Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
29 март 2013
Мислења
4.508
Поени од реакции
4.331
Што мислите за шејк пред тренинг:
300мл млеко (1.5)
50г мусли
50г урми
1 банана
?

И општо околу фактот за консумација на пола литар млеко на дневна база?
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.964
Што мислите за шејк пред тренинг:
300мл млеко (1.5)
50г мусли
50г урми
1 банана
?

И општо околу фактот за консумација на пола литар млеко на дневна база?
Многу тежок шејк за пред тренинг си склопил. Стомакот ќе ти биде подуен, вежбањето ќе ти биде хорор. Ако запињаш јако можеш и да исповратиш се, а нели поентата е да запнеш јако во теретана. Ова подобро акни го после тренинг, можеш да ги откачиш муслите од шејков, јас и млекото би го тргнал, подобро вода и дозерка протеин стави, ако ти се штедат пари иди со млекото јебига.
Јас млеко не конзумирам години наназад токму поради горенаведените причини, многу ме подува и не ми прави убаво чувство.

Во зависност од храната, ама ако се работи за некоја покомплексна композиција на храна, гледај барем два часа после јадење да пројдат пред да тренираш. Јас до пред скоро само навечер тренирав, па секогаш тек 3 часа после ручек вежбав. Ама ручекот е еден од пообилните оброци во денот.
Сега кога вежбам претпладне, најчесто саат до саат-ипол после оброкот тренирам. Првиот оброк ми е 5 јајца (2 жолчки) и мусли со вода.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Што мислите за шејк пред тренинг:
300мл млеко (1.5)
50г мусли
50г урми
1 банана
?

И општо околу фактот за консумација на пола литар млеко на дневна база?
Во 100 милилитри млеко имаш околу 4-5 грама лактоза (шеќер), во пола литар околу 20-25 грама шеќер.
Ако јадеш и некои други млечни продукти направи си математиката. Се сложувам со мислењето над мене, пробај да го замениш со вода.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.508
Поени од реакции
4.331
Многу тежок шејк за пред тренинг си склопил. Стомакот ќе ти биде подуен, вежбањето ќе ти биде хорор. Ако запињаш јако можеш и да исповратиш се, а нели поентата е да запнеш јако во теретана. Ова подобро акни го после тренинг, можеш да ги откачиш муслите од шејков, јас и млекото би го тргнал, подобро вода и дозерка протеин стави, ако ти се штедат пари иди со млекото јебига.
Јас млеко не конзумирам години наназад токму поради горенаведените причини, многу ме подува и не ми прави убаво чувство.

Во зависност од храната, ама ако се работи за некоја покомплексна композиција на храна, гледај барем два часа после јадење да пројдат пред да тренираш. Јас до пред скоро само навечер тренирав, па секогаш тек 3 часа после ручек вежбав. Ама ручекот е еден од пообилните оброци во денот.
Сега кога вежбам претпладне, најчесто саат до саат-ипол после оброкот тренирам
Јас се осеќам топ после шејков, не сум приметил мачнини.
Обично како прв оброк го земам (во 8 часот) пред работа. Па ако вежбам истиот ден пијам пред тренинг уште еден таков ( :unsure: ).Ама не го пијам редовно по двапати. Кога не вежбам го пијам само на сабајле, пошо сметам дека брзо се апсорбира и е најбрз начин на јгх.
Можам да кажам дека 90% го имам како еден оброк, затоа и прашав дали има проблем во денови кога пијам 2х300мл млеко...
Првиот оброк ми е 5 јајца (2 жолчки) и мусли со вода.
Јас од ова ќе повратам :icon_mrgr:
.......
Практикувам да внесувам само продукти (миксови) кои можам да ги внесам, не сакам процесов да ми биди кошмар, сакам да уживам. Но сепак сакам практиките кои ги имам да бидат прифатливи и да не правам погрешни работи.

Во 100 милилитри млеко имаш околу 4-5 грама лактоза (шеќер), во пола литар околу 20-25 грама шеќер.
Ако јадеш и некои други млечни продукти направи си математиката. Се сложувам со мислењето над мене, пробај да го замениш со вода.
Тоа и ми беше грижата... шеќерот.
Гледам да не внесувам многу шеќер (сахароза потполно отстранив), но искрено млеково тешко би го тргнал :unsure:
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Што мислите за шејк пред тренинг:
300мл млеко (1.5)
50г мусли
50г урми
1 банана
?

И општо околу фактот за консумација на пола литар млеко на дневна база?
Овај шејк би го оставил за пред спиење само урмите и муслите би ги заменил со масти. 300mll млеко во денот не е ништо лошо. Пред тренинг гледај да внесуваш месо со тестенини или компир или ориз.
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
189
Поени од реакции
121
Целта на оброкот пред тренинг е да биде со лесна апсорбција/лесно сварен и да ти даде континуирана енергија во текот на истиот без нагли падови. За мене моментално најдобар pre workout meal - whey + cream of rice + путер од кикирики (малце масти). Многу лесен оброк за пред тренинг, не ми прави проблеми, енергија и pump супер во текот на цел тренинг. Го јадам 60-75 мин пред тренинг и нема никаков проблем. Кога би јадел нешто 2-3 саати пред тренинг би било месо со компир/тестенини/ориз и можда малце маслиново масло во зависност од какво месо јадам.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.508
Поени од реакции
4.331
Јгх во форма на хељда?

Споредено со ориз и такви покласични ствари?
 
Член од
4 ноември 2011
Мислења
51
Поени од реакции
13
кафе можам да најдам ситни сир? Која е цената од прилика?
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Што мислите за шејк пред тренинг:
300мл млеко (1.5)
50г мусли
50г урми
1 банана
?

И општо околу фактот за консумација на пола литар млеко на дневна база?
подобро земи обичен веј и некој пре-воркаут микс кој што ке ти пумпа мускули‚ во тек на тренинг БЦА‚ а со овој шејк само стомакот со гасови ке го напумпаш :) нема никаква смисла
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.508
Поени од реакции
4.331
подобро земи обичен веј и некој пре-воркаут микс кој што ке ти пумпа мускули‚ во тек на тренинг БЦА‚ а со овој шејк само стомакот со гасови ке го напумпаш :) нема никаква смисла
Пијам Про Гејнер ОН.
А од шејкот сум бонбона, одлично го апсорбирам и го уживам шо е најбитно.
Само почнав да го сменувам стандард млекото со млеко од соја и млеко од житарици.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Пијам Про Гејнер ОН.
А од шејкот сум бонбона, одлично го апсорбирам и го уживам шо е најбитно.
Само почнав да го сменувам стандард млекото со млеко од соја и млеко од житарици.
па во гејнер ти е 60-80 посто шекер во различен вид‚ абе уживај си во својот шејк зашто да не, само што нема никаква корист од него за твојот тренинг, што му фали на обично млеко? Алергичен си на лактоза?
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.508
Поени од реакции
4.331
па во гејнер ти е 60-80 посто шекер во различен вид
Про Гејнер е гејнер со најмал процент на шеќер. Гејнерот е супер одличен.
што му фали на обично млеко? Алергичен си на лактоза?
Демек многу шеќер...
Не сум алергичен апсолутно на ништо.

Ок, на луѓе сум, на некои групи...
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Про Гејнер е гејнер со најмал процент на шеќер. Гејнерот е супер одличен.

Демек многу шеќер...
Не сум алергичен апсолутно на ништо.

Ок, на луѓе сум, на некои групи...
чекај ти пиеш гејнер предпоставувам дека си на маса, и сакаш да не го пиеш млекото поради неколку грама шекери што има во него ???
Автоматски споено мислење:

Про Гејнер е гејнер со најмал процент на шеќер. Гејнерот е супер одличен.

Демек многу шеќер...
Не сум алергичен апсолутно на ништо.

Ок, на луѓе сум, на некои групи...
значи а шекерот во банана што имаш 15гр на 100гр банана и во урми што има неверојатни 65гр шекер на 100 гр урми тоа ок ти изгледа а? и сакаш млекото да го тргнеш поради 5гр шекер на 1 л млеко )))
 
Последно уредено:
Член од
29 март 2013
Мислења
4.508
Поени од реакции
4.331
чекај ти пиеш гејнер предпоставувам дека си на маса, и сакаш да не го пиеш млекото поради неколку грама шекери што има во него ???
Автоматски споено мислење:


значи а шекерот во банана што имаш 15гр на 100гр банана и во урми што има неверојатни 65гр шекер на 100 гр урми тоа ок ти изгледа а? и сакаш млекото да го тргнеш поради 5гр шекер на 1 л млеко )))
Мора да ме дупиш? Нормално дека ќе бараш начини да редуцираш.
И фала богу не можиш да комплетно да го отстраниш, а и не смееш.
Најбитно е да не правиш сахароза-оверлодинг.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom