Скутерчиња: Се за и околу нив

Член од
26 февруари 2007
Мислења
366
Поени од реакции
10
А дали има врска во потрошњата меѓу истиот мотор само ако се става бензин ид 95 октани или од 98 октани. На бензинска ми рекоа од 98 можеби и повеќе одело ама и трошело повеќе и тоа мн повеќе
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Sase91 напиша:
А дали има врска во потрошњата меѓу истиот мотор само ако се става бензин ид 95 октани или од 98 октани. На бензинска ми рекоа од 98 можеби и повеќе одело ама и трошело повеќе и тоа мн повеќе
Е за ова треба да експериментираш. А тие од бензинска појма немаат. Каков ке им речиш таков ке ти стават. Кај секој мотор е различно. Јас еднаш наместо 90 (обичен), ставив безоловен 95. Моторот грееше 500 (неможев нозете да ги доближам до машината асолно). Од тогаш... Исклучиво обичен ставам. Никаков друг.
 

Marchence

In love with Ssss
Член од
17 мај 2007
Мислења
483
Поени од реакции
1
ja si imam edno fude kinesko li e korejsko li bog znae, ama kako vikaat na poklonet konj zabi ne se gledaat. Podarok si go dobiv. Samo mi fali korpa pozadi i da bide ful. Za niz grad super e, malku trosi ( ili jas ne primetuvam) i ne bi go menjala za nisto:nenene:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Volkswagen напиша:
А таа мешавината ...мора да ја прави самиот или онака си става во резервоар масло и самото си зема??

Оти знам на Томосот мора рачно да мешаш...барем така порано беше не знам...
Волкси...не драпај :) сега само томосите не прават мешавина. Моето од 86-та има пумпа и резервоар за масло, ама откако видов како му зарибаа на 2 другари моторите поради затајување на пумпата.. си прам мешавина сам :) Сигурно си е сигурно (пошо нема сијалица да ти светни ако откажи дотурот на масло). Сега вакви проблеми не би требало да има со новите....
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
366
Поени од реакции
10
Па имам пробано и мислам дека у право беше дечкото од бензинска.Гледам повеќе троши и тоа приметливо повеќе.Од денеска почнав повторно 95 да ставам.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Sase91 напиша:
Па имам пробано и мислам дека у право беше дечкото од бензинска.Гледам повеќе троши и тоа приметливо повеќе.Од денеска почнав повторно 95 да ставам.
Во упатството за употреба убаво си пишува каков бензин и од колку до колку октани се ставаат во него.
Затоа, според упатството, и ќе те трае!
 

Marchence

In love with Ssss
Член од
17 мај 2007
Мислења
483
Поени од реакции
1
decko stavaj toa ti sto mislis deka treba i sto ti odgovara na dzebot, ostaj tie na benzinska sto ti kazale. Lesno e da kazes nekomu deka porse e podobro od fiko ama kosta:toe:
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
366
Поени од реакции
10
Па иста е цената и на 95 и на 98.Инаку на капачето на резерварот пишува 95 мин а не пишува за максимум и слично.Али приметив дека повеќе го троши тој од 98
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
И кај колите е така...стави бензин од 98...поубаво оди...ама троши повеќе...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Не е само потрошувачката... Ако ставаш појак бензин од предвидениот пр ако е предвидена машната за 90 а ти ставаш 95... Бидејки има поголем број на октани вистина повеќе снага има, но од друга страна... Се создава повеќе топлина која можно е да неможе правилно да се лади. Со создавањето на поголема топлина повеќе се шират деловите (линаерно ширење на телата), а со тоа клпиот бидејки е алумински повеќе се шири од цилиндарот... И на крај се тоа резултира
со оштетување на цилиндарот и намалување на компресијата=помалку изминати километри или ремонт за брзо!
 
Член од
19 април 2007
Мислења
31
Поени од реакции
0
Убаво објаснување од Dzish.Правев муабет со мои пријатели што возат скутерчиња.Ставај си 95 октани и немаш гајле.Квалитетно синтетичко масло и терај мајсторе.Со маслото ќе минеш некои 1000-1200 км.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Ацид... Како моторката?? Те нема да се пофалиш. Инаку јас ај да се пофалам положив за А категорија. Сега само го чекам печатот деновиве, и раат сум!
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
366
Поени од реакции
10
И јас само што го земав моторот.И сега ќе се скинам од чекање за полагање.Околу 1 недела и нешто треба да чекам само за полагање на курсот по прва помош, па лекарско, па да чекам термин за полагање и полагањево ќе го чекам повеќе од моторот.Инаку Џиш еве ти си полагал де каижи отприлика што беа усните прашања што ги поставуваат?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Sase91 напиша:
И јас само што го земав моторот.И сега ќе се скинам од чекање за полагање.Околу 1 недела и нешто треба да чекам само за полагање на курсот по прва помош, па лекарско, па да чекам термин за полагање и полагањево ќе го чекам повеќе од моторот.Инаку Џиш еве ти си полагал де каижи отприлика што беа усните прашања што ги поставуваат?
Па моето беше вака... Пошо имам Б-категорија јас за А само вожњата ја полагав. Значи тестови, усно, писмено, прва помош (јас кога полагав само писмено беше) ништо од тоа. Лекарското ми важеше и само 4.000 денари платив се на се. За обука (една обука те молам) и градска. А полагањето е боза. На полигон : прајш 8-ки, и имаш за возење 20 метра право помеѓу 2 линии на растојание 15-20 см. Не треба да излезеш од нив. А градската е... да видат дали знаеш да ги почитуваш правилата и прописите.
А шо моторче зеде? И ако има нешто шо не спомав прашај.
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
366
Поени од реакции
10
Априлиа РС125 нова бела.Е тоа е и проблемов со осмициве ми е .Во Велес се полага со чопер(кинески( имаат едни и за осмици мн тешки се а и тоа за линијата ко што слушнав не е така.Ги тераат да возат со 1 рака и за растојание од околу 30 метри да стасаат до 3 брзината.А тоа за у град мн заебано е кја нас многу горништа има и малце наназад да ти отиде ко што слушнав куткале одма(сеа колку е точно).Највише и за тоа ми е што се полага со чопер и тоа нема обука никаква само пола саат пред полагањето ти го даваат да имаш осет колку на брзини,кумплунг воа ноа друго нема ништо
 

Kajgana Shop

На врв Bottom