Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.153
Има муабети пак теретаните да се затворат ... :place: Во скопје некој јунак самоволно на 15 дена ја затворил сопствената теретана
Кој ќе му стапне на таа пичка пак у теретана после нека оди нека се убие.
Која теретана е баш ме интересира, некоја позната ли?
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Ако некој прати што пишувам иако ретко, ќе запримети дека овај период сум дали со, шинто рамо, плешка, колено... Јас мислам и знам дека ми е поради промена на надворешна температура, зимата воопшто не ми одговара за мускулите.

Оваа година имам проблем со рамото кое после толку години знам како да го решам, и го решив, но ме мачи и кичмата.

Пред Корона паузата тренирав нсунс, имав добра прогресија на сите четири делови, ОХП, Бенч, Мртво и Чучањ.
После паузата почнав наново и повторно имам прогресија, овај пат подобрена(далеку) на ОХП и намалена на мртво(си стои во место).

Размислував, дали е можно затоа што грбот го запоставив многу, освен мртвото кое го правев секоја втора недела, правев само пул апс, да е коренот на проблемот?

И дали да продолжам со нсунс затоа што ми одговара на животниот стил и работа што ја имам(физичка) и поради апликацијата:)D) која сама ми рачуна прогресија, ило да се префрлам на класична бодибилдерска нешто од Бен, или линеарна без прогресија(неделна)?
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Ако некој прати што пишувам иако ретко, ќе запримети дека овај период сум дали со, шинто рамо, плешка, колено... Јас мислам и знам дека ми е поради промена на надворешна температура, зимата воопшто не ми одговара за мускулите.

Оваа година имам проблем со рамото кое после толку години знам како да го решам, и го решив, но ме мачи и кичмата.

Пред Корона паузата тренирав нсунс, имав добра прогресија на сите четири делови, ОХП, Бенч, Мртво и Чучањ.
После паузата почнав наново и повторно имам прогресија, овај пат подобрена(далеку) на ОХП и намалена на мртво(си стои во место).

Размислував, дали е можно затоа што грбот го запоставив многу, освен мртвото кое го правев секоја втора недела, правев само пул апс, да е коренот на проблемот?

И дали да продолжам со нсунс затоа што ми одговара на животниот стил и работа што ја имам(физичка) и поради апликацијата:)D) која сама ми рачуна прогресија, ило да се префрлам на класична бодибилдерска нешто од Бен, или линеарна без прогресија(неделна)?
Ни многу ладно, ни многу жешко одговара за мускулот, никако не загреани кревање тешко.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Ако некој прати што пишувам иако ретко, ќе запримети дека овај период сум дали со, шинто рамо, плешка, колено... Јас мислам и знам дека ми е поради промена на надворешна температура, зимата воопшто не ми одговара за мускулите.

Оваа година имам проблем со рамото кое после толку години знам како да го решам, и го решив, но ме мачи и кичмата.

Пред Корона паузата тренирав нсунс, имав добра прогресија на сите четири делови, ОХП, Бенч, Мртво и Чучањ.
После паузата почнав наново и повторно имам прогресија, овај пат подобрена(далеку) на ОХП и намалена на мртво(си стои во место).

Размислував, дали е можно затоа што грбот го запоставив многу, освен мртвото кое го правев секоја втора недела, правев само пул апс, да е коренот на проблемот?

И дали да продолжам со нсунс затоа што ми одговара на животниот стил и работа што ја имам(физичка) и поради апликацијата:)D) која сама ми рачуна прогресија, ило да се префрлам на класична бодибилдерска нешто од Бен, или линеарна без прогресија(неделна)?
За ладното убаво загревање е обавезно. Можеш на точак да вртиш 5 до 10 мин слаб интизитет да се раздвижи крвта, па минута до две со ластик загреј горен дел на тело, и склекови или згибови како загревање ако не си ептен тежок, и некој лагани серии од вежбата со која почињаш, и ќе немаш мака со повреди ради незагреаност. За брќање прогресија чим си искусил повреди и самиот знаеш каков е животот тогаш,па размисли си дали воопшто вреди да бркаш такви цели за да дигаш поише, ова ти го зборам ако бркаш прогресија на едно повторување( нема поента другар ова освем ако не го кешираш тоа на некој начин, па дури и тогаш повредите се трајни а сатасфакцијата моментална пошто увек ќе сакаме кило поише да дигнеме ). Ако имаш проблеми со кичма да форсираш мртво и чучневи не е баш најпаметно посебно акп незнаш зашто ја имаш болката и техниката не ти е на место. За линеарна прогресија ќе ти врши работа во зависнод колку креваш, за понатаму ќе ти треба некоја форма на периодизација во која ќе мораш да се сконцентрираш на едно движење за тој период / блок.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
За ладното убаво загревање е обавезно. Можеш на точак да вртиш 5 до 10 мин слаб интизитет да се раздвижи крвта, па минута до две со ластик загреј горен дел на тело, и склекови или згибови како загревање ако не си ептен тежок, и некој лагани серии од вежбата со која почињаш, и ќе немаш мака со повреди ради незагреаност. За брќање прогресија чим си искусил повреди и самиот знаеш каков е животот тогаш,па размисли си дали воопшто вреди да бркаш такви цели за да дигаш поише, ова ти го зборам ако бркаш прогресија на едно повторување( нема поента другар ова освем ако не го кешираш тоа на некој начин, па дури и тогаш повредите се трајни а сатасфакцијата моментална пошто увек ќе сакаме кило поише да дигнеме ). Ако имаш проблеми со кичма да форсираш мртво и чучневи не е баш најпаметно посебно акп незнаш зашто ја имаш болката и техниката не ти е на место. За линеарна прогресија ќе ти врши работа во зависнод колку креваш, за понатаму ќе ти треба некоја форма на периодизација во која ќе мораш да се сконцентрираш на едно движење за тој период / блок.
Се тоа океј, формата колку што знам ми е добра.
Проблем ми е работата, која е физичка и после тоа одам во теретана.

Нсунс го користам периодично, неколку месеци да покачам орм на тие четири кревања па потоа се префрлам на стандарда програма.

Дали има некоја добра мобилна апликација која ти следи програма и сама ти средува прогресија, или пак некој ексел фајл кој не е прекомплициран, затоа што користам стрикно мобилен?
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Се тоа океј, формата колку што знам ми е добра.
Проблем ми е работата, која е физичка и после тоа одам во теретана.

Нсунс го користам периодично, неколку месеци да покачам орм на тие четири кревања па потоа се префрлам на стандарда програма.

Дали има некоја добра мобилна апликација која ти следи програма и сама ти средува прогресија, или пак некој ексел фајл кој не е прекомплициран, затоа што користам стрикно мобилен?
Јас ја користам fitnotes едноставна е за користење, мене ми врши работа.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Јас ја користам fitnotes едноставна е за користење, мене ми врши работа.
Ja koristam so godini ovaa.
Baram nekoja slicna na nsuns app preku koja sam mozes da odberis ili da sostavis programa a taa da ti racuna progresija i takvi raboti.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Ja koristam so godini ovaa.
Baram nekoja slicna na nsuns app preku koja sam mozes da odberis ili da sostavis programa a taa da ti racuna progresija i takvi raboti.
Е за таква апп незнам не сум ни се потрудил да најдам, оваа ептен ми врши работа.
 
Член од
17 ноември 2013
Мислења
53
Поени од реакции
26
Дечки ми треба совет. Вежбам во домашни услови со тегови од 15 кг и комбинирам со вежбање на кеј згибови,склекови,dips. Како е најдобро според вас да го комбинирам тренингот односно во кој ден да вежвам со тегови а во кој ден street и како да го поделам во однос на мускулни групи посебно како и деновите за одмор.И некој совет плус од некој што практивува/л сличен начин на тренирање во однос на тренинг ,исхрана,суплементација итн. Поздрав. :)(y)
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Дечки ми треба совет. Вежбам во домашни услови со тегови од 15 кг и комбинирам со вежбање на кеј згибови,склекови,dips. Како е најдобро според вас да го комбинирам тренингот односно во кој ден да вежвам со тегови а во кој ден street и како да го поделам во однос на мускулни групи посебно како и деновите за одмор.И некој совет плус од некој што практивува/л сличен начин на тренирање во однос на тренинг ,исхрана,суплементација итн. Поздрав. :)(y)
Мене ми е најдобра push pull legs поделба. Понеделник гради, рамо, трицепс, вторник грб, задно рамо и бицепс, среда нозе и стомачни, четврток петок и сабота истото а недела одмор. Јас комбинирам street и тегови во еден тренинг, со теговите финиширам кога ќе се вратам дома.

Ова е мојата моментална рутина:

Понеделник:

100 склека во една серија со дозволена пауза од 20 секунди кога ќе запнам
3 серии Dips и 10-12 склека одма после секоја (super set)
3 серии Straight Bar Dips
3 серии Bodyweight Skull Crushers и Diamond pushups (super set) после секоја
3 серии Dumbbell Shoulder Press и Dumbbell Shoulder Fly super set после секоја

Вторник

3 серии згибови (pullups)
3 серии Parallel Pull ups
3 серии Chin-ups
3 серии Australian Pullups
3 серии Dumbbell Biceps Curl
3 серии Dumbbell Hammer Curl

Среда

Неколку серии спринтови или брзо возење Орбитрек 5-10 минути
3 серии чучњеви
3 серии Stiff Leg Deadlift
3 серии Dumbbell Lunges
3 серии Dumbbell Calf Raises
3 серии Ab Crunches

Сите серии до отказ, 90 секунди одмор измеѓу серии.
 
Член од
17 ноември 2013
Мислења
53
Поени од реакции
26
Сакам да задржам на мускул но да намалам на масти негде пред летото.Може ли совет од поискусни вежбачи како иде тој процес?Периодов тргнав на bulk и качив некои 2,3 кила и планирам да продолжам. Внесувам повеќе јаглехидрати и протеините ми се класика. Што е попаметно да продолжам вака зимото на bulk па пред лето да почнам да намалувам масти или да почнам уште од сега да намалувам и како притоа да задржам на мускул? И како суплемент сакав да го додадам креатинот .Дали е боље сега да го вметнам или кога ќе намалувам?Поздрав
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Сакам да задржам на мускул но да намалам на масти негде пред летото.Може ли совет од поискусни вежбачи како иде тој процес?Периодов тргнав на bulk и качив некои 2,3 кила и планирам да продолжам. Внесувам повеќе јаглехидрати и протеините ми се класика. Што е попаметно да продолжам вака зимото на bulk па пред лето да почнам да намалувам масти или да почнам уште од сега да намалувам и како притоа да задржам на мускул? И како суплемент сакав да го додадам креатинот .Дали е боље сега да го вметнам или кога ќе намалувам?Поздрав
Зимата е за clean bulk а напролет некаде од април месец можиш да почниш со чистење. Гледај зимата дa не се замастиш, јади почиста храна за да можиш полесно да се исчистиш налето. Креатин можиш да користиш во секое време било на булкинг или кат. Ако мислиш дека ке те водени земиси етил естер креатин, иста цена се.
 
Член од
5 јуни 2013
Мислења
2
Поени од реакции
1
Дневна рутина на исхрана на моменталниот Мистер Олимпија, Брендон Кари, на 7 недели пред Мистер Олипија 2020'. Забележете колку прилично нормални количини на јадење внесува, ништо преекстремно или научно-фантастично, израчунав негде околу 3300 калории дека внесува. Имам и од Доријан Јејтс слушано интервју дека не внесувал огромни количини на храна, од 3500 до 4000 калории, а знаеме кој монструм е Доријан.
На страна хемиите, не е потребно товење со храна за мускулатура и добра форма... Пазење и внесување на тоа што треба и кога треба, резултати мора да има.

Секогаш пред натпревар калориите ги намалуват особено јаглехидрати со цел дојдам на масти под 8% да бидат дефинирани како дс се резбани, и да намалат содржина на вода. Надвор од сезона за булк калориите се дупло, некои одат над 10000 комбинирано со стероиди и ете mass monster
Автоматски споено мислење:

Некој да препорача физиотерапевт, доктор по спортска медицина , киропрактика во Прилеп или Битола, подолго време омам проблем со коленото и рамената
 

Kajgana Shop

На врв Bottom