Влада на Македонија

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.640
Поени од реакции
2.093
Не е толку наивно негирањето на Скендебег, со негово негирање се негираат воопшто албанците, нивната автохтоност во Македонија, по прецизно негирањето на шкретите. Не е случајно што не само по форуми се негира тоа.
Дали некој у Македонију негира дек постоив Албанци? Ја мислу дека не. Повише ве дупит Грци. Погледни га само Ниниса. Он ти е брат по националност, ама Грци му га смениле презиме и име. У Македонију никој не ве негира. Македонци цел Балкан ги негира и с'к што да работимо? На крај нa д'н ако немаш леб да едеш ќе умреш од глад и ништо нема да ти смени тој дали Скендербег е Албанец или не.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Не е толку наивно негирањето на Скендебег, со негово негирање се негираат воопшто албанците, нивната автохтоност во Македонија, по прецизно негирањето на шкретите. Не е случајно што не само по форуми се негира тоа.
Автоматски споено мислење:


Знам дека ти е сарказам овој мухабет, па те цитирам за другите кои навистина мислат дека е така.
Абе кој сарказам? Војислава кажи дали е словенско или албанско име?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.952
Чудна работа. Ја па ич нејќам да те вреѓам. Жално е човек со таков интелектуален капацитет да се вреѓа. Твоите постови сами зборат за тебе и за тоа до каде си стасал во животот.

Абе ти експерт си бил и за тоа кој до каде стасал у животот според постовите на кајгана... :pos: Ванѓа гомна да јаде си го имаме сојер овде.

Него добро е што си вака видовид бар сега сигурно знаеме дека си предавник. Гарант по изјавите на зокито знаше ти што човек е он а пак го гласаше. Нема оправдување сега, предавник со тапија си.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Величењето твое се гледа во секоја тема и пост, како сакаш да го претставиш пастирот од Муртино како голем ослободител, во чија доба се искоренил реваншизмот, партизацијата, се донела слобода и демократија.
Малце ти нема логика ова кога ќе видиш дека релативно ретко дискутирам за политика тука. Денес така се погоди пошто Дарлинг ми цитираше постар пост и почнавме дискусија. Ваљда во фудбалските и филмските теми не сум пишал нешто за Заев. :)

Јас тоа дека груевизмот го сметам за најголемо зло што и се случило на државата не го кријам. Ниту кријам дека секогаш ќе бидам против ДПМНЕ и дека никогаш во никакви околности не би гласал за нив.

На форумов имам дадено мислења зошто сметам дека во некои аспекти сега е подобро отколку во времето на паторот. Во други аспекти нема подобрување. Тоа е мој личен став а форумот е наменет за тоа. А дека сум величал некој политичар си грешка. Не сакам да се прави култ на личноста за било кого.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.447
Поени од реакции
4.936
Абе кој сарказам? Војислава кажи дали е словенско или албанско име?
Словенско име е, но не е важно името. Преку верата протнеле и словенски имиња, исто како што турси имиња се протнеле кај албанците иако требаше само арапски. И во двете случаеви албанците беа окупирани од српската империја односно отоманската.
После неколку века и за мене можат да викат дека сум бил турчин.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Не ми е интересно и забавно, како што не ми се забавни и некои Македонски ора, но не ми паѓа ни на памет да го плукам и да се потсмевам. Баш напротив ценам што има такви луѓе кои се нафатиле нешто да искреираат нешто за Македонија и сметам дека се штетни ваквите ваши постојани прозивања и потсмевања кон дијаспората.
Е што искреирале за Македонија? Повеќе би рекол ја посрамотиле Македонија. Има уметници што направиле многу за државата и не е фер да се става оваа глупост во ист кош со нивните дела. Пак ќе ти кажам, баш тоа што не е направено добро и повеќе штети отколку што користи треба да биде мета на ремет и потсмев.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.447
Поени од реакции
4.936
Дали некој у Македонију негира дек постоив Албанци? Ја мислу дека не. Повише ве дупит Грци. Погледни га само Ниниса. Он ти е брат по националност, ама Грци му га смениле презиме и име. У Македонију никој не ве негира. Македонци цел Балкан ги негира и с'к што да работимо? На крај нa д'н ако немаш леб да едеш ќе умреш од глад и ништо нема да ти смени тој дали Скендербег е Албанец или не.
Па ги негираат, ако ги отсекуваш од христијанските албанци, прецизно се негираат, конкретно во Македонија кога викаат дека не постојат ниту постоеле православни албанци тоа буквално е негирање на албанската нација. Да, истото го правеа грците со арванитите.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.640
Поени од реакции
2.093
Малце ти нема логика ова кога ќе видиш дека релативно ретко дискутирам за политика тука. Денес така се погоди пошто Дарлинг ми цитираше постар пост и почнавме дискусија. Ваљда во фудбалските и филмските теми не сум пишал нешто за Заев. :)

Јас тоа дека груевизмот го сметам за најголемо зло што и се случило на државата не го кријам. Ниту кријам дека секогаш ќе бидам против ДПМНЕ и дека никогаш во никакви околности не би гласал за нив.

На форумов имам дадено мислења зошто сметам дека во некои аспекти сега е подобро отколку во времето на паторот. Во други аспекти нема подобрување. Тоа е мој личен став а форумот е наменет за тоа. А дека сум величал некој политичар си грешка. Не сакам да се прави култ на личноста за било кого.
Ќе се сложу с'с тебе за вторијат дел од пасусат. А дек е подобро с'к може само да се лжемо. Може за тебе е , ако си добил работу с'с партиску књишку. И с'к не е поарно од време на Груја. Овој га кажују у глобалу.

Па ги негираат, ако ги отсекуваш од христијанските албанци, прецизно се негираат, конкретно во Македонија кога викаат дека не постојат ниту постоеле православни албанци тоа буквално е негирање на албанската нација. Да, истото го правеа грците со арванитите.
Автоматски споено мислење:

Ја прв пут од тебе слушам дек ги негират у Македонију.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.445
Поени од реакции
4.273
Александар е често име кај македонците, затоа мора вие да сте антички македонци. Да не ти правеле лоботомија случајно?
Орелот бил православен симбол? :LOL:
Египетски, сумерски, римски католички, протестантски, американци...особено шваби....
Не сте едини со орел.
Колку имате ваши што се викаат искендер или ѓерг?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.447
Поени од реакции
4.936
Египетски, сумерски, римски католички, протестантски, американци....
Не сте едини со орел.
Колку имате ваши што се викаат искендер или ѓерг?
:pos: Мора да се шегувате дечки...
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.209
Поени од реакции
25.946
Не му објаснувам ништо него време е да почнеме да ги мочаме. Сакал ТРАНСПАРЕНТЕН СТАВ... Епа еве јасно и транспаренто КУРТОН Е и ПРЕДАВНИК и он и сите што ја гласаат другата „опција“.
Не, само потреба од професионална помош е во прашање. Има владеењето на Груевски оставено такви последици врз луѓе, мора да се признае.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.445
Поени од реакции
4.273
:pos: Мора да се шегувате дечки...
Јас сум мртов сериозен?
Еве имам допирни точки(ваши клиенти) и ниту еден досега имам видено со такво име. Сите ви се омер, сулејман, реџеп , идриз итн.
Ај кажи целосно оф топик кои ви се најчести имиња. Е, ја лично знам 3-ца базирана на александар.
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
Dobro brat, [mention]puno [/mention] priznaj za DUI ili za AA odrabotuvas?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.447
Поени од реакции
4.936
Јас сум мртов сериозен?
Еве имам допирни точки(ваши клиенти) и ниту еден досега имам видено со такво име. Сите ви се омер, сулејман, реџеп , идриз итн.
Ај кажи целосно оф топик кои ви се најчести имиња. Е, ја лично знам 3-ца базирана на александар.
Ако имате александар тогаш вие сте антички македонци, кај се наоѓа преспански договор да го скинам...
Сите народи имаат александар, ние го имаме како Лека и Скендер, не верувам дека не си ги сретнал.
Автоматски споено мислење:

Dobro brat, [mention]puno [/mention] priznaj za DUI ili za AA odrabotuvas?
Не сум толку паметен да одработувам за партија, глуп сум ко кур чим дремам на форумов без фајде.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Словенско име е, но не е важно името. Преку верата протнеле и словенски имиња, исто како што турси имиња се протнеле кај албанците иако требаше само арапски. И во двете случаеви албанците беа окупирани од српската империја односно отоманската.
Да, да ако се лажеме. :D Аристократска феудална фамилија со огромни поседи, неколкуилјадна сопствена армија и традиција тек така случајно имала пола словенски наметнати имиња, мислиш закрепостени селани биле. Не бе пуно, во тие времиња таквите фамилии си почитувале подоста традиционални имиња и нивно ,,предавање" од колено на колено. Taка што нема промашај и ,,наметнувања" во имињата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom