Кафе машини

Член од
20 ноември 2019
Мислења
55
Поени од реакции
25
Здраво дечки. Имам Gaggia Classic Pro кафемат и Eureka speciliata мелница.
Која најдобра вода би препорачале за кафематот? Ми рекоа Горска да не користам туку Ладна ама со Ладна (поради многу низок Калциум и Магнезиум и др.) кафето не ми е добро т.е. како се намален вкус е. Користам Кимбо Наполетано кафе 80% арабика 20% робуста.
Автоматски споено мислење:
 
Последно уредено:
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Здраво дечки. Имам Gaggia Classic Pro кафемат и Eureka speciliata мелница.
Која најдобра вода би препорачале за кафематот? Ми рекоа Горска да не користам туку Ладна ама со Ладна (поради многу низок Калциум и Магнезиум и др.) кафето не ми е добро т.е. како се намален вкус е. Користам Кимбо Наполетано кафе 80% арабика 20% робуста.
Автоматски споено мислење:
Користи филтер ако не ти е добра водата, па можеш и од чешма да ставаш. Исто важно е мелењето, ако кафето ти е со намален вкус.
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
1623067398703.png Некој да знае каде можам да најдам вакво во Македонија ?
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Некој да знае каде можам да најдам вакво во Македонија ?

Ако ти се брза гледам имаш тука за 500 денари, на aliexpress се 2-3$.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Размислувам и јас за таков кафемат,ќе може подетално да објасниш за капсулите? КАкви котистиш ти?
Пример тие што ги има кам 170 ден кампактабилни и тие што се по сетек нептун,тинекс 350 дали се оргинал а погоре видов линк од Кимбо компатабилни за Долче г.
Дали моментално има негде Dolce Gusto апарат?
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Дали моментално има негде Dolce Gusto апарат?
Од време на време пуштаат промоција по Техномаркет, Сетек и Нептун па се наоѓа за 3000 денари со гаранција и 3 пакетчиња кафе.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Од сите тие апарати на патрони, Долче Густо е најслабо. Ние едно време користевме такво во канцеларија, после нецела година си еба мајката, почна да тече од сите страни и иглата не функционираше како што треба. Истото сум го слушнал и од други.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
Од сите тие апарати на патрони, Долче Густо е најслабо. Ние едно време користевме такво во канцеларија, после нецела година си еба мајката, почна да тече од сите страни и иглата не функционираше како што треба. Истото сум го слушнал и од други.
да јас сум од едните, демек да го поправам тоа што течеше од секаде уште повеке го преебав :D и отиде во канта
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Од сите тие апарати на патрони, Долче Густо е најслабо. Ние едно време користевме такво во канцеларија, после нецела година си еба мајката, почна да тече од сите страни и иглата не функционираше како што треба. Истото сум го слушнал и од други.
Малку офтопик: истото искуство го имам и со фалениот Нутри Булет. Имам Филипс Про Бленд постар од него, уште работи под полна пареа. на Нутри Булетот цело време дихтонзи му се расипуваат, и мора да го купиш цело ноже комплет.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Малку офтопик: истото искуство го имам и со фалениот Нутри Булет. Имам Филипс Про Бленд постар од него, уште работи под полна пареа. на Нутри Булетот цело време дихтонзи му се расипуваат, и мора да го купиш цело ноже комплет.
Истиот проблем и со Нутри Булет. Супер работи ама ножињата после неколку месеци попуштаат.

Дечкото од Кимбо Македонија ми кажа подобро тие Krups неспресо апаратите него ли ова Долче Густо.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
Истиот проблем и со Нутри Булет. Супер работи ама ножињата после неколку месеци попуштаат.

Дечкото од Кимбо Македонија ми кажа подобро тие Krups неспресо апаратите него ли ова Долче Густо.
Два апарати на Долче Густо ми цркнаа во рок од година ипол, многу се нежни. Комшии имаат Неспресо веќе 2 ипол години, задоволни се доста.
 
O

onefifty

Гостин
Јас користам од Митака, со нивни капсули, има два вида, супреме и форте, едните се 17 денари, другите 15. Апаратчето е супер и дава добро кафе ама проблем се капсулите, некогаш даваат помалку, некогаш повеќе, не им се стандардни дози. На вкус е ок, not great, not terrible.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom