5G мобилна мрежа

Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
Во било која зграда што и да правиш, и кај нас, треба согласност од станари над 50%. Опцијата е одговорната фирма за одржување да потпише соглсност ама тоа ретко кој го прави затоа што не сака да има одговорност.
Ова дефинитивно има врска со загадување во Лисиче... Само после да не се жалат како Телеком не чини...
За секоја антена се потпишува договор и се плаќа надомест, луѓето многу културно пратиле допис.
Нека не се секира, сигурно не е 5G бидејќи по сите стратегии нема да се почне од Лисиче..
кај мене, ниска мала зграда, Телеком бараше согласност од 50%+1 и за обични кабли спроведување... а бидејќи немаме ни куќен совет ни управител, се искомплицира... му кажав абе поставувај, овие другите без прашање и по кров ни водеа порано кабли...
А имавме порано проблем со Телеком, пред 10ина години, дошол некој менаџер и кажал кај комшивката а и кај нас ( не бев дома) морало оптички кабел бла бла бла... ај ставија, ама по тоа не смени на поскап пакет... ги дадов на АЕК, после некое времеми ми го раскинаа договорот по нивна вина, демек немале техничка можност за оптички кабел со истиот пакет што го имам....
небитно е се, но имаше тогаш некој менаџерчиња таму што имаа грб и правеа глупости на терен
..
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
кај мене, ниска мала зграда, Телеком бараше согласност од 50%+1 и за обични кабли спроведување... а бидејќи немаме ни куќен совет ни управител, се искомплицира... му кажав абе поставувај, овие другите без прашање и по кров ни водеа порано кабли...
А имавме порано проблем со Телеком, пред 10ина години, дошол некој менаџер и кажал кај комшивката а и кај нас ( не бев дома) морало оптички кабел бла бла бла... ај ставија, ама по тоа не смени на поскап пакет... ги дадов на АЕК, после некое времеми ми го раскинаа договорот по нивна вина, демек немале техничка можност за оптички кабел со истиот пакет што го имам....
небитно е се, но имаше тогаш некој менаџерчиња таму што имаа грб и правеа глупости на терен
..
Браво ако некој менаџер оди по згради и проверува кабли, тоа е ретко професионален пристап.
Ако некој стави оптика, имаш сосема друг квалитет на услуга и пакети, не може да е иста цена.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
Браво ако некој менаџер оди по згради и проверува кабли, тоа е ретко професионален пристап.
Ако некој стави оптика, имаш сосема друг квалитет на услуга и пакети, не може да е иста цена.
не мислев буквално менаџер, но носеше договори на терен, баш во нашиот салон на Телеком се чудеа како на терен договори носел....ама над мене комшиите ништо не му потпишаа, тие не му ни ја вратија опремата од станот ( рутер, ресивер за тв)... а инаку влечењето оптички кабли до стан после го направија и за други станови, бесплатно беше...
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
не мислев буквално менаџер, но носеше договори на терен, баш во нашиот салон на Телеком се чудеа како на терен договори носел....ама над мене комшиите ништо не му потпишаа, тие не му ни ја вратија опремата од станот ( рутер, ресивер за тв)... а инаку влечењето оптички кабли до стан после го направија и за други станови, бесплатно беше...
Секако е бесплатно поставувањето на инсталации... Инаку фирмите воглавном имаат надворешни соработници кои се задолжени за собирање на потписи од станарите.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.992
Ama vie pakse zaebavate, vi vikam deka 5g e mnogu shtetno, poshtetno i ot harp antenata.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Кај мои роднини во зграда има две анкети и од А1 и од Неотел...
Што пари лапаат месечно, влезот вселенски брод го направија...
Ама не, македонче ќе го озрачело нешто...

Како не сум ја во некоја куќа и да ми понудат вака... Има ја да ги барам операторите да им нудам и Џи шеС да ми турат ако треба
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.564
Кај мои роднини во зграда има две анкети и од А1 и од Неотел...
Што пари лапаат месечно, влезот вселенски брод го направија...
Ама не, македонче ќе го озрачело нешто...

Како не сум ја во некоја куќа и да ми понудат вака... Има ја да ги барам операторите да им нудам и Џи шеС да ми турат ако треба
Што е најтрагично тие што ја имаат антената на своја зграда ги зрачи најмалку, најдебелиот стап го јадат спротивните објекти :D
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Што е најтрагично тие што ја имаат антената на своја зграда ги зрачи најмалку, најдебелиот стап го јадат спротивните објекти :D
Е да, ама иди докажи на полуписмената народна маса...
Немам ФЕИТ завршено, ама малце ќе прочепкаш и ќе научиш нешто основно...
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
757
Поени од реакции
422
mn prosto i mnogu logicno.... edinstvenoto losho so 5g sto moze da se desi vo Mk (a vekje site civilizirani drzavi imaat) e toa sekoe selce sto sega samo sonuva za optika, da dobie ogromna brzina na internet i da ne moraat mladite da se selat od selata za da moze da funckioniraat... se poveke ima frilenseri sto rabotat online, ama golem problem posebno vo ruralnite mesta e internetot...
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.549
mn prosto i mnogu logicno.... edinstvenoto losho so 5g sto moze da se desi vo Mk (a vekje site civilizirani drzavi imaat) e toa sekoe selce sto sega samo sonuva za optika, da dobie ogromna brzina na internet i da ne moraat mladite da se selat od selata za da moze da funckioniraat... se poveke ima frilenseri sto rabotat online, ama golem problem posebno vo ruralnite mesta e internetot...
Ne zaboravajte vo ruralni mesta pogolem problem e strujata povejke ja nema otkolku sto ja ima.....ama .i za skoro nikade ke ja nema.....
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
757
Поени од реакции
422
Znae li nekoj koi se slednite cekori? ke dobieme li letovo 5G ili tesko

 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.012
Поени од реакции
1.268
Znae li nekoj koi se slednite cekori? ke dobieme li letovo 5G ili tesko

Напротив, нема во скоро време. Да не речам кога на некој ќе му се сони тогаш. Банана држава
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Напротив, нема во скоро време. Да не речам кога на некој ќе му се сони тогаш. Банана држава
Сите три оператори имаат различен опсег... Значи веројатно ќе добијат сите... Обврска е до крај на 2023 целосно да се покрие еден град. (колку и да звучи чудно).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom