Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405

Статистикава вика дека природен имунитет е подобар отколку вакцината.
Рон Бургунди те молам да носиш некое обележје за да те избегнуваат прележаните.

*ок, знам дека може да остави и последици прелегување.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.324
Поени од реакции
79.075
А јас па точно знам зашто ти високо интелектуално суштество, веднаш плачеш и се жалиш.

Кога сакаш да се правиш смешен, убаво ти е, ама кога нешто ќе ти вратат, одма плачењето. Жално за возрасна особа, која другите ги смета за ретарди, а тој никако со пример да покаже степен на интелектуалност.
Не блaдај.
Ти почна со адхоминем конструкции, а јас не сум ни ти вратил сеуште.
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Ne znam oti eden od najgolemite zlostvornici vo covestvoto kako Göring se citira vo tema za Korona.
Ти многу работи не знаеш, затоа логиката твоја е, грип немаме бидејќи носиме маски и држиме дистанца, а имаме корона, бидејќи не носиме маски и не држиме дистанца.

Замисли да имаш пример не толку далечен, како луѓето ги натерале да прифатат да бидат злосторници и да се случи тоа што се случи. Не за друго, туку можеби да сфатиме и спречиме да се повтори.
Што лично има тој направено ?? Значи лично, не што други направиле, слепо следејќи авторитет.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.324
Поени од реакции
79.075
Ти многу работи не знаеш, затоа логиката твоја е, грип немаме бидејќи носиме маски и држиме дистанца, а имаме корона, бидејќи не носиме маски и не држиме дистанца.
Гарант е и он на државна цицка ко мене.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Гарант е и он на државна цицка ко мене.
Замисли да имаше смелост да искоментираш врска:
Ве има повеќе и на форумов и надвор од него. Еден од нив е и Филипче. Се прашувам како тоа во УК, Грција, Израел и ред други земји, бројките секојдневно растат, иако не е есен кај нив, а вие уште сега најавувате дека кај нас во есен ќе почне. Досега и кај нас требаше бројките да бидат троцифрени, нема мерки, групирања има, вратени од по другите држави. Што е тоа што кај нас сеуште нема таков раст, а во есен ќе имало....



Не те разбрав баш. Велиш кога ќе букне, нема да има ограничувања, а после откако ќе дојдеме до пикот, ќе не затворат???
Ако на тоа си мислел, зашто тогаш, не не затворат, пред да почнат да растат бројките?
Која е поентата да не затворат и воведат дебилни (така и вие ги сметате) мерки, откако ќе сме блиску до постигнување на пикот ? Природниот процес си е раст, достигнување на одреден врв, па после тоа следи опаѓање. Начинот на кој ти велиш дека ќе се случи, излегува дека го злоупотребуваат тој природен циклус, со тоа што, кога ќе сме блиску до врвот, ќе воведат мерки, за после да кажат, ете дадоа резултати.
Тоа истото се случи и во 2021, јасно се виде и други членови го потврдија тоа.
Нема резон "мутираниот" кој е неколку пати полесно пренослив, 2-3 месеци бројките на позитивни да е испод 1%, а немаме мерки, народ се групира, свадби се прават, маски не се носат.
Излегува лесно пренослив, ама како стратешки да чека да дојде есен па да "букне"

Нема никаква издржана логика за затварања и рестрикции, штом ц.ц. 200.000 го прележале, односно популацијата чиј имунитет бил слаб веќе стекнала имунитет по природен пат и нели нема шанси да им се повтори. Ќе имаме ц.ц. 500.000 од кои најголем дел е популацијата која би имала симптоми доколку се заразат, но сега нели се заштитени од потреба на хоспитализација. Остануваат младите за кои и онака Бетмен не е заинтересиран. Значи нема основа за страв, доколку тоа што го кажуваа претходно е вистина, односно, прележаните нема шанси да го фатат повторно, а вакцинираните би го поминале на нога.



Цепки си да си ибиш тоа. (y)
Лесно ти е кога имаш многу нејаснотии врска целата ситуација. Ти како начитан за ВСВ би требало да си свесен што се спрема, но изгледа, како децана само те интересирале битките. Како дошло до тоа милиони луѓе да станат подложни на "menticide" - a systematic and intentional undermining of a person's conscious mind : BRAINWASHING


Field Marshall Hermann Wilhelm Göring (1893–1946) when put on trial at Nurenberg said the truth:

“Why, of course, the people don’t want war. Why would some poor slob on a farm want to risk his life in a war when the best that he can get out of it is to come back to his farm in one piece. Naturally, the common people don’t want war; neither in Russia nor in England nor in America, nor for that matter in Germany. That is understood.

But, after all, it is the leaders of the country who determine the policy and it is always a simple matter to drag the people along, whether it is a democracy or a fascist dictatorship or a Parliament or a Communist dictatorship.


With respect to a Democracy they argued, the people have some say in the matter through their elected representatives, and in the United States, only Congress can declare wars.

Göring replied: “Oh, that is all well and good, but, voice or no voice, the people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.


П.С.
Не те итнересираат тебе цицки, затоа си гејмаш.

Ама те знаеме веќе, а негде заглавиш, одма се браниш со плачење или со менување на темата.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.713
Поени од реакции
38.935

Статистикава вика дека природен имунитет е подобар отколку вакцината.
Рон Бургунди те молам да носиш некое обележје за да те избегнуваат прележаните.

*ок, знам дека може да остави и последици прелегување.
Друже, прележи па ќе ни раскажеш после каков ти е имунитетот после короната икако се справи со неа.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Друже, прележи па ќе ни раскажеш после каков ти е имунитетот после короната икако се справи со неа.
После корона намалена концентрација, умор, главоболка неколку дена, психички паднат од страв да не го пренесам на постари што потоа ги убедив да се вакцинират нарамно не дебилски ко што пробуваат да ги убедат и да напињам со глупи фори. Не напињам дека треба секој да се вакцинира, туку убаво им објаснив на постарите предностите за нив за вакцинирање. Не давам глупи фори на лица што не сакаат да се вакцинираа нивно право си е, ниту пак поднесувам антиваксери со чипирања теории. Ме нервира поделба на луѓе и ограничувања за одредена група. Мислам живееме во земја каде имаш одредена група на луѓе што законот не важи за нив и се попривилигирани од другите и нарамно ова ќе ме тригерира на некој да му се ограничат одредени права.


Прилично нормално е сега, во моја близина добар дел го прелегаа, добар дел што испитаа антитела имаат, постарите се вакцинирани без врски со мало задоцнување заради одредена група на луѓе што се вакцинираа пред постарите за да патуфкаат на море.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.467
Поени од реакции
2.501
Друже, прележи па ќе ни раскажеш после каков ти е имунитетот после короната икако се справи со неа.
2 дена температура имав, ништо посебно, со грип повеќе мака сум имал, а и други пријатели на моја возраст што прележаа со слична тежина на симптоми поминаа.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.545
Поени од реакции
34.858
Прележан ковид, со релативно лесна клиничка слика, покачена температура, изгубен мирис, вкус. Извршено тестирање, резултатот позитивен тест. Фино лепо карантински одлежани 14 дена, со редовна проверка од страна на полициски лица. Негативен тест потоа.
После 4 месеци се прави тест за антитела. Резултатот зачудувачки. 0 антитела - Негатив :(

Е сега прашање кое ме мачи. Дали воопшто првиот пат бев позитивна на ковид, или овој тест за антитела нешто не е во ред. Или трета опција да само после 4 месеци сето тоа срање исчезнало само од себе.:toe:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.713
Поени од реакции
38.935
После корона намалена концентрација, умор, главоболка неколку дена, психички паднат од страв да не го пренесам на постари што потоа ги убедив да се вакцинират нарамно не дебилски ко што пробуваат да ги убедат и да напињам со глупи фори. Не напињам дека треба секој да се вакцинира, туку убаво им објаснив на постарите предностите за нив за вакцинирање. Не давам глупи фори на лица што не сакаат да се вакцинираа нивно право си е, ниту пак поднесувам антиваксери со чипирања теории. Ме нервира поделба на луѓе и ограничувања за одредена група. Мислам живееме во земја каде имаш одредена група на луѓе што законот не важи за нив и се попривилигирани од другите и нарамно ова ќе ме тригерира на некој да му се ограничат одредени права.


Прилично нормално е сега, во моја близина добар дел го прелегаа, добар дел што испитаа антитела имаат, постарите се вакцинирани без врски со мало задоцнување заради одредена група на луѓе што се вакцинираа пред постарите за да патуфкаат на море.
2 дена температура имав, ништо посебно, со грип повеќе мака сум имал, а и други пријатели на моја возраст што прележаа со слична тежина на симптоми поминаа.
Сега вие двајца некој медал сакате да добиете што сте прележале? Што ако си прележал, еве како @Darklady погоре можеби немаш антитела. Не значи дека ако си прележал дека сигурен си до крај на живот. Има тон луѓе што и покрај тоа што прележале се вакцинираат.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Сега вие двајца некој медал сакате да добиете што сте прележале? Што ако си прележал, еве како @Darklady погоре можеби немаш антитела. Не значи дека ако си прележал дека сигурен си до крај на живот. Има тон луѓе што и покрај тоа што прележале се вакцинираат.
Ти праша и ти се одговори. Али не ти се допадна одговорот, најверојатно сакаше некоја хорор приказна пошто очигледно тоа те влече да слушаш, штом некој пише спротивно од тоа одма следи тригерирање на глупи фори.
Имам и такви во кој некој завршија трагично, некој мака видоа и не се знаеше дали ќе се преживее, какви се хорор патешествија имаше низ нашево здравство што кога го видам Филипче како вели ситуацијата е под контрола ми се гади и ми доаѓа телевизорот од прозор да фрлам. Една од работите на постарите што им ги раскажав кога им објаснував за вакцинација беа такви приказни за да ја немаат таа голгота низ болниците.
Screenshot from 2021-07-21 13-55-48.png

Инаку има тон луѓе што прележале и не се вакцинираат. Има тон луѓе што не прележале и не се вакцинираат. Незначи дека ако си вакциниран си сигурен до крај на животот, еве есента фаќај си врски за фајзер. Проблемот е што правите глупи фори и ги исмејувате овие што ви приложуваат некој работи за нелогичностите кои ги има и ако некој не се согласува со вас одма почнувате со дебилните фори за 5г ,чипови, магнетизирани раце.


Јас мојата вакцинација ја оставив за есента , не за друго не ми се останува во територија која шансите да преживееш од корона(а и било што друго) во нашите болници е скоро иста како и да умреш. И мнозинството народ е ОК со тоа и пак го подржува Филипче.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.324
Поени од реакции
79.075
Ама те знаеме веќе, а негде заглавиш, одма се браниш со плачење или со менување на темата.
Вие? Кои сте тоа вие?
Здружение на дерачи на кожа од кучиња?
Асоцијација на ретардирани фолијаши?
Клуб Бардовци?
Гилда на исфрустрирани кајганџии?
Анти-гејмерска алијанса?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Вие? Кои сте тоа вие?
Здружение на дерачи на кожа од кучиња?
Асоцијација на ретардирани фолијаши?
Клуб Бардовци?
Гилда на исфрустрирани кајганџии?
Анти-гејмерска алијанса?
Лесно можеш да покажеш дека не си таков :)
Не те разбрав баш. Велиш кога ќе букне, нема да има ограничувања, а после откако ќе дојдеме до пикот, ќе не затворат???
Ако на тоа си мислел, зашто тогаш, не не затворат, пред да почнат да растат бројките?
Која е поентата да не затворат и воведат дебилни (така и вие ги сметате) мерки, откако ќе сме блиску до постигнување на пикот ? Природниот процес си е раст, достигнување на одреден врв, па после тоа следи опаѓање. Начинот на кој ти велиш дека ќе се случи, излегува дека го злоупотребуваат тој природен циклус, со тоа што, кога ќе сме блиску до врвот, ќе воведат мерки, за после да кажат, ете дадоа резултати.
Тоа истото се случи и во 2021, јасно се виде и други членови го потврдија тоа.
Нема резон "мутираниот" кој е неколку пати полесно пренослив, 2-3 месеци бројките на позитивни да е испод 1%, а немаме мерки, народ се групира, свадби се прават, маски не се носат.
Излегува лесно пренослив, ама како стратешки да чека да дојде есен па да "букне"

Нема никаква издржана логика за затварања и рестрикции, штом ц.ц. 200.000 го прележале, односно популацијата чиј имунитет бил слаб веќе стекнала имунитет по природен пат и нели нема шанси да им се повтори. Ќе имаме ц.ц. 500.000 од кои најголем дел е популацијата која би имала симптоми доколку се заразат, но сега нели се заштитени од потреба на хоспитализација. Остануваат младите за кои и онака Бетмен не е заинтересиран. Значи нема основа за страв, доколку тоа што го кажуваа претходно е вистина, односно, прележаните нема шанси да го фатат повторно, а вакцинираните би го поминале на нога.


Вакцинираните сега се поисплашени од пред вакцината. Ем заштитен, ем да се плашиш да тераш нормален живот? :confused:
Но кога повеќе од година дена си под страв, нормално е тоа однесување, нормална е масивната хистерија. Со доаѓањето на вакцината т.е. спасот, наместо народ да се опушти, тие стравот почнаа да го заменуваат со омраза. Нема да се смират и задоволат, се додека сите други не го направат истото како нив. Таман уште една поделба меѓу народот, па системот може на раат да не стриже.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.324
Поени од реакции
79.075
Ја лично немам став за тоа дали треба да се вакцинираат сите или не.
Јас само, според она што го видовме од почеток на пандемијата до сега, сметам дека олабавување на мерки е најглупо на свет при индискиов сој.

Најверојатно младите не се највеќе на удар на делта, заради тоа што предимно се невакцинирани, туку најверојатно делта нив конкретно ги напаѓа. Ова од примери и проценти на заразени во африкански земји со скоро никаква вакцинација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom