Како да се реши Албанското прашање во РМ и на Балканот

Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Пре би бил во секое време тој вашиот шиптарр отолку преценети безрбетни суштества како што сте вие повеќето форумџии македонци, сигурно во реалност дудлате албански к.. и ги мразите затоа што ви се допаѓа тоа.
Зошто си вака нервозен? Само сакаме да дискутираме како да живееме во хармонија без да решаваме вечно неблагодарна група на граѓани кои се повеќе се однесуваат како разгалени деца...
Не е страшно ако велиме дека треба да се помине развоен пат. Еве ќе ти кажам еден банален пример: општините со значајно албанско население (и такво раководство) не успеваа да состават документи и правилници кои се неопходни за нормално функционирање на една институција. Добра воља беше да им се помогне (од страна на тие исти безрбетни суштества) за да функционира еден цел град. Е сега и покрај сета добра воља, пак се работи на жими мајка и племенски. И нормално, сега ни треба закон за дивоградби дека Шапка, Матка, Сарај, Мавровка треба да добијат имотен лист и да се валоризира објектот.
Дали по тебе вина имаат безрбетниците или тие што не стојат позади фунцијата која ја добиле? Со кое право некој се жали за условите во кои живее, бара правна и функционална држава а едноставно не умее да функционира така?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.338
Поени од реакции
18.210
Зошто си вака нервозен? Само сакаме да дискутираме како да живееме во хармонија без да решаваме вечно неблагодарна група на граѓани кои се повеќе се однесуваат како разгалени деца...
Не е страшно ако велиме дека треба да се помине развоен пат. Еве ќе ти кажам еден банален пример: општините со значајно албанско население (и такво раководство) не успеваа да состават документи и правилници кои се неопходни за нормално функционирање на една институција. Добра воља беше да им се помогне (од страна на тие исти безрбетни суштества) за да функционира еден цел град. Е сега и покрај сета добра воља, пак се работи на жими мајка и племенски. И нормално, сега ни треба закон за дивоградби дека Шапка, Матка, Сарај, Мавровка треба да добијат имотен лист и да се валоризира објектот.
Дали по тебе вина имаат безрбетниците или тие што не стојат позади фунцијата која ја добиле? Со кое право некој се жали за условите во кои живее, бара правна и функционална држава а едноставно не умее да функционира така?
И улица Козара е управувана од Албанци?

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.326
Поени од реакции
81.567
Ок, племе се, терај си го филмот патриота.
Ти си муслиман и пристрасно гледаш на соверниците. Никогаш нема да бидеш објективен.
Ама разбирливо е тоа, штом за Смилковско муслиманите се солидаризираа со убијците, за друго не е чудно.

Вистинскиот проблем во решавањето на ова прашање, за нас, се дел од самите каури. Ги гледате овде. Тој проблем да го решиме и верувајте албанското прашање може да ни прдне под прозор со сите негови гадости како: исламски фундаментализам, криминогеност, жолти куќи, дрога, мафија, егзекуцја на деца за Велигден и се друго што е албанско.
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
И улица Козара е управувана од Албанци?
Вакви згради имаш секаде не само на Козара... Дојди позади Млечен да видиш или Стар Аеродром. Овие имаат друг проблем, со планската документација. Немој да ми кажеш дека зградиве немаат никакви документи или не платиле комуналии. Ова е друга приказна. Оди види ги куќите на Шапка без ќорава хартија. Како што комуналии плаќаат во Арачиново...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.338
Поени од реакции
18.210
Ти си муслиман и пристрасно гледаш на соверниците. Никогаш нема да бидеш објективен.
Ама разбирливо е тоа, штом за Смилковско муслиманите се солидаризираа со убијците, за друго не е чудно.

Вистинскиот проблем во решавањето на ова прашање, за нас, се дел од самите каури. Ги гледате овде. Тој проблем да го решиме и верувајте албанското прашање може да ни прдне под прозор со сите негови гадости како исламски фундаментализам, криминогеност, жолти куќи, дрога, мафија и се што е албанско.
Ова што го пишувам е баш заради фактот што знам со кого заедно треба да го решавам проблемот.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.326
Поени од реакции
81.567
Пре би бил во секое време тој вашиот шиптарр отолку преценети безрбетни суштества како што сте вие повеќето форумџии македонци, сигурно во реалност дудлате албански к.. и ги мразите затоа што ви се допаѓа тоа.
За ова си во право. Има такви кои најверојатно во реалност дудлаат албански курови. За среќа, не е кој знае колку тешко да ги забележиш на форумов кои се тие гниди.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.188
Поени од реакции
8.523
Ова што го пишувам е баш заради фактот што знам со кого заедно треба да го решавам проблемот.
може сум пропуштил нешто (ме мрзи да читам од почеток) може ли ти да кажеш како може да се реши проблемот со племево ?
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.154
Поени од реакции
2.063
Не е, македонскиот е релативно сиромашен јазик, кодифициран е тек пред 60+ години.
Никој да одговори како е Метафизика на албански.
Не знам колку албанци има на форумов, но тие што се тука можат да дебатираат на теми кои не им се достапни на албански јазик. Зошто не постои албански форум при 5+ милиони албанци во регионот е доволен показател за некои работи...
Нема на македонски, а се чудиш оти нема на албански...ех да можам да ти го скенирам мозокот, како ти функсионира.
А кој ти рече дека нема форуми на албански, или не знаеш да користиш search engines???
Еве ти еден за да не живееш во заблуда :pos:
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.812
Српска црква во Франција, не е битен градот, не е Париз, попот ми вели албанци ни ги кршат прозорците редовно. Зошто, го прашувам, бидејќи така се научени од родителите ми вика човекот.

Тие кои не знаете, чисто да ве просветлам дека во Франција идат албанци кои бараат азил дека иделе од воено подрачје, а они од Македонија, албанија и косово... и пази сега, додека дремат и живеат во хотел на државна сметка, се здружуваат со браќата алахови и продаваат се и сешто.

Ги гледам дека исто се понашаат овде како и во Македонија, а родени се овдека, немаат никаков акцент кога зборат француски.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.029
Поени од реакции
7.405
@puno македонките дудлаат шќиптарски патлаци, ама за пари, не од што сте многу лични да сме искрени. Додека па, шќиптарките што дудлаат македонски патлаци е од мерак, немаат многу квалитетен избор :cool:. Сегашниве генерации ви се полични и помодерни сфаќања.
За жал на оваа територија, менталниот капацитет кај мнозинството шќиптари (посебно косоварите) не е на ниво. (кај македонците е .... не е тема на муабет :D )
Ти често спомнуваш поради минатото такви се мнозинството. Точно е дека вината порано била во системот (забрани, поделби, угнетени), но во денешно време, интернет, ТВ, отворени граници очигледно е дека е личен избор.

Тоа што порано биле малтретирани шќиптарите, било карма за нивните претходни малтретирања врз Македонците. Сега кармата(циклусот) се враќа, па тие пак го тероризираат Македонецот. За некоја година, на Македонецот ќе му се даде дозвола да го истури гневот и до кога така ...
Мора и Шќиптарите и Македонците да кажат стоп и да се продолжи помудро. Први што треба да ја спуштат топката, нормално би било да се малцинството.
Не смее да има толкава масовност на протестите за Смилковско осудените. Не смеевте да дозволите Тетово, Гостивар, Чаир да изгледаат како преградие од Авганистан (сегашниов). Не треба солидарност за се и сешто, посебно не за тоа оџите што ќе кажат.
Јас очекував со отворени граници, со тоа што 100% од иселениците ви се во Западните земји, дека ќе го пресликаат западниот стил на живот, арно ама реалноста не е таа.

Сплотеноста дава моќ, сила, но зависи до кој степен на психофизички развој се повеќето во племето/ државата. Како индивидуалец може да ги имаш најдобрите идеи, ама ти требаат други луѓе и нивните способности за да се реализираат идеите.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.338
Поени од реакции
18.210
може сум пропуштил нешто (ме мрзи да читам од почеток) може ли ти да кажеш како може да се реши проблемот со племево ?
Почнав да пишувам оти се собра една збирштина на Ксенофоби и Шовинисти, кои побрзо ќе се пишат Бугари, Срби или Грци, отколку да прават сопствена држава со Албанците.

И одозгора на тога, имаат некоја луда идеја дека тоа ќе се реализира со помош од некоја од соседните земји која би не сакала, без тие да бидат изложени на војна и насилство.

Можи те мрзи да читаш, ама пак мене ме мрзи пак да пишувам.

Иначе ти како ќе го решиш проблемот ?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.820
Поени од реакции
26.393
Пре би бил во секое време тој вашиот шиптарр отолку преценети безрбетни суштества како што сте вие повеќето форумџии македонци, сигурно во реалност дудлате албански к.. и ги мразите затоа што ви се допаѓа тоа.
Така бе пуно отвори се, првпат да си 100% искрен.
 
Член од
26 декември 2020
Мислења
182
Поени од реакции
264
Почнав да пишувам оти се собра една збирштина на Ксенофоби и Шовинисти, кои побрзо ќе се пишат Бугари, Срби или Грци, отколку да прават сопствена држава со Албанците.

И одозгора на тога, имаат некоја луда идеја дека тоа ќе се реализира со помош од некоја од соседните земји која би не сакала, без тие да бидат изложени на војна и насилство.

Можи те мрзи да читаш, ама пак мене ме мрзи пак да пишувам.

Иначе ти како ќе го решиш проблемот ?
Abe sedi na beric autistov i kompanija bojle ke im bilo so bugarija hahaha pa posle od romi ke se zalat na forumov ke gi baraat albancive
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.338
Поени од реакции
18.210
Abe sedi na beric autistov i kompanija bojle ke im bilo so bugarija hahaha pa posle od romi ke se zalat na forumov ke gi baraat albancive
Абе Берикот си трга накај исток, иако во главно гледа тоа да го прикрие. Ама тој е најмал проблем, заебани се овие провокаториве со нови профили.

Иначе ми се згади од темава веќе. Ме натераа да спуштам ниво и да бидам гнасен.

Никој од овие стручњациве не ги прашуваат членовиве од Кајгана што се од Тетово, од Гостивар, од Кичево, како се чувствуваат за идејава за поделба, оти ќе треба да останат во албанскиот дел или да се селат од таму.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.488
Поени од реакции
2.569
Абе Берикот си трга накај исток, иако во главно гледа тоа да го прикрие. Ама тој е најмал проблем, заебани се овие провокаториве со нови профили.

Иначе ми се згади од темава веќе. Ме натераа да спуштам ниво и да бидам гнасен.

Никој од овие стручњациве не ги прашуваат членовиве од Кајгана што се од Тетово, од Гостивар, од Кичево, како се чувствуваат за идејава за поделба, оти ќе треба да останат во албанскиот дел или да се селат од таму.
Подобро поделба него ли цел живот роб на УЧК, за генералното население на Албанци не ми пречи воопшто тука, проблеми со генералното население имаат во Скопје , Тетово.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom