Како да се реши Албанското прашање во РМ и на Балканот

Член од
26 декември 2020
Мислења
182
Поени од реакции
264
Абе Берикот си трга накај исток, иако во главно гледа тоа да го прикрие. Ама тој е најмал проблем, заебани се овие провокаториве со нови профили.

Иначе ми се згади од темава веќе. Ме натераа да спуштам ниво и да бидам гнасен.

Никој од овие стручњациве не ги прашуваат членовиве од Кајгана што се од Тетово, од Гостивар, од Кичево, како се чувствуваат за идејава за поделба, оти ќе треба да останат во албанскиот дел или да се селат од таму.
Abe slusaj go beric on sve znae gleas edvaj ceka zenamy da zamine za vikend da se klecka nekade za on da pukal na nekoe igrice a za podelba tesko deka ke ima ostaj gi ti pilcive od neka crcorat
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.878
Поени од реакции
23.771
И не верувам дека луѓето доброволно престанале да фрлаат ѓубре, само затоа што се Германци, туку затоа што казните го довеле мајндсетот на ниво на условни рефлекси.
Еве зошто не се согласувам со ова. Истите казни ги имаме и ние. Можеме да ги донесеме најдобрите закони на сите времиња. Имплементацијата е она што го прави законот функционален, а не гласањето во параламент. Гласањето во парламент и ставањето закони на хартија може само да послужи за газпапир. А имплементацијата на законот е верига. Од пред се совесни граѓани, па институции, па се останато. И тука и таму има казни. Можеме нашите казни да ги направиме 10 пати поголеми, еве која е разликата. Во Шведска ако пресечеш ред сите те гледаат како гомно. Таа на шалтер одбива да те услужи, останатите од редот те третираат како последен мрсул во светот. Тука при истата ситуација, фаќаш врски и сите околу тебе си викаат како и јас да фатам врски за побрзо да завршам работа, свака му част на овој се снајде за 3 секунди. Законите таму постојат за она малцинство и инцидентни случаеви. Кај нас малцинството и инцидентните случаеви се мнозинството. И милион евра да е казна за загадување за први мај сите ќе си го остават ѓубрето никој нема да има совест да ги пријави пред се оти ќе треба сам да се пријави, а и да ги пријави ќе дојде џандарот ќе им побара по 100 евра затоа што и сите негови колеги бараат по 100 евра, он нема страв дека ќе наебе затоа што он е од мнозинството, а што ќе го тужат за мито ли, па почнувајќи од командирот негов сите земаат мито. Гледаш, веригата која го прави законот или казната функционални не постои. За да веригата постои треба или мнозинството да се придржуваат до таа верига и ако на некој му текне да мрда веднаш системот го аутокорегира. Другиот начин е диктатура каде што еден кадија те тужи и те суди. Континуирана пресија, наметнување страв и ќотекот. Садам, Гадафи, Мубарак... Тук-там 2-3 пати годишно ќе рокнеше по некоја бомба, ќе умреа 30-40 луѓе, ќе им влезат со стапот ќе пропеат и тие што знаеле и тие што биле во подрум, ќе ги фатат муџите и одма стрелање или во средновековни зандани и дерење кожа на живо. И така до следната бомба, ама све о свему подносливо и се менаџира. Не е условен рефлекс, свест е, свест која ти вика пушти го пешакот има предност, не биди стока да мочаш во лифт, помогни и на бабата да помине улица. Јас сум сигурен дека ти правиш цивилизирани постапки не заради условен рефлекс од некоја казна туку заради твојата свест и совест. Ти и да знаеш дека нема шанси никој да те фати нема да фрлиш отров на кучиња, да му ја изгребеш на некој колата со клуч или со спреј да нацрташ кур на влезот од некоја зграда. Не е до рефлексот, не е до казните на папир, до веригата на имплементација е. А веригата на имплементација може да постои само доколку мнозинството има свест и морални принципи да се придржува до таа верига. Се до тогаш државата ќе биде каква што е. Не е крив ни Заев ни Гвујо ни Бране. Тие се само лицето на народот. Сите Македонци да ги смелеш во блендер и од смесата да туриш во чаша колку еден човек ќе добиеш еден од нив.



Но секако кажав зошто сеуште не се појавуваат луѓето, најголемиот проблем е тоа што Македонците по инерција сеуште имаат надеж во оваа држава и ја сметаат за своја.
Не ја сметаат за своја. Ти дома не фрлаш ѓубре на подот, гледаш да ти е чисто. Ти не викаш во детската соба капе, што ми е гајле, кај мене во спална не капе, јас на раат спијам. Твоето дете ако го тепа некој ти не викаш ќе се среди само од себе, да одам во Сити Мол да пијам едно кафе.



Пре би бил во секое време тој вашиот шиптарр отолку преценети безрбетни суштества како што сте вие повеќето форумџии македонци, сигурно во реалност дудлате албански к.. и ги мразите затоа што ви се допаѓа тоа.
I like it when you get angry <3.

Иначе, баш штета што не знам албански па да видам кога некој Алаху Екбери ќе пише на форумиве дека сите каури треба да се убијат дали се појавува барем 1 (со зборови: еден) кој ќе му реплицира:
-Не е во ред да збориш така, тие се наши сограѓани, со нив треба да градиме заеднички соживот, јас имам еден другар Јован, за Велигден ми даде црвено јајце, во црква не влегол никогаш, свинско не јаде, алкохол не пие, џокац нема запалено во животот, кога се пријавив да берам јаболки во Германија он прв ми помогна, нашиве никаде ги немаше.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Абе Берикот си трга накај исток, иако во главно гледа тоа да го прикрие. Ама тој е најмал проблем, заебани се овие провокаториве со нови профили.

Иначе ми се згади од темава веќе. Ме натераа да спуштам ниво и да бидам гнасен.

Никој од овие стручњациве не ги прашуваат членовиве од Кајгана што се од Тетово, од Гостивар, од Кичево, како се чувствуваат за идејава за поделба, оти ќе треба да останат во албанскиот дел или да се селат од таму.
Ostaj gi Teneke, oni se totalno nekreatini, a taa nekreativnost doagja od nesposobnosta.

Imeno oni bi go reshile problemot so zastareni metodi od proshliot vek, ili podelba na terirorii ili novi komiti... verojatno bidejkji takvi igrici igraat... frst prsn shuter ili strategii.

@Sussaro tvoeto e porealno... i jas sum poshtovach na likot i deloto na Karlin, go vikam cicko Bozidar, bozji dar.. no on pocina od rak... ljutinata mu go izede i teloto. Istrazi go ova..

Eve i od mene edno hipoteticko reshenie koe vo osnova e izvodlivo kako i site drugi predlozeni.

Na nikoj ne mu tekna reshenieto da go bara vo naukata, primer da razvieme virus za Albanskiot genom, ali ne da gi otepa tuku ili da gi sterilizira ili cisto od zabava popederchi pa da nema nova generacija. Elegantno bez nikoj da oseti.

Za toa ni treba sposoben makedonec so visoko AjKju koj poduboko kje navleze vo naukata a motiv za seto toa bi mu bila jakata omraza prema se albansko.

Jakata omraza ja gledam, da vidime dali nekoj kje me pobie vo mojot stav deka i nie makedoncite nemame bash visoko AjKju kako shto si zamishljame.

Ljubofffff!
 
Член од
1 март 2021
Мислења
338
Поени од реакции
758
Нема дискусија на оваа тема, албанското прашање не е под знак прашалник, македонското прашање е под знак прашалник, септичката јама Северџанистан не е држава на македонскиот народ, така да мене кур ме заболе за северџаните им посакувам уште 500 години ропство под УЧК, секој ден да ги мочат од ќерамиди тоа си заслужиле.
За среќа Бугарија е отворена да помогне со издавање на државјанства за да може народ да се спаси, (во Европа само до бугарски документи) впрочем најголем доказ за тоа е темата за бугарски државјанства на форумов, секој со два грама во главата веќе знае колку е саат и бега од јамата.
Нека останат партиските куртони северџанскиот гној тенеќињата и педерите да робуваат на УЧК и албанско исламскиот Национал шовинизам, следува светла иднина за мазохистите во тој поглед..
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.326
Поени од реакции
81.569
Abe slusaj go beric on sve znae gleas edvaj ceka zenamy da zamine za vikend da se klecka nekade za on da
Сега ме откри, морам да признам. Само кажи ми, ако си човек, дали жена ти или сестра ти ме издаде, па ја после ќе се разберам со нив.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
@teneke jas gledam deka ovoj ne e nauchnik.
Сега ме откри, морам да признам. Само кажи ми, ако си човек, дали жена ти или сестра ти ме издаде, па ја после ќе се разберам со нив.
Berik, koga kje ti dojde toj jak napliv na omraza, zemi vozduh, probaj da se smirish i ne vrakjaj na vakvi precizni provokacii dizajnirani tokmu za tvojot genom so cel da te razoblicat kako nekoj shto gi zasnova svoite stavovi na emocija i traumi, shto vsushnost e infantilnost. So toa malite deca ovde koi tebe te gledaat za nekakov afffftoitet se razocaruvaat.

Sega zemi vozduh, izignoriraj me i bidi podobar hristijanin od mene, pokazi ni go toa... idealno vo druga tema.

Ljubofff.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.326
Поени од реакции
81.569
тргај го газот од тука
иди хепта лижавче ќе ти даде

љубоф


за каква омраза збориш човеку?
не ли глеаш дека љубоф пишувам на крај од пост?
 
Член од
26 декември 2020
Мислења
182
Поени од реакции
264
Сега ме откри, морам да признам. Само кажи ми, ако си човек, дали жена ти или сестра ти ме издаде, па ја после ќе се разберам со нив.
Vakov nizok odgovor ne ocekuvav od tebe
Inc ajde vikend oste malko pa pak ke pukas dur zenati ke isprobuva nov krevet
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
@teneke gledash li ti ova? So ron beshe poteshko.....

:coffee:
Со Берик ќе биде уште потешко, ама кога мразот еднаш ќе попушти на една точка питање е на време кога ке пукне. Така да продужи даље со љубов према него. Не се откажувај, биди истраен исто како шо беше према Рон. Исто како шо ја сум према тебе.
Vakov nizok odgovor ne ocekuvav od tebe
Inc ajde vikend oste malko pa pak ke pukas dur zenati ke isprobuva nov krevet
Дај молим те немојте такви вулгарности према невестата. Најверојатно оди на јога семинари сега откако ги олабавија мерките.
Извини. Се каам.
љубофффф
@ПрофаундлиСтупид Гледаш, веќе те имитира. Тоа е добар знак. Иако сега е вештачки со тек на време ќе се пробудат и емоции.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.326
Поени од реакции
81.569
Најверојатно оди на јога семинари сега откако ги олабавија мерките.
Сироти сте колку што сте глупи.

Ова ви е најголем дострел на сите од тоа глупо-лоби - да барате по стари постови кој што пишувал за себе лично и да го убутате у рандом тема. Колку и да нема везе тоа со темата.
Ти, зоки, бијонс... абе потпуно истото.

Највеќе ме фасцинира фактот што мислите дека тоа некаква предност ви дава у дискусија - знаеш нешто лично за него, гарант ќе се повлече.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Со Берик ќе биде уште потешко, ама кога мразот еднаш ќе попушти на едно точка питање е на време кога ке пукне. Така да продужи даље со љубов према него. Не се откажувај, биди истраен исто како шо беше према Рон. Исто како шо ја сум према тебе.

Дај молим те немојте такви вулгарности према невестата. Најверојатно оди на јога семинари сега откако ги олабавија мерките.

@ПрофаундлиСтупид Гледаш, веќе те имитира. Тоа е добар знак. Иако сега е вештачки со тек на време ќе се пробудат и емоции.
Ne znam vo tvojata metoda kako e, jas primer osekjam deka e na rabot na nrves brejkdaun ( vekje pokazuva znaci na mini ) i me fakja zal za negovite deca pa kje go odmaram edna nedela.

I idemo na drugo dete! Primer...

Нема дискусија на оваа тема, албанското прашање не е под знак прашалник, македонското прашање е под знак прашалник, септичката јама Северџанистан не е држава на македонскиот народ, така да мене кур ме заболе за северџаните им посакувам уште 500 години ропство под УЧК, секој ден да ги мочат од ќерамиди тоа си заслужиле.
За среќа Бугарија е отворена да помогне со издавање на државјанства за да може народ да се спаси, (во Европа само до бугарски документи) впрочем најголем доказ за тоа е темата за бугарски државјанства на форумов, секој со два грама во главата веќе знае колку е саат и бега од јамата.
Нека останат партиските куртони северџанскиот гној тенеќињата и педерите да робуваат на УЧК и албанско исламскиот Национал шовинизам, следува светла иднина за мазохистите во тој поглед..
Ovoj niti e naucnik, niti komita, niti strateg... ovoj od golema ljubov za svojata grutka makedonija, golemiot neprebol odi da vadi blgarsko drzavljanstvo pcuejkji gi drugite shto ostanale ovde.

Jas mislam deka ovoj e ucebnikarski primer za makedonec odnosno nasheto makedonsko AjKju poshto on dojde ovde toa da ni go soopshti. On sigurno placel i za imeto koga go smenija.

Jas sum srekjen shto on kje zivee podaleko od mene i nashite deca.

Shto ti mislish govi?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom