Најекономично греење и ладење

Член од
2 јули 2020
Мислења
83
Поени од реакции
97
Batka Ti mozes samo da :drkas: na videata a snimaj kolku sakas -15pominaa nema da e veke tolku ladno trebase vcera da snimis iako znaese deka ke e -15 ako si snimil vcera toa e za tvojata privatna kolekcija.kaj mene nema kako kaj tebe razlika vo zid taka da iako si stoi meracot na 10cm od klimata ne se 5 10 stepni razlika na usis taka da teshi se i ponatamu deka ke te gree ako e ladno kako denovive sto bese ama tolku od ladnoto sea e umereno bash kako za tebe -6 7 max
Za sondata ti rekov kako kaj tebe vo G prvo pa posle so drvena stipka na krilca...
Eve kako izgleda sonda na izmenuvac spored tebe hahah
Naredi gi site videa slobodno ama tie sto ti se snimeni na -12 i ponisko ako voopsto imas takvi hahah a i nemora da e 7pol kw abe 5 kw neka se pak e pola poveke od tvojatq sto ke dade na ista nadvoresna temperatura....
Мислам дека малку претеруваш, сега разбирам не сакаш јапанки ама не мора до толку
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Abe ojt na coekot odmrzne te mu go amberot.Celo vreme ve prasva oti na -10 ne se aktivira defrostot,a n 0 ptavi suvi.
Pomognete mu ,zemete to fenojte,greota e coekot.
Amberot si raboti i gree.
Gledaj resete gi Teshibite, pocnaa site da se zalat, i tuka i na drugion forum.
Uvezle nekoi polovnjaci i im gi ucukale tuka... sramota.
Автоматски споено мислење:

Ti places za BAN. Koj te tolerira tolku. Admin alooo se slusame ??
Idi smenete im gi klimite so novi, ne polovni da im prodavate.
Korodirani izmenuvaci... luge zborat nagolemo niz drzavava.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Amberot si raboti i gree.
Gledaj resete gi Teshibite, pocnaa site da se zalat, i tuka i na drugion forum.
Uvezle nekoi polovnjaci i im gi ucukale tuka... sramota.
Автоматски споено мислење:


Idi smenete im gi klimite so novi, ne polovni da im prodavate.
Korodirani izmenuvaci... luge zborat nagolemo niz drzavava.
Ama cekaj sega malku klima e amber ili pecka, se mislev deka e pecka na drva kako ja zborat, a taa drugata sto e na crown e klima ili ledomat. Pa na kraj.na den mislam deka ste 3ca botovi sto sedite vo prodavnica i samo sirite lagi. Koj budala sporeduva Mercedes so Dacia i uste pa se dokazuvame so.merenja itn itn.. itn..
Odi tamu na zeleno pazarce i stavaj robata na tezga i koj voli nek izvoli. Finish na muabetov
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Ama cekaj sega malku klima e amber ili pecka, se mislev deka e pecka na drva kako ja zborat, a taa drugata sto e na crown e klima ili ledomat. Pa na kraj.na den mislam deka ste 3ca botovi sto sedite vo prodavnica i samo sirite lagi. Koj budala sporeduva Mercedes so Dacia i uste pa se dokazuvame so.merenja itn itn.. itn..
Odi tamu na zeleno pazarce i stavaj robata na tezga i koj voli nek izvoli. Finish na muabetov
Pak baterijata ti otisla.
Idi smenete im gi polovnite klimi za novi, ne gi lazete lugeto.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Почитувани, би ве замолил за помош околу решение за избор на клими за овој мој стан (спрат)
Имено се работи за спрат (втори) од стара кука. Од долу на први спрат се грее само третина од мојата дневна соба и кујната повремено. Над мене има плоча и има подкровје кое е затворено но не е изолирано.
Ставена е ПВС столарија, нема надворешна изолација, сите зидови и надворешни и носечки се од старата проста (полна) тула (25-30 цм). Висината на спратот е 265 цм, а димензиите на собите се дадени на сликата.
Четири члено семејство треба да се грее на спратот, дневната и детската цел ден, спалната само за спиење.
Према распоредот на просториите, мое мислење (а и дилема ми е ) е дека со било каква клима во дневната соба (заради ходникот помегу детската, спалната и WC-то), не би можел адекватно да ги греам ниту детската соба а спалната - па скоро никако .... па најверојатно би морал да одам со 3 клими, во секоја соба по една.
Бидејки се работи за стара кука (патем се работи за Струмица - релативно потопло поднебје) - како што ви ја опишав, сакам да прашам - прво - дали е воопшто возможно да се греам на клими без да догревам, второ дали за детската и спалната кои се по 13-14 квадрати ке мора да се оди со 12-ки клими или 9-ки би биле доволни и трето - избор на клима за дневната - дали треба да се оди со 18-ка клима или 12-ка би била доволна ???
Ова сакав да го решавам на почеток на зимата, па прашувајки разни идеи и решенија, од мулти сплит со 3 единици (прескапо), до мокна 24-ка која ке го греела цел спрат и сл. повеке конфузија ми створија, па го одложив решението за оваа година. Затоа со внимание би ги сослушал вашите идеи и сугестии пред да донесам било каква одлука... На крај околу буџетот - јасно ми е дека секое решение мора да има и своја цена, не би ставил Daikin, ако и пример Gree, Haier или слично го решава проблемот ....
Никој не може точно да каже без да ги знае топлинските загуби, може само да се претпоставува. Провери просечна температура за последните 20 години во Струмица и ќе видиш дали и колку денови ќе ти треба догревање но може и воооппшто да не ти треба.

Јас би одел со 18ка во дневната и 12ки или 9ки во помалите соби во зависност колку се топлинските загуби.За да не погрешиш па да се каеш немој се одеднаш да купиш, земи ја прво 18ката во дневна, користи ја неколку дена и види како и колку загрева па според неа како некој репер земи ги и за помалите соби. 13м2 е навистина мал простор би требало и 9ка да може ама кој ќе го знае без пресметка? Исто битно е дали ќе држиш отворени врати па сите клими да си помагаат или ќе биде секоја во своја затворена просторија. При монтажа ќе бараш да ги вакумираат климите.

Треба и да видиш колку ти се битни сметките за струја односно да си пресметаш поевтина во старт но понеефикасна клима или поскапа а поекономична? По одреден број години ќе дојде до изедначување на цената и потоа поефикасната ќе ти штеди струја но дали тоа ти се исплати секој сам треба да пресмета во зависност од големината на буџетот.

Класичните ѕидни клими заради високата монтажа губат во ефикасноста на греењето а добиваат на ладење како и обратно ниско монтирана подобро ќе грее но полошо ќе лади (како парапетните на пример).

Ако можеш стави изолација на куќата, ќе се исплати.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Ti places za BAN. Koj te tolerira tolku. Admin alooo se slusame ??
hhaha zasto deka slikickata ne iskaca ili deka baravte klicpinja od -10 -15 i gi dobivte pa ne vi se dopaga toa sto go vidovte.....a nesti vie slabo stama ve nema so klipce na najladnata vecer pa ke ve nema pod jambolija se greevte, sea pak ke pocnete so klipovi ama da zatopli i istiot muabet grejam 60 70 80 kvadrati so 200 300w lelele kako modulira ke se lupate vo gradi a koga stvarno trebase greenje kako vcera vecerta st
Shtama a i gleam sea nemate sto da pravite pa si otvarate nov muabet so ururu sasara sea ke sporeduvate hahaha pojaka e taa nema zbor 3000evra kaj nejze se opravdani kako 3 ambera i kusur 600evra, toj cetvrtion ke vi go pustat od gree za 600 ubeden sum Hahah
Автоматски споено мислење:

Pak baterijata ti otisla.
Idi smenete im gi polovnite klimi za novi, ne gi lazete lugeto.
So koj lager samo ke smenat hahah
Автоматски споено мислење:

Мислам дека малку претеруваш, сега разбирам не сакаш јапанки ама не мора до толку
Ne preteruvam zasto da ne sakam japanka sakam ama nordik posto sepak se vide deka moze i kaj nas da ide od nigde nikade vo dlabok minus.a nordik kaj nas ne se nosi i da mi sporeduvaat japonska OBICNA so nordik amber ili ucrown sto ne ide ne ide.dokazano vcera a posle moze ke im napravam na hejterite drugo klipce samo 1.6stepeni e razlikata na termometarot od zid i da e na klima nisto drasticno kako sto predstavuvaat, i da se jacaa i ne snimija kolku im grejat imaa edna sansa vcera denes potoplo ke e -11 ne e toa toa -15 e limit za obicnite japanski
 
Последно уредено:
Член од
7 октомври 2008
Мислења
226
Поени од реакции
200
Стварно не можам да ги дочитам овие експерименти и греење со отворени врати за да троши 1600 или 2400 вати. Кај мене на климите досега сум приметил греење со 45, 37 и 28 степени на издув и се надевам дека потрошувачката за овие темп. е 700, 500 и 300 вати. Денес наутро на -12 ја пуштив лг стара он оф клима, си надрука фреон и си грееше претпоставувам со 42-45 степени на издув. Карши мене има стари Филиа клими и тие си работеа. Еј клими од 15-тина илјади денари а вие мерите клими од 70.000 или од 90.000 ден. и за вас тоа е најнормално. Смешки. Да повторам, да не се излаже некој да купи од денешните он оф клими, немаат благе везе со старите.
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Не знам другар, не сум имал искуство со таква клима и не можам да судам.

Според ова кај мене можам да заклучам дека од особено значење е изолиран простор ако сака некој да се грее на клима, а во однос на инвертерите искрен да бидам се' повеќе сум убеден дека без разлика каков е секој инвертер во добро изолиран простор би греел. Кој поекономично, кој поскапо сепак би дал резултати.
Mnogu ne e nekako 5.5 ka vo 35m2 prva brzina ne e silna?
 
Член од
15 февруари 2021
Мислења
35
Поени од реакции
45
E ako se slozi ke ja menime so amber,odi ubedi go.
Јас да сакав амбер амбер ќе купев ама јас сакав скапа јапонска врвна клима и да бидам раат со греењето ама за жал не испадна така
Даисеикаито го платив 76500д,плус монтажа 80 и кусур илјади сега од енергија да ми понудат 70000 и да си ја земат веднаш би прифатил
А ако инсистираат можеби ќе спуштам уште некоја пара само да не ја гледам.А каде е срамот што го кркам бидејќи се валев дека сум купил
чудо од клима
 
Член од
14 август 2020
Мислења
228
Поени од реакции
533
Јас да сакав амбер амбер ќе купев ама јас сакав скапа јапонска врвна клима и да бидам раат со греењето ама за жал не испадна така
Даисеикаито го платив 76500д,плус монтажа 80 и кусур илјади сега од енергија да ми понудат 70000 и да си ја земат веднаш би прифатил
А ако инсистираат можеби ќе спуштам уште некоја пара само да не ја гледам.А каде е срамот што го кркам бидејќи се валев дека сум купил
чудо од клима
Штета што не ти се погодила.Кај мене совршено излезе. Screenshot_2021-02-16-23-28-30-359_cn.com.broadlink.econtrol.plus.jpg Screenshot_2021-02-16-23-28-25-990_com.toshibatctc.SmartAC.jpg
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Bitola 22h -13c
Toshiba Suzumi16
Auto fan + Hipower
Setirana 26c
Ambientalna 23,5c
Potrosuvaka pomegu 1600-1700w
Povrsina 40m2 IZOLIRANA vo kuka
Dnena,trpezarija,kujna,otvoreno,nema vrati.
Kaj mene 360w 350w 600w 23namesteni i vo.sobite tolku i odat off.
Smetka 12 01 do 12 02 5300den ke bidi
Prethodnata bese 4800-4900 taka nesto.
Автоматски споено мислење:

Јас да сакав амбер амбер ќе купев ама јас сакав скапа јапонска врвна клима и да бидам раат со греењето ама за жал не испадна така
Даисеикаито го платив 76500д,плус монтажа 80 и кусур илјади сега од енергија да ми понудат 70000 и да си ја земат веднаш би прифатил
А ако инсистираат можеби ќе спуштам уште некоја пара само да не ја гледам.А каде е срамот што го кркам бидејќи се валев дека сум купил
чудо од клима
Ne ti.e vo.red klimata. 25m2 treba da gi topli bez problem.
 
Последно уредено:
Член од
15 февруари 2021
Мислења
35
Поени од реакции
45
Штета што не ти се погодила.Кај мене совршено излезе.Прегледај го приврзокот 284595Прегледај го приврзокот 284596
Е тоа е кај не грее па и брмчи како стар компјутер а голем мерак имав на климава
А дали си ја пробал на максимум како работи
Kaj mene 360w 350w 600w 23namesteni i vo.sobite tolku i odat off.
Smetka 12 01 do 12 02 5300den ke bidi
Prethodnata bese 4800-4900 taka nesto.
Автоматски споено мислење:


Ne ti.e vo.red klimata. 25m2 treba da gi topli bez problem.
И јас мислам дека не е во ред ама од Енергија велат ако не светат алармите во ред си е климата затоа и прашувам на форумов за мислења
И не ми е проблемот дали ќе ги грее квадратите туку каде се тука плусовите и економичноста на климата
Еве ако има некој заинтересиран сосе 3м цевки сосе кабли за 67000д.ќе ја дадам климта е стара 3-4 месеци
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom