не се случува но се случува".
Zar kod te funkcije ne bi morao da radi kompresor, pa bi spoljna jedinica trebalo da se čuje ako taj režim radi? Verujem da i sama promena režima rada unutar tog cikllusa, sigurno proizvodi zvuke i u kućištu unutrašnje jedinice, koji bi se takođe morali čuti. Pa i prostim meračem potrošnje može se videti da li tokom tih 30 minuta uređaj troši 2-3W kao u standby ili više od toga.
 
Член од
28 јуни 2021
Мислења
27
Поени од реакции
43
Drustvo, ve smarav pred nekoe vreme za midea, vivax i predlog tundra...zemav VIVAX aeri 3,5...za 35m2 u sobata koja e postavena, SIBIR...auuuuu.....coool..e sea kje vidime i smrtkata dali kje bide cooool....me zagrizuva ona kapenjeto, neli treba kap po kap...ova malce poceka crevono i izvira voda...e sega ako taka pravi i zima dali moze da dojde do zamrznuvanje.....
Кога климите работат во мод ладење кондензација се формира во внатрешната единица кога топол воздух доаѓа во контакт со испарувачот на клима уредот и после таа кондензација испаѓа надвор од цревото. Ако воздухот во собата е многу топол тогаш ќе се формира многу кондензација и од цревото ќе почне да извира многу вода. Ова е сосема нормална појава и нема никаков дефект со уредот.
 
Член од
7 март 2017
Мислења
115
Поени од реакции
134
moze ke se povampirat nekoi stari prepukuvanja pomegju japonci i kinezi a stvarno ne bi sakal toa. sepak moram da prasham zoshto na stranata na gree makedonija nema na ponuda multi split? kaj moite doma vo stanot greenjeto i ladenjeto e resheno so gree multisplit GWHD(42)NK3BO shto veruvam deka e nekoj postar model bidejki tie tamu ziveat veke 3 godini a klimata e namestena ushte pred da go kupat stanot. se raboti za stanovite vo UBAVA ZGRADA vo Sopishte ako nekoj ima poznavanje okolu toa shto e vgraduvano togash tamu. E sega mene me interesira shto e momentalno na ponuda od multi split klimi bidejkji razmisluvam okolu greenje na cela kukja so inverter pa sakav da vidam so ceni kako stojat rabotite (seushte mi e rano .. no od prilika da znam shto me ochekuva zdravje na prolet/leto 2022)
 
Член од
11 април 2018
Мислења
206
Поени од реакции
60
Нема врска дека е така, ти читаш мануали од интернет што не соодвествуваат со она што си го добил како далечинско.
А толку е просто. Два начина има Гтеч за чистење, првото е мануелно чистење сам да ја расклопиш пошто е лесно расклоплива и сам да си ја испереш за што се користи зеленото копче да ти ја отвори климата зашто на угасена неможе да се отвори.Затоа и пишува дека после тоа откако ке се отвори треба да се угаси од напон и чисти после.

А вториот начин е автоматско чистење кое се покренува исто на угасена клима со држење на копчињата Light+IFEEL 3 секунди
Прегледај го приврзокот 303528
и оваа процедура трае околу 30минути, можеби навидум изгледа дека ништо не се случува но се случува.
Значи читај како што ти пишува во македонското упатство Light+IFeel....a Fun+Mode неважи.
Фала за одговорот, македонско упаство немаше во климата, само на англиски. Во упаството стои исто што и пишува на позадината на даљинското fun+mode за самочистење, temp+mode за откажување на оваа функција.
Пробав на fun+mode се слуша команда бип и појавува само на даљинско CL и толку ништо не мрда.
Пробав на temp+mode исто бип и повеќе не се појавува тоа трепкање вероватно го прекинав и го решив проблемот.
Потоа пробав со твојот совет light+ifeel ништо не се случува, нема ни сигнал бип дека се задава команда.
Дали воопшто има самочистење оваа клима или ако има тоа не работи кај мене според се ова што го пробав.
Некој нека пушти македонско упаство ако има можеби има подетално објаснување за сите овие функции!!!
 

Attachments

Член од
25 ноември 2019
Мислења
5
Поени од реакции
0
Dali ima funcija samocistenje na Gree Amber,odnosno Ista li postapkata,(ako ima) so pritiskanje istovremeno na Lighti+ifeel.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom