Кајгана избира: Најдобра најавна шпица од серија #01

Кои се трите најдобри најавни шпици од следните десет серии:


  • Вкупно гласачи
    64
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.968
Поени од реакции
34.343
Еве дечки, ветив нова забава, остварувам нова забава!

It's simple as the title! Бираме најдобри opening credits на ТВ серија - било каква ТВ серија.

Правилата се следни:
-10 натпревари ќе има, по 10 серии во секој натпревар.
-Секој натпревар ќе биде според една одредена тема која ги поврзува сериите кои се вклучени во натпреварот.
-Некој од крајните натпревари можеби ќе биде second chance - за оние серии кои испаднале од претходните натпревари.
-Ќе се гласа за минимум 1 а максимум 3 најавни шпици од десетте предложени, во анкетата на почетокот од секоја од темите со натпреварите.
-Една тема ќе трае 3 дена, што значи секој вторник навечер, отвораме нов натпревар.
-Победниците од сите натпревари ќе одат во финале.
-(Доколку има интерес, може и да си поиграме екстра, и да го одложиме малку финалето).
-Во коментар предложувајте најавни шпици кои сакате да се најдат во некој од следните натпревари.

Многу едноставно. За сѐ нејасно, ќе ви објаснам подолу, во коментар. Ве молам пред да гласате, изгледајте ги уште еднаш најавните шпици на сите серии и гласајте за минимум 1, а максимум 3 кои најмногу ви се допаѓаат.

Почнуваме веднаш:
_________________________________________________________________________________________
ТЕМА БРОЈ 1: HBO СЕРИИ ОД ПОСЛЕДНИТЕ 10 ГОДИНИ (2011-2020)

01. WESTWORLD


02. TRUE DETECTIVE

03. GAME OF THRONES

04. VINYL

05. OLIVE KITTERIDGE

06. HIS DARK MATERIALS

07. SUCCESSION

08. BOARDWALK EMPIRE

09. BIG LITTLE LIES

10. THE LEFTOVERS

Значи уште еднаш - откако ќе ги изгледате сите најавни шпици, гласајте за 3 од нив во анкетата погоре. И ве молам, гласајте за најдобрата најавна шпица, а не за серијата.
 
Последно уредено:

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.072
Поени од реакции
55.854
Еве од мене предлог за некој следен круг.

Sons of Anarchy

Mayans M.C, овие имаат две, во првата сезона маж ја пее песната а во втората жена.
1

2

Ваљда треба да одберам една од овие 2 така? Логично. Двојката нека биде, посекси ми е.

The Shield, иако интрото всушност е точно 1 секунда коа се дере just the other daaaaaaaaaaaaaay, ама ај нека стои, ако нема место нека не игра.

А и типувам дека Woke up this morning на Сопранови ќе тепа. Најмадафакерска песна што постои. Сама пали цигара. :cool:
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Шпицата на GOT.

Без оглед што по осма сезона се најлошо мислам за серијата, шпицата си беше перфекција, една од ретките која иако траеше долго не ја премотував, морници ме полазуваа кога ќе ја чуев музиката, плус беше и информативна шпицата, од местата кои беа покажани можеше да се претпостави каде ќе биде дејството во епизодата, имаше интересни детали како промента во шпицата кај Винтерфел, да не редам спојлери тука, тие што гледаа знаат за што се работи, кога одеа имињата на актерите и луѓето кои работеле на серијата имаше мали симболи кои означуваа припадност на некоја од куќите (кај актерите што го глумеле тој лик) и сл.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.861
Поени од реакции
24.326
Во првиот натпревар, трите серии за кои јас гласав се Boardwalk Empire, Game of Thrones и True Detective.
Малце е лошо, барем за мене, бидејќи приоритет им давам на најавните шпици на оние серии кои веќе ги имам изгледано.
Така што, освен содржината на интрото, музиката во истото, најголем фактор при гласањето е колку една најавна шпица при гледање на серијата ме натерала да ја прескокнам истата.
На сите гласани серии, со задоволство сум го гледал интрото и сум уживал во истото.

Мадафакерска е реално. :cool:

 
Последно уредено:

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.072
Поени од реакции
55.854
Во првиот натпревар, трите серии за кои јас гласав се Boardwalk Empire, Game of Thrones и True Detective.
Малце е лошо, барем за мене, бидејќи приоритет им давам на најавните шпици на оние серии кои веќе ги имам изгледано.
Така што, освен содржината на интрото, музиката во истото, најголем фактор при гласањето е колку една најавна шпица при гледање на серијата ме натерала да ја прескокнам истата.
На сите гласани серии, со задоволство сум го гледал интрото и сум уживал во истото.

Мадафакерска е реално. :cool:

И јас поради таа причина гласав само за Тrue Detective пошто од овој избор само таа серија ја иам гледано. Секој пат ја слушав песната без да премотувам.
Сега ги преслушав и другите и ниедна не ми се свиѓаше, што не мора да значи дека ќе биде така доколку се решам да гледам некоја од сериите па да треба да го слушам интрото над 50 пати.

Sopranos иако не ми се свиѓа ко серија, интрото е врв, и заедно со This Life од SOA и Red Right Hand од Peaky Blinders се мои фаворити до крај. На сите епизоди ги испоштував интрата. Врвни песни.

Еј на Office немој да сте ја забораиле, ќе се скараме.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.072
Поени од реакции
55.854
Извинете за оф-топик, ама ти за мене од овој момент, не постоиш.
Преценет, досаден булшит пун грешки и аматерско глумење од 90% од актерите. :kafence:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.514
Поени од реакции
33.686

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.705
Поени од реакции
19.771
Game of thrones без конкуренција, едино интро што не го рипам.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom