Wizz Air летови од/до Македонија

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.142
Поени од реакции
28.898
Za u avion ne znam, ali u London ako napravis test(mislam deka e okolu 120 funti, moze preku NHS besplatno ali samo za rezidenti) i e negativen ke treba samo 5 dena karantin. Bez test ke mora 14 dena karantin.
10 дена мислам го намалија.
И треба онлајн формулар да пополниш пред да леташ.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.620
Во случај на откажан лет колку дена однапред ти кажуваат? Најдов 25 евра карта за 31 јануари до Скопје, па ајде да си пробам среќата. И во случај на откажан лет пропаѓаат парите или рефундираат?

Вчера гледав на моја пријателка татко и дојдел Германија, сликан беше со Wizz Air авион така да најверојатно не би требало да откажуват летови.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.142
Поени од реакции
28.898
Во случај на откажан лет колку дена однапред ти кажуваат? Најдов 25 евра карта за 31 јануари до Скопје, па ајде да си пробам среќата. И во случај на откажан лет пропаѓаат парите или рефундираат?

Вчера гледав на моја пријателка татко и дојдел Германија, сликан беше со Wizz Air авион така да најверојатно не би требало да откажуват летови.
Нема забрана, одобри владата пред некој ден.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.620
Нема забрана, одобри владата пред некој ден.
А потребен е тест или? Ќе го извадам за секој случај бесплатен е, проблемот е шо летот се паѓа недела, а сабота не работат овие и незнам колку саати имат рок на траење после издавањето. Петок ќе треба да го извадам.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.142
Поени од реакции
28.898
А потребен е тест или? Ќе го извадам за секој случај бесплатен е, проблемот е шо летот се паѓа недела, а сабота не работат овие и незнам колку саати имат рок на траење после издавањето. Петок ќе треба да го извадам.
Нз за тоа. Има време до 31ви може се да се смени, јас имам излез на 9ти се надевам се ќе биде во ред.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Нема забрана, одобри владата пред некој ден.
"Владата на Република Македонија на денешната 36-та седница донесе одлука за укинување на забраната за авионските летови од Велика Британија и Северна Ирска во Република Македонија која важеше до крајот на 2020 година, како и задолжителната мерка за самоизолација на патниците што доаѓаа од овие дестинации во рок 14 дена."

Ова само најдов, за овие 2 земји, не за сите дестинации. Ти имаш инфо дека е за сите?
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.142
Поени од реакции
28.898
"Владата на Република Македонија на денешната 36-та седница донесе одлука за укинување на забраната за авионските летови од Велика Британија и Северна Ирска во Република Македонија која важеше до крајот на 2020 година, како и задолжителната мерка за самоизолација на патниците што доаѓаа од овие дестинации во рок 14 дена."

Ова само најдов, за овие 2 земји, не за сите дестинации. Ти имаш инфо дека е за сите?
Само за овие две беше забраната, и не гледам шо има да забрануваат летови а со кола можеш да влезеш, колку глупо размислуваат нашите тоа е нешто неверојатно.
Го тормозеа својот народ пред нова година и празници да бараат алтернативни летови до Софија и Приштина место да ставеа карантин само.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Само за овие две беше забраната, и не гледам шо има да забрануваат летови а со кола можеш да влезеш, колку глупо размислуваат нашите тоа е нешто неверојатно.
Го тормозеа својот народ пред нова година и празници да бараат алтернативни летови до Софија и Приштина место да ставеа карантин само.
Не знаев дека само за овие 2 држави има само забрана, мислев дека за сите земји што се во ЕУ имаме забрана за влез, барем така беше едно време кога имавме многу случаи на заразени. Ако не е сега така, одлични вести дознавам во вечерниве часови.
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Во случај на откажан лет колку дена однапред ти кажуваат? Најдов 25 евра карта за 31 јануари до Скопје, па ајде да си пробам среќата. И во случај на откажан лет пропаѓаат парите или рефундираат?

Вчера гледав на моја пријателка татко и дојдел Германија, сликан беше со Wizz Air авион така да најверојатно не би требало да откажуват летови.
Најдоцна 14 дена пред летот откажуваат без пенали, после тоа веќе имаат пенали ако ти откажат лет.
Без разлика кога ти го откажуваат(или менуваат време на летот) должни се да ти понудат друга опција или да те рефундираат
Не знаев дека само за овие 2 држави има само забрана, мислев дека за сите земји што се во ЕУ имаме забрана за влез, барем така беше едно време кога имавме многу случаи на заразени. Ако не е сега така, одлични вести дознавам во вечерниве часови.
Не може владата на МКД да тргне забрана за влез во ЕУ, колку што знам туристички уште не може да одиш никаде со македонски пасош. Доколку имаш виза за престој во друга држава или пасош од друга држава тогаш мора да те пуштат.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.620
Најдоцна 14 дена пред летот откажуваат без пенали, после тоа веќе имаат пенали ако ти откажат лет.
Без разлика кога ти го откажуваат(или менуваат време на летот) должни се да ти понудат друга опција или да те рефундираат
Се тоа супер, али мене ми е да не откажат во последен момент. Се има дешавано ова или? На 200 км ми е Дортмунд од кај што треба да полетам, да не идам за џабе па да ме вратат. Ваљда ќе кажат барем неколку дена ако се откажани летовите.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Се тоа супер, али мене ми е да не откажат во последен момент. Се има дешавано ова или? На 200 км ми е Дортмунд од кај што треба да полетам, да не идам за џабе па да ме вратат. Ваљда ќе кажат барем неколку дена ако се откажани летовите.
Ако ти откажат лет 14 или повеќе денови пред полетување тогаш се обврзани да ти понудат друга опција, да ти понудат друга опција или да ти вратат пари. Ако ти откажат лет на 13 или помалку денови пред летот тогаш треба и да ти платат оштетување во одреден процент. Што поблиску до летот тоа поголемо оштетување би требало да добиеш. Во сличај на откажување на лет на денот од летот ти следуваат најмалку 250 евра, а ако идеш и да ги даваш по судови и слично ќе ти платат и превоз од каде до каде си иде + храна во зависност од тоа колку часови си патувал.
Е сега ова е се ако откажат лет поради поради нивна одлука. Ако пример Мкд го затвори пак аеродромот и нема летови тогаш ништо од ова не добиваш, ама и да го прават они тоа сигурно нема да го направат пример у 8:55 и да речат од 9 затвораме сигурно ќе има барем 1 ден како што беше и случајот во март лани. Друга опција кога може да ти откажат лет без да имаат одговорност е временски неприлики (страшно невреме и слично, но и во вакви услови се обврзани да ти покријат некој трошоци)
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.620
Please select outbound flight ... селектирав се и лет и дата и се, кога ќе кликнам на continue ме враќа на ова. Нервози се напунив ... знае некој како да го средам ова?

Eдит: Ок го средив. :D
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Дали некој го имаат вратено од аеродромот иако е со негативен тест?
Се работи за лет Скопје - Ајндховен
 

Kajgana Shop

На врв Bottom