Правна помош и совети

Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
Така курац, има член дека не може да го издава на други физички или правни лица ;)
Да го притиснам си велам директ правното да му стои како закупопримач?
Оти ако остане вака како што е, физичко на физичко, ќе треба данокот да си го плати закуподавачот, ако не сум грешка?
Тие согласни се во смисла му вели, ако го плаќам јас закуподавачот данокот, плус 10% на закупнината месечно ќе ми плаќаш, а ако го плаќаш ти како закупопримач, тогаш помала ќе е закупнината.
Поарно притисни, види што ќе биде :)
Инаку, памтам од времето, татко ми во свој простор си имаше своја фирма. Инспекција дојде и му рече дека мора да има договор сам со себе дека физичкото лице Никола му го издава просторот на правното лице на Никола и да плаќа данок за наем. Арно ама излезе дека може да си состави сам со себе договор, дека физичкото лице Никола му го дава гратис просторот на користење на правното лице Никола, само со ставка правното лице да си плаќа струја, вода, телефон. Во таков случај данок на наем нема.
 
Член од
30 јануари 2021
Мислења
13
Поени од реакции
20
Здраво на сите, дали некој имал искуство со стечајна постапка? Колку наплаќаат адвокатите за поведување стечајна постапка, а колку за застапување на рочиште?
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
Здраво на сите, дали некој имал искуство со стечајна постапка? Колку наплаќаат адвокатите за поведување стечајна постапка, а колку за застапување на рочиште?
Ќе си прашаш адвокат за цена. Кај мене проблем ми беа 500 евра за стечајниот :D
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
По ова му иди ако се физички лица, закупопримачот (да се толкува како самостоен) и тој да го плаќа данокот на доход од закупнина на деловниот простор?
По ова му иди ако се физички лица, закупопримачот (да се толкува како самостоен) и тој да го плаќа данокот на доход од закупнина на деловниот простор?
Побарај овде, сѐ што те интересира ќе најдеш:
Screenshot_2021-03-31-21-22-26-946.jpeg
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Така курац, има член дека не може да го издава на други физички или правни лица ;)
Да го притиснам си велам директ правното да му стои како закупопримач?
Оти ако остане вака како што е, физичко на физичко, ќе треба данокот да си го плати закуподавачот, ако не сум грешка?
Тие согласни се во смисла му вели, ако го плаќам јас закуподавачот данокот, плус 10% на закупнината месечно ќе ми плаќаш, а ако го плаќаш ти како закупопримач, тогаш помала ќе е закупнината.
Мала дигресија :D

Колку е казната за правното лице ако го фатат дека нема договор за објектот во кој се наоѓа фирмата (и која инспекција го проверува ова)?
 
Член од
19 јули 2018
Мислења
7
Поени од реакции
3
Ima predlog za fizicka delba pomegu naslednici na koi i e utvrden delot sto im pripaga so ostavinska pravosilna presuda.Prasanjeto moe e...Koga eden od naslednicite pokazuva alcnost vo odnos na negoviot del i isplatata od drugata strana,koja e ulogata na Sudot za da se iskontrolira toa, i dali vo slucaj koga ne moze da se postigne dogovor pomegu naslednicite, edinstveno resenie e prodazba na stan preku izvrsitel, iako negoviot del e najmal. Ve molam za odgovor
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Ima predlog za fizicka delba pomegu naslednici na koi i e utvrden delot sto im pripaga so ostavinska pravosilna presuda.Prasanjeto moe e...Koga eden od naslednicite pokazuva alcnost vo odnos na negoviot del i isplatata od drugata strana,koja e ulogata na Sudot za da se iskontrolira toa, i dali vo slucaj koga ne moze da se postigne dogovor pomegu naslednicite, edinstveno resenie e prodazba na stan preku izvrsitel, iako negoviot del e najmal. Ve molam za odgovor
Морате да најдете начин да се договорите. Ако станот го продавате преку извршител, дури тогаш ќе видите што е алчност
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
Jas mislam deka toa e negovata cel, zatoa prasuvam dali ima drug praven lek osven prodazba
Во што се состои алчноста? Си ги сака парите од својот дел?
Ако е така, само продажба ве спасува, а и судот тоа би го одредил.
Сепак, подобро е сами да си го продадете станот по пазарни цени, отколку преку суд, извршител...
Или ако имате можност, исплатете го, и готова работа.
Автоматски споено мислење:

Колку е казната за правното лице ако го фатат дека нема договор за објектот во кој се наоѓа фирмата (и која инспекција го проверува ова)?
Кај татко ми (ова пред 20 години е случка) онаа инспекција што проверува сметководство (финансиска мислам). Всушност, дојдоа на тој муабет, затоа што имаше плаќано сметки за просторот (вода, струја, телефон) од сметката на правното лице, па побараа договор за наем. Колкави би биле казните, немам појма, не го казнија, опомена му дадоа да си го среди тоа.
 
Последно уредено:
Член од
19 јули 2018
Мислења
7
Поени од реакции
3
Во што се состои алчноста? Си ги сака парите од својот дел?
Ако е така, само продажба ве спасува, а и судот тоа би го одредил.
Сепак, подобро е сами да си го продадете станот по пазарни цени, отколку преку суд, извршител...
Или ако имате можност, исплатете го, и готова работа.
Автоматски споено мислење:


Кај татко ми (ова пред 20 години е случка) онаа инспекција што проверува сметководство (финансиска мислам). Всушност, дојдоа на тој муабет, затоа што имаше плаќано сметки за просторот (вода, струја, телефон) од сметката на правното лице, па побараа договор за наем. Колкави би биле казните, немам појма, не го казнија, опомена му дадоа да си го среди тоа.

Blagodaram
 
Член од
13 март 2015
Мислења
165
Поени од реакции
125
Доколку дипломата со 300 ЕКТС за магистер не е сеуште изготвена, дали при вработување може да се прифати Уверение за одбранет магистерски труд заедно со Уверение за положени испити како доказ за имање 300 ЕКТС?
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Доколку дипломата со 300 ЕКТС за магистер не е сеуште изготвена, дали при вработување може да се прифати Уверение за одбранет магистерски труд заедно со Уверение за положени испити како доказ за имање 300 ЕКТС?
Да, може. Јас кога магистрирав дипломата ја земав дури после 11 месеци. Пред тоа секаде (при аплицирање за работа, за смена на податоци во АВРМ итн.) го користев уверението.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.122
Поени од реакции
5.229
Дали некој е запознаен со постапка за откуп на земјиште од АД кое е во стечај?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom