Како да се реши Албанското прашање во РМ и на Балканот

TheGhegClan

Slobodna Vojvodina
Член од
8 септември 2020
Мислења
505
Поени од реакции
154

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.333
Поени од реакции
81.591

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.558
Поени од реакции
29.006
Смешно е и трагично е, затоа што се случуваат глупави моменти.
Бев повикан на суд за прекршочна за недозволена брзина и ми падна судијка албанка, сите бевме на судница албанци а исказот го давав на македонски.
Друг момент ми беше архитектонските проекти, архитектот албанец, администраторот албанец, инвеститорот албанец, а целиот проект на македонски.
Puno, tie dokumenti ne isparuvaat od koga ke zavrsat tuku se nosat u arhiv. Kako sluzben jazik na ovaa drzava, nema problem da se na makedonski, taka i nekoj sudski preveduvac ke ima rabota.

Ako tolku ti bilo bolno toa, mozam da zamislam kolku fizicka bolka imas od pisuvanjevo na forumov...
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.878
Поени од реакции
23.771
Имам политички активен другар од Холандија, човекот беше децизен - Албанија и Косово ќе преминат во Католицизам.
Можеш ли да го прашаш другар ти како ќе се изведе тоа преминување во католицизам од страна на нација која е 96% муслимани има најмногу борци во ИСИС по глава на жител (фала пуно што ме игнорираш) и за која исламот е јадрото на идентитетот. Баш ме интересира која е таа сила што ќе го натера Шкодран од Липјане да отиде во црква да се прекрсти и да не слави повеќе Рамазан иако го славел 40 години со строг пост, да не му сече курето на детето и да не ја мота нусе во мушама.

Shefe vo shvicarska ima skoro 50 albanski ucilishta vo koi ucat preku 1000 deca. Imaat eden kup ogranizacii I svoi verski objekti i sto ne drugo vo site kantoni vo koi jas licno otpatuvam cesto na razni priliki od semejna priroda. Ima dosta albanci na visoki pozicii od direktorski pa executive management pa do politicari i sopstvenici na biznisi. Ovie se kandidati za parlamentarni izbori. Sport i entertainment znaes sam ima celi timovi.


Прегледај го приврзокот 296458
Абе 460 луѓе на факултет од 280,000.

.

Него ме рипна. Што мислиш за ИСИС?
 

TheGhegClan

Slobodna Vojvodina
Член од
8 септември 2020
Мислења
505
Поени од реакции
154
Џамија без минаре?
Moderna arkitektura inaku xhamia ne mora da ima minare, sega e poveke radi zacuvuvanje tradicionalna arkitektura posto ulogata na minareto bilo da se povikuvaat vernicite na molitva za da glasot stigne sto podaleku koga fizicki trebale da se kacat gore no sega nema potreba radi zvucnici koi se zakacuvaat vo minare ili moze bilo kado vo objektot.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.333
Поени од реакции
81.591
Moderna arkitektura inaku xhamia ne mora da ima minare, sega e poveke radi zacuvuvanje tradicionalna arkitektura posto ulogata na minareto bilo da se povikuvaat vernicite na molitva za da glasot stigne sto podaleku koga fizicki trebale da se kacat gore no sega nema potreba radi zvucnici koi se zakacuvaat vo minare ili moze bilo kado vo objektot.
Така е.
Колку џамии во Швајцарија имаат минаре?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.984
Поени од реакции
35.960
Shefe vo shvicarska ima skoro 50 albanski ucilishta vo koi ucat preku 1000 deca. Imaat eden kup ogranizacii I svoi verski objekti i sto ne drugo vo site kantoni vo koi jas licno otpatuvam cesto na razni priliki od semejna priroda. Ima dosta albanci na visoki pozicii od direktorski pa executive management pa do politicari i sopstvenici na biznisi. Ovie se kandidati za parlamentarni izbori. Sport i entertainment znaes sam ima celi timovi.


Прегледај го приврзокот 296458
Дали мислиш дека во Македонија немало луѓе на вакви позиции оти не сте го имале Рамковен договор?
Шефе, и кај вас ги испративте надвор да си одат тие што сакаа да работат, во вукојебинава и кај вас е останат трулежот (со чест на мал број исклучоци).
Само пијавица и кај вас и кај нас сака да се пикне на државно и да јаде од даноците што ги плаќаме ние во приватен сектор.

Пред некој ден ви го слушам Груби ги оправдува тие во пазарна дека биле сите со високо образование, спремни за во тој сектор: теологија, физичко...еееј во таква институција треба да бидат експерти за економија, правиш ревизија на фирми и треба реално да ги познаваш законите и финансискиот сектор од тие што работат во финансиски сектор во компанијата за да најдеш проблем. Кажи ми како некој со факинг теологија разбира финансии?

И од вашите и од нашите ми е искрено преку таквото, да ми дадат 2 месеци ќе ве спојам и двата народи заедно на улица. Има да ги отпуштам сите 200 и кусур илјади администрација од работа и да им дадам тестирање за да се вратат назад, кој не помине аут, давај друго дете.
 

TheGhegClan

Slobodna Vojvodina
Член од
8 септември 2020
Мислења
505
Поени од реакции
154
Можеш ли да го прашаш другар ти како ќе се изведе тоа преминување во католицизам од страна на нација која е 96% муслимани има најмногу борци во ИСИС по глава на жител (фала пуно што ме игнорираш) и за која исламот е јадрото на идентитетот. Баш ме интересира која е таа сила што ќе го натера Шкодран од Липјане да отиде во црква да се прекрсти и да не слави повеќе Рамазан иако го славел 40 години со строг пост, да не му сече курето на детето и да не ја мота нусе во мушама.



Абе 460 луѓе на факултет од 280,000.

.

Него ме рипна. Што мислиш за ИСИС?
Greshka si od 7 albanski studentski asocijacii brojat preku 750 na fakultet.
Ima 600 lekari albanci vo site kantoni.
Pozdrav
Автоматски споено мислење:

M
Така е.
Колку џамии во Швајцарија имаат минаре?
Momentalno ima okolu 4-5 mislam, ovie se izgradeni pred da zabranat minarinja.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.878
Поени од реакции
23.771
Greshka si od 7 albanski studentski asocijacii brojat preku 750 na fakultet.
Ima 600 lekari albanci vo site kantoni.
Pozdrav
Ок Викпедија е грешка, 750 се од 280000, 0.27% од популација. Него за ИСИС што мислиш?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.835
Поени од реакции
36.560
... во МКД се уште има раселени Македонци, во западните делови на МКД каде Албанците се доминантни не важи Бандетер, ниту се почитува правилата за ,,малцинство,, што всушност е Македонецот, а истото Албанците го бараат и се револтирани ако не се примени на места каде не се доминантни и се малцинство,

...во МКД каде Албанците се доминантни, се изградени на 50 домаќинства по една џамија, која навиени до крајни можни децибели шест пати во 24 ч го ремети мирот на цело население со невозможна какофонија во име на некоја молитва која никој освен некој постар не ја извршува, а наспротив тоа ниедна изградена црква повеќе од еден век,

... во Мкд каде Албанците се доминантни и се главни на сите институции на тие места, неспособни, неуки, го претвориле населеното место во депонија, неспособни да водат успешно ниедна институција, склони на лажење, крадење и подбивање со граѓаните кои не можат да си ги добијат своите основни граѓански права, ниеден градоначалник Албанец нема со што да се пофали дека направил за граѓаните во областа каде управува, неспособни, неуки со разорување на околината, загадување на околината, непланирана сеча, градби каде кому ќе му текне нелегално, улиците нечисти, фрлање одпадоци, горење на иверици и гуми, плукање по улици, возење на автомобили без правила како шерифи...

... во МКД каде е пораст на неАлбанско но муслиманско население, кое еден ден се чуствува како Албанец, другиот ден е Ром, а по однесување е вистински циган, го ремети населението со убиства, кражби, рушење на нормално живеење со загадување на населбите, на околината, на зеленилото и еколошки загадување на источниот дел, а се рекламират како малтретирани, обесправени, силни со членска книшка на ДУИ во џебот,

така да Албанското прашање никогаш нема да се реши, зошто е нерешливо,

...кога е време за одмор викенд, Албанците го реметат јавниот мир, се приклучуваат на диво во градска канализација, чукаат, стружаат, лупаат, цепат дрва сечени бесправно од некои млади шуми без контрола, издигнуваат дивоградби за време на викенд кога нормалниот човек сака да одмори, а не околина како на градилиште...Албанецот не знае што е одмор, не знае што е почитување на жена на улица, не знае што значи контајнер, не знае што значи национално богаство зеленило, природна убавина...

и сега.... ние зборуваме за решавање на албанско прашање? кое прашање? ова е цел живот испревртен, штом не може да се прилагоди на основни човечки постулати, треба само Гето, посебно да се живее во населби, па нека лупаат цел ден меѓу себе, никако мешање во иста околина, зграда, населба...и сите ќе бидеме среќни!
... и тие ќе продолжат како што се без напредие онака како племе, а ние ќе си ја гледаме својата иднина со сите човечки квалитети и почитување!

па само доволно да се види какво напредување или успех или било што направено каде е поставен главен Албанец, ништо...смрдеж, ѓубре, крадење, уништување!

... Крај!
 

TheGhegClan

Slobodna Vojvodina
Член од
8 септември 2020
Мислења
505
Поени од реакции
154
Ок Викпедија е грешка, 750 се од 280000, 0.27% од популација. Него за ИСИС што мислиш?
Info za studentite mi e od prva raka licno imam kontakti so studentskite asocijacii I rabotime na razni edukativni projekti za deca I po mladi do 13 god.
Isis se teroristi. Nivniot shef koj zagina beshe pushten od zatvor od strana na amerikancite vo irak iako bese uapsen za terorizam da igra odredena uloga I koga ja zavrshi misijata go otkacija. Next
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.456
Поени од реакции
4.960
Можеш ли да го прашаш другар ти како ќе се изведе тоа преминување во католицизам од страна на нација која е 96% муслимани има најмногу борци во ИСИС по глава на жител (фала пуно што ме игнорираш) и за која исламот е јадрото на идентитетот. Баш ме интересира која е таа сила што ќе го натера Шкодран од Липјане да отиде во црква да се прекрсти и да не слави повеќе Рамазан иако го славел 40 години со строг пост, да не му сече курето на детето и да не ја мота нусе во мушама.



Абе 460 луѓе на факултет од 280,000.

.

Него ме рипна. Што мислиш за ИСИС?
Не бе не те игнорирам, нема шанси, само заборавив да ти реплицирам :D
Не негирав дека по глава на жители албанци има најмногу во Европа, не сум толку глуп да негирам факт кој најмногу е постиран во форумов.
Само што е ирелевантен, освен што помпезно звучи.
Тоа е исто како да има некој натпревар кај арапските земји за мерење големина на сечени курови, а ние како албанци да се фалиме што имаме најголеми сечени курови во Европа, по глава на жител.
Автоматски споено мислење:

Puno, tie dokumenti ne isparuvaat od koga ke zavrsat tuku se nosat u arhiv. Kako sluzben jazik na ovaa drzava, nema problem da se na makedonski, taka i nekoj sudski preveduvac ke ima rabota.

Ako tolku ti bilo bolno toa, mozam da zamislam kolku fizicka bolka imas od pisuvanjevo na forumov...
Јасно ми е мене, во архив може да се чуваат и на албански јазик.

Инаку болка имам, ама што да правиш, динарот не се добива лесно.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.188
Поени од реакции
8.525
Нема потреба да објаснувам, веќе еднаш укажав на овој проблем што не мачи веќе 15 години. Секоја година не јаде се повеќе и повеќе. Доколку продолжи вака нема надеж. Никогаш не биле они криви. Кривицата барајте ја во нас.
Прегледај го приврзокот 296454
за што да ја бараме кривицата, за нецивилизираното однесување на албанциве ? диво племе е диво племе, не можам јас да го сменам, ако ти детето дома не го воспиташ јас сигурно не можам кога ќе излезе надвор да го воспитам.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Секојдневно си има вакви видеа. Али овие се тривијални проблеми за нив,побитно е знаме да веат и Пехчево да има двојазичност.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.029
Поени од реакции
7.405
Ќе прашам за последен пат, кое е тоа јако албанско дипломатско лоби, толку мистериозно што никој не сака да го обзнани? Молам без детски одговори.
Behgjet Pacolli овој ти е еден само. Истиов овој, правел малверзации при реставрирањето на Кремељ, а и со Америте играл при перење пари.
Земи го фактот дека Албанците од секогаш биле на страната на Ватикан/Италија,не би ги потценувал. Збориме за Албанија, не за косовари и овдешните. Почни да ги гледаш како католици и подруга слика ќе добиеш за нивната моќ.

Тоа што и нивната мафија е веќе позната во светски рамки, располагаат со капитал и влијание.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom