Најекономично греење (затоплување)

Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Navedi barem eden zadovolen od Tundrata sto si ja posocil !!
Hmmm da se prisetime kolku verzii imase Tundra, na R410, Pa tundra Green, pa Tundra Plus, ovaa ke da e Tundra Minus :D
Jer sve sto je Tundra nije isto...za 2god oslabela celi 3kg i kaj i da e ke go stigne Tosot12 ;)
Ova garant ima ednoreden izmenuvac, od Mitsu kompresor koga bese na R410A prejde na Hitachi ama bese 37kg...sea RECHI kompresor da ne ima sto e tolku polesna :D

Прегледај го приврзокот 282636
Прегледај го приврзокот 282637
Haier ne cini Toshiba ne cini Samsung cini, mitsibushi ne cini, Vivax ne cini.
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Mislam deka Mitsu LN e ok, bi bil zadovolen.
Ova kako ironija go pisa ili? Mala sala... Za spalna okolu 16kv za japonec nekako mi izgleda premnogu.... Za mojot ne prilicno tolku dlabok djeb.jes da vo salonot od 45kv daikinov godinava se pokaza za mene zadovolitelen ama sepak razlikava od 45kv i 16kv sporedeno so cenive za klima 18ka i 9ka????
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.530
Поени од реакции
7.268
Haier ne cini Toshiba ne cini Samsung cini, mitsibushi ne cini, Vivax ne cini.
Samo Gree cini neli razbra dosea koa dve imas doma :D
Автоматски споено мислење:

Сага после збунувачкиов елеборат на @Dr Zmigo и нему откриените Смасунг клими кои се мислам 3 на број, на кого му е јасно која клима у Сетек е 20к а која е Нордикот у Финска од 1500еу ??? И дали таа кај нас е 20к ?

Мислам дека ни на @Dr Zmigo не му е јасно зашто он на времето не се снаоѓаше ни со ознаките на Грее климите ама сеа овие на Смасунг кои се и подолги ОН одеднаш успеа да ги распознае која е која :P,...а тоа е исто како да успеал да запамти како се вика типов :D

Покрај заебавањето кон Докторот ке додадам и факт, дека климата што е 20к во Сетек е со А класа SCOP=3.8 и не им поминала за субвенции на многумина од многу солење памет на дотичниот Др. кој ете открил дека е супер по супер цена намалена од 30к на 20к...
ar09rxwxcwkneu-energylabel.jpg Subvencii klasa1.jpg
 
Последно уредено:
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Haier ne cini Toshiba ne cini Samsung cini, mitsibushi ne cini, Vivax ne cini.
Мене ми се скинати.... блокирани де овие со галичкиве сите што пишуваа од иста IP адреса... ама до толку гледам од твојот пост, па не чинеле за 16 квадрати климиве а? Е која чинела? Еко ПуВар кинезарија !? :tapp:. Еве нека се “палат“ малку :drk: на клима од 37,500 Денари цена овде (ќе ја симнат цената за нив...пак).
У Финска која ја спомнуваа.... “малку“ поскапа. Глупи Финци.. јбг. не знаат што е добра клима!? :P
1612563221128.png
Автоматски споено мислење:

Ova kako ironija go pisa ili? Mala sala... Za spalna okolu 16kv za japonec nekako mi izgleda premnogu.... Za mojot ne prilicno tolku dlabok djeb.jes da vo salonot od 45kv daikinov godinava se pokaza za mene zadovolitelen ama sepak razlikava od 45kv i 16kv sporedeno so cenive za klima 18ka i 9ka????
И Daikin секако, кога веќе го имаш за главното греење и си задоволен ... Би рекол било која клима која е квалитетна и пред се тивка за спална 16м2 изолирана со стироп. фасада ... Sаmsung i LG се дефинитивно тивки 17-18dB. Лично имам Хаиер Тундра кинеска со Mitsu компресор, греам 18м2 и за нејзе или за новата Tundra Grin на R32 би рекол дека вршат работа економично квалитетно греење и се тивки 20dB... За спална реков покрај квалитетот и да е тивка, па би одел на погореспоменатите.
 
Последно уредено:
Член од
9 февруари 2020
Мислења
4
Поени од реакции
3
Zdravo na site.
Gradam nova kukja 100m² struga so dobra izolacia 3 stakla dograma so eden sprat samo podzemje sakam da dobivam nekoj predlog od toplinski pumpi sto imat vo makedonia ke ve molam da mi odgovorite so cena i sto ime imat uredot
Sakam da go povrzam so podno greenje
Cena max 4000evra uredot
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.530
Поени од реакции
7.268
Мене ми се скинати.... блокирани де овие со галичкиве сите што пишуваа од иста IP адреса... ама до толку гледам од твојот пост, па не чинеле за 16 квадрати климиве а? Е која чинела? Еко ПуВар кинезарија !? :tapp:. Еве нека се “палат“ малку :drk: на клима од 37,500 Денари цена овде (ќе ја симнат цената за нив...пак).
У Финска која ја спомнуваа.... “малку“ поскапа. Глупи Финци.. јбг. не знаат што е добра клима!? :P
Прегледај го приврзокот 282655
Автоматски споено мислење:


И Daikin секако, кога веќе го имаш за главното греење и си задоволен ... Би рекол било која клима која е квалитетна и пред се тивка за спална 16м2 изолирана со стироп. фасада ... Sаmsung i LG се дефинитивно тивки 17-18dB. Лично имам Хаиер Тундра кинеска со Mitsu компресор, греам 18м2 и за нејзе или за новата Tundra Grin на R32 би рекол дека вршат работа економично квалитетно греење и се тивки 20dB... За спална реков покрај квалитетот и да е тивка, па би одел на погореспоменатите.
Prvo izjasni se za koj model na Smasung trolas a site podatoci gi imam za bilo koj model :kuracc:
Ti bucnosta od klimi i setec sajtovi ja citas a ja od Samsung oti neznaes da Guglas ko prvo (mislese deka ako ti nema da gi najdes nikoj nema da gi najde? si se zaebal debelo)
Za koja klima/model tocni oznaki pravis muabet... oti nesto mnogu PObucni mi se tvoive po specifikacija na smasung u najskapata verzija...ovde pisuva 58dB buci vnatresna a ti tvrdis 17dB :pos: :facepalm:
Linkot i celiot fajl nema da go postiram za pocetok, ama ke dojde vreme i da go postiram za takvi nepismeni kako tebe sto samo trolaat....i ke si go najdes mestoto ednas zasekogas u posledna klupa..prvo nauci da guglas za da ne jades vakvi zauski i trolas na racun deka nikoj nema da najde podatok
Bucnost1.jpg
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Мене ми се скинати.... блокирани де овие со галичкиве сите што пишуваа од иста IP адреса... ама до толку гледам од твојот пост, па не чинеле за 16 квадрати климиве а? Е која чинела? Еко ПуВар кинезарија !? :tapp:. Еве нека се “палат“ малку :drk: на клима од 37,500 Денари цена овде (ќе ја симнат цената за нив...пак).
У Финска која ја спомнуваа.... “малку“ поскапа. Глупи Финци.. јбг. не знаат што е добра клима!? :P
Прегледај го приврзокот 282655
Автоматски споено мислење:


И Daikin секако, кога веќе го имаш за главното греење и си задоволен ... Би рекол било која клима која е квалитетна и пред се тивка за спална 16м2 изолирана со стироп. фасада ... Sаmsung i LG се дефинитивно тивки 17-18dB. Лично имам Хаиер Тундра кинеска со Mitsu компресор, греам 18м2 и за нејзе или за новата Tundra Grin на R32 би рекол дека вршат работа економично квалитетно греење и се тивки 20dB... За спална реков покрај квалитетот и да е тивка, па би одел на погореспоменатите.
Frustriran zmigavec, pa trepka postojano bez usul.
Gledam na drugion forum samo dvajca si pravat konverzacija, sami so sebe... si gi merat so grafikoni....jaka diskusija... hahahha
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
Ако може да споделат тие што се ја продолжувале гаранцијата после втората година со доплата од 800-1000 ден. Климава си е перфектна немам забелешки до сега но чисто информативно сервисерот што е проверувал лај вас
Што се проверува сервисерот што треба да провери и дали спага и чистење на внатрешната единица и проверка на фреон.
Другата недела треба да ги повикам па да знам што да очекувам од нив .
Поздрав и убав сончев ден да си имате
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Што се проверува сервисерот што треба да провери и дали спага и чистење на внатрешната единица и проверка на фреон
Kako po tvoe će proveri dali fali freon? Toa što će prikači manometar? Po toa što će gata vo grav kolkav pritisok treba da izmeri pri momentalni T i rel. vlažnost na vozduhot vnatre/ nadvor. Toa samo pretstava za naivni! Vistinskata proverka na freon e sosema drugo bara mnogu vreme, drugi uredi i znaenja.....
Manometarot kako alatka kaj invertorot e isto kako koristenje kamena sekira vo lov na mečka. Kaj običen frižider može da služi seušte ama tuka ne.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Ако може да споделат тие што се ја продолжувале гаранцијата после втората година со доплата од 800-1000 ден. Климава си е перфектна немам забелешки до сега но чисто информативно сервисерот што е проверувал лај вас
Што се проверува сервисерот што треба да провери и дали спага и чистење на внатрешната единица и проверка на фреон.
Другата недела треба да ги повикам па да знам што да очекувам од нив .
Поздрав и убав сончев ден да си имате
Toshiba Suzumi 16,ne videla ni serviser ni proverka na freon 10 godini,pa e vo top sostojba,kako da sega kupena.
Preku 45000 rabotni saati.
Ednas pred tri godini licno cistena od mene vnatresna edinica.
E pa sega 10 god x 1.000,00 denari = 10.000,00 denari.(misle te mu ja).
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Toshiba Suzumi 16,ne videla ni serviser ni proverka na freon 10 godini,pa e vo top sostojba,kako da sega kupena.
Preku 45000 rabotni saati.
Ednas pred tri godini licno cistena od mene vnatresna edinica.
E pa sega 10 god x 1.000,00 denari = 10.000,00 denari.(misle te mu ja).
Kakvi nepismeni kalkulacii, za 10 godini garancija e 9x800=7200.
Koj saka moze da si ja prekine kolku godini saka, ako sakas 5 godini e 4x800=3200.
Zatoa, misli malce pred da tresnes glupost ili na "filipini" e normalno da treses gluposti.
 
Член од
15 јуни 2017
Мислења
62
Поени од реакции
95
Ако може да споделат тие што се ја продолжувале гаранцијата после втората година со доплата од 800-1000 ден. Климава си е перфектна немам забелешки до сега но чисто информативно сервисерот што е проверувал лај вас
Што се проверува сервисерот што треба да провери и дали спага и чистење на внатрешната единица и проверка на фреон.
Другата недела треба да ги повикам па да знам што да очекувам од нив .
Поздрав и убав сончев ден да си имате
Проверува дали се точно парите што му ги даваш
 
Член од
20 ноември 2019
Мислења
7
Поени од реакции
9
Здраво дечки, моите имаат LG ON-OFF клима, модел ES-H126LLA0, 3,5 KW.
Климата работеше и грееше перфектно до пред 2 недели. Затоа што ја ретко ја користам,
ја пуштив денес и констатирав дека кога ќе ја поставам во мод на греење, вентилаторот во внатрешната
единица не се вклучува и климата воопшто не грее, а се вклучува и сигнална сијаличка со ознака капка и снегулка (слика во прилог). Надворешната единица работи.
Кога ќе префрлам во мод на ладење. преходно наведената сијаличка се гаси и вентилаторот во внатрешната почнува да работи, така да во старт елиминирав проблем со вентилаторот. Во корисничкото упатство прочитав дека таа сигнална сијаличка означувала дефрост, но каков дефрост побогу, кога надвор денес беше 10 степени над нулата. И така веќе 7-8 саати климата стои во таа состојба. Пробав ресетирање од струја но не помогна.
Никаде не можам да најдам сервисен прирачник за оваа клима... Дали некој го има истиов модел и може да помогне?
Поздрав


 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.118
Поени од реакции
4.883
Здраво дечки, моите имаат LG ON-OFF клима, модел ES-H126LLA0, 3,5 KW.
Климата работеше и грееше перфектно до пред 2 недели. Затоа што ја ретко ја користам,
ја пуштив денес и констатирав дека кога ќе ја поставам во мод на греење, вентилаторот во внатрешната
единица не се вклучува и климата воопшто не грее, а се вклучува и сигнална сијаличка со ознака капка и снегулка (слика во прилог). Надворешната единица работи.
Кога ќе префрлам во мод на ладење. преходно наведената сијаличка се гаси и вентилаторот во внатрешната почнува да работи, така да во старт елиминирав проблем со вентилаторот. Во корисничкото упатство прочитав дека таа сигнална сијаличка означувала дефрост, но каков дефрост побогу, кога надвор денес беше 10 степени над нулата. И така веќе 7-8 саати климата стои во таа состојба. Пробав ресетирање од струја но не помогна.
Никаде не можам да најдам сервисен прирачник за оваа клима... Дали некој го има истиов модел и може да помогне?
Поздрав


Jas porano imav ista vakva obicna on-off beko klima Proizvedena ( rebrendirana ) vo LG
Znaci koga ja pustas klimata vo mod na greenje stavija na primer 27 stepeni i koga ja vklucuvas so dalecinskoto na vnatresnata edinica svetnuvaat 2 sijalicki ednata deka e vklucena a drugata sijalicka deka kompresorot motorot raboti i nabiva pritisok vo sistemot ova trae okolu 5 minuti potoa pocnuva da duva toplo
Inaku tocno koga klimata pravi defrost svetat dvete sialicki no kaj tebe ne se raboti za defrost bidejki koga ja pustas klimata posle 5 minuti treba da duva
Dokolku kaj tebe ne duva toplo moze nema freon vo klimata ili e defekt kondezatorot najubavo prasaj nekoj od servisive za klimi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom