Најекономично греење и ладење

Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Не ти е во ред и на тебе генерализацијава и омаловажувањето на сите што купиле кинески клими. Сите знаат што е убаво и добро, вклучувајќи ги и „противнициве“ ама ретко кој може да си ги дозволи истото. Јас те разбирам дека се напорни и вреѓаат ама кога враќаш вака ист ко нив испаѓаш. Наместо тоа продолижи како досега, покажи твоето што и како прави без да навлегуваш во ад хоминем дискусии и генерализации и да се замараш туѓото дали е подобро.
Се сеќавам друже, ама некогаш ќе избега некој збор.
Некогаш едноставно мора да се брецне за да дојде до израз поентата меѓу 5 тролови али верувај секогаш сум се трудел да сум одмерен за разлика од нив.

Inaku kaj site modeli/marki na klimi so greaci nezavisno dali rabotat ili samo vo steker se vkluceni greacite non-stop rabotat na temperatura poniska od +1 stepen nadvoresna temperatura.
Па не баш, ко шо пишав и претходно, зачитав некаде дека Мицубиши Нордик моделите имаат интелегентен греач на тацна, се вклучува со почеток на дефрстот и исклучува 10 минути после крај на дефрост.

Po se izgleda zlate mu ja stegna cvicanglata,ojde grejacot po petlite.
Му го стегна мрзливчето... ама годинава немаше скоро ич магли па сум у Лепи тим - долу греачи!

Ni go nema Zlate so graficine, a obeka deka ke pokaze kako e na minusnive temperaturi LN....
Автоматски споено мислење:

Izgleda sminkerskive klimi kucaat na minusni temperaturi.
Куцаат куцаатт.... сакав да срадам и табела со просечни потрошни и COP...
Ама апла си го барате со Стрелчо па еве ви од некни вечер... во саботата...


Poso Zlate zaspal u zimski son i go nema da se javi ....vcera snimiv edno video od mojot AmberNordic12
bitno e deka GoldenBoy aka Zlate nemoze da snimi vaka dolgo video bez defrosti i so vakov Input.
Хахаха бреее снимање долго видео



Добро 90% од читателите тука не знаат дека Broadlink графиконот може да прескокни исклучување/дефрост пошто мери на секои 10 минути по еднаш.
Ама доволно е еден да знае... нели?

Ај ти долго видео си снимил.... еве јас од пократките, ко што снимам секогаш - 40минути до кај 1 саат :)
Сакав да срадам и табела со просечни потрошни и COP како за сите видеа ама ај деновиве пак ќе споделам...
Ова е од некни вечер... во саботата...

Мислам дека вака на 24С и 4/5 брзина (510m3/h) ви ги изваде баш тие бројките од Еуровентот.
Ама ќе ја средам табелата со пресметките деновиве и ќе видиме.
Еве ви го сега така да го премотате.... ем на крај на видео го снимив со вклучен дефрост.


 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Абе ме нема два дена и сеа не можам да ве дочитам :)



Абе пријателе, COP се пресметува за мерењата во даден момент... а не да ми сликаш во 9:04 слика со издув 55С и потрошна 2052w, а 7 минути покасно во 9:11 ми сликаш усис 23С ама и потрошна намаленa 200w спрема првата слика.

Прегледај го приврзокот 284435 Прегледај го приврзокот 284436

Што значи ова дека издувот уште е 55?

Како да ти верувам... едно што очигледно е дека сакаш да измалверзираш као демек докажуваш нешто јачина... а од друга страна си праиш кардинални пропусти...

Што да праам сеа, да мижам.... да се правам дека не забележувам???

Па и математика си си направил COP 4.05 као божем и протокот го знаеме кој фан ти е поставен на дајлинско.
Ееее ко шо вика Стрелец, треба да бипни!

Ах беее.... нит си гази, нит е ламја!



Така имам и ја читано за еден нордик модел на клима.... ама тој модел завршување на буквите HZ :)


Мое е да споделам.... и да ги разоктивам лагите како еве оваа првава во овој пост.
Еве цел ден поминал, никој не заприметил... или не сакал да запримети.
Јас ете пошто ме персирал убаво се запулив и што да видам.... малверзации пак....
И сеа откако ќе прочита пак ќе пишти ќе опина.... демек јас нешо него му грешавам.....



Имам читано за Мицубиши нордик моделите, греачот на тацна се вклучува пред почеток на дефрост и гаси 10 минути после дефрост.
Пробав да најдам во сервисното ама не успеав, а сега немам толку време. Ако не потврди некој од позапознативе со Мицу, јас ќе побарам подетално деновиве пошто ги имам упатствата.


Друже алал да ти е за гестот. Сеа малце ќе те тролаат и ќе ја тролаат твојата клима.... ама батали ги.
И јас мислам дека треба да се тука некаде по моќност ама излгеда Мицу е повеќе одклучен за на греење а тошибата повеќе е за економија.
Како и да е, мислам дека треба да и дадеш повеќе време. Квалитетни модели како овие развиваат моќ постепено со економија во ум и заштита на компресорот пред се. Гледам од твоето видео постепено крева температура. Остави ја така нека потера подолго време, ако треба отвори и прозор нека се лади просторјата, за да не ја стишуваат нејзините сензори дека е доволно топлина и доволно потрошувачка.
Ти може си пробал во изладена просторија, ама додека да покрене сила 10 минути... најгоре во собата е веќе 25 степени и може софтверската логика не и и дава да повлекува повеќе.
Јас дури и би ја насочил да дува накај отворена врата за да го врти ладниот воздух да оди на усис...

Набави си уште еден термометар, било каков, дури и обичен некој што ќе го ставиш над климата за да покажува температура на усис за да може да си пресметаш COP.

И да, наредно ако снимаш прикачувај на youtube зашто на streamable.com снимките се бришат после 3 месеци мислам.
Isklucija i tvojata da vidis deka ke trosi edno 40-50w
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Се сеќавам друже, ама некогаш ќе избега некој збор.
Некогаш едноставно мора да се брецне за да дојде до израз поентата меѓу 5 тролови али верувај секогаш сум се трудел да сум одмерен за разлика од нив.


Па не баш, ко шо пишав и претходно, зачитав некаде дека Мицубиши Нордик моделите имаат интелегентен греач на тацна, се вклучува со почеток на дефрстот и исклучува 10 минути после крај на дефрост.


Му го стегна мрзливчето... ама годинава немаше скоро ич магли па сум у Лепи тим - долу греачи!


Куцаат куцаатт.... сакав да срадам и табела со просечни потрошни и COP...
Ама апла си го барате со Стрелчо па еве ви од некни вечер... во саботата...




Хахаха бреее снимање долго видео



Добро 90% од читателите тука не знаат дека Broadlink графиконот може да прескокни исклучување/дефрост пошто мери на секои 10 минути по еднаш.
Ама доволно е еден да знае... нели?

Ај ти долго видео си снимил.... еве јас од пократките, ко што снимам секогаш - 40минути до кај 1 саат :)
Сакав да срадам и табела со просечни потрошни и COP како за сите видеа ама ај деновиве пак ќе споделам...
Ова е од некни вечер... во саботата...

Мислам дека вака на 24С и 4/5 брзина (510m3/h) ви ги изваде баш тие бројките од Еуровентот.
Ама ќе ја средам табелата со пресметките деновиве и ќе видиме.
Еве ви го сега така да го премотате.... ем на крај на видео го снимив со вклучен дефрост.


Ni 4kw nemoze da dade a samo -9e toa e toa, i kapak na sve ne mrdna od 28 vleznata saat vreme ti rabotese hahaha jas vrati balkonski i vlezna otvarav da oladam so promaja vo duplo pogolem prostor od tvojot....ako pamet za slednata i pak da si kupis ln godinava za drugite sobi da ti se zgrejat a do togas stegni zabi samo do -14 15 ke bide ama do sreda ke trae nema da drzi so nedeli ladnovo, jako dete si ti.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Poso Zlate zaspal u zimski son i go nema da se javi ....vcera snimiv edno video od mojot AmberNordic12
Videoto koj kako ke go tolkuva negov problem....bitno e deka GoldenBoy aka Zlate nemoze da snimi vaka dolgo video bez defrosti i so vakov Input. Poslednoto video mu bese vo traenje od 10min i koga pocna da zaladuva go snema nit videa nit dijagrami.

Oppis na videoto:
Posle defrostot megju 8:30 i 8:40 zadadena Temo e 22c....posto bese nedela(eftina tarifa) vo 12h ja lupnav na 30C i 7 saata posle toa sve do 19:30 si vlecese prosecno 2kw so izduv od 55c~60c ....posle 7 saati vo 19:30 e namalena zadadenata povtorno na 22S i inputot prodolzuva so prosek 1200w ..
Nordikot so 2-stage kompresor e koja sakam da ja pokazam e ocigledna, Nordicot so saati moze da raboti so izduv 55C (ako vi e potrebno) ama japancive nemozat da izvadat 55C i so kamshik da gi mavas a kostaat duplo.ZAroa i Zlate go nema nigde i nemoze da snimi podolgo video od 10min so visok izduv
Си го бараш да те срамам јавно да те срамам овде пред свите :)
Кулку време издржа со издув 58C твојов Амер на тоа видеото од 2018 снимано на -7С.
Цели 20 секунди? Ем со 2700w потрошна.

Немој сеа да го бришеш тоа видео оти ти ги издава лагиве ново-компонирани :D

Ахаха сега смешки пишуваш овдека со 2kw давала издув 55С-60С ... ем на -10С.
Може работела 7 саата на максимални 30С поставена со 2kw потрошна.... АМА давала издув 45С-50С

Злате сеа ќе те поздрави со едно видевце од цел сааат кај што неговата мала јапанка дава издув поголем од твојата "Nordik so 2-stage"



Еве уште еднаш колку време дувала со таа иста потрошна како на погорното видео:




Еве у моментов завршив со денешното видео.... 1саат 4 минути 20секунди... stay tuned!
Машала до -10.9С дојде температурава надвор..... и Мицу LN35 со 4/5 брзина уште дава 3.6kw со 3.2 COP
Дефрости на 2.5 саати и си брбори...
Го прикачувам одма оти неам меморија појче во телефонот, да не падни до -15С па да треба пак да снимам хухуух
Автоматски споено мислење:

Ni 4kw nemoze da dade a samo -9e toa e toa, i kapak na sve ne mrdna od 28 vleznata saat vreme ti rabotese hahaha jas vrati balkonski i vlezna otvarav da oladam so promaja vo duplo pogolem prostor od tvojot....ako pamet za slednata i pak da si kupis ln godinava za drugite sobi da ti se zgrejat a do togas stegni zabi samo do -14 15 ke bide ama do sreda ke trae nema da drzi so nedeli ladnovo, jako dete si ti.
Ти пилчилу назад на снимање.... далеку си од 7kw :)


 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Си го бараш да те срамам јавно да те срамам овде пред свите :)
Кулку време издржа со издув 58C твојов Амер на тоа видеото од 2018 снимано на -7С.
Цели 20 секунди? Ем со 2700w потрошна.

Немој сеа да го бришеш тоа видео оти ти ги издава лагиве ново-компонирани :D

Ахаха сега смешки пишуваш овдека со 2kw давала издув 55С-60С ... ем на -10С.
Може работела 7 саата на максимални 30С поставена со 2kw потрошна.... АМА давала издув 45С-50С

Злате сеа ќе те поздрави со едно видевце од цел сааат кај што неговата мала јапанка дава издув поголем од твојата "Nordik so 2-stage"



Еве уште еднаш колку време дувала со таа иста потрошна како на погорното видео:




Еве у моментов завршив со денешното видео.... 1саат 4 минути 20секунди... stay tuned!
Машала до -10.9С дојде температурава надвор..... и Мицу LN35 со 4/5 брзина уште дава 3.6kw со 3.2 COP
Дефрости на 2.5 саати и си брбори...
Го прикачувам одма оти неам меморија појче во телефонот, да не падни до -15С па да треба пак да снимам хухуух
Автоматски споено мислење:



Ти пилчилу назад на снимање.... далеку си од 7kw :)


Hahahah za zalenje si priznaj si na sam sebe deka amberot e mnogu pojaka klima od tvojata ubavo se gleda na moeto video nemora javno na forumot ama prifati si go maski porazot posto si go barase so borince i si go dobi 7i kusur kw na -11 a ti se falish so 3.6 ahhaahhaha duplo poslaba e tvojata samo nekako nejkes da si prifatis pa uste ke se jacas amberot nemozela da raboti ete si vide kako raboti 33 min da ne mi snemase memorija podolgo ke go napravev ama ubavo si se gleda, nekako nemas komentar za toa a mu se jacas na strelec zasto gasel posle 7 8 min eve sea moe video cepa i cepa i cepa ve izora kako niva i tebe i LN-ot.ej i uste cepa ne zastanala so meseci hahaha
I slag na sve 4 stepena digna amberot za 15 16min ubavo se gleda toa a tvojata 55min 1 stepen edvaj krena. A za defrost mojava nema napraveno od vcera bar jad ne sum ja nacekal hahah
Odi kaci se gore i daj mu raka na brat ti deka go napravil podobriot izbor na klima od tebe hahaha

Vo kratki crti so videoto sto go postaviv amberot ja istrese na kloci LN od tuka do japan i nazad!!!
p.s kupi si amber da osetis 7.2kw a do togas tesi se so mizerni 3.6na -10 i 6.3 na plus 7stepeni :pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
ako padni do -15 nema da mozes da snimas posto ke se skriesh pod jambolija vo skafander hahahah odi kaci se kaj brati ti da se zgrees ama kaj taa sto ne i fali freon hahahah
 
Последно уредено:
Член од
11 март 2018
Мислења
28
Поени од реакции
19
@st
Hahahah za zalenje si priznaj si na sam sebe deka amberot e mnogu pojaka klima od tvojata ubavo se gleda na moeto video nemora javno na forumot ama prifati si go maski porazot posto si go barase so borince i si go dobi 7i kusur kw na -11 a ti se falish so 3.6 ahhaahhaha duplo poslaba e tvojata samo nekako nejkes da si prifatis pa uste ke se jacas amberot nemozela da raboti ete si vide kako raboti 33 min da ne mi snemase memorija podolgo ke go napravev ama ubavo si se gleda.
I slag na sve 4 stepena digna amberot za 15 16min ubavo se gleda toa a tvojata 55min 1 stepen edvaj krena. A za defrost mojava nema napraveno od vcera bar jad ne sum ja nacekal hahah
Odi kaci se gore i daj mu raka na brat ti deka go napravil podobriot izbor na klima od tebe hahaha

Vo kratki crti so videoto sto go postaviv amberot ja istrese na kloci LN od tuka do japan i nazad!!!
jas imam amber , na -17 eve sega ne pravi defrost voopsto a denski okolu nula paravi na sekoj saat od prilika dali znaes vo sto e problemot?
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.904
Поени од реакции
8.006
Си го бараш да те срамам јавно да те срамам овде пред свите :)
Кулку време издржа со издув 58C твојов Амер на тоа видеото од 2018 снимано на -7С.
Цели 20 секунди? Ем со 2700w потрошна.

Немој сеа да го бришеш тоа видео оти ти ги издава лагиве ново-компонирани :D

Ахаха сега смешки пишуваш овдека со 2kw давала издув 55С-60С ... ем на -10С.
Може работела 7 саата на максимални 30С поставена со 2kw потрошна.... АМА давала издув 45С-50С

Злате сеа ќе те поздрави со едно видевце од цел сааат кај што неговата мала јапанка дава издув поголем од твојата "Nordik so 2-stage"



Еве уште еднаш колку време дувала со таа иста потрошна како на погорното видео:




Еве у моментов завршив со денешното видео.... 1саат 4 минути 20секунди... stay tuned!
Машала до -10.9С дојде температурава надвор..... и Мицу LN35 со 4/5 брзина уште дава 3.6kw со 3.2 COP
Дефрости на 2.5 саати и си брбори...
Го прикачувам одма оти неам меморија појче во телефонот, да не падни до -15С па да треба пак да снимам хухуух
Автоматски споено мислење:



Ти пилчилу назад на снимање.... далеку си од 7kw :)


Секоја чест за работата на климата. 50 степени издув со 1kwH помалку во однос на други клими, ќе ја исплати инвестицијата во 2 години.
Плус комфорт во топли денови кога нема да работи он оф.
 
Член од
11 март 2018
Мислења
28
Поени од реакции
19
pogolema vlaznost ima preku den, a kaj mene dvata retko pravat ama non stop se pusteni da rabotat, samo edniot navecer go namaluvam 20 21 i toa e toa.
0 c 41% vlaznost na slikata denski I pavi , a vecerva se gleda od slikata -12 c so 85% vlaznost. Ne mi e nekoe objasnuvanje toa, nesto drugo e vo prasanje
 

Attachments

Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Секоја чест за работата на климата. 50 степени издув со 1kwH помалку во однос на други клими, ќе ја исплати инвестицијата во 2 години.
Плус комфорт во топли денови кога нема да работи он оф.
Sekoja cest za klimata sto od 28 posle saat vreme rabota krena na 28.6 stepeni celi famozni 0.6 stepeni, hahahaha reziliiiiiiiii au au au pleskanje kako mali deca pred prodavnica ajde sea odi frli mu edna planinarska vreka za spienje uste toa mu fali si ima jambolija i skafander opremen e .
nego ti klima imas pusti nekoja slika od potrosnja ili prljav filter nesto bilo sto ili ovde si onaka za muabet?
Автоматски споено мислење:

0 c 41% vlaznost na slikata denski I pavi , a vecerva se gleda od slikata -12 c so 85% vlaznost. Ne mi e nekoe objasnuvanje toa, nesto drugo e vo prasanje
neznam ne sum serviser mene retko mi pravi bitno e bilo koja klima da ne ja gasis tuku da se ostavi da raboti posto koga ke se izgasat se forsiraat da postignat zadadena i pobrzo idat vo defrost.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Hahahah za zalenje si priznaj si na sam sebe deka amberot e mnogu pojaka klima od tvojata ubavo se gleda na moeto video nemora javno na forumot ama prifati si go maski porazot posto si go barase so borince i si go dobi 7i kusur kw na -11 a ti se falish so 3.6 ahhaahhaha duplo poslaba e tvojata samo nekako nejkes da si prifatis pa uste ke se jacas amberot nemozela da raboti ete si vide kako raboti 33 min da ne mi snemase memorija podolgo ke go napravev ama ubavo si se gleda, nekako nemas komentar za toa a mu se jacas na strelec zasto gasel posle 7 8 min eve sea moe video cepa i cepa i cepa ve izora kako niva i tebe i LN-ot.ej i uste cepa ne zastanala so meseci hahaha
I slag na sve 4 stepena digna amberot za 15 16min ubavo se gleda toa a tvojata 55min 1 stepen edvaj krena. A za defrost mojava nema napraveno od vcera bar jad ne sum ja nacekal hahah
Odi kaci se gore i daj mu raka na brat ti deka go napravil podobriot izbor na klima od tebe hahaha

Vo kratki crti so videoto sto go postaviv amberot ja istrese na kloci LN od tuka do japan i nazad!!!
p.s kupi si amber da osetis 7.2kw a do togas tesi se so mizerni 3.6na -10 i 6.3 na plus 7stepeni :pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
ako padni do -15 nema da mozes da snimas posto ke se skriesh pod jambolija vo skafander hahahah odi kaci se kaj brati ti da se zgrees ama kaj taa sto ne i fali freon hahahah
Прво, едно браво! За поздрав е тоа што се помачи да снимиш.
Значи сепак веруваш во климата... за разлика од некој тука...

Од што премотав.... ова ти е максимумот...
max.png


Е сеа ова сондата од термометарот вообичаено на лептирите со штипка се прицврстува....
Ама може и како кај тебе пикната да лепи на испарител...
senzor.png

Ќе дава некој степен повеќе, не многу :)


Aјде сеа дур ти е све наместено, сними едно видео во нормален мод, како што си ја користиш.... таму на 22-23... 25 на колку и да ја користиш.
Ако не ти фаќа окото да го споделиш и со нас.... бар ти да си знаеш :)
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Прво, едно браво! За поздрав е тоа што се помачи да снимиш.
Значи сепак веруваш во климата... за разлика од некој тука...

Од што премотав.... ова ти е максимумот...
Прегледај го приврзокот 284475


Е сеа ова сондата од термометарот вообичаено на лептирите со штипка се прицврстува....
Ама може и како кај тебе пикната да лепи на испарител...
Прегледај го приврзокот 284473

Ќе дава некој степен повеќе, не многу :)


Aјде сеа дур ти е све наместено, сними едно видео во нормален мод, како што си ја користиш.... таму на 22-23... 25 на колку и да ја користиш.
Ако не ти фаќа окото да го споделиш и со нас.... бар ти да си знаеш :)
Ti stvarno ne si mi jasen definitivno imas nekoj problem SONDATA E PIKNATA KAJ TEBE DA NE RECAM KADE POCNUVA NA G a posle ja pikam vnatre vo bakarnite cevki i ja lemam bog da cuva so stipka se pricvrstuvala pisi im mail na fincite i vo eurovent deka so stipka za sushenje gaki se pricvrstuva ama od tie drvenite posto nema da faka na masa nema sto da prenesuva struja.....
a ako vidis poubavo ke ja vidis kade mislel kinezot i za toa ostavil zlebovi vo perkite za koga ke treba da se dokazuva klimata na nekoj laik da ima kade da se zakaci sondata.....

Go presmeta li kolku e maximumot kaj ti sto si pikiral na slikata? 7.65kw mu ispaga ili gresam vo matematikite posto kako sto ti gi smetas i jas taka isto gi smetam 28.7c Tdelta e.....
eve se uploadira uste edno klipce i snimav so ipadot i zatoa e kakvo sto e nemase kako da go zakacam i za hejtersko info pak si vadi klimata nad 7kw na -15 nadvoreshna nesto sto e limit za japonskite bar na nash pazar ne nordic sto se a prosek kako i da se zeme 6.8kw si gi vadi lagano i da pak trebase da otvaram balkonska vrata na -15 nadvoreshna posto temperaturata se kacuvase tolku sto klimata pak pocnuvase da modulira pa morase da otvaram vrati toa se gleda po vlaznosta na vozduhot kako opaga vo ova i vo drugot klipce.

I ova da dodadam se pravevte vaka taka rabotat ama nikoj nemase muda da snimi kako vi rabotat na -15 baska na moite klipovi direktno vleguvam vo kadar dali so mobilen dali so tablet da ja pokazam momentalnata nadvoreshna temperatura nesto sto ne uspeavte da go napravite na najverovatno najladniot den godinava sto ke go imame, posto ednostavno vi se tapa ke se izbrukate na tolku lupanje vo gradi samo za nad 5 6 7 vi se deka nisko moduliraat ........

toa e toa zdravje dogodina moze ke soberete hrabrost ako padnat pak -15 temperaturite da pokazete kako vashite japanci se macat na taa temperatura posto i do tolku vi se deklarirani, odnosno sea mozete da vidite kako edna nordik klima treba da raboti a amberot se pokaza prav zver dava mnogu poveke od deklariranite 4.2kw odnosno poblisku e od maximalnite 7.2 na -15 nadvoreshna taka da koj saka da e stoplen neka ne si gi frla cjabe parite na japonska klima ustvari na ne nordik japonski klimi tie kaj nas sto se prodavaat po 80000 samo neka gi zaobikolat posto nema da bidat stopleni eve deneska eden clen se pozali od daisekai 9ka vo 25kvadrati sto ne go greela a za tie sto imaat kupeno shorai kako i da e oni si znaat najubavo :)

klipceto da se uploadira za toa kakva lamja od klima e amber ke bide staveno tuka -15 raboti kako da e 0 hahahahahaha


p.s jas ne veruvam vo klimata i i baam kako tebe ne i se zamaram zatoa i zemav nordik za da ja uklucam i bidam zgrejan......pa duri i da otvaram vrati na -15 i da pravam promaja koga ke e roknata na 30 so turbo
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Taman za u Pazarna ti ide postov sose sertifikatite, pa objasnuvaj im tamu Eurovent hahaha
Hahhahahahaha sto rece decko?? Ne e ova pazar za galicki, ima da dobijat dokument i serrifikat za sekoe strafce i delce sto postoi. Nego kaj tebe sto, ke.ja smenime so.druga e najcesto resenieto, zasto kako ke se pogodi sirenjeto e rabotava
 
Член од
2 ноември 2020
Мислења
27
Поени од реакции
95
Kade e gospodin strelcho celo vreme. Izgleda se krie pod jambolija. Eve malku i od mene edna utrinska da trgni denov. I nie bez nordicive preziveavme kako sho gledas, e sega gledas kolku mnogu mi padnala temperaturava, mozebi cukav so zabite vo sonot, ama pominavme nekako. Aj dogodina zdravje poloso mozi ke bidi kojznae

IMG_20210216_074842.jpg IMG_20210216_072717_1_1.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom