Најекономично греење и ладење

Член од
22 ноември 2018
Мислења
321
Поени од реакции
620
Последно уредено:
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
IMG_20210216_091431.jpg IMG_20210216_091632.jpg IMG_20210216_091640.jpg toshiba daisekai,navecer se namaluva temp a sega momentalno postavena na 27 i max fan. 16134635788057561733908807805499.jpg
Автоматски споено мислење:

16134644909401909494599004124661.jpg posle 20 min kacena tem na 23.
Автоматски споено мислење:

16134661577416256468897510738192.jpg 16134661842901892095172190374197.jpg temeratura kacena na 24.
 
Последно уредено:
Член од
2 јули 2020
Мислења
83
Поени од реакции
97
Моментално -3 е надвор, еве ја мојата ON/OFF клима тера на 27°C и на максимум фан е ставена ниту еден дефрост засега. Воздухот што излегува од климата е многу топол, ајде ќе видиме како ќе биде вечерва.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Pitanje
Kad se proracunava COP za klime jeli, se u potrosnju racunu grijac tacne ili se proracunava bez grijaca?
Neke klime imaju grijac a neke nemaju pa me interesuje kako je to po euroventu izracunato.
Мислам дека се пресметуваат и грејачите.

Jeli imas kakav dokument gdje pise da se testira sa grijacem?
Ako imas daj da procitam
Ili nagadjas da je tako?
Побарај назад низ моите постови. Имав поставено документ од Еуровент кој ја објаснува процесот на тестирање, можно е да има детална информација.

Ako se site Daiseikai kako mojava ne veruvam deka ke umri od maka jas iskreno mislev deka klimava SUPER DAISEIKAI 9 RAS-13PKVPG ke gree
priblizno kako taa na @zlatko_ti412 Ln35 bidejci vaka gledano na hartija se isti
Не се исти. LN35 на -15 (TOL) има декларирани 3.2KW а твојата само 2,56KW. Ова се некои 25% повеќе. Плус Тbiv кај тебе е на -7 со нешто под 3,2KW а кај LN35 е на -10 со 3,6KW.

Иначе дел од проблемот кај тебе може да биде и мешањето на воздухот. Зависно од просторот може да ти се јави "џеб" од топол воздух кој може да ја лаже климата, а на другиот кај од просторот да биде значајно поладно. Затоа пробај да ја наместиш да издувува накај најодалечениот дел од собата горе-долу. Пробај со различни подесувања. Ќе треба да поиграш со нив, вака е тешко да се даде некој конкретен предлог. Ништо не те кошта да пробаш. Или прати една слика од просторот.

Ако имаш изолација или си во стан, најверојатно Тошибава замина по петелот и ќе треба да го бараш сервисот.

Иначе и претходно имам споменато, дека генерално Тошиба се со една големина помали. Така 13ката или 3,5ка кај Тошиба во суштина е 9ка кај останатите производители во соодветната класа.

Oppis na videoto:
Posle defrostot megju 8:30 i 8:40 zadadena Temo e 22c....posto bese nedela(eftina tarifa) vo 12h ja lupnav na 30C i 7 saata posle toa sve do 19:30 si vlecese prosecno 2kw so izduv od 55c~60c ....posle 7 saati vo 19:30 e namalena zadadenata povtorno na 22S i inputot prodolzuva so prosek 1200w ..
Nordikot so 2-stage kompresor e koja sakam da ja pokazam e ocigledna, Nordicot so saati moze da raboti so izduv 55C (ako vi e potrebno) ama japancive nemozat da izvadat 55C i so kamshik da gi mavas a kostaat duplo.ZAroa i Zlate go nema nigde i nemoze da snimi podolgo video od 10min so visok izduv
Сакаш да кажеш дека одржувала 22 степени со потрошувачка од 1,2KW. И после 7 часа потрошувачка од 2KW, што би значело дека испорачувала во најмала рака 75% поголема топлина, температурата во собата не се променила (иако логично е да се очекува дека температурата би дошла до кај 25-26 степени) за ти кога ја врати на 22 степени да не исклучи (а нормално е на 25-26 внатрешна а подесена 22 да исклучи), и да продолжи да троши по 1,2KW?

I slag na sve 4 stepena digna amberot za 15 16min ubavo se gleda toa a tvojata 55min 1 stepen edvaj krena. A za defrost mojava nema napraveno od vcera bar jad ne sum ja nacekal hahah
Де појди кај Стрелец провери кај него да не не е нешто како што треба. Изгледа дека во 7 часа не кренала ниту еден степен.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Си го бараш да те срамам јавно да те срамам овде пред свите :)
Кулку време издржа со издув 58C твојов Амер на тоа видеото од 2018 снимано на -7С.
Цели 20 секунди? Ем со 2700w потрошна.

Немој сеа да го бришеш тоа видео оти ти ги издава лагиве ново-компонирани :D

Ахаха сега смешки пишуваш овдека со 2kw давала издув 55С-60С ... ем на -10С.
Може работела 7 саата на максимални 30С поставена со 2kw потрошна.... АМА давала издув 45С-50С

Злате сеа ќе те поздрави со едно видевце од цел сааат кај што неговата мала јапанка дава издув поголем од твојата "Nordik so 2-stage"



Еве уште еднаш колку време дувала со таа иста потрошна како на погорното видео:




Еве у моментов завршив со денешното видео.... 1саат 4 минути 20секунди... stay tuned!
Машала до -10.9С дојде температурава надвор..... и Мицу LN35 со 4/5 брзина уште дава 3.6kw со 3.2 COP
Дефрости на 2.5 саати и си брбори...
Го прикачувам одма оти неам меморија појче во телефонот, да не падни до -15С па да треба пак да снимам хухуух
Автоматски споено мислење:



Ти пилчилу назад на снимање.... далеку си од 7kw :)


Prazni muabeti.... pa posle ke ne krsti tuka "jajcarski forum".
Aj pisuvajte si tamo so Flegma i lazete se pomegu sebe.
Автоматски споено мислење:

Hahhahahahaha sto rece decko?? Ne e ova pazar za galicki, ima da dobijat dokument i serrifikat za sekoe strafce i delce sto postoi. Nego kaj tebe sto, ke.ja smenime so.druga e najcesto resenieto, zasto kako ke se pogodi sirenjeto e rabotava
Site Toshibi kucaat na temperaturive minusni, ene i na drugion forum poplaki.
Bolje on/off da si zemat lugevo, barem e deklarirana do - 7C.
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Ti stvarno ne si mi jasen definitivno imas nekoj problem SONDATA E PIKNATA KAJ TEBE DA NE RECAM KADE POCNUVA NA G a posle ja pikam vnatre vo bakarnite cevki i ja lemam bog da cuva so stipka se pricvrstuvala pisi im mail na fincite i vo eurovent deka so stipka za sushenje gaki se pricvrstuva ama od tie drvenite posto nema da faka na masa nema sto da prenesuva struja.....
a ako vidis poubavo ke ja vidis kade mislel kinezot i za toa ostavil zlebovi vo perkite za koga ke treba da se dokazuva klimata na nekoj laik da ima kade da se zakaci sondata.....

Go presmeta li kolku e maximumot kaj ti sto si pikiral na slikata? 7.65kw mu ispaga ili gresam vo matematikite posto kako sto ti gi smetas i jas taka isto gi smetam 28.7c Tdelta e.....
eve se uploadira uste edno klipce i snimav so ipadot i zatoa e kakvo sto e nemase kako da go zakacam i za hejtersko info pak si vadi klimata nad 7kw na -15 nadvoreshna nesto sto e limit za japonskite bar na nash pazar ne nordic sto se a prosek kako i da se zeme 6.8kw si gi vadi lagano i da pak trebase da otvaram balkonska vrata na -15 nadvoreshna posto temperaturata se kacuvase tolku sto klimata pak pocnuvase da modulira pa morase da otvaram vrati toa se gleda po vlaznosta na vozduhot kako opaga vo ova i vo drugot klipce.

I ova da dodadam se pravevte vaka taka rabotat ama nikoj nemase muda da snimi kako vi rabotat na -15 baska na moite klipovi direktno vleguvam vo kadar dali so mobilen dali so tablet da ja pokazam momentalnata nadvoreshna temperatura nesto sto ne uspeavte da go napravite na najverovatno najladniot den godinava sto ke go imame, posto ednostavno vi se tapa ke se izbrukate na tolku lupanje vo gradi samo za nad 5 6 7 vi se deka nisko moduliraat ........

toa e toa zdravje dogodina moze ke soberete hrabrost ako padnat pak -15 temperaturite da pokazete kako vashite japanci se macat na taa temperatura posto i do tolku vi se deklarirani, odnosno sea mozete da vidite kako edna nordik klima treba da raboti a amberot se pokaza prav zver dava mnogu poveke od deklariranite 4.2kw odnosno poblisku e od maximalnite 7.2 na -15 nadvoreshna taka da koj saka da e stoplen neka ne si gi frla cjabe parite na japonska klima ustvari na ne nordik japonski klimi tie kaj nas sto se prodavaat po 80000 samo neka gi zaobikolat posto nema da bidat stopleni eve deneska eden clen se pozali od daisekai 9ka vo 25kvadrati sto ne go greela a za tie sto imaat kupeno shorai kako i da e oni si znaat najubavo :)

klipceto da se uploadira za toa kakva lamja od klima e amber ke bide staveno tuka -15 raboti kako da e 0 hahahahahaha


p.s jas ne veruvam vo klimata i i baam kako tebe ne i se zamaram zatoa i zemav nordik za da ja uklucam i bidam zgrejan......pa duri i da otvaram vrati na -15 i da pravam promaja koga ke e roknata na 30 so turbo
Батка успори малку... со 52С издув и не можеш да имаш 7.65kw... другар ти стрелчо не џабе бркаше 58С!
А ако мислиш дека со темепратурата на ѕидот ќе рачунаме ние COP си се заебал....

Screenshot 2021-02-16 at 12.51.05.png 150900176_244641103818317_1007125242226547857_n.jpg

Го имам истиот термометар, знаам кај му се сензорите, и кај мене во соба вика 18С а јас по куси ракави и климата буфта на макс со саати.
АМА SИДОТ ЛАДИ ОД ПОЗАДИ.
Кај што си го потпрел ти мерачот.... а сондата си ја напикал кај што повнатре не можело.

Еве кај стои сондата горе кај мене...... затоа вика 28-29-30 степени на усис во сите мои видеа.

151128167_420837165655344_8560387105918753413_n.jpg 151323775_438022220878286_7001974058595993993_n.jpg

Што мислиш Златко зошто се пот-крева на прсти и фаќа кадар со телефонот од горната сонда при секое видео???

...
да не ги редам сите.... на секоеее видео фаќам кадар дека сондата не лежи на ладниот ѕид за да вадам високи COP-ови и да лажам луѓе!

Сакаш да ја залепам и јас сондата на ѕидот над клима и да снимам вечерва едно видео???
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Си го бараш да те срамам јавно да те срамам овде пред свите :)
Кулку време издржа со издув 58C твојов Амер на тоа видеото од 2018 снимано на -7С.
Цели 20 секунди? Ем со 2700w потрошна.

Немој сеа да го бришеш тоа видео оти ти ги издава лагиве ново-компонирани :D

Ахаха сега смешки пишуваш овдека со 2kw давала издув 55С-60С ... ем на -10С.
Може работела 7 саата на максимални 30С поставена со 2kw потрошна.... АМА давала издув 45С-50С

Злате сеа ќе те поздрави со едно видевце од цел сааат кај што неговата мала јапанка дава издув поголем од твојата "Nordik so 2-stage"



Еве уште еднаш колку време дувала со таа иста потрошна како на погорното видео:




Еве у моментов завршив со денешното видео.... 1саат 4 минути 20секунди... stay tuned!
Машала до -10.9С дојде температурава надвор..... и Мицу LN35 со 4/5 брзина уште дава 3.6kw со 3.2 COP
Дефрости на 2.5 саати и си брбори...
Го прикачувам одма оти неам меморија појче во телефонот, да не падни до -15С па да треба пак да снимам хухуух
Автоматски споено мислење:



Ти пилчилу назад на снимање.... далеку си од 7kw :)


A be za Hansolot da kazese nesto, gledam dobro si raboti...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
9 октомври 2008
Мислења
5
Поени од реакции
5
Почитувани, би ве замолил за помош околу решение за избор на клими за овој мој стан (спрат)
Имено се работи за спрат (втори) од стара кука. Од долу на први спрат се грее само третина од мојата дневна соба и кујната повремено. Над мене има плоча и има подкровје кое е затворено но не е изолирано.
Ставена е ПВС столарија, нема надворешна изолација, сите зидови и надворешни и носечки се од старата проста (полна) тула (25-30 цм). Висината на спратот е 265 цм, а димензиите на собите се дадени на сликата.
Четири члено семејство треба да се грее на спратот, дневната и детската цел ден, спалната само за спиење.
Према распоредот на просториите, мое мислење (а и дилема ми е ) е дека со било каква клима во дневната соба (заради ходникот помегу детската, спалната и WC-то), не би можел адекватно да ги греам ниту детската соба а спалната - па скоро никако .... па најверојатно би морал да одам со 3 клими, во секоја соба по една.
Бидејки се работи за стара кука (патем се работи за Струмица - релативно потопло поднебје) - како што ви ја опишав, сакам да прашам - прво - дали е воопшто возможно да се греам на клими без да догревам, второ дали за детската и спалната кои се по 13-14 квадрати ке мора да се оди со 12-ки клими или 9-ки би биле доволни и трето - избор на клима за дневната - дали треба да се оди со 18-ка клима или 12-ка би била доволна ???
Ова сакав да го решавам на почеток на зимата, па прашувајки разни идеи и решенија, од мулти сплит со 3 единици (прескапо), до мокна 24-ка која ке го греела цел спрат и сл. повеке конфузија ми створија, па го одложив решението за оваа година. Затоа со внимание би ги сослушал вашите идеи и сугестии пред да донесам било каква одлука... На крај околу буџетот - јасно ми е дека секое решение мора да има и своја цена, не би ставил Daikin, ако и пример Gree, Haier или слично го решава проблемот ....
 

Attachments

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
299
Поени од реакции
230
3 поединечни клими, за секоја просторија посебно. Ако ставиш 24-ка на спрат ќе те оддува начисто, а нема да има иста температура по собите, заради распоредот.

Што и да правиш климата во дневниот простор мора да ја ставиш да дува во должина односно од југоисток до северозапад (или обратно), за да има можност да модулира како што треба, односно обратно од тоа што ти е позицијата моментална.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Почитувани, би ве замолил за помош околу решение за избор на клими за овој мој стан (спрат)
Имено се работи за спрат (втори) од стара кука. Од долу на први спрат се грее само третина од мојата дневна соба и кујната повремено. Над мене има плоча и има подкровје кое е затворено но не е изолирано.
Ставена е ПВС столарија, нема надворешна изолација, сите зидови и надворешни и носечки се од старата проста (полна) тула (25-30 цм). Висината на спратот е 265 цм, а димензиите на собите се дадени на сликата.
Четири члено семејство треба да се грее на спратот, дневната и детската цел ден, спалната само за спиење.
Према распоредот на просториите, мое мислење (а и дилема ми е ) е дека со било каква клима во дневната соба (заради ходникот помегу детската, спалната и WC-то), не би можел адекватно да ги греам ниту детската соба а спалната - па скоро никако .... па најверојатно би морал да одам со 3 клими, во секоја соба по една.
Бидејки се работи за стара кука (патем се работи за Струмица - релативно потопло поднебје) - како што ви ја опишав, сакам да прашам - прво - дали е воопшто возможно да се греам на клими без да догревам, второ дали за детската и спалната кои се по 13-14 квадрати ке мора да се оди со 12-ки клими или 9-ки би биле доволни и трето - избор на клима за дневната - дали треба да се оди со 18-ка клима или 12-ка би била доволна ???
Ова сакав да го решавам на почеток на зимата, па прашувајки разни идеи и решенија, од мулти сплит со 3 единици (прескапо), до мокна 24-ка која ке го греела цел спрат и сл. повеке конфузија ми створија, па го одложив решението за оваа година. Затоа со внимание би ги сослушал вашите идеи и сугестии пред да донесам било каква одлука... На крај околу буџетот - јасно ми е дека секое решение мора да има и своја цена, не би ставил Daikin, ако и пример Gree, Haier или слично го решава проблемот ....
2 x 12K vo spalna/detska, konzolna 18k vo dnevna.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.170
Поени од реакции
2.198
Е тоа незнам друже,:)ама ако Даисеикаито на @Daise не е дефект фабрички тогаш моделот Даисеикаи е слаб модел и не вреди за парите.
Јас лично на темава сум рекол и сум мислел дека се тоа две најубави клими на мк пазаров,мислам на Лн35ве и Даисеикаи 9 13
Е сега ако ти велиш дека климата на Даисе Даисеикаито греела, погледај го видеово на Златко на -7.5ц. со проток на воздух од 820м3
И тогаш ќе знаеш зошто велам дека Даисеикаито е дефект Ај сега ти прерачунај колкава е разликата во предадена топлина и цоп помеѓу овие
две клими.
Prvo covekot ti veli,citaj go vnimatelno.
Ja probav vo prostorija so17-18c neke da kreni poke od 43c ,sto znaci deka delta t e najmalce 25c.
Ti davas matematika so delta t od 22c.,I odma rasunas COP
Viteoto I testot stolku kratki I ust ne e dozvoleno vremenski da se smiri kompresorot,so ptrosuvackata,apro toa co delta 25c I gledame deka I temperaturata postepeno rasti na izduf,ke stigni I 5kw na -4c isporacana toplina.
I seta fama ,odma nosite zaklucol deka klata ne e vo red.
Mozi nema da daj 7kw,ama I 5kw se solidna toplina,I automatski I COP,bi bil preku 3 na -4c.
Da ti kazam pravo,bas pozitivno se iznenadiv od Daiseka so 13btu,da isporaca tolkava toplina na -4,asepak testot bese nedovrsen I ne tolku jasen.
No ovdde,odma pocnaa da plukaat po Daisekai,kako ne cinel.
Ne javan konj ne se kudi.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.885
Поени од реакции
10.696
Haier Tundra Green 5.5kw AS50TDDHRA-CL/1U50MEEFRA

Од 6 Ноември до денес е оваа потрошувачка во 35m2 неизолиран простор (пвц дограма) + внатрешни скали кон втор спрат.

Кога е темп во плус користена е по 12-14h дневно, навечер не.
А при вакви температури се користи 24/7 при што троши 1,7-2 kw/h на 24-26степени и фан 1 или 2.
На Quiet mode е со потрошувачка 0,9 kw/h.

Во куќата живее пензионер и доволно е за да се стопли.

Мој впечаток е дека со изолација на просторот ќе се добие повисока температура при греењето и најверојатно за 150-250w помала потрошувачка.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Haier Tundra Green 5.5kw AS50TDDHRA-CL/1U50MEEFRA

Од 6 Ноември до денес е оваа потрошувачка во 35m2 неизолиран простор (пвц дограма) + внатрешни скали кон втор спрат.

Кога е темп во плус користена е по 12-14h дневно, навечер не.
А при вакви температури се користи 24/7 при што троши 1,7-2 kw/h на 24-26степени и фан 1 или 2.
На Quiet mode е со потрошувачка 0,9 kw/h.

Во куќата живее пензионер и доволно е за да се стопли.

Мој впечаток е дека со изолација на просторот ќе се добие повисока температура при греењето и најверојатно за 150-250w помала потрошувачка.
Samo izolacija i ke bide podobro.
Sepak go gree prostorot podobro od Daisekai, koja e vo 25m2, i nemoze da postigne temperatura.
Автоматски споено мислење:

Prvo covekot ti veli,citaj go vnimatelno.
Ja probav vo prostorija so17-18c neke da kreni poke od 43c ,sto znaci deka delta t e najmalce 25c.
Ti davas matematika so delta t od 22c.,I odma rasunas COP
Viteoto I testot stolku kratki I ust ne e dozvoleno vremenski da se smiri kompresorot,so ptrosuvackata,apro toa co delta 25c I gledame deka I temperaturata postepeno rasti na izduf,ke stigni I 5kw na -4c isporacana toplina.
I seta fama ,odma nosite zaklucol deka klata ne e vo red.
Mozi nema da daj 7kw,ama I 5kw se solidna toplina,I automatski I COP,bi bil preku 3 na -4c.
Da ti kazam pravo,bas pozitivno se iznenadiv od Daiseka so 13btu,da isporaca tolkava toplina na -4,asepak testot bese nedovrsen I ne tolku jasen.
No ovdde,odma pocnaa da plukaat po Daisekai,kako ne cinel.
Ne javan konj ne se kudi.
Daj ne go lazete covekov, klimata NE E OK.
So 12K Amber ke se seta po gaki.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.170
Поени од реакции
2.198
Samo izolacija i ke bide podobro.
Sepak go gree prostorot podobro od Daisekai, koja e vo 25m2, i nemoze da postigne temperatura.
Автоматски споено мислење:


Daj ne go lazete covekov, klimata NE E OK.
So 12K Amber ke se seta po gaki.
E ako se slozi ke ja menime so amber,odi ubedi go.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Батка успори малку... со 52С издув и не можеш да имаш 7.65kw... другар ти стрелчо не џабе бркаше 58С!
А ако мислиш дека со темепратурата на ѕидот ќе рачунаме ние COP си се заебал....

Прегледај го приврзокот 284506 Прегледај го приврзокот 284505

Го имам истиот термометар, знаам кај му се сензорите, и кај мене во соба вика 18С а јас по куси ракави и климата буфта на макс со саати.
АМА SИДОТ ЛАДИ ОД ПОЗАДИ.
Кај што си го потпрел ти мерачот.... а сондата си ја напикал кај што повнатре не можело.

Еве кај стои сондата горе кај мене...... затоа вика 28-29-30 степени на усис во сите мои видеа.

Прегледај го приврзокот 284503 Прегледај го приврзокот 284504

Што мислиш Златко зошто се пот-крева на прсти и фаќа кадар со телефонот од горната сонда при секое видео???

...
да не ги редам сите.... на секоеее видео фаќам кадар дека сондата не лежи на ладниот ѕид за да вадам високи COP-ови и да лажам луѓе!

Сакаш да ја залепам и јас сондата на ѕидот над клима и да снимам вечерва едно видео???
Batka Ti mozes samo da :drkas: na videata a snimaj kolku sakas -15pominaa nema da e veke tolku ladno trebase vcera da snimis iako znaese deka ke e -15 ako si snimil vcera toa e za tvojata privatna kolekcija.kaj mene nema kako kaj tebe razlika vo zid taka da iako si stoi meracot na 10cm od klimata ne se 5 10 stepni razlika na usis taka da teshi se i ponatamu deka ke te gree ako e ladno kako denovive sto bese ama tolku od ladnoto sea e umereno bash kako za tebe -6 7 max
Za sondata ti rekov kako kaj tebe vo G prvo pa posle so drvena stipka na krilca...
Eve kako izgleda sonda na izmenuvac spored tebe hahah
Naredi gi site videa slobodno ama tie sto ti se snimeni na -12 i ponisko ako voopsto imas takvi hahah a i nemora da e 7pol kw abe 5 kw neka se pak e pola poveke od tvojatq sto ke dade na ista nadvoresna temperatura....
 

Attachments

Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom