Најекономично греење и ладење

Член од
3 март 2021
Мислења
150
Поени од реакции
194
MUSE ECO TWH18AFD-K6DNA5B 5,5kw predlog od filipinec
ACP-12CH35AERI R32

ACP-12CH35AERI R32 so jonizator i greaci predlog od naravno covek koj raboti so vivax


Midea AG Nordic series MSAGBU-12HRFN8-QRD1GW(GA)/MOX230- moe mislenje

Postorot e 25.6m2 tocno izmeriv do milimetar
obijena PVC vrata od balkon znaci onoj del kaj tegnele malce zakriven i od tuka ima nekoja lufta ali i ne e strasna
dole podrum
UTRE idam u kupuvam....
POMOS za potrosnjata grejna sezona i sezona na ladenje...spored performansite na ovie tri klimi....
znaci spored nivnite karekteristiki..ona so DEFROSTOVI izgleda zavisi od srekjata..FALA ODNAPRED...od utre nema zamaranje
Jas bi odel so predlogot na filipinec Muse Eco, ili so Haier Tundra 3.5kw
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Што се подразбира под одлично изолиран објект и добро изолиран објект ? не можам да разграничам кај нас со кого и да зборам во мк сите се фалат дека им се предобро изолирани куќите.

Најжалното кај е нас што прескапо плаќаме греење. За 70м2 плаќам 20 долари гас месечно за цела година во ова спаѓа и топла вода..
Одлично изолиран.
Нова градба 2015....
12ЦМ стиропор надворешно - проценето дека толку требало за Прилепски регион.
20ЦМ камена/стаклена волна на кров над таванските со паро-проспусни паро-непорпусни фолиии и триста тракатанци.
Нова ДРВЕНА дограма со 3 стакла - работена по мерка и увезена од Словенија.

Добро изолиран....
Некој што стаил (веројатно самоделски) бар 5цм стиропор под надворешна фасада на градба од пред 40 години.
Што се разбира сепак има огромно влијание.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.476
Поени од реакции
3.822
Ne cinat 2 grejni sezoni maka macam so TST Lomo ( rebrendiran Gree ) so on-off ciklusi suvi defrosti nikakva modulacija na Greenje


Vivax Aeri 3.5 kw
Ne znaci deka ne cinat site...jas imam neoSmart isto od gree proizvodstvo .df pravi samo koga ke obeli(zamrzne) cela nadvoresna inaku ne...lanska godina vi pustib i modulacii i na toplejne i na ladejne....odlicno bese...i sega si ladi odlicno...
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Ti si samo za Knauf glupi presmetki, ZA DRUGO SI PONAVLJAC... nema spas za tebe, ke si ostanes nepismen.
Слушаш @Alen123 . Пресметки се глупи. Еве како што кажува @Sv B глупости имаш тресено со коментарите за пресметки на топлотни загуби.

Одлично изолиран.
Нова градба 2015....
12ЦМ стиропор надворешно - проценето дека толку требало за Прилепски регион.
20ЦМ камена/стаклена волна на кров над таванските со паро-проспусни паро-непорпусни фолиии и триста тракатанци.
Нова ДРВЕНА дограма со 3 стакла - работена по мерка и увезена од Словенија.

Добро изолиран....
Некој што стаил (веројатно самоделски) бар 5цм стиропор под надворешна фасада на градба од пред 40 години.
Што се разбира сепак има огромно влијание.
Мислам дека по правилникот за градба страничен ѕид може најмногу да има U вредност од 0,3 или 0,4 за реновирање, што во отприлика би дошло најмалку 10цм стиропор на класичен гитер блок.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.167
Поени од реакции
2.194
Декемвриска сметка 2200 било само греењето, негови зборови. Додека бев во мк викнав едни дечки кои што работат со митсу (EnergiMap) за 200 м2 куќа ми понуди 6700 евра Зубадан +400 работна рака да ја наместат + 13/14 фенкојлери и 4 радијатори за вциња преку 12 к евра и повеќе беше инвестицијата.
Ajde sega malce i da ja vklucime logikata.
Dekemvri 31den x 24h=744h
2.200 den/744h=3den na h
Ili okolu prosek so prosecna cena od 600w na h.
Pa edna gree g tch mu potrosila vo 20m2,ima tuka izjavi na korisnici.
Ova nesto so go tvrdi tvojot drugar,mora da e nekoja greska ,ili pak ne ja rabotel 24/7
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Одлично изолиран.
Нова градба 2015....
12ЦМ стиропор надворешно - проценето дека толку требало за Прилепски регион.
20ЦМ камена/стаклена волна на кров над таванските со паро-проспусни паро-непорпусни фолиии и триста тракатанци.
Нова ДРВЕНА дограма со 3 стакла - работена по мерка и увезена од Словенија.

Добро изолиран....
Некој што стаил (веројатно самоделски) бар 5цм стиропор под надворешна фасада на градба од пред 40 години.
Што се разбира сепак има огромно влијание.

Во мојот случај е океј изолиран објект

8цм стиропор на ѕидови , цоклето ставиле 5 цм стиродур исто така и на симсот е затворено и баџите со по 2 цм стиродур.
Нови пвц прозори 4 сезони стакло ама 2 стакла имаат. Многу чудно беше мајсторите малтене ме убедуваа по телефон дете не ставај 3 стакла се криви рамката после 5 години што ти ја знам ја и ги послушав ама сеа излегува дека се иам заебано јако цената беше минорна разлика.... за 2 и 3 стакла
Каратаван искован горе со 10 цм камена волна плус има тервол 5 цм позади гипсот кога е правено.
Следно договорив мајстори за плочата на долниот спрат да се изолира звучно и топлотно. Предложија да се нареди 5 цм камена волна и под неа гипс со 2 цм простор за да има застоен воздух така нешто, може тресам глупости ама не се разбирам најдобро.

Куќа е мерак ама грдни пари да дае човек треба да ја среди по сите стандарди...
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Што се подразбира под одлично изолиран објект и добро изолиран објект
Imaš pravilno izoliran objekat , a odličan ili dobar bi se odnosio na debljinu same izolacije , npr. odlično izoliran objekt pored same debljine izolacije (15-20cm ) , ima eliminirane toplinske mostove (balkoni , terase , stepeništa itd) , izoliranu temeljenu ploču , krovište , medjuspratne ploče , niskoenergetska stakla , takodjer je i hidroizolovan (temelji , balkoni itd ) , ima još sitnica da ne nabrajam sve sad i to ti je nova gradnja ..

Imaš sad i ove naknadne izolacije koje obično ostave neizolirane tople mostove u vidu balkona , steoeništa , terasa , temeljne ploče ka grujanom prostoru , zatim ostanu razni neizolirani naljepci na kuće u vidu garaža , pomoćnih objekata itd.. , krovišta se isto zapostavljaju ( s obzirom na nisku cijenu minerlane vune i jako jeftinu insvesticiju ) .
 
Последно уредено:
D

Deleted member 53418

Гостин
Ajde sega malce i da ja vklucime logikata.
Dekemvri 31den x 24h=744h
2.200 den/744h=3den na h
Ili okolu prosek so prosecna cena od 600w na h.
Pa edna gree g tch mu potrosila vo 20m2,ima tuka izjavi na korisnici.
Ova nesto so go tvrdi tvojot drugar,mora da e nekoja greska ,ili pak ne ja rabotel 24/7
Во право си, сметката била 12200 ценари од кои 10к по негова пресметка биле за пумпата а 2200 за остнатите уреди. Греено е од 7-14 часот на 19ц потоа од 14 до 22 на 24ц. Гасена е после 22 часот пумпата.
Автоматски споено мислење:

Imaš pravilno izoliran objekat , a odličan ili dobar bi se odnosio na debljinu same izolacije , npr. odlično izoliran objekt pored same debljine izolacije (15-20cm ) , ima eliminirane toplinske mostove (balkoni , terase , stepeništa itd) , izoliranu temeljenu ploču , krovište , medjuspratne ploče , niskoenergetska stakla , takodjer je i hidroizolovan (temelji , balkoni itd ) , ima još sitnica da ne nabrajam sve sad i to ti je nova gradnja ..
Ова е само можно на нова градба, хидроизолација на темели, балкони или пак термо изолација на скали, изолација на темелна плоча..
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.167
Поени од реакции
2.194
Во право си, сметката била 12200 ценари од кои 10к по негова пресметка биле за пумпата а 2200 за остнатите уреди. Греено е од 7-14 часот на 19ц потоа од 14 до 22 на 24ц. Гасена е после 22 часот пумпата.
Автоматски споено мислење:



Ова е само можно на нова градба, хидроизолација на темели, балкони или пак термо изолација на скали, изолација на темелна плоча..
Znaci koga bi ja rabotel 24/7 bi potrosila 300 evrejki struja.
Sekoj neka si napravi matematika.
Nije zlato sve sto sija.
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Ова е само можно на нова градба, хидроизолација на темели, балкони или пак термо изолација на скали, изолација на темелна плоча..
Sve drug moze da se riješi samo treba puno para kad se radi naknadno ..
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.301
Во право си, сметката била 12200 ценари од кои 10к по негова пресметка биле за пумпата а 2200 за остнатите уреди. Греено е од 7-14 часот на 19ц потоа од 14 до 22 на 24ц. Гасена е после 22 часот пумпата.
Е вака веќе бива.
Само што не сум убеден сеуште дека е најекономичен избор ТП! Треба поврат на инвестиција тек после 10 години, а најчесто и споредбата ја прават со обичен електричен котел за разликата да биде максимална!
Би те советувал да размислиш околу некои работи!
1. Даваш еден тон пари и на крај завршуваш со најлошиот начин на греење, со дување!?
-Ако веќе плискаш толку пари оди на радијативно греење. Ама во тој случај радијатори отпаѓаат и ќе мораш уште толку пари да истрескаш за подно!
2. Се заебува ТП надвор од гаранција, и ти бараат 2-3000€ за поправка!?
-Дали да поправаш нешто 7-8-10 години старо или пак да одиш на ново... заштедата ти е неповратно отидена!
3. Цената на струјата долгорочно ќе оди нагоре и само нагоре! Тоа никој не го спомнува кога ти прават споредби и математики! Македонија е и ќе биде зависна од увоз на струја, а богами и квалитетот на снабдување не ни е баш завиден. Допрва проблеми ни следуваат на тоа поле!

Ја знам дека ќе ме распнат за следново...
Ама ај размисли си за пелети и класични радијатори?
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Znaci koga bi ja rabotel 24/7 bi potrosila 300 evrejki struja.
Sekoj neka si napravi matematika.
Nije zlato sve sto sija.
И пак поскапо од парно на дрва.. или пелет...
Автоматски споено мислење:

Е вака веќе бива.
Само што не сум убеден сеуште дека е најекономичен избор ТП! Треба поврат на инвестиција тек после 10 години, а најчесто и споредбата ја прават со обичен електричен котел за разликата да биде максимална!
Би те советувал да размислиш околу некои работи!
1. Даваш еден тон пари и на крај завршуваш со најлошиот начин на греење, со дување!?
-Ако веќе плискаш толку пари оди на радијативно греење. Ама во тој случај радијатори отпаѓаат и ќе мораш уште толку пари да истрескаш за подно!
2. Се заебува ТП надвор од гаранција, и ти бараат 2-3000€ за поправка!?
-Дали да поправаш нешто 7-8-10 години старо или пак да одиш на ново... заштедата ти е неповратно отидена!
3. Цената на струјата долгорочно ќе оди нагоре и само нагоре! Тоа никој не го спомнува кога ти прават споредби и математики! Македонија е и ќе биде зависна од увоз на струја, а богами и квалитетот на снабдување не ни е баш завиден. Допрва проблеми ни следуваат на тоа поле!

Ја знам дека ќе ме распнат за следново...
Ама ај размисли си за пелети и класични радијатори?
Брат веќе се грее цела куќа со парно на дрва. Без надворешна изолација трошевме 20/22 кубика дрва. Со изолација и сменети прозори се троши 12 до 15 кубика сега. Единствено да олеснам на старите е да се смени со пелет да биде без замарање со дрвата. Друго чаре изглеа нема за Северна...
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.301
И пак поскапо од парно на дрва.. или пелет...
Автоматски споено мислење:



Брат веќе се грее цела куќа со парно на дрва. Без надворешна изолација трошевме 20/22 кубика дрва. Со изолација и сменети прозори се троши 12 до 15 кубика сега. Единствено да олеснам на старите е да се смени со пелет да биде без замарање со дрвата. Друго чаре изглеа нема за Северна...
Штом веќе имаш инсталација иди на пелети! За 1500€ имаш добар котел, а ако можеш и имаш буџет подобри ја изолацијата на објектот! Таму се вистинските заштеди и придобивки, а не во изворот на греење!
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Штом веќе имаш инсталација иди на пелети! За 1500€ имаш добар котел, а ако можеш и имаш буџет подобри ја изолацијата на објектот! Таму се вистинските заштеди и придобивки, а не во изворот на греење!

Што може да се подобри сем ова што е направено до сега. Се остранато би чинело грдни пари и не би вредело.


8цм стиропор на ѕидови , цоклето ставиле 5 цм стиродур исто така и на симсот е затворено и баџите со по 2 цм стиродур.
Нови пвц прозори 4 сезони стакло ама 2 стакла имаат. Многу чудно беше мајсторите малтене ме убедуваа по телефон дете не ставај 3 стакла се криви рамката после 5 години што ти ја знам ја и ги послушав ама сеа излегува дека се иам заебано јако цената беше минорна разлика.... за 2 и 3 стакла
Каратаван искован горе со 10 цм камена волна плус има тервол 5 цм позади гипсот кога е правено.
Следно договорив мајстори за плочата на долниот спрат да се изолира звучно и топлотно. Предложија да се нареди 5 цм камена волна и под неа гипс со 2 цм простор за да има застоен воздух така нешто, може тресам глупости ама не се разбирам најдобро.

Ова е се што е направено до сега освен тоа со плочата ама следна недела почнуваат.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.301
Што може да се подобри сем ова што е направено до сега. Се остранато би чинело грдни пари и не би вредело.


8цм стиропор на ѕидови , цоклето ставиле 5 цм стиродур исто така и на симсот е затворено и баџите со по 2 цм стиродур.
Нови пвц прозори 4 сезони стакло ама 2 стакла имаат. Многу чудно беше мајсторите малтене ме убедуваа по телефон дете не ставај 3 стакла се криви рамката после 5 години што ти ја знам ја и ги послушав ама сеа излегува дека се иам заебано јако цената беше минорна разлика.... за 2 и 3 стакла
Каратаван искован горе со 10 цм камена волна плус има тервол 5 цм позади гипсот кога е правено.
Следно договорив мајстори за плочата на долниот спрат да се изолира звучно и топлотно. Предложија да се нареди 5 цм камена волна и под неа гипс со 2 цм простор за да има застоен воздух така нешто, може тресам глупости ама не се разбирам најдобро.

Ова е се што е направено до сега освен тоа со плочата ама следна недела почнуваат.
Одлично! Ти веќе најголемиот дел си го завршил!
Дали подобрувањава беа направени пред зимово(иако беше благо) за да се почувствува/измери разлика?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom