Најекономично греење (затоплување)

Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Kaj SF50 vo.koja.brzina 250w?- dali zgolemuva brzini nsmestena na auto fan?
Kaj Ap35 imaa mereno na bg forumot.
Heavi se sosema drugi nemaat dopirna tocka so elektrik.
250W се во 3 и 4 брзина. А дали брзината се зголемува на аутофан не знам, баш ќе пробам денеска.

Ама по се ми изгледа дека на фиксен фан брзината се намалува кога ќе се достигне температурата. Мислам дека за ова имав и претходно пишано. Како да нема фиксен фан, како селектираната брзина да е максималната до која смее да оди а не како зададена цело време.

Ако наместам на пример 24 степени и фиксен фан на 4 кога надвор е 0, звукот на издувот и брзината субјективно ми изгледаа далеку поголеми отколку сега кога температурите се околку 10 а исто фанот е на 4. Имам и забележано дека звукот на фанот значајно се намалува а и издувот кога температурата се достигнува....Како да спушта за една брзина подолу...на крајот може и да исклучи.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Minimum Na prva 280w na vtora 340-380w( prva e preslaba za dobro da gree kako kaj mene 15m2 i togas treba 2ra fan ama i odi on off cesto)
Ova e baš ona najbitnoto pri pravilen izbor na klima i ona što jas celo vreme kažuvam.
Ajde ušte ednaš:
-sakate li da greete prostorii so promenlivi dimenzii da rečeme od 15-40m2 i da toa go pravi bez pali-gasenja, da može da povleče i 2kw vo kontinuitet 1-2 časa ili da raboti so 150-200w, zboruvam za 12-ka, će vi treba nešto krsteno i da se ispružite 70-80000 den....
-sakate li da greete fiksen prostor od 30- tina m2 poveće od dovolno e nešto kako mojot izbor.....
HAIER- ov si ima druga interesna logika na greenje. Kaj nego so porastot na izduvot potrošuvačkata opađa i obratno raste so namaluvanje na protokot pa duva pretoplo. Ne može da spušti pod 400-430w vo treta brzina, a i ne smee bidejći na 5 m toa e na granica na ladno, pod klimata e toplo. Toa e odlično napraveno. Vo pogolemite brzini gi nadminuva i održuva zadadenite T za 1C, a vo najmalata obratno poniska e za 1C i duva vrelo so 530-570w. Koga e nadvor toplo izbiram povisoka T i prva brzina, ne se ni primetuva deka raboti, malce poveće troši no ne odi vo pali/gasi režim.
Interesno e što i vo fiksna brzina znae da prefrli vo poniska ako e blisku do 400w modulacija i na toj način ne dozvoluva ladničko struenje.
Raboti mnogu tivko, defrosti pravi baš koga treba, a ne po vremenska šema. Duri znae da napravi i kratok preventiven ili ovde na forumov tkn. "suv defrost" koga će izberete povisoka T od prethodno zadadenata.
Edinstvena mana e što posle napraveniot defrost izleguva od modot održuvanje so niska modulacija i vleguva vo šema so visoka potrošuvačka da nadoknadi od defrostot pa vleguva vo pali/gasi režim od 3-4 ciklusi dodeka ne se vrati na staro.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.902
Ама по се ми изгледа дека на фиксен фан брзината се намалува кога ќе се достигне температурата.
Vaka bese i kaj mojata Vivax Aezi 5.5kw toa e odlicno za ekonomicnost no ako ti treba fiksen fan togas treba da go koristis modot turbo kako i da e kaj mene klimata bese prejaka 5.5kw ( za edna prostorija jas ja zemav za poveke prostorii no problem bese hodnikot ) i zatoa ja prodadov da ja zemev Aezi Vivax 3.5kw ke bese super za vo dnevnata ama toa e mislev deka so edna klima ke mozam da gi gream dvete prostorii no ne mozese bidejki ima golem hodnik i ne bese ista sekade temperaturata i zatoa sega so 2 klimi 3.5kw e mnogu podobro odkolu 1 klima 5.5kw

Edna klima ke topli bez problem dokolku e otvoren prostor dokolku ima hodnik sekako deka ke ima varijacii na temperaturata kade sto e klimata i vo drugite prostorii toa e fakt bez razlika za koja marka brend na klima se raboti
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Cop 7-8 ama da ja stavis vo 4ta :)
Како што може да се види од видеото и со 3ка фан вади 7~8 COP....
Овој период преку ден кога е во Ауто фан мод... според звукот што го слушам претежно работи со фан 3, ретко крева фан 4 додека луфтирам или некако се изладила просторијата. А на пладне ако е ептен сончево и топло спушта надолу на фан 2 ама никогаш не угасила па да работи он-офф.
Заради попрецизни пресметки кога снимам го ставам во фиксен фан мод, да не рече после некој климата ти работи со 4 фан ти броиш со 5 ;)

Немам направено детална ексел табела сеуште за ова видео, ама направив рандом 5-6 мерења во 30те минути од видеото па затоа пишав 7~8 COP.

Иначе еве при различна фан брзина што бројки вадеше некни во понеделникот попладнето, као божем ќе тестирам и ќе менувам фан на 30 минути а ќе мерам на секои 10.... ама го подзаборавав па што е тука е :D

 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Како што може да се види од видеото и со 3ка фан вади 7~8 COP....
Овој период преку ден кога е во Ауто фан мод... според звукот што го слушам претежно работи со фан 3, ретко крева фан 4 додека луфтирам или некако се изладила просторијата. А на пладне ако е ептен сончево и топло спушта надолу на фан 2 ама никогаш не угасила па да работи он-офф.
Заради попрецизни пресметки кога снимам го ставам во фиксен фан мод, да не рече после некој климата ти работи со 4 фан ти броиш со 5 ;)

Немам направено детална ексел табела сеуште за ова видео, ама направив рандом 5-6 мерења во 30те минути од видеото па затоа пишав 7~8 COP.

Иначе еве при различна фан брзина што бројки вадеше некни во понеделникот попладнето, као божем ќе тестирам и ќе менувам фан на 30 минути а ќе мерам на секои 10.... ама го подзаборавав па што е тука е :D

Znaci na auto fan gi salta brzinite. Primer 22 ti e namestena i zgolemuvas na 26 dali zabrzava duvanjeto?1
Silent ja racunas kako brzina?
 
Член од
7 март 2017
Мислења
101
Поени од реакции
112
Vaka bese i kaj mojata Vivax Aezi 5.5kw toa e odlicno za ekonomicnost no ako ti treba fiksen fan togas treba da go koristis modot turbo kako i da e kaj mene klimata bese prejaka 5.5kw ( za edna prostorija jas ja zemav za poveke prostorii no problem bese hodnikot ) i zatoa ja prodadov da ja zemev Aezi Vivax 3.5kw ke bese super za vo dnevnata ama toa e mislev deka so edna klima ke mozam da gi gream dvete prostorii no ne mozese bidejki ima golem hodnik i ne bese ista sekade temperaturata i zatoa sega so 2 klimi 3.5kw e mnogu podobro odkolu 1 klima 5.5kw

Edna klima ke topli bez problem dokolku e otvoren prostor dokolku ima hodnik sekako deka ke ima varijacii na temperaturata kade sto e klimata i vo drugite prostorii toa e fakt bez razlika za koja marka brend na klima se raboti
A kolkav prostor greesh ako ne e tajna? Me interesira bidejki imam dilema megju 5ka i 3.5ka.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Znaci na auto fan gi salta brzinite. Primer 22 ti e namestena i zgolemuvas na 26 dali zabrzava duvanjeto?1
Silent ja racunas kako brzina?
Да, ги шалта, меѓутоа претежно само 2-3-4... во 1ва (Silent) слегуваше есеноска кога тестирав ниски модулации при греење, а до сега не сум ја видел додека е поставена на ауто-фан да влези во 5та (макс-фан). Ама па и не сум оставил да се излади до толку просторијата.....

И Silent ја рачунам за брзина, зошто не би ја рачунал? Како брзина е пишана во упатството кое за Silent вика има проток од 258m3/h.
Silent / Low / Medium / High/ Super High
258 / 342 / 426 / 510 / 822
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.902
A kolkav prostor greesh ako ne e tajna? Me interesira bidejki imam dilema megju 5ka i 3.5ka.
Dnevnata e 28m2 a spalnata e 16m2 so toa sto sega koga e potoplo ja otvaram vratata od dnevnata i se topli i hodnikot inaku imam i druga soba okolu 10m2 no taa nemam potreba da ja gream i gi gream samo dnevnata i spalnata ponekogas hodnikot no kako i da e poradi mestopolozbata na prostoriite morav 2 klimi da kupam vo spalnata e Haier Tide Green 3.5kw a vo dnevnata e Tst lomo 3.5kw
Da bese otvoren prostor ke mozev so edna klima no vaka mora dve klimi za podobra raspredelba na toplinata.
 
Член од
4 февруари 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Se razocara i ti se tresat racete pa odma odis najdole na turski da citas hahah qko ne razbiras turski na treta strana imas na francuski tamu ke razberes i ne gleas cel forum seir ni faka ili si teras so sila interesen se pravis
Zdravo,
Edno prasanje an temava. Letoska instaliravme klima ured kaj majka mi. Inverter so nadvoresna edinica i vnatresen duvac montiran na zid. Klimata raboti, no cel topol vozduh se zardzuva pod plafonot taka da dolniot del na prostorijata i podot se preladni. Momentalno koristime elektricna zidana pecka zatoa sto klimata ne e dovolna da zatopli prostor od 5m X 7m. Razmisluvam da go smenam zidniot duvac so parapetna duvalka. Dali nekoj ima iskustvo so parapetni ili podni duvalki i dali bi preporacale. Blagodaram
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
Zdravo,
Edno prasanje an temava. Letoska instaliravme klima ured kaj majka mi. Inverter so nadvoresna edinica i vnatresen duvac montiran na zid. Klimata raboti, no cel topol vozduh se zardzuva pod plafonot taka da dolniot del na prostorijata i podot se preladni. Momentalno koristime elektricna zidana pecka zatoa sto klimata ne e dovolna da zatopli prostor od 5m X 7m. Razmisluvam da go smenam zidniot duvac so parapetna duvalka. Dali nekoj ima iskustvo so parapetni ili podni duvalki i dali bi preporacale. Blagodaram

Najverovatno pod vas Venko gi instaliral friziderite na -70 i zatoa e ladno.
Perkite na vnatresnata edinica treba da bidat nasoceni prema podot za da topljnata ode tam pa posle toa taa samata se rasporeduva vo zavisnost od mestopolozbata na klimata. Pokaci temperatura stavi na 26 perkata dole pa ke ima podobruvanje.
Ti moze da e smenis cela klima nadvoresen i vnatresen del ne e ova denes parapetna utre visoko zidna edinica. I zavisi od prostorot tvoj zavisi od izolacija kakva imas a sigurno i klimata ti e 3.5 kw za toj prostor mozebi ke e trebalo 5.5 kw ne si napisal sto klima i vo kakov prostor e stavena so izolacija bes dali pod vas zivee nekoj do vas nad vas kakvi prozori imas.
Sega le se javat ovde poiskusni i ke ti objasnat se ama ti daj si prvo doobjasnuvanje za prostorijata
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
cudni temperaturi ovoj fevruari... dnevna potrosnja okolu 7kw...nego prasanjevo mi e da preporaca nekoj klima za spalna 4x4 za vo kukja prizemje, stiropor 5sm,potkrovje ne sredeno seuste... spalnata ke se zagreva okolu 20°C...budjet max so montaza 35/38k
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Може ли препорака/ совет/ мислење за клима за 50 квадрати соба ? Собата нема изолација.

Буџет околу 50 илјади.
Размислувам за:

1. http://klimi.mk/product/423
2. http://klimi.mk/product/333
3. https://klimi.mk/product/146?fbclid=IwAR3LXNSwbtrc7C3P55-_p5JqSRJaEo5dyCjP82RVJ7w28anLyPoIqUEl8U0
4. http://klimi.mk/product/353

И ме интересира дали е парапетна клима попаметна опција ?
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Гледам си летнал и кон 7кв клими. Полека.

Ова веројатно си сакал да постираш:
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
cudni temperaturi ovoj fevruari... dnevna potrosnja okolu 7kw...nego prasanjevo mi e da preporaca nekoj klima za spalna 4x4 za vo kukja prizemje, stiropor 5sm,potkrovje ne sredeno seuste... spalnata ke se zagreva okolu 20°C...budjet max so montaza 35/38k
Многу пара за клима која би греела изолирана спална 16 квадрати а потреби од само 20*С....
но доколку си решен квалитет, со некој јапанец Mitsu Daikin Toshiba.... нема да погрешиш со ниту еден.
Но јас, би играл вака. Иако користам кинеска клима која си врши работа... сепак повеќе би верувал на кореанците кога е во прашање квалитетот долговечноста и точноста на податоците .... иако е доста “извикана“ клима (бренд) за потреби како твоите би одел на овој модел на Самсунг од 30 симнат на само 20карти. модел кој сите 09ки во ценовен ранг до 30,000 ќе ги изеде за доручек.... на комерцијални портали гледам по чуждина и многу поскап од 600 Евра се нуди! Овде Сетек вели само 20,000 за ова клима (скоро ја рекламираа на флаер)... која може да испорача до 4,5kW/h ретки се и 3,5 ки во тој ценовен ранг кои тоа го можат...
1612521221529.png
1612521277723.png

или ако сакаш да одиш на појако нешто...нешто што влегува во твојот буџет, клима која реков и предходно во Финска се продава и чини https://www.netrauta.fi/ilmalampopumppu-samsung-premium-comfort-35-wifi 1500 Евра (вероатно има зошто) или само 50 Евра помалку од Mitsubishi LN.... и велат тие наменета за простории од 10-130м2 (она 130 за пасивни куќи, а она 10м2 се однесива за многу тивко работење 18dB и на новиот иновативен систем на внатрешна за “безветерно“ Windfree дување или така нешто)... инаку од Нордик оваа клима наменета пред се за греење... има греач на тацна и на кондензатор па може до -25..
1612521367664.png
1612521410055.png
но ќе повторам сето ова изгледа многу добро само на хартија или монитор, тоа е само мое мислење кога би имал дилема меѓу кинез и Самсунг во иста ценовна категорија...
Автоматски споено мислење:

Гледам си летнал и кон 7кв клими. Полека.

Ова веројатно си сакал да постираш:
Дени, веројатно мислиш на Амбер 5,5ка, а не 3,5.... се работи за потреба за греење на неизолиран простор од 50м2!?
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Многу пара за клима која би греела изолирана спална 16 квадрати а потреби од само 20*С....
но доколку си решен квалитет, со некој јапанец Mitsu Daikin Toshiba.... нема да погрешиш со ниту еден.
Но јас, би играл вака. Иако користам кинеска клима која си врши работа... сепак повеќе би верувал на кореанците кога е во прашање квалитетот долговечноста и точноста на податоците .... иако е доста “извикана“ клима (бренд) за потреби како твоите би одел на овој модел на Самсунг од 30 симнат на само 20карти. модел кој сите 09ки во ценовен ранг до 30,000 ќе ги изеде за доручек.... на комерцијални портали гледам по чуждина и многу поскап од 600 Евра се нуди! Овде Сетек вели само 20,000 за ова клима (скоро ја рекламираа на флаер)... која може да испорача до 4,5kW/h ретки се и 3,5 ки во тој ценовен ранг кои тоа го можат...
Прегледај го приврзокот 282524
Прегледај го приврзокот 282525

или ако сакаш да одиш на појако нешто...нешто што влегува во твојот буџет, клима која реков и предходно во Финска се продава и чини https://www.netrauta.fi/ilmalampopumppu-samsung-premium-comfort-35-wifi 1500 Евра (вероатно има зошто) или само 50 Евра помалку од Mitsubishi LN.... и велат тие наменета за простории од 10-130м2 (она 130 за пасивни куќи, а она 10м2 се однесива за многу тивко работење 18dB и на новиот иновативен систем на внатрешна за “безветерно“ дување или така нешто)... инаку од Нордик оваа клима наменета пред се за греење... има греач на тацна и на кондензатор па може до -25..
Прегледај го приврзокот 282526
Прегледај го приврзокот 282527
но ќе повторам сето ова изгледа многу добро само на хартија или монитор, тоа е само мое мислење кога би имал дилема меѓу кинез и Самсунг во иста ценовна категорија...
Автоматски споено мислење:


Дени, веројатно мислиш на Амбер 5,5ка, а не 3,5.... се работи за потреба за греење на неизолиран простор од 50м2!?
A eurovnet ima ovaa samsung nordikot?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom