Најекономично греење (затоплување)

Член од
20 февруари 2021
Мислења
97
Поени од реакции
271
Абе ајде од монтерите неможеш кои 20години монтираат клими и сервисираат а од Сеирџиите кои седат на интернет и мислат оти со Гуглање се најпаметни и солат памет а во реалност кога ќе им дадеш задача? Еве најди го и поправи го дефектот,или монтирај ја климата се лигаваат...и плачат
Тоа се вика прашај Паталец а не Гаталец
Автоматски споено мислење:

:pos: :pos::tapp::boksix:
Ma meni bode oči to što mu je monter koji je zapošljen u Gree i jede njihov hleb, rekao da ne uzima njihove klime, nego druge. + ih namontirao, ako sam ga dobro razumeo. Čudna stvar :). Izgleda da je taj monter stavio drugarstvo i prijateljstvo, ispred koristi.
 
Последно уредено:
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
Ma meni bode oči to što mu je monter koji je zapošljen u Gree i jede njihov hleb, rekao da ne uzima njihove klime, nego druge. + ih namontirao, ako sam ga dobro razumeo. Čudna stvar :). Izgleda da je taj monter stavio drugarstvo i prijateljstvo, ispred koristi.
Ili zima pogolem procent od fujitsu
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Aman zaman ljudi, platio sam drugaru uredno montazu, imao je kako kazete "korist" od toga. Nije on meni bez novca radio posao. Covek je profi stvarno. On ne radi prodaju, niti ima novca za to. Obican covek kao i vecina nas koja se bori za opstanak i prezivljavanje. Klime su kupljene u Cool-u online i dosle brzom postom u moj grad. Jeste da se nisam grejao klimama do sada, videcemo kako ce biti zimus, ako su dobre napisacu odlicne klime. Ako su lose, takodje cu da napisem mane. Ali sam definitnivno siguran da se za Gree bespotrebno preuvelicavaju stvari, tj pisu bajke. Koji god forum da pogledam - ista prica isti problemi. Na kraju sam i od njega dobio informaciju kojoj verujem 100% jer coveka znam od malena. A to sto radi u Gree ne znaci da on njih "minira" ili nesto slicno. To sto mu se nalozi on uradi profi, a sa vecinom kupaca ne ulazi u neka detaljna istrazivanja, jer mu to i nije posao, kako je Alen i napisao.
 
Последно уредено:
Член од
28 мај 2021
Мислења
25
Поени од реакции
44
Ma meni bode oči to što mu je monter koji je zapošljen u Gree i jede njihov hleb, rekao da ne uzima njihove klime, nego druge. + ih namontirao, ako sam ga dobro razumeo. Čudna stvar :). Izgleda da je taj monter stavio drugarstvo i prijateljstvo, ispred koristi.
Na žalost moja iskustva sa monterima su sasvim suprotna, dva puta su drsko i bezobrazno pokušali da me zaHebu, samo što posle obijanja o glavu sa LUCA, nisu izgleda mnogo brinuli da li bi isto tako mogli proći i sa onim što su stavili posle nje, tvrdeći da je i KMTA odlično rešenje, sa kojom neću imati problema kakvih sam imao sa prethodnom. Ono što meni bode oči je ta perfidnost u manipulisanju činjenicama, jer me nisu slagali, KMTA i nije problematična na način na koji je to bila LUCA, ali da je toliko nepouzdana kada su prelazni vremenski periodi, i takvo živo njesra kada je grejanje u pitanju to je nemoguće da nisu znali. Nije da im nisam sve lepo i na vreme rekao, skrenuo pažnju šta od uređaja hoću a šta neću, nije da nisu imali priliku da shvate sa kim imaju posla, ali eto, izabrali su da im je preča firma, brend i hleb koji od toga jedu, nego činjenica da bi posle taj hleb mogao da im presedne, i izađe na nos, i to po drugi put. A hoće.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Aman zaman ljudi, platio sam drugaru uredno montazu, imao je kako kazete "korist" od toga. Nije on meni bez novca radio posao. Covek je profi stvarno. On ne radi prodaju, niti ima novca za to. Obican covek kao i vecina nas koja se bori za opstanak i prezivljavanje. Klime su kupljene u Cool-u online i dosle brzom postom u moj grad. Jeste da se nisam grejao klimama do sada, videcemo kako ce biti zimus, ako su dobre napisacu odlicne klime. Ako su lose, takodje cu da napisem mane.
Е ама во МК е друга приказната... скоро секој самостоен монтер има канал на соработка со некој дистрибутер и за тоа има процент.
И ако не е свршен чинот за набавката.... од монтерот обавезно го добиваш и она “а бе да ти продаам јас XXX.... сто пати подобри се од YYY“

Башка тоа и монтажата... и лапс со 2-3часа работа... монтерот ќе си стави ~100-150еур во џепче.
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Zlatko neka je i tako kako kazes. Ja sam sa tim zavrsio. Uostalom, niti je on znao odakle cu da kupim klime, niti je znao sigurno nedelju dana da su stigle kod mene. Niti je znao da sam bas Fujitsu narucio i platio. Ali neka bude tako. Monteri ispadose kao neki ultrasposobni dvostruki agenti obavestajnih sluzbi :)
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Ma meni bode oči to što mu je monter koji je zapošljen u Gree i jede njihov hleb, rekao da ne uzima njihove klime, nego druge. + ih namontirao, ako sam ga dobro razumeo. Čudna stvar :). Izgleda da je taj monter stavio drugarstvo i prijateljstvo, ispred koristi.
Izgleda je taj monter tezak prevarant, cim pljuje odakle jede hleb.
 
Член од
28 март 2020
Мислења
7
Поени од реакции
17
Стари клими по колку пари одат?
Имам една Gree.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.621
Поени од реакции
10.261
Aj da ve zamolam za eden um. Se raboti za nova instalacija na podno vo kuka na sprat i podkrovje so povrsina od 130/140m2. Planirav sistem za pelet, ama kako pominvit vreme se vrtam na toplotna pumpa. Za pelet znam se, se greevme do sega, ali so pumpive aber nemam. Dajte eden sovet, od iskustvo ili slusanje koja e dobra, kolkava kw, dali e pametno so boljer/bez, kako e so ladenje... skros nova tema mi e
Blagodarime
Никој, ама апсолутно никој тука нема искуство со ТП од прва рака. Ама многумина имаат искуство во продавање ствари што и самите не ги разбираат!
Така да батали темава, големи пари се во прашање! Обиколи ги тоа увозниците/салоните, не ги слушај продавач(к)ите туку директно барај да ти направат пресметка некој од инжињерите. За 5000€ треба и кафе да те послужат.
П.С.а ти во меѓувреме најди некој кој веќе се грее на ТП да ти каже од прва рака искуства.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.530
Поени од реакции
7.269
Sekako moze da mu se dadat pojdovni nasoki na clenot i za TP vozduh-voda i ne e mnogu porazlicno od klimite.
Barem ke ima sto da diskutira i polemizra so "inzinerite" da ne ide so neznaenje kaj niv i za 5bona pak da go prelazat ;)
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Na žalost moja iskustva sa monterima su sasvim suprotna, dva puta su drsko i bezobrazno pokušali da me zaHebu, samo što posle obijanja o glavu sa LUCA, nisu izgleda mnogo brinuli da li bi isto tako mogli proći i sa onim što su stavili posle nje, tvrdeći da je i KMTA odlično rešenje, sa kojom neću imati problema kakvih sam imao sa prethodnom. Ono što meni bode oči je ta perfidnost u manipulisanju činjenicama, jer me nisu slagali, KMTA i nije problematična na način na koji je to bila LUCA, ali da je toliko nepouzdana kada su prelazni vremenski periodi, i takvo živo njesra kada je grejanje u pitanju to je nemoguće da nisu znali. Nije da im nisam sve lepo i na vreme rekao, skrenuo pažnju šta od uređaja hoću a šta neću, nije da nisu imali priliku da shvate sa kim imaju posla, ali eto, izabrali su da im je preča firma, brend i hleb koji od toga jedu, nego činjenica da bi posle taj hleb mogao da im presedne, i izađe na nos, i to po drugi put. A hoće.
Како прво Лажеш оти Кмта серијата грее одлично ,дај аргументи и докази а не блаа,блаа,блаа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom