Најекономично греење и ладење

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.302
Ima Eurovent sertifikat pa pogledaj.Svaka Fujitsu klima ima Eurovent.Naravno svako može da bira šta poželi i za šta ima para.
Јас го гледам еуровентот,ама знам и да го читам...
Друго,ова е ентри модел на фуџитсу(и тоа скап),па освен ако некој не инсистира на таа марка... за тие пари може да бира далеку подобри модели од други марки!
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
97
Поени од реакции
271
Mislim da je u ovom trenutku, bar sto se tice Fujitsu, bolja varijanta kupovina starijih modela sa r410. Ako jos uvek ima u Mkd, po pristojnim cenama.
Ove nove sa r32, koliko znam, nisu jos uvek prosle sve testove u sitna crevca od strane korisnika, a o onim LLC, LM, LU, LT, se apsolutno sve zna, od Tokija do Los Andjelesa.
Verujem ja Euroventu, ali kazem, kada bi sada kupovao Fujitsu, gledao bi nesto sto proslo apsulotno sve, i sito i reseto. Bar dok jos ima starijih modela
Автоматски споено мислење:

Ovaj uredjaj Tosot sto ima VladB, je interesantan uredjaj, pravi ga izgleda komplet Gree, cena extra, rad takodje. Za dobro izolovane nove stanove, obecava. Ne znam koliko je on prisutan na trzistu ? Da li se 2019 ... 2020 te pojavio ?
 
Последно уредено:
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
@VladB
Samo nam kazi kolika mislis da je T izduva kada radi na 200w ?
Onako na osecaj, priblizna ljudskoj T, ili dosta manja ?
Znam kako je to na 12LTC, ali me interesuje kod Tosota...
Моментално снимам видео ( подолго видео ), од самиот почеток од променување од 16 степени на 22 степени ( ifeel ), трошок на струја при старт па се до модулирање со ~200w.

Температурата на издув ја измерив, 30-31c е при најниската модулација, ќе го објавам видеото по неколку часа.
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Mislim da je u ovom trenutku, bar sto se tice Fujitsu, bolja varijanta kupovina starijih modela sa r410. Ako jos uvek ima u Mkd, po pristojnim cenama.
Ove nove sa r32, koliko znam, nisu jos uvek prosle sve testove u sitna crevca od strane korisnika, a o onim LLC, LM, LU, LT, se apsolutno sve zna, od Tokija do Los Andjelesa
U zadnjih par mjeseci bas se puno saznalo, nemaju fiksnu brzinu fana , prva brzina fana bučnih 550m3 , pri 55° na izmjenjivaču klima je u panic modu , smanjuje se frekvencija, jako bučne i unutrašnja i vanjska , lu modeli se brzo usmrde , pucaju zupčanici , na max fanu ne mogu da rade duže od 15 minuta , i još toga da ne nabrajam. .
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
97
Поени од реакции
271
U zadnjih par mjeseci bas se puno saznalo, nemaju fiksnu brzinu fana , prva brzina fana bučnih 550m3 , pri 55° na izmjenjivaču klima je u panic modu , smanjuje se frekvencija, jako bučne i unutrašnja i vanjska , lu modeli se brzo usmrde , pucaju zupčanici , na max fanu ne mogu da rade duže od 15 minuta , i još toga da ne nabrajam. .
Sem ovog za LU, ovo ostalo pises za nove sa r32 ? Sta se ovde odnosi na r32 a sta na r410 ?
 
Член од
8 октомври 2020
Мислења
65
Поени од реакции
148
Alen123 nemoj da nam kvariš posao molim te taman krenula prodaja kad ovo kupci pročitaju kuku lele gotovi smo.:pos:
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
97
Поени од реакции
271
Моментално снимам видео ( подолго видео ), од самиот почеток од променување од 16 степени на 22 степени ( ifeel ), трошок на струја при старт па се до модулирање со ~200w.

Температурата на издув ја измерив, 30-31c е при најниската модулација, ќе го објавам видеото по неколку часа.
Ok
 
Член од
3 март 2021
Мислења
150
Поени од реакции
194
Јас го гледам еуровентот,ама знам и да го читам...
Друго,ова е ентри модел на фуџитсу(и тоа скап),па освен ако некој не инсистира на таа марка... за тие пари може да бира далеку подобри модели од други марки!
Primeri?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.302
Ќе треба да почнам да наплаќам за совети! :) Посебно за барања во ваков арогантен стил!
Ама оти сте ми драги(посебно @Sv B :rolleyes:) ете бесплатно сега и никогаш повеќе: Дајкин ФТХФ и Сузуми 18ка од старите на р410 се (по)добра опција,иако веќе кажав за толку многу пари подобро да се додаде упте 150€ за Панасоникот!
 
Член од
10 јуни 2018
Мислења
127
Поени од реакции
265
Здраво. Ме интересира околу потрошувачка на струја некако незадоволен со сметкиве. Имам t.s.t 7ца во куќа греам 2 соби и ходник вкупно 50м2 во поладниве месеци доаѓаше околу 9000-10 000 ден од кои 3000 ми е нормална потрошувачка. Значи испаѓа дека потрошувачката е некаде 6,7000 дали е ова нормално?
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.170
Поени од реакции
2.198
Piše u certifikatu da ne može više od 4.25kw na -7
I na mojata 10 godisna seuste nerazrabotena so pominati 45 000 rabotni casa Toshiba Suzumi16 Nordic (so golemo N) pisuva deka na -7c po eurovent deka e 3,36kw,ama e Nordic.
Svatete eurovent samo gi potvrduva rezultatite sto ke mu gi dade proizvoditelot,dali se tocni ili ne,a visokot na rezervna energija ne go objavuva.
I na zlatko Mitsibushi LN po eurovent e 3,6 na -7,a gledate dava 6kw.Aj ke receme deka e greska ne se 6KW,ete neka e i 20% pomalce pak ke bidat 5KW.Edno e eurovent drugo e praksata.
Japonskite premium i sredna klasa na modeli sekogas imaat rezervna snaga,sto ne se prikazuvaat na Eurovent,so cel da ja zgolemat energetskata klasa,namaluvaat na pdesingH,za poke +++++.
Inace kako so velite ispaga Harier tundra 18bt, prema nekoj tabeli na Toshiba SUZUMI 24btu,ispaga deka Harierot i e pojak,ama prakasata veli drugo.
Ima i postoi nesto drugi raboti po sto se cenat klimite,a euroven e samo eden bazen pokazatel,da imame nekoja nasoka na dvizenje,eden vid cenennje na klimatizerot deka e napraven prema nekoj protokoli.
Jas licno poke go cenam eurovent otkolku toa kako go velite produgt fishe,i taa energetska nalepnica bez eurovent sertifikat.
I mojata kosacka za treva pisuvase deka e 1500w,pa koga ja izmeriv edvaj 800w,i moram trebata na dva pati da ja kosam,a ako si bese 1500w so edna raka ke ja pominev.Tolku ja cenam tie lepenki na kinezite i produk fisina i nalepnici,da im se mocam ,lazni se,sekoj si pisuva kako saka.
I zgora na seto toa koja labalatorija kaj nas ke ti proveri deka se uvezilo i gi zpazuva tie karakteriski kako sto pisuva vo toa prodkt fise.
Nikoja:toe:
Автоматски споено мислење:

Здраво. Ме интересира околу потрошувачка на струја некако незадоволен со сметкиве. Имам t.s.t 7ца во куќа греам 2 соби и ходник вкупно 50м2 во поладниве месеци доаѓаше околу 9000-10 000 ден од кои 3000 ми е нормална потрошувачка. Значи испаѓа дека потрошувачката е некаде 6,7000 дали е ова нормално?
Normalno e i da ne te cudi,toa e ona so go pisuvame Eurovent.
E aj sega najdi mi z tvojata klima eurovent.:toe:
Автоматски споено мислење:

Јас го гледам еуровентот,ама знам и да го читам...
Друго,ова е ентри модел на фуџитсу(и тоа скап),па освен ако некој не инсистира на таа марка... за тие пари може да бира далеку подобри модели од други марки!
Sekako deka Panasonik Ehterea 50 ili 18bru e odlicna klima,no i Fujitisu 18lmca ne e od najniska klasa,tuku e povisoka klasa.Vo nivniot katalog ne gledam poubava 18btu,sem LMCA.
Vo klasa od 18btu ne gledam poarna vo katalogot na Fugutisu.Sepak LMCA ne e lezen model.
I ne go potcenuvaj Fugitusu,odlicni klimi se,a toa sto se skapicki toa e Japanec.
I panasonik go cenam,Ehterea,samo servisnata podrska neznam kakva e.
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2019
Мислења
377
Поени од реакции
529
Здраво. Ме интересира околу потрошувачка на струја некако незадоволен со сметкиве. Имам t.s.t 7ца во куќа греам 2 соби и ходник вкупно 50м2 во поладниве месеци доаѓаше околу 9000-10 000 ден од кои 3000 ми е нормална потрошувачка. Значи испаѓа дека потрошувачката е некаде 6,7000 дали е ова нормално?

Јас користам второ зимо 7kw Инвентор Немесис Про и презадоволен сум стоплен цело зимо и пред се економична клима а грејам дневен простор од 50 квадрата и две детски соби комплет испага 80 квадрата за јануар највисока сметка ми дојде 4500 денари климата е вклучена нон стоп од ноември на 24 степена.
Кај тебе сметките се доста големи можеби имаш големи топлотни загуби и јас сум во кука но со сендвич зид пвц со 3 стакла и пресован стиропор од 2 цм под паркетот под порамнителниот слој.
Можеби таква е климата троши многу ти си стоплен но не е економична бидејки троши многу.
Еве ти ги моите сметки за последните месеци.
 

Attachments

Член од
10 јуни 2018
Мислења
127
Поени од реакции
265
Јас користам второ зимо 7kw Инвентор Немесис Про и презадоволен сум стоплен цело зимо и пред се економична клима а грејам дневен простор од 50 квадрата и две детски соби комплет испага 80 квадрата за јануар највисока сметка ми дојде 4500 денари климата е вклучена нон стоп од ноември на 24 степена.
Кај тебе сметките се доста големи можеби имаш големи топлотни загуби и јас сум во кука но со сендвич зид пвц со 3 стакла и пресован стиропор од 2 цм под паркетот под порамнителниот слој.
Можеби таква е климата троши многу ти си стоплен но не е економична бидејки троши многу.
Еве ти ги моите сметки за последните месеци.
Незнам чудно ми е и мене. T.S.T 7ka имам греам дневна 40 м2 ходник и соба. Во дневната сите ѕидови ми се изолирани плус пвц прозорци. Исто цела зима запалена климата преку ден на 22 навечер на 16 степени. Очекував некаде 3,4000 испадна 7000 сметки само за климата плус додатни трошкови 9,10000 сметки за струја. Некој друг со ваков инвертер T.S.T 7ка? За загреани загреани сме неможам да се пожалам добро ги загрева просториите дневната супер собата и ходникот исто умерено загреани. Поладниве месеци по 9,10000 сметката а претходно по 5,6000.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom