Најекономично греење и ладење

Член од
29 август 2019
Мислења
1.209
Поени од реакции
2.909
Najvisok fan stavaat za da zgree ili izladi brzo ako raboti autofanot koj kaj mutsu na grenje ne go biva
Е ај кај Грее го бива.... овие од Мицубиши појма немаат еден ауто фан да напраат ;)
Затоа читам тука сите што имате Грее клими на ауто фан се греете :)

Туку друго да те прашам:
Највисок COP при која фан брзина ќе добиеш?
Искривен простор (простор на Г или повеќе поврзани простории) со која фан брзина најдобро ќе ги загрееш?

Не треба да ве чуди таа клима така да работи на прв вентилатор во секој момент е барем 55* на издув и количина од 800 кубни на топол воздух без мака!
Барем 55C на издув од 800m3 со колку потрошна? 1.1kw или 3kw?
Вака на прикаска ќе сака некој поискусен да пресмета предадена топлина и COP?

Јас си пресметувам вака во ум и некако си викам не бе грешам нешто не бива....
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.483
Поени од реакции
2.771
Е ај кај Грее го бива.... овие од Мицубиши појма немаат еден ауто фан да напраат ;)
Затоа читам тука сите што имате Грее клими на ауто фан се греете :)

Туку друго да те прашам:
Највисок COP при која фан брзина ќе добиеш?
Искривен простор (простор на Г или повеќе поврзани простории) со која фан брзина најдобро ќе ги загрееш?


Барем 55C на издув од 800m3 со колку потрошна? 1.1kw или 3kw?
Вака на прикаска ќе сака некој поискусен да пресмета предадена топлина и COP?

Јас си пресметувам вака во ум и некако си викам не бе грешам нешто не бива....
Ti izgleda sakas da se ladis, ne da se grees.
Aj ne prodavaj magla, se iznatresovte gluposti, a zivees vo kuka promaja.
Cudo od luge.
 
Член од
14 август 2020
Мислења
228
Поени од реакции
533
slusnav deka toa Daiki ( mozebi ne go pisuvam tocni ) bilo mn ekonomicno za greenje no priklucokot bil okolu 4 iljadi evra.. ima nekoj poveke info za toa ?
Никој не ти одговори друже па ај јас ќе пробам.
Името е Даикин/Daikin и е меѓу поквалитетните но и поскапите брендови.имаш повеќе системи за загревање и ладење.топлотни пумпи,мултисплит системи и инвертер.
Треба да пишеш каков простор имаш во м2,какви прозори,каква изолација и локација и колкав буџет,па ќе ти дадат мислење што како да поставиш.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Е ај кај Грее го бива.... овие од Мицубиши појма немаат еден ауто фан да напраат ;)
Затоа читам тука сите што имате Грее клими на ауто фан се греете :)

Туку друго да те прашам:
Највисок COP при која фан брзина ќе добиеш?
Искривен простор (простор на Г или повеќе поврзани простории) со која фан брзина најдобро ќе ги загрееш?


Барем 55C на издув од 800m3 со колку потрошна? 1.1kw или 3kw?
Вака на прикаска ќе сака некој поискусен да пресмета предадена топлина и COP?

Јас си пресметувам вака во ум и некако си викам не бе грешам нешто не бива....
Abe cel bugarski forum gi drapa mitsu deka vo autonfan se drvo.
Na ladenje taman se.
Ako sakas link da ti pustam.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.148
Поени од реакции
36.322
Како е најеконимично да ја користам климава за греење (hyundai AC120 C):


да ја гасам навечер и да ја уклучувам наутро, или да ја оставам на sleep цела вечер?
Ако ја оставам на sleep, на која температура да биде оставена?
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.209
Поени од реакции
2.909
Abe cel bugarski forum gi drapa mitsu deka vo autonfan se drvo.
Na ladenje taman se.
Ako sakas link da ti pustam.
Кој репер е тој бугарскиот форум....

Да ти пратам линк од Фински форум кај што кажуваат дека Грее само во гаражи, штали и колиби ги користат пошто за дома се пребучни?
Автоматски споено мислење:

Не сум тука за да ги плукам грее... ама кога си го барате - си го барате...

Туку кажи ова другово шо те прашав погоре
Туку друго да те прашам:
Највисок COP при која фан брзина ќе добиеш?
Искривен простор (простор на Г или повеќе поврзани простории) со која фан брзина најдобро ќе ги загрееш?
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2019
Мислења
377
Поени од реакции
529
Кој репер е тој бугарскиот форум....

Да ти пратам линк од Фински форум кај што кажуваат дека Грее само во гаражи, штали и колиби ги користат пошто за дома се пребучни?
Автоматски споено мислење:

Не сум тука за да ги плукам грее... ама кога си го барате - си го барате...

Туку кажи ова другово шо те прашав погоре
Манулач си почнал сам со себа да си правиш муабет за жалење си стварно ти кажувам :masa: ајде ново видео очекуваме оваа вечер
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.483
Поени од реакции
2.771
Кој репер е тој бугарскиот форум....

Да ти пратам линк од Фински форум кај што кажуваат дека Грее само во гаражи, штали и колиби ги користат пошто за дома се пребучни?
Автоматски споено мислење:

Не сум тука за да ги плукам грее... ама кога си го барате - си го барате...

Туку кажи ова другово шо те прашав погоре
To sto go opisa mislam deka se odnesuva na mesto kade sto ti zivees.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
29 август 2019
Мислења
1.209
Поени од реакции
2.909
To sto go opisa mislam deka se odnesuva na mesto kade sto ti zivees.
Сигурно, и Финецон опишува каде живее и каде ќе го премести тракторот амбер откако си купил Фуџицу.

ајде ново видео очекуваме оваа вечер
Нема да ви биде интересно од деновиве.... греење со 200-300w вас од Грее клан не ве интересира....

Потрошувачка 50-60kv. дневно:pos:
Ко ќе е испод 0 надвор - сигурно...

Ај може ќе стави пак слика после 1 Јануар штом го ресетира пак мерачот...
Секој месец си го ресетира, оти ако го остаи му изброи за цела сезона - ќе свати дека гас од бугарија поефтино би го коштало да увезе.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Кој репер е тој бугарскиот форум....

Да ти пратам линк од Фински форум кај што кажуваат дека Грее само во гаражи, штали и колиби ги користат пошто за дома се пребучни?
Автоматски споено мислење:

Не сум тука за да ги плукам грее... ама кога си го барате - си го барате...

Туку кажи ова другово шо те прашав погоре
Najgolem cop ima na najgolema brzina ama i klimata ke odi najbrzo vo defrost.
Mitsu vadi najgolem cop na eurovent zatoa sto ima 4ta brzina koja e ravna na turbo kaj drugite marki koja eurovnet ne ja koristi( ama vo.realna upotreba nikoj ne ja koristi poslednata brzina osven ako gleda televizija na slusalki ili e gluv.
Bugarskiot forum e pogolem reper od finskiot zatoa sto batinjata bugarski( monterite) sekoja nov model na klima go rasklopuvaat i prikazuvaat sliki od nego.
I tamu se preferira mitsu heavi kako podobar izbor od elektrik. A i Amberot mnogu go koristat.
I bugarite ni se braka tatarski. :) malo sutra


Aj da bidime konstruktivni . Pomerigo malce hansolot da vidime kolku trosi upola poeftina klima vo odnos na Ln
Na nekoja sredna brzina so slicen protok
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.209
Поени од реакции
2.909
Najgolem cop ima na najgolema brzina ama i klimata ke odi najbrzo vo defrost.
Mitsu vadi najgolem cop na eurovent zatoa sto ima 4ta brzina koja e ravna na turbo kaj drugite marki koja eurovnet ne ja koristi( ama vo.realna upotreba nikoj ne ja koristi poslednata brzina osven ako gleda televizija na slusalki ili e gluv.
Или е на работа.... или пак спие во другата соба и не му смета.
Ако беше за со слушалки или глув, кое од овие две е Андроид со Амбер т.е Инвентор Немесис Про 24ка со минимум фан колку од Мицуто максимумот.

Bugarskiot forum e pogolem reper od finskiot zatoa sto batinjata bugarski( monterite) sekoja nov model na klima go rasklopuvaat i prikazuvaat sliki od nego.
I tamu se preferira mitsu heavi kako podobar izbor od elektrik. A i Amberot mnogu go koristat.
I bugarite ni se braka tatarski. :) malo sutra
Добри се и Финциве а и Русите доста помогнаа

Aj da bidime konstruktivni . Pomerigo malce hansolot da vidime kolku trosi upola poeftina klima vo odnos na Ln
Na nekoja sredna brzina so slicen protok
Hansol-от го мерев лани, имав пишано на форумов, еве линк од ланскиот пост:

Е видеа долгорочни немам од него....не бев толкав ентузијаст лани, а и не се врткав толку по дома, немаше пандемија и одев на работа.
Башка тој е во сосема различна околина, фиксно поставен на 25 степени и издув медиум-лоу во 17м2 реновирана соба во подрум со низок плафон од 2метри, со нова пвц врата и дограма и алумински ролетни како и позиција строг југ.

Моментално на Hansol-от имам оставено само еден Broadlink мерач за да го следам како работи и тоа можам веднаш да споделам.
Да не го урочам и тој одлично си модулира ко ќе сака да модулира. само што не сака секогаш :)
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Или е на работа.... или пак спие во другата соба и не му смета.
Ако беше за со слушалки или глув, кое од овие две е Андроид со Амбер т.е Инвентор Немесис Про 24ка со минимум фан колку од Мицуто максимумот.


Добри се и Финциве а и Русите доста помогнаа


Hansol-от го мерев лани, имав пишано на форумов, еве линк од ланскиот пост:

Е видеа долгорочни немам од него....не бев толкав ентузијаст лани, а и не се врткав толку по дома, немаше пандемија и одев на работа.
Башка тој е во сосема различна околина, фиксно поставен на 25 степени и издув медиум-лоу во 17м2 реновирана соба во подрум со низок плафон од 2метри, со нова пвц врата и дограма и алумински ролетни како и позиција строг југ.

Моментално на Hansol-от имам оставено само еден Broadlink мерач за да го следам како работи и тоа можам веднаш да споделам.
Да не го урочам и тој одлично си модулира ко ќе сака да модулира. само што не сака секогаш :)
Rusite gi otvaarat klimite ama nesto posebno ne se razbiraat.
Bugarite se monteri i spodeluvaat impresii od montaza i kako se odnesuva klimata so gi bendisva so ne gi bendisva zatoa se pomerodavni.
Hansolot go imam i si ja znam.
Za 36karti kolku sto bese posledno bese super parce
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Decki edno prasanje. Dali e problem zavaruvanje-nastavuvanje na bakarna cefka? Falea edno 10 santimi pa morase, pa me interesira dali ako monterite profi ja spoile ne bi trebalo da ima problem, ili e problem? P.s nemoze da se stavi nova posto instalacijata e vo zid.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom