Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.965
Поени од реакции
35.579
Член од
5 март 2018
Мислења
15.143
Поени од реакции
16.658
Очекувано, зарем мислевте дека во вакво кризно време каде секоја држава се бори за што повеќе вакцини ќе донира, по готово Бугарија и Грција, нема грешка, тие да можат да не закопат живи, само не знам која будала му верва на Филипче на изјавите, истото не беше и со респираторите ?
 
Член од
22 декември 2020
Мислења
213
Поени од реакции
95
Абе реално за ќотек се и тие шо организираа карневал а све живо е испозатворено. Ама иритираат двојните аршини, за едни важи закон за едни не, избори кога имаше можеа да се собираат и да слават со тапани со зурли со сите салтанати а овде се истурија со шлемови со панцири, фалеше уште со тенк некој да улета во толпата и да биди се цут.
Кој е за ќотеќ бе петле. Алал да им е. И секок македонец треба да се поклони. Така се одржува традиција. Ти слушај вести и читај иди види и лајгана. Или западни медиуми. Чекај си ти вакцина и пак послр вакциниран носи си маска.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.143
Поени од реакции
16.658
Кој е за ќотеќ бе петле. Алал да им е. И секок македонец треба да се поклони. Така се одржува традиција. Ти слушај вести и читај иди види и лајгана. Или западни медиуми. Чекај си ти вакцина и пак послр вакциниран носи си маска.
Не е тука работата за традиција или шо ти јас знам, традиција ама ко ќе дојди нож до коска одиш на лекар не одиш со темјани да те чадат, јебала вас традиција
Проблемот е шо за нашите празници едни закони важат за другите други.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Очекувано, зарем мислевте дека во вакво кризно време каде секоја држава се бори за што повеќе вакцини ќе донира, по готово Бугарија и Грција, нема грешка, тие да можат да не закопат живи, само не знам која будала му верва на Филипче на изјавите, истото не беше и со респираторите ?
Најтрагично е што заради бледа улизувачка политика кон ЕУ сосема ги запоставија вакцините од Русија. Во вакво време повеќе од нормално е да се разгледаатсите можни извори. Муабетот со донација од Грција и Бугарија во самиот старт беше чиста утопија. Кој нормален од доза од 20.000 еве и 50.000 туку така ќе даде на МК некоја бројка? Од пусто газолижење на ЕУ останаа со прст во уста.
Во вакви моменти се игри со сите токму и заради надворешната политика. На ЕУ најмалку и одговара подобрување на односите со Русија, можеби ќе направеа и дополнителен напор за некаков позитивен дијалог.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Хехе арсен да ни требаше одма ќе ни дадеа. К'д ќе научимо дек комшија не дава, него гледа само да ти земе нешто. :)
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Хехе арсен да ни требаше одма ќе ни дадеа. К'д ќе научимо дек комшија не дава, него гледа само да ти земе нешто. :)
Да имаа нормални количини можеби и да... Бугарија заради демонстрирање на сопствената широчина и благородноста (читај антифашизам) а Грција заради благо подјебавање на Бугарија...
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Да имаа нормални количини можеби и да... Бугарија заради демонстрирање на сопствената широчина и благородноста (читај антифашизам) а Грција заради благо подјебавање на Бугарија...
И вишак да имав нема да дадев. Затој што и у овуј сферу терав политику. Еве Албанија добила од ОАЕ донацију. Срби планирав да дадев на Републику Српску. Тера се политика на големо.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
И вишак да имав нема да дадев. Затој што и у овуј сферу терав политику. Еве Албанија добила од ОАЕ донацију. Срби планирав да дадев на Републику Српску. Тера се политика на големо.
Не кажав никаде дека од љубов би ни дале...Токму заради политика...
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
Малку цитати од кујната, книгата на еден од идеолозите Клаус Шваб -Големиот ресет
Можете да ја данлоадирате од линкот, лаиците ќе бидат непријатно изненадени.

If history is any guide, natural disasters, like hurricanes and
earthquakes, bring people together, while pandemics do the
opposite: they drive them apart. The reason could be the
following: confronted with a sudden, violent and often brief natural
disaster, populations bond together and tend to recover relatively
fast. By contrast, pandemics are longer-lasting, prolonged events
that often elicit ongoing feelings of distrust (vis-à-vis others)
rooted in a primal fear of dying. Psychologically, the most
important consequence of the pandemic is to generate a
phenomenal amount of uncertainty that often becomes a source
of angst. We do not know what tomorrow will bring (Will there be
another wave of COVID-19? Will it affect people I love? Will I keep
my job?) and such a lack of surety makes us uneasy and troubled.
As human beings, we crave certainty, hence the need for
“cognitive closure”, anything that can help erase the uncertainty
and ambiguity that paralyse our ability to function “normally”. In
the context of a pandemic, the risks are complex, difficult to grasp
and largely unknown. Thus confronted, we are more likely to
retrench rather than look to the needs of others as tends to
happen with sudden natural (or not) disasters (and in fact contrary
to the prevailing first impressions conveyed by the media). This in
turn becomes a profound source of shame, a key sentiment that

Нема што да се плашите, тие од Давос си ја знаат работата.;)
Во секој случај е убаво секој да ја прочита книгава, повеќе е како упатство за големиот ресет, кон својте членови и подчинетите на нив политичари, елити.
Така да не се чудете зашто нема да се тргне карантинот или, зашто дават по 100 вакцини на ден ни дават. Додека не се ликвидира 90% од средниот бизнис и да сакате нема вакцини, по Германија се гледа, за сега затвор до Мај, ништо чудно и година две да терат, додека не ги воспостават другиве работи, дигитализација, адаптација, изолација, новото нормално....
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.481
Не се секирајте за вакцините, еве што викаат научниците :D
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Не се секирајте за вакцините, еве што викаат научниците :D
Татко ми вчера се тестираше за антитела, го прележа вирусот на потешкиот начин (20 дена беше во болница), после 7 месеци од прележувањето има антитела 16.1 lgG.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Не кажав никаде дека од љубов би ни дале...Токму заради политика...
Баш ради политику не верују дек ќе дадев. Попрво на мене рогови ќе ми никнев, него они вакцине да дадев.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Не се секирајте за вакцините, еве што викаат научниците :D
.Само јас познавам 5 особи кои прележале корона вирус по два пати.
Така да, не ми се верува дека сме заштитени толку месеци.
Сепак се е индивидуално, секој организам е различен.
Јас прележав корона и не би сакала да се вакцинирам, повеќе страв имам од вакцината, отколку од болеста...можеби и дека само вадат некои евтини лекови кои многу брзо даваат "добри" резултати во лекувањето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom