Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.528
Нема решение. Држави како Германија немаат решение, не па ние. Ќе ни крахира здравството, и јас лично нема да барам вина од никој за тоа. Едноставно, виша сила е. Ама ми пречи кога ме прават глуп, дека носење маска на отворено ќе подобри нешто.

ne e visa sila, daleku od toa. imaa i premnogu vreme da se spremat podobro. znae deka ke ima bran koga ke zaladi, gledaa i sledea situacija na drugata strana na svetot plus sekade se zborese toa. na kraj nisto ne se spremija.

sekoja drzava treba da si napravi merki spored nivnite potrebi i moznosti. toa sto nekoj zemji olabavija se letovo ne morase i vo mk da se sprovede do taa mera. na kraj 100 pati podobro ke bese da izlezea i da kazea ke olabavime 2-3 meseci AMA da si znaete deka stom projdeme X slucaevi na esen ke sleduva toa toa i toa... ne deka ova ke resese nesto ama bar ke bea transprentni i mislam deka psihicki mnogu podobro ke bese za narodot.

mnogu raboti mozea podobro da se izvedat, raboti sto i ne kostaa tolku mnogu, mozea duri i da najdat nacin kako da vrabotat luge bar vo zdrastvo ete ima potreba ama ne, oni odlucija da se vadat na narodot i da si delat direktorski pozicii posto toa pobitno e.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Нема решение. Држави како Германија немаат решение, не па ние. Ќе ни крахира здравството, и јас лично нема да барам вина од никој за тоа. Едноставно, виша сила е. Ама ми пречи кога ме прават глуп, дека носење маска на отворено ќе подобри нешто.
Јасна ми е твојата фрустрација. Така и треба. Не можеме да им дозволиме да си играат со здравиот разум.
Но од друга страна, очекувани се вакви панични обиди да се закрпи нешто кое не успеале да го изменаџираат ни државишта од типот на Германија, Шпанија, па и Словенија...

Јас искрено наместо гнев, повеќе чувствувам жал.. пошо јасно ми е колку е сатот. Кога ќе побара некој од тебе да носиш маска на отворено, дефинитивно ситуацијата е благокажано - очајна.
Така да нема потреба да им ја до-комплицирам работата со прашања од типот, зш вака, зш онака... ќе ја носам таа проклета маска, па нека биде што ќе биде.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.433
Поени од реакции
68.567
Not sure if се исплашија луѓево и градов станува град на духови вечерно време или сите се во изолација
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.698
Поени од реакции
9.537
Јасна ми е твојата фрустрација. Така и треба. Не можеме да им дозволиме да си играат со здравиот разум.
Но од друга страна, очекувани се вакви панични обиди да се закрпи нешто кое не успеале да го изменаџираат ни државишта од типот на Германија, Шпанија, па и Словенија...

Јас искрено наместо гнев, повеќе чувствувам жал.. пошо јасно ми е колку е сатот. Кога ќе побара некој од тебе да носиш маска на отворено, дефинитивно ситуацијата е благокажано - очајна.
Така да нема потреба да им ја до-комплицирам работата со прашања од типот, зш вака, зш онака... ќе ја носам таа проклета маска, па нека биде што ќе биде.
Pa ne moras maska duso, vrzi si marama, shalche...taka pofraer ke bides;)
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
Рим Италија, вчера

Тема за размисла: Им умреа родителите од ковид пролетоска и пак веруваат во корона конспирации.
а) Италанците се глупи не разбираат , само ние разбираме?
б) Обратното е?
 
Член од
19 април 2012
Мислења
429
Поени од реакции
681
Нема решение. Држави како Германија немаат решение, не па ние. Ќе ни крахира здравството, и јас лично нема да барам вина од никој за тоа. Едноставно, виша сила е. Ама ми пречи кога ме прават глуп, дека носење маска на отворено ќе подобри нешто.
А зошто мора да ги земаме како пример европските држави? Зошто не ги земеме за пример Кореја, Тајван, Виетнам, Сингапур и Хонг Конг кои далеку подобро се справија и справуваат отколку европскиве земји и Америка, зошто мора Шведска да ја земаме како пример, а не овие азиски земји?
Се вергла тука за економија, а ете на тие земји економијата не им претрпе и претрпува толкава штета како на европскиве земји и Америка, што значи очигледно прават нешто подобро од цел овој континент, или пак самото население можеби треба да го земеме како пример за цивилно однесување?
Во Кореја работеа дискотеките, дури уште работат, освен некаде јуни или јули кога имаа еден кластер, па ги најдоа скоро сите кои што фатија корона и се стиши повторно ситуацијата.
Другиот проблем кој што го имаа беше со верските собирања и нивните игнорирања за почитување на мерките па беа приморани пак да бараат контакти интезивно и да изречат казни и да ги наведат како главен извор на ширење на вирусот и потоа пак да се стиши ситуацијата.

Во Сингапур еден период имаа по 5к+ заболени на ден и тоа не беше од локалното население туку од сезонските работници заради условите во кои живеат, а еве ги денес по едноцифрени или двоцифрени бројки имаат. Виетнам и Тајван слична ситуација.

Ама она што они успеаја да го направат е да ги најдат на секој начин, односно преку телефон, преку камери или преку користење на дебитна/кредитна картичка и плус да ги најдат сите контакти кои што ги имал тој што е позитивен на вирусот, плус општата култура на населението и претходните епидемии што се случувале кај нив.

Наместо да влечеме лекции од тие земји, ние ќе се согледуваме на Шведска.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.519
Поени од реакции
34.650
- сега прашање, што се подразбира под заштитна маска?

tenor.gifwas.gif tenor.gifdrfr.gif tenor.gifesw.gif
... во законската регулатива никаде нема опис што се подразбира под заштитна маска?
009a0f7f7e12022447df07b863f5aa95.jpg wholesale-ckahsbi-bike-half-face-riding-winter.jpg clear-mask-transparent-surgical-mask-deaf.jpg

...парче платно што со ластик на уво покрива уста и нос, дали е тоа памучна ткаенина, тревира, инпрегнирана неколку нитна ткаенина, хартиена подлога, филтер хартија, мрежа, хеклано парче со ластик, најлонска, двослојна или трослојна хирушка маска, хартиена маска со филтер, маска Н95, штооо?:toe:

fbae2f9528.jpg IMG_3214.jpg images.jpgklop.jpg
...потоа дозволено е наместо заштитна маска да биде заштита со шал или марама и тоа без опис? свилена марама, памучна, волнен шал, плетен вискозен шал?..штоо?:toe:

Fashion-Pearl-Masks-Party-Show-Costume-Performance-Evening-Club-Dance-Wear-Singer-Costume-Ston...jpg ice_screenshot_20201029-205036.png

...еве јас кога ќе пешачам на отворено, а сум сама, ќе носам ваква бела со сфаровски маска или со чипка, чик нека ме казни некој, дали носам маска? - носам! дали ми е покриен носот и устата? - покриен!....ајт чао, морам да истрчам дури не ми се стемни!
 
Последно уредено:
C

CoolIris

Гостин
Јас искрено наместо гнев, повеќе чувствувам жал.. пошо јасно ми е колку е сатот. Кога ќе побара некој од тебе да носиш маска на отворено, дефинитивно ситуацијата е благокажано - очајна.
Така да нема потреба да им ја до-комплицирам работата со прашања од типот, зш вака, зш онака... Ќе ја носам таа проклета маска, па нека биде што ќе биде.
Да размислуваа сите вака ко тебе, Македонија ќе беше подобро место за живеење.

... ех, само да се оставеше простор на медицината и професионалците да ја изиграат својата улога. Политиката замеша прсти, и проблемот сега не е незаењето на "професионалците" ами обврската за некомпромисна послушност кон одредени политички струи во светот.

Се угушивме веќе од меѓусебното надмудрување што е добро, а што не.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
654
Поени од реакции
557
А зошто мора да ги земаме како пример европските држави? Зошто не ги земеме за пример Кореја, Тајван, Виетнам, Сингапур и Хонг Конг кои далеку подобро се справија и справуваат отколку европскиве земји и Америка, зошто мора Шведска да ја земаме како пример, а не овие азиски земји?
Се вергла тука за економија, а ете на тие земји економијата не им претрпе и претрпува толкава штета како на европскиве земји и Америка, што значи очигледно прават нешто подобро од цел овој континент, или пак самото население можеби треба да го земеме како пример за цивилно однесување?
Во Кореја работеа дискотеките, дури уште работат, освен некаде јуни или јули кога имаа еден кластер, па ги најдоа скоро сите кои што фатија корона и се стиши повторно ситуацијата.
Другиот проблем кој што го имаа беше со верските собирања и нивните игнорирања за почитување на мерките па беа приморани пак да бараат контакти интезивно и да изречат казни и да ги наведат како главен извор на ширење на вирусот и потоа пак да се стиши ситуацијата.

Во Сингапур еден период имаа по 5к+ заболени на ден и тоа не беше од локалното население туку од сезонските работници заради условите во кои живеат, а еве ги денес по едноцифрени или двоцифрени бројки имаат. Виетнам и Тајван слична ситуација.

Ама она што они успеаја да го направат е да ги најдат на секој начин, односно преку телефон, преку камери или преку користење на дебитна/кредитна картичка и плус да ги најдат сите контакти кои што ги имал тој што е позитивен на вирусот, плус општата култура на населението и претходните епидемии што се случувале кај нив.

Наместо да влечеме лекции од тие земји, ние ќе се согледуваме на Шведска.
Кога ја гледам табелана за државите, мене Сингапур и нивното здравство со нивните 28 починати на 50 000 и кусур заразени ми е голема енигма.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
...еве јас кога ќе пешачам на отворено, а сум сама, ќе носам ваква бела со сфаровски маска или со чипка, чик нека ме казни некој, дали носам маска? - носам! дали ми е покриен носот и устата? - покриен!....ајт чао, морам да истрчам дури не ми се стемни!
Дали полицајците ќе ти пишат казна ? Ќе ти пишат. :D
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.154
Svedska, Svedska, Svedska, Svedska, Svedska..................................Svedska.
Postot i nema bas nekoja vrska so koronata tuku povekje so zdravjeto na @cholismo . Kojznae kolku pati ima svrseno duri go cita toa Svedska. A orgazmite se sekako polezni za zdravjeto.
Cholismo ne mora da mi zablagodaruvas, ova e najmalce sto mozam da storam za svoj sogragjanin. Ete uste ednas
SVEDSKAAAAAAA
Praj kef ;)
 
H

HoT _iCe

Гостин
Not sure if се исплашија луѓево и градов станува град на духови вечерно време или сите се во изолација
И Куманово е исто, работа исто лабаво, слабо рашетани људи, до 4-5 и такој и такој тија што си доваѓав или идев по работу, после 4-5, онакој апла лабаво.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.119
Поени од реакции
16.586
Svedska, Svedska, Svedska, Svedska, Svedska..................................Svedska.
Postot i nema bas nekoja vrska so koronata tuku povekje so zdravjeto na @cholismo . Kojznae kolku pati ima svrseno duri go cita toa Svedska. A orgazmite se sekako polezni za zdravjeto.
Cholismo ne mora da mi zablagodaruvas, ova e najmalce sto mozam da storam za svoj sogragjanin. Ete uste ednas
SVEDSKAAAAAAA
Praj kef ;)
Добро ајде со Финска ќе напрам другиот пат споредба, спиј рајат
 

Kajgana Shop

На врв Bottom