Најекономично греење и ладење

Член од
2 јули 2020
Мислења
83
Поени од реакции
97
Сега имам едно прашање за искусните луѓе на форумов: Еве вака, значи како што повеќето знаете веќе јас имам Beko On/Off клима што е ребрендирана Gree и сега јас сум задоволен со климата (И тоа многу) ама има едно нешто што не ми е јасно. Од како е купена и монтирана климата кога работи се слуша надворешната единица внатре во собата. Јас од секогаш сум го игнорирал овој звук мислејки дека е нормално ама се сомневам дека не е. Дали некој има објаснување што би можело да биде причината?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Сега имам едно прашање за искусните луѓе на форумов: Еве вака, значи како што повеќето знаете веќе јас имам Beko On/Off клима што е ребрендирана Gree и сега јас сум задоволен со климата (И тоа многу) ама има едно нешто што не ми е јасно. Од како е купена и монтирана климата кога работи се слуша надворешната единица внатре во собата. Јас од секогаш сум го игнорирал овој звук мислејки дека е нормално ама се сомневам дека не е. Дали некој има објаснување што би можело да биде причината?
Наменета е за ладење, за греење има други уреди што имаат спецификација за бучава во мод греење запишана во Енергетска....ти имаш уред кој нема енергетска и бучава предвидена за греење во овие зимски услови -10
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.170
Поени од реакции
2.198
Сега имам едно прашање за искусните луѓе на форумов: Еве вака, значи како што повеќето знаете веќе јас имам Beko On/Off клима што е ребрендирана Gree и сега јас сум задоволен со климата (И тоа многу) ама има едно нешто што не ми е јасно. Од како е купена и монтирана климата кога работи се слуша надворешната единица внатре во собата. Јас од секогаш сум го игнорирал овој звук мислејки дека е нормално ама се сомневам дека не е. Дали некој има објаснување што би можело да биде причината?
Prekratka cevna instalacija,najcesto,grb so grb svrtena so mnogu krtka instalacija.
 
Член од
2 декември 2019
Мислења
52
Поени од реакции
57
Стварно не можам да ги дочитам овие експерименти и греење со отворени врати за да троши 1600 или 2400 вати. Кај мене на климите досега сум приметил греење со 45, 37 и 28 степени на издув и се надевам дека потрошувачката за овие темп. е 700, 500 и 300 вати. Денес наутро на -12 ја пуштив лг стара он оф клима, си надрука фреон и си грееше претпоставувам со 42-45 степени на издув. Карши мене има стари Филиа клими и тие си работеа. Еј клими од 15-тина илјади денари а вие мерите клими од 70.000 или од 90.000 ден. и за вас тоа е најнормално. Смешки. Да повторам, да не се излаже некој да купи од денешните он оф клими, немаат благе везе со старите.
Филиа е закон, грее како луда, ја уклучуваш на -5 и после некое време вдиши издуши прави и после тоа си тера и си грее. Он оф клима, ѕвер невиден
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.170
Поени од реакции
2.198
Филиа е закон, грее како луда, ја уклучуваш на -5 и после некое време вдиши издуши прави и после тоа си тера и си грее. Он оф клима, ѕвер невиден
I kvarcnata na rabota e zakon.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.726
Поени од реакции
4.071
Oh be zlate,taka e,ama da znajs kakvi kelneri,frizeri,majstori stanaa.
Ako bil toj asolen majstor nema ni d si dozvolel freon da fali.
Bez moment kluc,bez dih mas na holenderi,neasolno pertlovanje,potanki cevki vo debelina na zidovite,pa pri pertlovanjeala konusna povrsina.
O najglavnoto e glumenje na vakumiranja na sisteemot.
Eden mi veli ,ne be zosto da vakumirame,samo ke crcnime po malce o freonot.Ama ako sakas I ke vakumore nema problem.
VISTINSKITE MAJSTORO KI NEMA.
Ama aj ako
Interesno što servisiranjeto na klimite po vozilata go rabotat so najsovremena oprema so avtomatizirani napravi koi se sami pravat. Ako se locira mestoto na propuštanje i se sanira ostatokot od rabotata vadenje, separacija na masloto, merenje na freonot, odreduvanje na potrebnata količina na freon, mešanje so masloto i vraćanje na freonot i masloto vo sistemot uredite sami go pravat.
No ovde e poednostaven sistemot koj samo ladi, a se raboti pravilno.
Naprotiv kaj invertorive koj so greenje i ladenje i so posložen sistem na rabota se pojavuvaat nestručni lica koj aber nemaat od termotehnika i so manometarčinja izigruvaat doktori za klimi.
 
Член од
14 август 2020
Мислења
228
Поени од реакции
533
Фала ти многу.Ме интересира колку степени ќе измериш на издув на најсилен фан 5та црта и 30ц на далјинското со 100 посто компресор
Ми беше 22.9 дома на 23 сетирано.
Стаив 30 степени 100% компресор и макс фан. Издувот после 10 минути беше 56c температура дома 24.0c и потрошувачка 2100watti Screenshot_2021-02-17-20-42-58-161_cn.com.broadlink.econtrol.international.jpg
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Ми беше 22.9 дома на 22 сетирано.
Стаив 30 степени 100% компресор и макс фан. Издувот после 10 минути беше 56c температура дома 24.0c и потрошувачка 2100wattiПрегледај го приврзокот 284736
Ептен се измачила, само 10мин на 2100w во 20:35, сликај пак во 23:35 да и го видиме просекот.
I smeski ti e ova od 19:15 so 250w ne sme tolku glupavi da ni podmetnuvas sliki od letoska
 
Последно уредено:
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
Interesno što servisiranjeto na klimite po vozilata go rabotat so najsovremena oprema so avtomatizirani napravi koi se sami pravat. Ako se locira mestoto na propuštanje i se sanira ostatokot od rabotata vadenje, separacija na masloto, merenje na freonot, odreduvanje na potrebnata količina na freon, mešanje so masloto i vraćanje na freonot i masloto vo sistemot uredite sami go pravat.
No ovde e poednostaven sistemot koj samo ladi, a se raboti pravilno.
Naprotiv kaj invertorive koj so greenje i ladenje i so posložen sistem na rabota se pojavuvaat nestručni lica koj aber nemaat od termotehnika i so manometarčinja izigruvaat doktori za klimi.
Би се изненадил што се може да се направи со новите дигитални манометри.Само многу малку монтери/сервисери ги користат.Ем се скапи ем треба да знаеш да ги користиш ( мада самиот манометар може да израчуна дали системот е преполнет или подиспразнет и за колку и дали негде системот испушта фреон.. а вакумирањето оди во апсолутен вакум и го пратиш во децимала а не од око ).. Јас имам TESTO 550 ...едни од најдобрите и најпрецизните.Светлосни години е подобар и попрецизен од најдобрите аналогни манометри.Е коштале 500 еур... има и зашто.
 
Член од
15 февруари 2021
Мислења
35
Поени од реакции
45
Ми беше 22.9 дома на 22 сетирано.
Стаив 30 степени 100% компресор и макс фан. Издувот после 10 минути беше 56c температура дома 24.0c и потрошувачка 2100wattiПрегледај го приврзокот 284736
На која надворешна мојава и летно време нема толку да извади 43ц твојата можеби ќе извади со 700-800 потрошувачка
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.170
Поени од реакции
2.198
Би се изненадил што се може да се направи со новите дигитални манометри.Само многу малку монтери/сервисери ги користат.Ем се скапи ем треба да знаеш да ги користиш ( мада самиот манометар може да израчуна дали системот е преполнет или подиспразнет и за колку и дали негде системот испушта фреон.. а вакумирањето оди во апсолутен вакум и го пратиш во децимала а не од око ).. Јас имам TESTO 550 ...едни од најдобрите и најпрецизните.Светлосни години е подобар и попрецизен од најдобрите аналогни манометри.Е коштале 500 еур... има и зашто.
E da s barem 20% mastori ko tebe,I so alat I so znaennje.Poveketo crcnuvaat od freonceto,a ostatite bez konrrola crckaat.
Kompresorceto od Gorenje Skofja loka na gazot I ete tionter
Ako gi prasas za moment kluc,ke trba I recnik da im dajs,za da preveduvaat.
Od snajder ne biva monter.
 
Член од
14 август 2020
Мислења
228
Поени од реакции
533
Ептен се измачила, само 15мин на 2100 во 20:40, сликај пак во 23:40 да и го видиме просекот.
Многу е топло не се седи дома.Качи еден степен за 10 15 минути и ја вратив во нормала.Мислиш друга клима помалце на максимум оптeретување во моменотв?
На која надворешна мојава и летно време нема толку да извади
Од Скопје сум околу 2 степени е во моментов.
Автоматски споено мислење:

I smeski ti e ova od 19:15 so 250w ne sme tolku glupavi da ni podmetnuvas sliki od letoska
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Ептен се измачила, само 10мин на 2100w во 20:35, сликај пак во 23:35 да и го видиме просекот.
I smeski ti e ova od 19:15 so 250w ne sme tolku glupavi da ni podmetnuvas sliki od letoska
Ti posakuvam da ja imas nekogas da se skrasis. Bez razlika sto mislis za brendot i ostali raboti sto ti nalaga rabotnoto mesto. Samo da ja imas nekogas
 
Член од
2 јули 2020
Мислења
83
Поени од реакции
97
Наменета е за ладење, за греење има други уреди што имаат спецификација за бучава во мод греење запишана во Енергетска....ти имаш уред кој нема енергетска и бучава предвидена за греење во овие зимски услови -10
Ама така бучи и кога лади.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom