Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.163
Значи не си сигурна, имаш или немаш, допрва ќе дознаеш, а кутриот @мкд владе се изнасекира за тебе;):D
Ne se iznaskirav bas tuku povekje mi bese dali ima nekoe antitelo visak da mi predaj na stariot dobar i proveren nacin. Ne mi se odi nesto po ambulanti, posebno koga postoi i drug nacin koj e pozabaven vo sekoj slucaj pa makar i primopredavanjeto na antitelata da bilo neuspesno od prviot pat. Ke si probvame duri ne steknam :sneaky:.
Ama ovaa ko vlasite, ima antitela ama samo kolku za nea :(.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.704
zaev-filipche-so-sinovite-so-motori.jpg ice_screenshot_20210404-213742.jpeg

... ниту маска носат, ниту почитуваат растојание, ниту се најмалку четворица, ниту дома седат, ниту вакцина „не примиле“ најди го точниот можен одговор „зошто“!?
 
Член од
5 април 2021
Мислења
10
Поени од реакции
38
Остај го муртинецот шо кажува него му е летнато пилето одамна, затоа реков мерките требаше и мораше порано да ги донесат, можи немаше да бележиме ваков бум на заразени.
Автоматски споено мислење:


Значи според тебе само тие во угостителството се греота, заради нив да трпи цела држава ...

Две недели ќе бидат затворени нема месеци.
Еве ти кажав, доколку нема кафич или кафана, да поткаснам или да се напијам кафе, ќе нема ни да прошетам низ чаршија да разгледам нешто по бутик да купам алишта, да влезам на друго место да видам за санитарија итн. Еве ќе ти снимам деновите Прилеп што значи то да бидат затворени угостителите и да видиш колку луѓе ќе движат низ плоштад.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
У Русија се вакцинира со полиција.
Доаѓаат 20 лекари кај мене у квартал,со 30 спецназовци,и ја вакцинираат цела зграда од 27 спрата,за 30 минути.Нема нејќам,нема ама,туку мора.
@Бачето бе :pos:

Дај уште некој од тие специјалките за специјална војна да објаснат, што ни прават глобалистите .
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.132
Поени од реакции
16.640
Еве ти кажав, доколку нема кафич или кафана, да поткаснам или да се напијам кафе, ќе нема ни да прошетам низ чаршија да разгледам нешто по бутик да купам алишта, да влезам на друго место да видам за санитарија итн. Еве ќе ти снимам деновите Прилеп што значи то да бидат затворени угостителите и да видиш колку луѓе ќе движат низ плоштад.
Кое ти е ова размислување ? :)
Демек ако не пијам кафе нема да купам то шо ми треба.
Не те разбирам.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.132
Поени од реакции
16.640
Најверојатно си невработена и тате носи, мама меси и како ќе разбереш некој што му е егзистенцијата загрозена.
Па читај шо пиши,ако не седнам на кафе нема да одам да испазарам,едното со другото нема врска.
Јас колку шо знам фирмата е задолжена плата да им префрли на вработените.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.598
Поени од реакции
18.021
Кои ви се резонирањава еј? У една Калифорнија скоро годинаипол се работи на принцип takeaway со кирии кои у ФИРОМОВ не се замислуваат, нив ич не им е загрозена егзистенцијава. За да не им биде загрозена егзистенцијата треба ко тука, начукај 50 души у 4 квадрати кои ќе лигават една пијачка 5 саата, пцуј ги сите дека се неспособни дур си го пиеш кафето на раат дури болниците се преполни и ич кур да не ти чуе за оние кои може живот да ги кошта. Ви се посерам у егзистенцијата.
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2021
Мислења
10
Поени од реакции
38
Кое ти е ова размислување ? :)
Демек ако не пијам кафе нема да купам то шо ми треба.
Не те разбирам.
Не знам дали важи оваа аналогија во овој случај, али еве овие што држеа бутици, не му беше важно дали ќе му биди земен тутунот на тутунарите, нивните муштерии. Кога увидоја дека тутунот не се продаде како што треба, увидоја дека и повеќе луѓето не влегуваат да купуваат, бидејќи немаат пари. Треба парата да врти во најселски речник или како да го наречам.
 
Член од
5 април 2021
Мислења
10
Поени од реакции
38
Кои ви се резонирањава еј? У една Калифорнија скоро годинаипол се работи на принцип takeaway со кирии кои у ФИРОМОВ не се замислуваат, нив ич не им е загрозена егзистенцијава. За да не им биде загорззена егзистенцијата треба ко тука, начукај 50 души у 4 квадрати кои ќе лигават една пијачка 5 саата, пцуј ги сите дека се неспособни дур си го пиеш кафето на раат дури болниците се преполни и ич кур да не ти чуе за оние кои може живот да ги кошта. Ви се посерам у егзистенцијата.
Не споредувај Америка со трилиони шо истурија во економијата и кај нас. Нема везе
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.132
Поени од реакции
16.640
Не знам дали важи оваа аналогија во овој случај, али еве овие што држеа бутици, не му беше важно дали ќе му биди земен тутунот на тутунарите, нивните муштерии. Кога увидоја дека тутунот не се продаде како што треба, увидоја дека и повеќе луѓето не влегуваат да купуваат, бидејќи немаат пари. Треба парата да врти во најселски речник или како да го наречам.
Ама треба и да сфатиме дека е пандемија и здравјето на луѓето е најбитно.
Разбирам дека ние не можеме да имаме локдаун како во Австралија, Германија и други финансиски силни држави ама нешто мора да се превземи.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.313
Ама треба и да сфатиме дека е пандемија и здравјето на луѓето е најбитно.
Разбирам дека ние не можеме да имаме локдаун како во Австралија, Германија и други финансиски силни држави ама нешто мора да се превземи.
Во споредба, Македонија ни л од локдаун не ни имала.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.598
Поени од реакции
18.021
Не споредувај Америка со трилиони шо истурија во економијата и кај нас. Нема везе
Сите добија по неколку стотина долари и оние што имаат кредити им се замрзнати. Тоа им се мерките.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom