Фудбалски вести

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.900
Поени од реакции
84.286
Прогресија на најскапите трансфери на сите времиња

1617650704404.png

Логичното прашање е....кој кур е Денилсон и од каде им толку пари на Бетис?????

Денилсон одиграл 196 лигашки мечеви за Бетис и постигнал 14 погодоци. Дел од договорот поминал на позајмица во Фламенго, а после Бетис играл во: Бордо, Ал Наср, Далас и Палмеирас.

Сезоната пред да дојде Денилсон, Бетис биле 8 во Ла Лига, а во првата сеозна со Денилсон завршиле на 11 место. Во втората сезона со Денилсон завршиле на 18 место и паднале во ранг подоле.

Или перење на пари, или ОЧАЈНО ВОДЕЊЕ НА ЕКИПА

Тоа е, крај на милениумот, можеби газдата мислел во 2000 ќе не мавне јако милениумската бубачка :toe:
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Денилсон играше на СП 1998 за Бразил ама како што го паметам повеќе беше "циркузант" (дриблер и финтаџија) и изгледа имаше некоја брзина, може и лошо паметам, ама сигурен сум дека немаше некој вонсериски талент.

А од каде Бетис имале толку пари и зошто така ги лупнале стварно не ми е јасно. После пропадна како жетон Денилсон. Ова може да е и најлош трансфер во историјата.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.900
Поени од реакции
84.286

ФИФА ги банираше Пакистан поради тоа што се мешале трети странки во работата на федерацијата.

Цела среќа вакви глупости не се наоѓаат во федерацијата што ја води репрезентацијата која што игра на Градски Филип Втори Тодор Проески Некст Тајм Васил Гавранлиев Што и да ќе биде следно стадион
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.900
Поени од реакции
84.286
Браво за Тотенхем, некако скокнаа на маркетинг ниво последниве години, ќе видиме колку ќе им трае тоа без посериозни успеси, ама ете, заслужуваат честитки за водењето

1618274921325.png
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.055
Поени од реакции
12.937
Логичното прашање е....кој кур е Денилсон и од каде им толку пари на Бетис?????
Дека и јас сум релативно помлада генерација, па не сум го прател во времето кога бил трансферов, го дознав фудбалеров периодот кога имаше фудбалер на Арсенал наречен исто Денилсон (само добар шут што имаше) и на сите пребарувања на интернет искачаше само овој постариот. Буквално суво инфо не можев за мојов да најдам и така сфатив дека си имал некој имењак и истражив малку за него.

Според мене не станува збор за перење на пари. Денилсон ти бил страшно добар дриблер, многу добра контрола на топката во дриблинг и многу брз, е сега немал добра завршница и бил тип на оние играчи што ќе ја наполнат кофата со млеко од кравата и ќе ја истурат. Не станува збор за дриблер од рангот на Џеј Џеј Окоча и Роналдињо, ама сериозно добар, некоја 9/10 ако овие двајцава се 10/10. Можеби нешто левел Нејмар на почетоците од кариерата, со тоа што Нејмар му беа поатрактивни во место дриблинзите, овој различен стил на дриблинг е тотално, со долги чекори. Во тоа време бразилциве правеле дар мар цело време некои нови таленти, и овие скаутирале дека токму Денилсон ќе е новата ѕвезда по стапките на Роналдо, Ривалдо, и Бетис сакале и они да вложат таква инвестиција за да го издигне клубот, ама утнале во проценката. Можеби притисокот и очекувањата придонеле Денилсон да не се развие во фудбалерот кој требало да биде, можеби работна етика. Исто негативни страни биле што левата нога му е многу посилна од десната и што не знае да се снајде на мал простор толку добро како на отворено, а во Шпанија имал многу помал простор отколку во Бразил. Генерално може да заклучиме дека бил солиден фудбалер што веројатно би имал подобра кариера да не го носел на грб цело време товарот од неговата цена и претплатеност и психички да не го сјебувал целиот тој притисок да мора да си ја оправда сумата.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Многу ме интересира животот на Погба, неговиот стајлинг и 545 фризури кои ги има сменето
Тебе не ама ти немаш куповна моќ. Грото афро-американска популација има и какво изненадување, за неа е документарецот.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.900
Поени од реакции
84.286
Highlights:

The teams committed to the super league plan are, for the moment, limited to almost a dozen clubs from Spain, Italy and England. A cohort of six teams from the Premier League — United, Liverpool, Manchester City, Arsenal, Chelsea and Tottenham — represents the biggest grouping from a single country. Atlético Madrid is the other team from Spain that is said to have endorsed the project, while the Milan rivals Internazionale and A.C. Milan would join Juventus as Italy’s representatives.

Under the proposals reviewed at the time, the super league, which would play its matches in the middle of the week, sought to secure 16 top soccer franchises as permanent members and to add four qualifiers from domestic competitions. The clubs would be split into two groups of 10, with the top four teams in each group qualifying for the knockout stages, culminating in a final that would take place on a weekend.


The event would, according to the documents, generate hundreds of millions of dollars in additional revenue for the participating teams, which are already the richest clubs in the sport. (An alternative version of the plan proposed 15 permanent members and five qualification spots.) The group had entered into discussions with JPMorgan Chase & Co. to raise financing for the project, according to people with knowledge of the matter. The firm has so far declined to comment.

As member-owned clubs, Barcelona and Real Madrid would likely require the support of the thousands of their supporters before formally joining, and any German clubs that agree to take part would face similar obstacles. All can expect heavy internal opposition; fan groups from across Europe had already voiced opposition since details of the plans for a super league emerged earlier this year.
Автоматски споено мислење:

Џабе нервози за топ 4 онда :kafence:
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.565
Поени од реакции
13.895
Се надевам сега уефа ќе им се закани со казни и ништо нема да испадне од ова.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.900
Поени од реакции
84.286
Се надевам сега уефа ќе им се закани со казни и ништо нема да испадне од ова.
Какви казни? Ќе ги суспендираат од ЛШ? :D
Нема што казни да им прават, не им е газда УЕФА, се што може УЕФА да направи е да ги банира од ЛШ
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.551
Поени од реакции
52.343


:icon_mrgr:
Па целта им е да не играат во УЕФА натпреварувањата...

Хаос моментално, можно било уште денес официјално да ја најават и уште од следна сезона да почнат. Ич не ми се свиѓа идејава.

А може е само притисок да одма да ги воведат најавените промени УЕФА. Требаше минатиот месец нели, ама одложија за на крај на сезона.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom