Најекономично греење и ладење

Член од
29 септември 2012
Мислења
1.170
Поени од реакции
2.198
Denes na pladne imase sonce,vo Bitola pa edno 10 min. sansa za ubavo provetruvanje.Dosta brkanje na COP, i SKOP,vnimavajte na zdravjeto,i vnesuvajte svez vozduh vo vasite prostorii.

A sega pak si go staviv lonecot so vodicka da izvrie,treba i malce vlaznost,gledajte okolu 45-50%.
Sekoe dobro na site kajganisti.
Автоматски споено мислење:

Tacno je 72w grijac a ostalo je elektronika itd.
Nego svi se ispisase a niko ne zna racuna li se potrsnja grijaca pri eurovent testiranju za COP?
Pa normalno deka sose greac ke se testira.
A ti koj klimi gi poznavas,sto se na bisiot Jugoslovenski prostor,a da imaat greaci na tacna,a istovremeno i Eurovent?
 
Последно уредено:
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Какви небулози. Зборите за клими од 30.000, од 50.0000, од 90.000 ден. а денес наутро мислам дека беше -7 ја пуштив на работа една стара клима ЛГ, си надрука фреон и почна да топли, и тоа со добро топол воздух. Кога ќе ми текне дека тука збореа за клими од +70.000 што греат со 200вати ми се гади. Инаку потрошувачката претпоставувам е иста со инверторот, прави оф он на 5-6 минути. Да не се излаже некој, новите он оф клими немаат благе везе со старите, ставени се компресорчиња а мислам дека и софтверски се некако ограничени да не греат на повеќе од -3. ПС, утре ќе провериме на -11 па ќе видиме.
Koj model e jas imav llao126 ili 126llao taka nesto top klima nadvoresna 33 34kg i prava magarica, 10god ja koristev pretezno za ladenje i ja prodadov sea nekoj drug ke ja tera uste 5godi i min
 
Член од
17 октомври 2020
Мислења
27
Поени од реакции
67
@filipinec
Jeli imas kakav dokument gdje pise da se testira sa grijacem?
Ako imas daj da procitam
Ili nagadjas da je tako?
Imam Gree Hansol i U Crown ali to nema veze s tim ima li eurovent ili nema.
Jeli nema klime koja ima eurovent i grijac tacne?
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
A sto ke ti smeni dali se testira so grejac ili ne?pobqraj doku.enti na eurove t za procedura i ke ti smeni cop 0.001
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.170
Поени од реакции
2.198
@filipinec
Jeli imas kakav dokument gdje pise da se testira sa grijacem?
Ako imas daj da procitam
Ili nagadjas da je tako?
Imam Gree Hansol i U Crown ali to nema veze s tim ima li eurovent ili nema.
Jeli nema klime koja ima eurovent i grijac tacne?
E normalno nema,koga ke najdis nekoja klima so eurovent i greac na tacna javi se pa ke pobarame.
 
Член од
15 февруари 2021
Мислења
35
Поени од реакции
45
Zdravo!
Aj da ve prasam za mislenje za klimava da ne ispadni deka baram preku leb pogaca.
Me interesira vase mislene dali na klimava ova i e maksimumot ili treba da moze i povece.
Jas mislam deka nesto ne e vo red so klimava ama od Energija me ubeduvaat deka ako ne svetele sijalicki za alarm
klimata si e vo red. Videoto e snimano na -4 nadvoresna i 21 sobna tenperatura.
Postavena na 26 raboti so 42.5 a posle ja postaviv na 30 na daljinsko i pokaci samo eden stepen na izduv.
Od 1650v.ne vlece povece struja Se raboti za SUPER DAISEIKAI 9 RAS-13PKVPG

 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2017
Мислења
62
Поени од реакции
95
Screenshot_3.png

Кога сме на муабет за грејач на тацна и слично. Според сите муабети тоа се некој 80w потрошувачка. Може некој да објасни што е скокот во потрошувачка на 120w при исклучена клима. Климата е Грее Фери
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Zdravo!
Aj da ve prasam za mislenje za klimava da ne ispadni deka baram preku leb pogaca.
Me interesira vase mislene dali na klimava ova i e maksimumot ili treba da moze i povece.
Jas mislam deka nesto ne e vo red so klimava ama od Energija me ubeduvaat deka ako ne svetele sijalicki za alarm
klimata si e vo red. Videoto e snimano na -4 nadvoresna i 21 sobna tenperatura.
Postavena na 26 raboti so 42.5 a posle ja postaviv na 30 na daljinsko i pokaci samo eden stepen na izduv.
Od 1650v.ne vlece povece struja

Model i kakov prostor grees m2 ?
Inace sosema te razbiram i si ja svatil logikata deka za da Topli mora i daTrosi....vo tvojov slucaj imas najverovatno poslab prepiracan model od inzinerite koj model ima slab kompresor koj nemoze da povlece poveke id 1600 za da izduvot bide so povisoka temperatura id 42.
 
Член од
15 февруари 2021
Мислења
35
Поени од реакции
45
Model i kakov prostor grees m2 ?
Inace sosema te razbiram i si ja svatil logikata deka za da Topli mora i daTrosi....vo tvojov slucaj imas najverovatno poslab prepiracan model od inzinerite koj model ima slab kompresor koj nemoze da povlece poveke id 1600 za da izduvot bide so povisoka temperatura id 42.
SUPER DAISEIKAI 9 RAS-13PKVPG Sega za sega 25 ama ja planirav za 45-50
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Model i kakov prostor grees m2 ?
Inace sosema te razbiram i si ja svatil logikata deka za da Topli mora i daTrosi....vo tvojov slucaj imas najverovatno poslab prepiracan model od inzinerite koj model ima slab kompresor koj nemoze da povlece poveke id 1600 za da izduvot bide so povisoka temperatura id 42.
Verojatno e deka ke umres od maka sto ti nemas takva ili sto ne kupil od tebe nesto, ama ke ti pomine brzo. Sredii si gi defrostive gledam bajagi.dobri sliki od korisnicive. Klima e ili ledomat e
 
D

Deleted member 95595

Гостин
jaka e ovaa amberot na -3 pravi suvi defrosti koga nema potreba, a na -10 koga ima potreba ne pravi defrost I poslem mrznela. e ke mrzni so ke praj. Mnogu jaki senzori ima klaeno kinezot
Колку време ти немаше напраено дефрост климата пред да ја сликаш сликава?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.224
Поени од реакции
5.185
Една понуда да ми направи некој за 7ца инвертер ако може
Dali imas izolacija pvc prozori za vo kuka ili stan mnogu e 7 kw klima no ti si znaes
Moj sovet ti e ovaa 7 kw klima ( obicno 7 kw klimi stavaat vo delovni prostorii )

 

Kajgana Shop

На врв Bottom