Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.901
Ti be nikako da naucis, kako duva veterot taka menjas nasoka.
Sega eden Vestel i super ke bides zadovolen, barem do zimo.
Mnogu se ima Gree izbrukano vo makedonija so Modulacii Visoka potrosuvacka Suvi Defrosti
Midea Haier LG Panasonic Mitsubishi Toshiba se Koka Kola za vas


Gree e step

ne e Koka Kola
 
Член од
2 јули 2020
Мислења
83
Поени од реакции
97
Porano Samsung Neo Quadro bea oem Vestel pa bea top klimi taka da zosto da ne i te kako bi ja preporacal vprovem i bi ja kupil so toa sto prvo ke ja sitnam T.S.T pa ke ja zemam Favorit ( VESTEL Made in Turkey )
Имам видено како Vestel (Quadro) климите работат во режим греење и ќе ти кажам многу глупав принцип на работа имаат. Кога ќе замрзнат надворешните единици на климите наместо да прават дефрост, климите си тераат и се повеќе и повеќе мраз се собира на надворешните. Ако имаш основно познавање за клими ќе знаеш дека колку повеќе мраз на саќето, толку повеќе млак/ладен воздух ќе дува климата и ќе има помалку греење, исто така и надворешните единици кај Vestel секогаш се бучни кога работат во мод греење. Не би купил Vestel за греење, а за ладење може секако.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.901
Имам видено како Vestel (Quadro) климите работат во режим греење и ќе ти кажам многу глупав принцип на работа имаат. Кога ќе замрзнат надворешните единици на климите наместо да прават дефрост, климите си тераат и се повеќе и повеќе мраз се собира на надворешните. Ако имаш основно познавање за клими ќе знаеш дека колку повеќе мраз на саќето, толку повеќе млак/ладен воздух ќе дува климата и ќе има помалку греење, исто така и надворешните единици кај Vestel секогаш се бучни кога работат во мод греење. Не би купил Vestel за греење, а за ладење може секако.
Eve video od on-off Quadro ( Vestel )


A eve inverter Vestel
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.901
Super si lepi, teraj si ja, za majtap glaven si ni.
Vo sekoj majtap ima vistina taka da ne e rabotava za majtap vistinata e taa gree e step nitu bil nitu e nitu ke bide koka kola no kako za uteha i step e sok i koka kola ama razlikata e vo kvalitetot
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.901
Видеава се сигурно снимани на +10. Ама до душа имам видено и Quadro (Vestel) како мрзе и на +10
Bilo koja klima ako mrzne koga temperaturata e vo + togas fali freon vo samata klima disi od nekade zatoa mrzne na + temperatura poradi nedostik na freon
 
Член од
2 јули 2020
Мислења
83
Поени од реакции
97
Bilo koja klima ako mrzne koga temperaturata e vo + togas fali freon vo samata klima disi od nekade zatoa mrzne na + temperatura poradi nedostik na freon
Да знаеме ама не е дека самo фали фреон, може да има и други проблеми. Инаку тоа што Quadro (Vestel) климите замрзнуваат и не прават дефрост можеби може да се оправда. Порано старите клими беа глупи во споредба со денешниве што се продаваат. Порано климите не можеа одредат кога се замрзнати па да прават дефрост, кога им фали фреон па да покажат грешка, кога електрониката не е исправна па да покажат грешка, итн... А денешниве клими се полни со сензори и секој пат кога ќе има некоја грешка во системот ни ја јавуваат на екранот со error code (пример: EC, E1, E2, E3, итн...) Па може тоа е причината ама сепак не би земал Vestel.
 
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
Да знаеме ама не е дека самo фали фреон, може да има и други проблеми. Инаку тоа што Quadro (Vestel) климите замрзнуваат и не прават дефрост можеби може да се оправда. Порано старите клими беа глупи во споредба со денешниве што се продаваат. Порано климите не можеа одредат кога се замрзнати па да прават дефрост, кога им фали фреон па да покажат грешка, кога електрониката не е исправна па да покажат грешка, итн... А денешниве клими се полни со сензори и секој пат кога ќе има некоја грешка во системот ни ја јавуваат на екранот со error code (пример: EC, E1, E2, E3, итн...) Па може тоа е причината ама сепак не би земал Vestel.
Mozea i starite site defekti da gi prikazat,dali preku kombinacija na trepkanje na sijalickite ili preku shifra na displej.Konkretno nedostatok na freon na quadro e S5
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Koliko vidim nije me slagao dobar skolski drugar na osnovu svega sto ste napisali. Ovo moram da napisem. Kada sam se pre neki mesec raspitivao za moj stan oko klima bio sam ubedjen da je Gree odlicna kupovina. Njega sam prvo konsultovao jer je i zaposljen kod uvoznika, montirao je ko zna koliko Gree uredjaja. Na njegovu preporuku nisam uzeo Gree, jer mi je rekao da za dobro izolovane objekte sa uobicajenim kvadraturama za balkanske zimske uslove one nisu kako treba, jer imaju vrlo losu modulaciju. Pogotovo ovi novi modeli. A on mi je inace montirao ove koje sam kupio, takodje na njegovu preporuku. Doduse nije nosio onaj njihov zvanicni kombinezon. Hvala clanovima ovde koji su mi takodje na ovo ukazivali. A posebno "hvala" i onima koji mi ko iz topa preporucivase 1 kom 18-ticu Gree. Koja bi to glupost bila da sam poslusao.

 
Член од
3 март 2011
Мислења
22
Поени од реакции
4
Aj da ve zamolam za eden um. Se raboti za nova instalacija na podno vo kuka na sprat i podkrovje so povrsina od 130/140m2. Planirav sistem za pelet, ama kako pominvit vreme se vrtam na toplotna pumpa. Za pelet znam se, se greevme do sega, ali so pumpive aber nemam. Dajte eden sovet, od iskustvo ili slusanje koja e dobra, kolkava kw, dali e pametno so boljer/bez, kako e so ladenje... skros nova tema mi e
Blagodarime
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Koliko vidim nije me slagao dobar skolski drugar na osnovu svega sto ste napisali. Ovo moram da napisem. Kada sam se pre neki mesec raspitivao za moj stan oko klima bio sam ubedjen da je Gree odlicna kupovina. Njega sam prvo konsultovao jer je i zaposljen kod uvoznika, montirao je ko zna koliko Gree uredjaja. Na njegovu preporuku nisam uzeo Gree, jer mi je rekao da za dobro izolovane objekte sa uobicajenim kvadraturama za balkanske zimske uslove one nisu kako treba, jer imaju vrlo losu modulaciju. Pogotovo ovi novi modeli. A on mi je inace montirao ove koje sam kupio, takodje na njegovu preporuku. Doduse nije nosio onaj njihov zvanicni kombinezon. Hvala clanovima ovde koji su mi takodje na ovo ukazivali. A posebno "hvala" i onima koji mi ko iz topa preporucivase 1 kom 18-ticu Gree. Koja bi to glupost bila da sam poslusao.


Prva stvar,ti se još nikada nisi grijao na klimu niti imaš nikakvih iskustava i sad hladno zaključuješ ..
Na osnovu čega ti zaključuješ , bacaš u grah ? Da sačekaš malo oa kad dodje zima i cjelodnevni minusi oa da se onda javiš ?!
Ovako pojma nemaš a doonisiš zaključke , dakle pričaš besmislice ili trolaš u najmanju ruku...

A od montera valjda je jasno da ne možeš da dobiješ nikakav pametan savjet , to je smješno s kime se savjetuješ..

Čekamo te na zimu Rade , obavezno da slikaš svoje klime ..
 
Член од
8 октомври 2020
Мислења
64
Поени од реакции
144
Da li misliš da će mu biti hladno sa Fujitsu klimama koje ima?Ako te Fujitsu ne ugreje neće ni jedna druga.To su klime koje rade onako kako i treba da radi dobar inverter.Ja mislim da ćeš ti da se slikaš sa tvojim klimama zimi:aplauz:
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Prva stvar,ti se još nikada nisi grijao na klimu niti imaš nikakvih iskustava i sad hladno zaključuješ ..
Na osnovu čega ti zaključuješ , bacaš u grah ? Da sačekaš malo oa kad dodje zima i cjelodnevni minusi oa da se onda javiš ?!
Ovako pojma nemaš a doonisiš zaključke , dakle pričaš besmislice ili trolaš u najmanju ruku...

A od montera valjda je jasno da ne možeš da dobiješ nikakav pametan savjet , to je smješno s kime se savjetuješ..

Čekamo te na zimu Rade , obavezno da slikaš svoje klime ..
Абе ајде од монтерите неможеш кои 20години монтираат клими и сервисираат а од Сеирџиите кои седат на интернет и мислат оти со Гуглање се најпаметни и солат памет а во реалност кога ќе им дадеш задача? Еве најди го и поправи го дефектот,или монтирај ја климата се лигаваат...и плачат
Тоа се вика прашај Паталец а не Гаталец
Автоматски споено мислење:

:pos: :pos::tapp::boksix:
Prva stvar,ti se još nikada nisi grijao na klimu niti imaš nikakvih iskustava i sad hladno zaključuješ ..
Na osnovu čega ti zaključuješ , bacaš u grah ? Da sačekaš malo oa kad dodje zima i cjelodnevni minusi oa da se onda javiš ?!
Ovako pojma nemaš a doonisiš zaključke , dakle pričaš besmislice ili trolaš u najmanju ruku...

A od montera valjda je jasno da ne možeš da dobiješ nikakav pametan savjet , to je smješno s kime se savjetuješ..

Čekamo te na zimu Rade , obavezno da slikaš svoje klime ..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom