„Џабе работи-џабе не седи“ vs „Не излегувам од дома за ХХХХ денари“

„Џабе работи-џабе не седи“ vs „Не излегувам од дома за ХХХХ денари“

  • Џабе работи-џабе не седи

    Гласови: 57 57,6%
  • Не излегувам од дома за ХХХХ денари

    Гласови: 41 41,4%
  • Немам мислење

    Гласови: 10 10,1%

  • Вкупно гласачи
    99
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
McDonalds

Еве ти чиста пресметка

Прв Месец
166 сати*10.33 сатница=1714 евра
250 евра смештај
150 евра јадење
200 данок(ова го враќаш другата година)
1114 евра чисти
Втор и трет месец имам минимум 170 сати сигурно

170*10.33=1756
600 евра ти земаат исто
1156 евра+1156 третиот месец=2300+1114 прв месец=3462

На крајот имаш 5 дена платен одмор надоместок

87€*5 дена=435 евра

3462+435=3900+500 евра данок кој го враќаш после крајот на оваа година=4397€
Znaci ti samo rabotis, uopste ne uzivas.
Ne znam uopste zosto se pravat vakvi sporedbi kaj sho ni jades ni pies za da ustedis pari. Uopste ne znam kako so 50evra hrana zivees cel mesec, ali valjda jadis mcdonalds sekoj den na rabota.
Inace daj kazi kolku bi ustedil koa bi ziveel kako sekoj normalen covek.
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.280
Поени од реакции
1.728
Znaci ti samo rabotis, uopste ne uzivas.
Ne znam uopste zosto se pravat vakvi sporedbi kaj sho ni jades ni pies za da ustedis pari. Uopste ne znam kako so 50evra hrana zivees cel mesec, ali valjda jadis mcdonalds sekoj den na rabota.
Inace daj kazi kolku bi ustedil koa bi ziveel kako sekoj normalen covek.
Pa nemozis da uzivas tuka sum samo 3 meseci i plus sum bukvalno vo selo nishto nema nitu vozovite rabotat nishto. Dojdov kako shto kazhav na 8mi taka da tuka sum samo 3 nedeli, dossga bukvalno nishto ne mi falelo ni za jadenje nitu za drugi raboti. Ova e ednash godishno i vredi da se zhrtvuvash za tie pari imho. Samo 3 meseci se
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.173
Поени од реакции
15.985
Pa nemozis da uzivas tuka sum samo 3 meseci i plus sum bukvalno vo selo nishto nema nitu vozovite rabotat nishto. Dojdov kako shto kazhav na 8mi taka da tuka sum samo 3 nedeli, dossga bukvalno nishto ne mi falelo ni za jadenje nitu za drugi raboti. Ova e ednash godishno i vredi da se zhrtvuvash za tie pari imho. Samo 3 meseci se
И човек треба да знае за што отиднал.
Дали пари да прави или да се луксузира.
 
Член од
18 јуни 2021
Мислења
267
Поени од реакции
564
И човек треба да знае за што отиднал.
Дали пари да прави или да се луксузира.
4375 еур за скотување од најмизерен калибар 3 месеци се граничи на робување, а не “правење пари”
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
4375 еур за скотување од најмизерен калибар 3 месеци се граничи на робување, а не “правење пари”
Ако тие 4375 после ги поделиш на кафиња и одмор во гејлада, плус така-така остаток пола година во Мк, се добива просек година.
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.280
Поени од реакции
1.728
4375 еур за скотување од најмизерен калибар 3 месеци се граничи на робување, а не “правење пари”
Haha prijatel ti prvo ne me ni poznavash jas ovie pari vo ekot na sezonata od oktomvri gi pravam za 3 meseci bez da krenam poteshko od telefonot. Nema na shto da se troshi i vo edeka bukvalno e preevtino jadenjeto pici ima po 1.79eur, i eden kup raboti.

Glavniot problem i kaj moite drugari e shto na i toa malku pari shto go pravat se luksuziraat i nikoj od niv ni 1000 denari nema da zashtedi.Јas dosega imam dovolno napraveno i na 19 godini sam si ja kupiv prvata kola 6500€. Vi kazhuvam najiskreno deka cel mesec top go pominav so jadenje i deka ne mi e vo plan da gladuvam tuka nitu da mi fali neshto. Trebashe 3ca drugari da dojdat so mene ama im gi odbija dokumentite i zatoa i tolku malce trosham oti nema zabava sam ni da shetam ni da pram neshto. Da dojdea tie kje beshe podrugo i sigurno mnogu kje potroshev povekje.
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
645
Поени од реакции
1.770
Ова е таа Германија што ја фалите?
Па тука имаш 3 месеци работа како конобар во ресторани за свадби за 35 евра дневница, јадење колку сакаш, десерти, пиење до посеруење...плус дома си.
 
  • Хаха
Reactions: A__
Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.280
Поени од реакции
1.728
Ова е таа Германија што ја фалите?
Па тука имаш 3 месеци работа како конобар во ресторани за свадби за 35 евра дневница, јадење колку сакаш, десерти, пиење до посеруење...плус дома си.
Da oti svadbi od Ponedelnik do Nedela sekoj den ima
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.128
Поени од реакции
8.944
Pa nemozis da uzivas tuka sum samo 3 meseci i plus sum bukvalno vo selo nishto nema nitu vozovite rabotat nishto. Dojdov kako shto kazhav na 8mi taka da tuka sum samo 3 nedeli, dossga bukvalno nishto ne mi falelo ni za jadenje nitu za drugi raboti. Ova e ednash godishno i vredi da se zhrtvuvash za tie pari imho. Samo 3 meseci se
realni se brojkite i esapot.
germanija ima megju najeftinite marketi i hrana. toa e realnosta po mali mesta, nema mnogu aktivnosti za trosenje.
a i germanija nikogas ne bi ja stavil vo zemji za setanje.
za 3 meseci studentska rabota, odlicno ti e so toj esap.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Да ама @Boce1234 е исклучок затоа што он имал среќа да живее со цимери кои носат константо храна.
50€ месечно ниту во Македонија нема да ти стасаат за храна. Не се реални цифрите, зашто секој друг кој ќе отиде ќе врати дупло помалку отколку Боце.
 
Член од
18 јуни 2021
Мислења
267
Поени од реакции
564
Haha prijatel ti prvo ne me ni poznavash jas ovie pari vo ekot na sezonata od oktomvri gi pravam za 3 meseci bez da krenam poteshko od telefonot. Nema na shto da se troshi i vo edeka bukvalno e preevtino jadenjeto pici ima po 1.79eur, i eden kup raboti.

Glavniot problem i kaj moite drugari e shto na i toa malku pari shto go pravat se luksuziraat i nikoj od niv ni 1000 denari nema da zashtedi.Јas dosega imam dovolno napraveno i na 19 godini sam si ja kupiv prvata kola 6500€. Vi kazhuvam najiskreno deka cel mesec top go pominav so jadenje i deka ne mi e vo plan da gladuvam tuka nitu da mi fali neshto. Trebashe 3ca drugari da dojdat so mene ama im gi odbija dokumentite i zatoa i tolku malce trosham oti nema zabava sam ni da shetam ni da pram neshto. Da dojdea tie kje beshe podrugo i sigurno mnogu kje potroshev povekje.
Од дополнителните коментари гледам дека станува збор за студентска работа, тоа менува се затоа што условите кои ти се понудени се прифатливи за студент и ја прави твојата стратегија дури и респектабилна.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.173
Поени од реакции
15.985
4375 еур за скотување од најмизерен калибар 3 месеци се граничи на робување, а не “правење пари”
Супер, ќе спечалиш повише у маќедона као студент.
 
Член од
18 јуни 2021
Мислења
267
Поени од реакции
564
Супер, ќе спечалиш повише у маќедона као студент.
Немав претстава дека се работи за студент, тоа менува буквално се, живеење со цимери е прифатливо, преживување стриктно на пица и лефтоверс е прифатливо, и работење во McDonalds е прифатливо.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Значи во МКД твојата блиска особа вреди 300€ , во Африка 200$, во Белгија 2300€.
Везе нема муабетов реално, платите се базирани на ГДПто и економијата на државата во која работиш.
Повеќе слободни работни места поголеми плати и обратно.Кај нас платите долого време беа ниски ради влијанието на Стопанската комора на Македонија.Работеа во интерес на македонските феудалци.Со влегување на странски капител работите се сменија на подобро.Овие црепојве на власт ништо не направија на тоа поле.Ама за волја на вистината го зголемија минималецот.Странски инвестиции нула.Без странски инвестиции ќе се вратиме во мрачните феудални 90ти кога најако достигнување беше да си осигуран.
Автоматски споено мислење:

Има огромен број на непознати кои што влијаат врз одлуката што од двете опции е подобро.
Како три најбитни би ги зел (без редослед).
- финансиската моќ на твоите родители
- колку ти фаќа тиквата/скилови
- твојата визија за иднината

Нема генерално правило што би било подобро. Индивидуално е. Дури и со Видук не би се сложил дека рмбањето за 9000 е толку добро за да се соочиш со бруталноста на животот. Еден куп луѓе ми идат на памет што никогаш не работеле за минималец а се свестни за животот и ги ценат парите.

Ако планираш да бидеш водоводџија/електричар/рандом занает, тогаш се сложувам дека имаш голем ќар да одиш за минималец, дури и за без пари. Ама не важи истово за одењето во фабриките што ги донесе Грујо. Што ќе научиш од тоа бе? Ни занает ни бутур. Никаков напредок. Ќе ти качат плата за некои си 4-5000ден по некоја година и ќе те стават одговорен на некој оддел.
Не велам дека нема исклучоци, али ретки се. И не секој е задоволен со 20 000 плата за да ги трпи кодошењата и малограѓанството на простата раја.

Нз како е во другите градови, за Прилеп ќе пишам.
Голем дел од децатаа на средната класа можеше да се дружат со богатите низ годините. Дури и животот не бил толку различен и оделе на слични одмори и правеле исти работи, јаделе и пијале заедно. Минимални, истрпливи разлики.
Се тоа така до некои си 20-25 години. После тоа излегуваат разликити на површина и овие богатите ќе ги пикнат на добро работно место или ќе им отстапат фирма, па голем дел од нивните другари кои што биле во средната класа и не се снашле, го имаат мотото, џабе седам ама џабе не работам. Не може да се смислиш да се дружиш со овие од прва класа кои не се ништо повеќе од тебе (интелектуално/способност), а земаат страшни плати, а тебе ти останува да одеш кичма-транс работа за 250 евра.
Фабриките шо ги донесе Грујо не спасија изминатиов перијод.Имам работено кај македонски феудалец а сеа работам во фабрика во ТИРЗзона.Не дека е сјајно ама разликата е огромна.Пред први добивам плата осигуран си од првиот ден,за учење има многу ако сакаш да напредуваш.Значи се работи на високотехнолошки машини како тоа не можиш да научиш ништо?Кај македонски феудалец ќе се молиш за да ти ги исплати последните плати,па дриблање за прекувремени работни сати,па те осугура на четири часа работо време ,а си рмбал по десет саати.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom