Супер лига, да или не?

Дали сте за Супер лига?


  • Вкупно гласачи
    299
  • Гласањето е завршено на .

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.940
Поени од реакции
84.375
Газдите на Интер кога нема да сакаат да им ја дадат титулата:




Немало да им дадат титула :pos:
Па може да не им ја дадат титулата.

Мора да се консултираат со лигата пред да прават било што што не е поврзано со УЕФА/ФИФА

Како казна за тоа Серија А може да им одземе X поени на сите екипи (и нели, не само Серија А, ова важи за сите екипи)

И така, фер и легално нема да им ја даде титулата пошто со одземените поени ќе бидаат на друго место.

Што реално... не треба да ги замара ептен, пошто: гифот што го постираше+не им е битно топ 4 :D
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.640
Поени од реакции
18.114
Сите фудбалски легенди кои се пандити за ТВ станици и ќе загубат стотици милиони ако ова се реализира?
Чекај дур не добијат нови договори.

И сериозно, Дортмунд кои ја одраа Барса за Дембеле и се фидер клуб на еден куп други клубови се против ваков формат каде би располагале со повеќе средства? Па единствена причина на Дортмунд да остане релевантен клуб не е да прави историја туку да продава играчи. Јебала вас хипокризија, во секој учебник по економија воведот гласи вака: Мотивот за опстанокот на еден бизнис е постојано да го мултиплицира својот профит. Кога клубовите би биле непрофитни организации а фудбалерите би играле фудбал во слободно време ради рекреација, а не за да земаат по неколку милиони месечно, тогаш ќе држеше муабетов што го праите.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.110
Поени од реакции
16.356
Сега кое фармање ќе го доживеат слабите клубови па па....
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.206
Поени од реакции
21.366
Чекај дур не добијат нови договори.

И сериозно, Дортмунд кои ја одраа Барса за Дембеле и се фидер клуб на еден куп други клубови се против ваков формат каде би располагале со повеќе средства? Па единствена причина на Дортмунд да остане релевантен клуб не е да прави историја туку да продава играчи. Јебала вас хипокризија, во секој учебник по економија воведот гласи вака: Мотивот за опастанокот на еден бизнис е постојано да го мултиплицира својот профит. Кога клубовите би биле непрофитни организации а фудбалерите би играле фудбал во слободно време ради рекреација, а не за да земаат по неколку милиони месечно, тогаш ќе држеше муабетов што го праите.
Sto se zapna so Dortmund vo muabetov ne mi e jasno. Prodavanjeto na Dembele nema vrska so super ligava. Barsa sakase igrac od Dortmund. Postavija uslovi i Barsa prifati. Obicen akt. Vo Super ligava ima iminja koi zasluzuvaat da se tuka i iminja koi ne zasluzuvaat. Dortmund i do sega bese relevanten za tie sto treba, ke prezivee i bez nea. Sekako deka patot ke bide poinakov, ke mora da se odluci. Dortmund ne ja saka ama mozebi ke se odluci da vleze od nekoi pricini.
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.232
Поени од реакции
6.737
Лесно се решава ова бе..

Нека си ги врзат од УЕФА/ФИФА судиите(зборам за квалитетни судии), СП/ЕП обавезно, ЛШ/ЛЕ во каков-таков формат, остави му ги на овие треторазредните судии, па кога ќе дојде ред @Трибиани да суди ЕлКласико ќе видиме шо ќе праат :свиркам:

Он: И јас сум против ова срањево. Треба да се зачуваат некои вредности, доста удоволување на кинези/американци.

Бтв, приметувам ЧелзиФанБојс се најмногу ЗА оваа Суперлига. То је то, пластика си оди со пластика :icon_mrgr:
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2010
Мислења
15.164
Поени од реакции
25.682
Гери е исмплкенсиран грев ама Андреа Ањели и Џо Глејзер се мегамајнди што вртат милијарди поради нивните натчовечки капацитети, а тоа што се родиле во едни од најмоќните семејства на планетава е чиста случајност (y)
Глејзерс се self made, вклучувајќи ги и децата. Флорентино Перез, Хуан Лапорта, Роман Абрамович, Џон Хенри, Даниел Леви и уште еден куп други. Од друга страна Гери Невил, Рио Фердинанд и Алекс Фергусон. Како да ти кажам, ако не е јасно која страна направила подобра пресметка, не може да се помогне на никого.
Пак ќе кажам - ти не знаеш што споредуваш.

Ја споредуваш Европа - сите држави во Европа, сите лиги (прва, втора, трета, четврта, петта, регионални, младински категории) домашни купови, Европски купови со НБА.


Дали си нормален?
Го заболе некој курот за украинска, српска, турска и регионалните лиги.
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.751
Поени од реакции
8.838
Лесно се решава ова бе..

Нека си ги врзат од УЕФА/ФИФА судиите(зборам за квалитетни судии), СП/ЕП обавезно, ЛШ/ЛЕ во каков-таков формат, остави му ги на овие треторазредните судии, па кога ќе дојде ред @Трибиани да суди ЕлКласико ќе видиме шо ќе праат :свиркам:
Ќе му бричат УЕФА на судиите ..како Мажич шо замина Кина да си суди така ќе биди со останатите..ќе си направат договор за 10 пати поголема плата и то е то.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.640
Поени од реакции
18.114
Sto se zapna so Dortmund vo muabetov ne mi e jasno. Prodavanjeto na Dembele nema vrska so super ligava. Barsa sakase igrac od Dortmund. Postavija uslovi i Barsa prifati. Obicen akt. Vo Super ligava ima iminja koi zasluzuvaat da se tuka i iminja koi ne zasluzuvaat. Dortmund i do sega bese relevanten za tie sto treba, ke prezivee i bez nea. Sekako deka patot ke bide poinakov, ke mora da se odluci. Dortmund ne ja saka ama mozebi ke se odluci da vleze od nekoi pricini.
Да, со тешко срце ќе се одлучи. И со тешко срце ќе побара 150.000.000 за Халанд. Дај не бидете смешни, реалноста е дека 99% од играчите кои доаѓаат во Дортмунд го гледаат клубот како отскочна даска за да отидат во поголем "масонски" клуб.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.206
Поени од реакции
21.366
Да, со тешко срце ќе се одлучи. И со тешко срце ќе побара 150.000.000 за Халанд. Дај не бидете смешни, реалноста е дека 99% од играчите кои доаѓаат во Дортмунд го гледаат клубот како отскочна даска за да отидат во поголем "масонски" клуб.
Na SL-elitata moze i 200.000.000 da im pobara se zaparija. Tuku sto ima vrska toa so super ligava?
 
Член од
20 март 2020
Мислења
9
Поени од реакции
18
UEFA, нај корумпираната организација на светот (докажано) најди за згодно ум да дава дека за пари му било на клубовите. А со идејата за новиот формат само сакат кеш, оти никој не гледа отепани утакмици.
Клубовите сакат да се договорат за нормален формат (не секој втор ден ЛШ) - УЕФА неќе. Така да не ги оцрнувајте клубовите, УЕФА е за еб*ње.
Јувентус, МанчестерЈ (може и др.) се јавни клубови на јавна берза. Нивниот управен одбор мора да гласа за ЕСЛ, заради тоа шо акционерите ги интересира профит и одборот мора да го испорача тоа. Особено ако УЕФА ти зема пола од профитот без никаква логика, бетер од данок е тоа. Јас не знам до сега како издржале под вакви услови, да му јадат од профит. Мрш таму.
П.С. Акциите на Јувентус и МанчестерЈ денеска , +12% досега (тоа е ненормално ногу за 1 ден).
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.636
Поени од реакции
14.438

Kajgana Shop

На врв Bottom