Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.637
Поени од реакции
3.654
Moze li nekoj da kaze zbor dva za nacin na polaganje na
Diskretna matematika
Objektno orientirano programiranje
Osnovi na sajber bezbednosta
Kompjuterska arhitektura
ДМ - само задачи има, а задачите са логика, комбинаторика, множества, графови и дрва и релации
ООП - исто како структурно
КА - има теорија и задачи, задачите са како лабораториските, а на теорија можеш да гледаш од презентациите

Дали неположените предмети од прв семестар треба да се запишат повторно при електронски упис на втор семестар?
Не, тиа можеш да ги полагаш у Јуни и Август и ако и тогај не ги положеш ќе треба одново да ги запишеш у нареднио зимски.
 
Член од
19 јуни 2018
Мислења
82
Поени од реакции
77
Прегледај го приврзокот 283480

Дали ова во црвената рамка со 2те ѕвездички значи дека ако сум на 3 годишни студии можам да го занемарам Вовед во... предметот и можам да земам изборен?

Истотака ме интересира дали ние лично студентите бираме како ќе дипломираме? На пример, ако исполнам услов од 180 кредити и положени сите задолжителни предмети до тој момент, дали можам да одберам да бранам 3 годишна дипломска?
nvm najdov odgovor, dole imalo fusnoti
 
Член од
21 август 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво колеги, дали има некои заинтересирано за приватни часови по предметот Алгоритми? Доколку има може да ми пише. Поздрав
 
Член од
22 јануари 2019
Мислења
71
Поени од реакции
56
Dali treba da se kupuvaat knigi po nekoj kd predmetite ili se uchi od prezentacii
Нема потреба да купуваш, можеш да ги симнеш тие што ќе ги објават на курсот за Дискретна и Компјутерски архитектури, а за Основи на сајбер безбедност доволно е од презентации.
 
Член од
13 јули 2019
Мислења
11
Поени од реакции
4
Здраво,
Сменив смер годинава па треба да го преполагам предметот Бизнис статистика во ПИТ. Имам положено предмети како Дискретна математика, калкулус 1. Ме интересира бидејќи предметов имал математики, па ме интересира дали е тежок и како се споредува со овие предмети што ги кажав во тежина. Фала однапред :)
 
Член од
14 август 2018
Мислења
25
Поени од реакции
7
Некој да каже збор два за Виртуелизација кај Гушев?
 
Член од
1 април 2017
Мислења
282
Поени од реакции
43
Кај кој професор и асистент е најдобро да се следи оперативни и објектна анализа и дизајн
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
36
Поени од реакции
8
Здраво,
Сменив смер годинава па треба да го преполагам предметот Бизнис статистика во ПИТ. Имам положено предмети како Дискретна математика, калкулус 1. Ме интересира бидејќи предметов имал математики, па ме интересира дали е тежок и како се споредува со овие предмети што ги кажав во тежина. Фала однапред :)
Види на претходна страна, имавме дискусија таму околу БС.
 
Член од
9 август 2020
Мислења
14
Поени од реакции
11
Мислење за:
Мишковски Игор - Архитектура и организација на компјутери
Котеска Бојана - Објектно ориентирана анализа и дизајн
Тојтовска Билјана - Дискретна Математика
Многу би ми значел вашиот одговор, фала однапред!
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
31
Поени од реакции
3
Колеги може да ве замолам за мислење за следните професори и начинот на предавање?
Спасов Дејан-Дискретна математика
Ѓорѓевиќ Дејан- ООП
Мирчева Георгина-Анализа на софтверски барања
 
Член од
14 април 2020
Мислења
6
Поени од реакции
1
Има ли FB група за предметот дизајн на алгоритми? Ако има пратете линк =)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom