Како да се реши Албанското прашање во РМ и на Балканот

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.326
Поени од реакции
81.568
Ne znam vo tvojata metoda kako e, jas primer osekjam deka e na rabot na nrves brejkdaun ( vekje pokazuva znaci na mini ) i me fakja zal za negovite deca pa kje go odmaram edna nedela.

I idemo na drugo dete! Primer...



Ovoj niti e naucnik, niti komita, niti strateg... ovoj od golema ljubov za svojata grutka makedonija, golemiot neprebol odi da vadi blgarsko drzavljanstvo pcuejkji gi drugite shto ostanale ovde.

Jas mislam deka ovoj e ucebnikarski primer za makedonec odnosno nasheto makedonsko AjKju poshto on dojde ovde toa da ni go soopshti. On sigurno placel i za imeto koga go smenija.

Jas sum srekjen shto on kje zivee podaleko od mene i nashite deca.

Shto ti mislish govi?
Што? мала криза и одма батали љубофффф да пишуваш на крајот од секој ебан пост, кај што си селски малициозен?


Па немој така, молим ти се. Луѓето ќе помислат дека не си за љубов. Вруќи поздрав има да се разочара начисто. Плус, на Албанците што ја читаат темава им праќаш погрешен вајб.
 
Член од
26 декември 2020
Мислења
182
Поени од реакции
264
Ne znam vo tvojata metoda kako e, jas primer osekjam deka e na rabot na nrves brejkdaun ( vekje pokazuva znaci na mini ) i me fakja zal za negovite deca pa kje go odmaram edna nedela.

I idemo na drugo dete! Primer...



Ovoj niti e naucnik, niti komita, niti strateg... ovoj od golema ljubov za svojata grutka makedonija, golemiot neprebol odi da vadi blgarsko drzavljanstvo pcuejkji gi drugite shto ostanale ovde.

Jas mislam deka ovoj e ucebnikarski primer za makedonec odnosno nasheto makedonsko AjKju poshto on dojde ovde toa da ni go soopshti. On sigurno placel i za imeto koga go smenija.

Jas sum srekjen shto on kje zivee podaleko od mene i nashite deca.

Shto ti mislish govi?
Abe ovaj NPC ti e....... garant istovo 5 godini go kazuva od nekoja dupka u Germanija so pivoto u raka i celiot prjlav od kre4
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ne znam vo tvojata metoda kako e, jas primer osekjam deka e na rabot na nrves brejkdaun ( vekje pokazuva znaci na mini ) i me fakja zal za negovite deca pa kje go odmaram edna nedela.
Сега немораше баш јавно да ја обзнаниш неговата нервна состојба, требаше малце одоколу,
ама сепак он е јак дечко. А тоа шо ке му даеш недела дена пауза е одлично. Треба време малце посаденото семе да вроде со плод...Патем отворено покажуваш загриженост-одлика на љубовта.

Jas sum srekjen shto on kje zivee podaleko od mene i nashite deca.

Shto ti mislish govi?
И ја сум среќен што повеќе еректуси да си заминат од тука за полесно да се грижеме за регрутките и за нашите деца во кампусите во СР источна македонија.
 
Последно уредено:

ovs

Член од
4 јануари 2021
Мислења
340
Поени од реакции
502
Повеке прашања поделени на Косовското и останатите три кои се однесуваат кај нас у државава а тоа се химна,знаме и двојазичност на валутата/албански јазик на банкнотите.
Најверојатно следниве 20 години без разлика кој ке доага и си оди од власт сдсм/вмро-дпмне ке се работи на некаков епилог за овие три прашања,мислам дека Али А сака да ги реши овие три ствари у негово време за ова се свесни и двете мк партии,за Косово најверојатно ке треба други генерации политичари да дојдат до некаков договор.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.326
Поени од реакции
81.568

има интересни линкови под текстот, кој пропуштил
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Што? мала криза и одма батали љубофффф да пишуваш на крајот од секој ебан пост, кај што си селски малициозен?


Па немој така, молим ти се. Луѓето ќе помислат дека не си за љубов. Вруќи поздрав има да се разочара начисто. Плус, на Албанците што ја читаат темава им праќаш погрешен вајб.
Na govi mu se obrativ, ne tebe, on znae deka go sakam..... ne upagjaj nepovikan, se prefrliv na drug golem makedonec.... za dobroto na tvoite deca.

Kje bide se vo red, odmori... so ova te ostavam... do idnata nedela.

Ljubofffffffffffffff!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.326
Поени од реакции
81.568
Na govi mu se obrativ, ne tebe, on znae deka go sakam..... ne upagjaj nepovikan, se prefrliv na drug golem makedonec.... za dobroto na tvoite deca.

Kje bide se vo red, odmori... so ova te ostavam... do idnata nedela.

Ljubofffffffffffffff!
Треба трет пут по ред да ми ги споменеш децата. Не се тригернувам ја од два пути.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
@ПрофаундлиСтупид сине еве како се решава во пракса албанското прашање.
Интересното е шо Берик не обрнал внимание на решението со ученичката, туку си ги исчитал текствоите за комшијата на Гоки од муртино.
 
Член од
26 декември 2020
Мислења
182
Поени од реакции
264
@ПрофаундлиСтупид сине еве како се решава во пракса албанското прашање.
Интересното е шо Берик не обрнал внимание на решението со ученичката, туку си ги исчитал текствоите за комшијата на Гоки од муртино.
Sine daj insta od gradonacalnickava da i slajdnam u dm belkim ke vleze nekoj gol hehehe
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Ме потсеќаш на Ботко малце со муабетов. Да, технички си во право, темава се вика "Како да се реши албанското прашање" и да бевме сега на некој вулкански форум, 95% од мислењата ќе беа избришани оти се оф топик, како што ќе беа избришани и 95% од мислењата на сите теми затоа што технички не соодвествуваат во потполност со насловот на темата. Ама ете, луѓе сме.
Прво, не знам оти ме спомнуеш у муабет, глеаш негде ја да те спомнуем? :)

Второ, нема потреба да лажеш. Ја никад не сум умарал луѓе да идат онтопик, ја честопати не сум онтопик. Ја „технички" сум у право (кога сум у право) бидејќи сум у право за тоа што се зборуе, а не пошто барам од некој да следи некакви ригидни форумски правила, ниту му забрануем некому да тресе глупости - удараш по страшила.

Моите замерки кон тебе биле за работите што ги кажуеш поврзани со темиве и најчесто се ноторни глупости; односно податоци и аргументи што си ги вадиш од ракав. Пошто ти иде тешко да ги аргументираш кога ќе стигнеш до потешкото и кога некој ќе отиде позади параванот на твојот долг краснопис без суштинска информативна вредност; ретерираш со емоции и објаснуеш како си ти само човек - а посериозниот формат на дебата не е прилагоден на твоите сензибилитети. Ако сеа (на пример!) кажеш дека Албанецот има дефектен мозок и ментална ретардација, а ја побарам од тебе да приложиш докази за генетските предиспозиции за ретардираноста на Албанецот или докази за дефектниот мозок, ти ќе ретерираш пошто си аналфабет за генетика, па ќе шибнеш некој ад хоминем за Вулканци. После ќе објаснуеш дека тоа ти бил некаков уметнички крик, ти не мислиш дека буквално Албанецот има дефектен мозок - Вулканецот погрешно те сконтал. За неколку денови пак ќе објаснуеш како генот на Орката е сјебан (како резултат на нов уметнички крик!). Тоа е налик на антивакцерот што ќе каже дека вакцините предизвикуваат аутизам, а врска нема ниту од неврофармакологија, ниту бутур. Му бараш доказ, почнуе да сере за ригидноста на твојот пристап. Нејсе, грото од вас Невулканците имаат проблеми кога треба да навлезат у покомплексна аргументација. Ама не бери гајле, повеќето го праат тоа. Сивите зони се заебани за Невулканците, им го јебе ларпот дека се и антрополози, и генетичари, и етнолози, историчари, социолози и што уште не.

И тоа „луѓе сме“ ти е многу јак муабет. Па ако си обичен човек кој не е стручњак у тие проблематики, што кур се понашаш ко да си стручњак? Место да ларпаш, зошто не ги остаиш тие што знаат поише од тебе да ти објаснат? Никој не ти забрануе да бидеш бијонс, а да его трипаш дека си научник од прва класа – само треба да бидеш свесен дека си бијонс. Зошто ти смета ако некој ти мрчи дека си бијонс, а си даваш за право да им мрчиш на други луѓе кои ти укажуваат дека си бијонс? Ако не се разбираш у генетика, социологија или други теми, мудро е да не се чаталиш со искази за генетика и социологија. Не е забрането да се чаталиш, ама не очекувај некој да те тапша по рамо и да ти кажуе дека си Бурдје. Не си и тресеш глупости. И како што ти имаш право да си кажеш што ќе ти дојде на ум и ќе ти се причини ко мудрост; така други имаат право да ти објаснат зошто тоа не е мудрост, туку е глупост. Ти не сакаш некој да те умара со формални дебати и дисциплинирана аргументација, ама ти умараш други луѓе кои пристапуваат така и им кажуеш оти не треба.

Да ти упростам... Ја никад не сум ти кажал да не зборуеш за крави што летаат на тема за готвење, само те прашуем дали може да приложиш некоја слика, снимка или друг доказ од таква крава. Така да не кенкај. Или ти и сеа не мислеше конкретно да замериш за тоа дека Вулканците бараат од тебе да не идеш оф топик, тоа ти е само фигура на говор за нивниот ригиден пристап кога ќе почнат да копаат у твоите салати од огромни глупи постови што се вадат на океј стилистика? :) Кравата нема да полета колку и да сакаш. Вулканците побрзо ќе го сконтаат тој факт, а ти и понатаму ќе имаш право да пишуеш за летечи крави.
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.456
Поени од реакции
4.959
@puno македонките дудлаат шќиптарски патлаци, ама за пари, не од што сте многу лични да сме искрени. Додека па, шќиптарките што дудлаат македонски патлаци е од мерак, немаат многу квалитетен избор :cool:. Сегашниве генерации ви се полични и помодерни сфаќања.
Не мислев буквално.
За жал на оваа територија, менталниот капацитет кај мнозинството шќиптари (посебно косоварите) не е на ниво. (кај македонците е .... не е тема на муабет :D )
Ти често спомнуваш поради минатото такви се мнозинството. Точно е дека вината порано била во системот (забрани, поделби, угнетени), но во денешно време, интернет, ТВ, отворени граници очигледно е дека е личен избор.
Не сум кажал дека вината е целосно во системот, само укажувам дека лицемерно е што мнозинството македонци го подржуваа системот кој дискриминираше а да бараат меритократија од прв ден еве условно да кажеме кога се прави укинување на дискриминацијата.

Тоа што порано биле малтретирани шќиптарите, било карма за нивните претходни малтретирања врз Македонците. Сега кармата(циклусот) се враќа, па тие пак го тероризираат Македонецот. За некоја година, на Македонецот ќе му се даде дозвола да го истури гневот и до кога така ...
Мора и Шќиптарите и Македонците да кажат стоп и да се продолжи помудро. Први што треба да ја спуштат топката, нормално би било да се малцинството.
Не се сложувам дека малцинството треба да ја спушта топката, топката треба да ја спушти тој што ја поседува.
Автоматски споено мислење:

I like it when you get angry <3.

Иначе, баш штета што не знам албански па да видам кога некој Алаху Екбери ќе пише на форумиве дека сите каури треба да се убијат дали се појавува барем 1 (со зборови: еден) кој ќе му реплицира:
-Не е во ред да збориш така, тие се наши сограѓани, со нив треба да градиме заеднички соживот, јас имам еден другар Јован, за Велигден ми даде црвено јајце, во црква не влегол никогаш, свинско не јаде, алкохол не пие, џокац нема запалено во животот, кога се пријавив да берам јаболки во Германија он прв ми помогна, нашиве никаде ги немаше.
Па има, меѓу кои и јас бев.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.188
Поени од реакции
8.523
Почнав да пишувам оти се собра една збирштина на Ксенофоби и Шовинисти, кои побрзо ќе се пишат Бугари, Срби или Грци, отколку да прават сопствена држава со Албанците.

И одозгора на тога, имаат некоја луда идеја дека тоа ќе се реализира со помош од некоја од соседните земји која би не сакала, без тие да бидат изложени на војна и насилство.

Можи те мрзи да читаш, ама пак мене ме мрзи пак да пишувам.

Иначе ти како ќе го решиш проблемот ?
Јас никако, јас не гледам дека со нив би се решил проблемот, со нив нема разбирачка, секогаш нешто ќе им не достига.
Ако некогаш го решите проблемот и почнете да живеете нормален живот јавете ми. Еве овој @ovs вика уште 20тина години, кој знае дали ќе сум жив до тогаш, може пола форум нема да дочека.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.820
Поени од реакции
26.393
Знаеш што, наскоро некој убав ден кога ќе имам повеќе време, ќе те поканам на дискусија со помош на некоја психотропна супстанца што ќе ни ги отвори чакрите, било да е тоа ракија, виска или хг да дојдеме до заеднички заклучок. :)
 
Последно уредено:
Член од
15 февруари 2019
Мислења
993
Поени од реакции
3.980
Oна шо е Израел за исламот и арапските народи на Блиски Исток, тоа треба да биде шќиперија етнике за пансловенизмот и православните народи на Балканот.
Извини ама споредбава ти е преглупа, за они да ја играат рољата на Израелците ќе требаше ние да се лечиме кај нив, они да ни плаќаат даноци а ние да сме рамковни, да ни прават храна, инфраструктура, да бараме да учиме у нивни универзитети итн, итн...а во реалноста е сѐ потполно спротивно т.е шипците се психички, општествено и физички инфериорни и ние ги издржуваме нив а не они нас.

Они би можеле да бидат Курди, Дагестанци, Талибанци или нешто како Кадиров во Русија а не обратно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom