Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
31 март 2008
Мислења
2.505
Поени од реакции
1.725
Ако е ова вистина кој фејл ќе биде за САД.

Супер ако откриле лек, но зошто во текстот се вели дека чекаат руска вакцина која бесплатно ќе ја дават на граѓаните? Нели лек откриле?
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Супер ако откриле лек, но зошто во текстот се вели дека чекаат руска вакцина која бесплатно ќе ја дават на граѓаните? Нели лек откриле?
Епа да де...лек и вакцина не е исто.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.640
Поени од реакции
34.848
Samo nea ? Eden kup gi ima takvi tuka. Ke gi poznaes po toa kolku se zagrizeni i opsednati za svoeto zdravje. A pari od kade nikoj ne kazuva. I mene da mi recat Vlade sedi doma, nadvor virusi ima , plata ke ti legnuva kako i obicno, pa tastaturata penja ke mi fatese kolku virusot e smrtonosen, kako site ke umrime itn itn. A vidis nikoj ama bas nikoj ne izkomentira za mojot predlog. Niti eden. Mozi zatoa sto tamu se spomnuva davanje otkaz ako ne ti se raboti kako sto e i red sekade na drugo mesto. Neka posedat doma bez prihodi, neka ne se sekiraat, na izvrsitelite ocigledno ne im e strav od virusot :zloo:.
... мора да реагирам дека не си во право, медицинските соработници, па и работници добија „наредба“ од министерство за здравство како да се организираат и да се редуцираат, моменталниот непотребен кадар освен тој кој е директно инволвиран во одредување (епидемиолози, биохемичари и лаборанти за тестирање од Центар за Јавно Здравје) прием на пациенти и лечење кои се инфицирани со коронавирус (инфектолози, интернисти и медицинскиот среден кадар на тој одел), другите да седат дома со заменување на два дена, неделно зависно од оддел,
... сите оперативци добиле „наредба“ за стопирање на сите неитни хирушки интервенции и редуцирање на кадарот, но со забрана за користење било како одмор (неплатен/платен лански, нов одмор), но другите со хронични болести здравствени соработници и работници беа ослободени сите овие 8 месеци од работни обврски, а платени целосно, сите здравствени работници самохрани мајки, или со деца до 11 години исто 8 месеци ослободени од работни обврски, не е тоа желботека туку беше така насочено, хирурзи само дежурни за итни живот загрозувачки интервенции и ништо друго, другите дома,
... инаку и јас се сложувам со фактот да некои медицински лица кога ќе се праша каква е ситуацијата на пример во инфективна во било која болница, има примери кога испаничени ќе кажат...леле хаос, 10, 15 пациенти со корона умревме... мислам све разбирам, ама тоа е нивна професионална работа, инфективно ќе има пациенти со различни инфекции, било тоа 100 години назад не е ново, не знам што се дига таква паника, демек има пациенти...па нормално дека има пациенти...болница е тоа, инфективно е тоа... исто како војник на граница да вришти....леле како ќе ја чувам границата навечер, што ако некој пука? па тоа тие професија војник да не се плаши, да чува, да се бори и да пука, а не да диши воздух и собира цвеќиња!
НО,
ќе кажам, но.... војник да чува без оружје, без куршуми тоа не е во ред, како што не е во ред пожарникар да влезе во оган без капа и боца со кислород на себе, секира и друга опрема -скали, што само со црево ќе го „наводнува“ пожарот? што со високи згради со пожар на највисоките спратови како ќе гаси? ќе се качува со лифт, а јаглеродниот моноксид ќе го загуши,
па и полицајците зашто да трчаат да речеме по криминалецот, да го ризикува животот и сатисфакција дека успешно го фатил, кога другиот ден судиите по секаква директива ќе го ослободат, па дури и ќе го казнат полицаецот за бруталност, така да не би рекла дека све е како критикуваш, кога државата и главните луѓе се во лер сите надоле што да превземаат?!

... напротив членот „топлата“ сакаше да иде на работа, но добиваше наредба - Не! ќе седиш дома!
така да погрешно ги толкуваш работите или погрешно осудуваш, вистинските луѓе кои се криви се некои други! (y)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Samo nea ? Eden kup gi ima takvi tuka. Ke gi poznaes po toa kolku se zagrizeni i opsednati za svoeto zdravje. A pari od kade nikoj ne kazuva. I mene da mi recat Vlade sedi doma, nadvor virusi ima , plata ke ti legnuva kako i obicno, pa tastaturata penja ke mi fatese kolku virusot e smrtonosen, kako site ke umrime itn itn. A vidis nikoj ama bas nikoj ne izkomentira za mojot predlog. Niti eden. Mozi zatoa sto tamu se spomnuva davanje otkaz ako ne ti se raboti kako sto e i red sekade na drugo mesto. Neka posedat doma bez prihodi, neka ne se sekiraat, na izvrsitelite ocigledno ne im e strav od virusot :zloo:.
Vlade duso, tvojot PREDLOG e ziv humor:facepalm::lolzz:ne mi se veruva deka si ozbilen:confused:
Автоматски споено мислење:

Знаеш што е проблем?Може утре да има само 50 заболени а од нив 40 да завршат на клиника од кои половина на апарати.Од друга страна може да има 1500 заболени,а 1495 да го прележат на нозе со лесни или без симптоми.Јас секогаш се фокусирам колку се хоспитализирани од новозаболените,тоа сметам дека е најбитно а не како овие со црните сценарија кои се фокусираат на вкупниот број новозаболени и ништо друго не сакаат да слушнат
Zamisli, tuka sme so isto razmisluvanje
Mene toa me tesi vo celava situacija..
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
Како може тоа да се самоизолира човек со нарушено здравје и да даде отказ? Еве дел од платата трга за лекови! Значи ти отсуствата од работа би ги фрлил во канта само за да поентираш на одредено подрачје! Дај не зафркавај. Безбедноста на работа треба да биде еден од врвните приоритети. Треба време и пари за оспособување на одредени работници. Тоа не е решение. :)
Taka fino. Ete za moment zamisli se ti deka si gazda na nekolku vraboteni. Krizata pocna koga, nekade mart cinam. I sega imas 10 vraboteni od koi dvajca ti vikat, gazda mene mi e strav od viruost. Mozam da umram, nezno zdravje imam, ne idam jas od utre. I ti vaka kako gazda so ke napravis. Ke im reces ok zdravjeto vase pred se, cim vi e strav ic da ne idite se dodeka vi e strav, jas plata ke vi preflram duri trae ovaa krizata kolku i da trae, nemajte gajle oti vakvi kako vas ubaj deca kaj ke najdam drug pat. Drugi dvajca koristat prilika i ti velat abe gazda jas onaka zdrav sum ama baba mi nesto sumliva mi e, da ne ja zarazam eksik u pm. Stara zena , vo godini, 100 ke gi pravi sega za nekoj mesec, ima trista bolestini. I ti ajde i vie terajte magareto, gazda nikad nie bio cicija. I sega ti ostanaja uste 6 dusi koi ke ja rabotat rabotata za site i ti vaka od so si human i niv im velis, uzivajte be, ima firmata pari ako saka pandemijata i 10 godini neka trae, jas ke ve pokrijam so plata so pridonesi so se. Vie ama bas ic da ne se sekirate. i taka stignavme do nomevri, kaj tebe nikoj ne raboti, firmata nema prihodi posto neli nikoj ne raboti. Ti deset dusi gi finansiras kako da ti se ortaci, baska davacki prema drzavata i tamu soznam jas tekovni nesto trososci zaebancii. Zemas kredit za da niv im plakjas plati i pridonesi a od kraj na krizata ni k nema. E do koga be pile i toa pod uslov da si napravil kako scenarioto pogore sto raka na srce ke bidis prviot vo drzavata a najverojatno i vo svetot. Sekako osven drzavno posto tamu drug plakja imalo nemalo.
Автоматски споено мислење:

Vlade duso, tvojot PREDLOG e ziv humor:facepalm::lolzz:ne mi se veruva deka si ozbilen:confused:
Da ti recat utre duso ili ke se nacrtas na rabota tamu vo satorot bas kaj koronosanite ili ic da ne idis, ke ti go pratime otkazot po posta ke vidis kako naednas koga ke razmislis ke zaklucis deka ova virusot i ne bil bas tolku opasen. Posebno ako imas nekolku krediti nacukano stasani za otplata.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Taka fino. Ete za moment zamisli se ti deka si gazda na nekolku vraboteni. Krizata pocna koga, nekade mart cinam. I sega imas 10 vraboteni od koi dvajca ti vikat, gazda mene mi e strav od viruost. Mozam da umram, nezno zdravje imam, ne idam jas od utre. I ti vaka kako gazda so ke napravis. Ke im reces ok zdravjeto vase pred se, cim vi e strav ic da ne idite se dodeka vi e strav, jas plata ke vi preflram duri trae ovaa krizata kolku i da trae, nemajte gajle oti vakvi kako vas ubaj deca kaj ke najdam drug pat. Drugi dvajca koristat prilika i ti velat abe gazda jas onaka zdrav sum ama baba mi nesto sumliva mi e, da ne ja zarazam eksik u pm. Stara zena , vo godini, 100 ke gi pravi sega za nekoj mesec, ima trista bolestini. I ti ajde i vie terajte magareto, gazda nikad nie bio cicija. I sega ti ostanaja uste 6 dusi koi ke ja rabotat rabotata za site i ti vaka od so si human i niv im velis, uzivajte be, ima firmata pari ako saka pandemijata i 10 godini neka trae, jas ke ve pokrijam so plata so pridonesi so se. Vie ama bas ic da ne se sekirate. i taka stignavme do nomevri, kaj tebe nikoj ne raboti, firmata nema prihodi posto neli nikoj ne raboti. Ti deset dusi gi finansiras kako da ti se ortaci, baska davacki prema drzavata i tamu soznam jas tekovni nesto trososci zaebancii. Zemas kredit za da niv im plakjas plati i pridonesi a od kraj na krizata ni k nema. E do koga be pile i toa pod uslov da si napravil kako scenarioto pogore sto raka na srce ke bidis prviot vo drzavata a najverojatno i vo svetot. Sekako osven drzavno posto tamu drug plakja imalo nemalo.
Замисли имам фирма и еден ми вика "газда, треба да се лекувам", јас му викам "Џони, Владе ви го зема отсуството, макар и она над 21 ден, сега фаќај магла". Она што со векови се бореа работниците, неколку вмровци ќе ви го земат за ден-два. Минимална плата, не можам за исплаќам, ќе им дадам утеха и прегратка и нешто сича, колку да се рече.

Абе ти требаше да дојдеш и да направиш преработка и толкување на ЗРО со вмровски техники, знаеш оние преку ноќ што ги правеше човекот со вакви очи :cautious:. :D
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Мене ми е потполно јасно дека во Македонија сите ќе се заразиме, ама ме чуди дека уствари во З.Европа сите ќе го прележат. Како вака им букна вирусот на сериозни земји како Словенија не ми е јасно. Само браќата Срби се држат засега со по 1-2 починати, со старата и добра комунистичка доктрина: Не е важно колку умреле од корона, туку колку ние напишавме дека умреле. :D
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.738

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.999
...Само браќата Срби се држат засега со по 1-2 починати, со старата и добра комунистичка доктрина: Не е важно колку умреле од корона, туку колку ние напишавме дека умреле. :D
Браќата Срби (и Кинези) видовме дека подлажуваат малку повеќе од другите држави.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Знаеш што е проблем?Може утре да има само 50 заболени а од нив 40 да завршат на клиника од кои половина на апарати.Од друга страна може да има 1500 заболени,а 1495 да го прележат на нозе со лесни или без симптоми.Јас секогаш се фокусирам колку се хоспитализирани од новозаболените,тоа сметам дека е најбитно а не како овие со црните сценарија кои се фокусираат на вкупниот број новозаболени и ништо друго не сакаат да слушнат
судејќи по тоа мерило и фактот дека болниците се скоро полни насекаде низ држвата, не изгледа баш најдобро ситуацијата.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
Замисли имам фирма и еден ми вика "газда, треба да се лекувам", јас му викам "Џони, Владе ви го зема отсуството, макар и она над 21 ден, сега фаќај магла". Она што со векови се бореа работниците, неколку вмровци ќе ви го земат за ден-два. Минимална плата, не можам за исплаќам, ќе им дадам утеха и прегратка и нешто сича, колку да се рече.

Абе ти требаше да дојдеш и да направиш преработка и толкување на ЗРО со вмровски техники, знаеш оние преку ноќ што ги правеше човекот со вакви очи :cautious:. :D
Bas naprotiv, vo pred toa vreme penzisko i zdravstveno se plakjase posebno od plata. Taka da mozese da ispadni da zemas plata na kasa isplati, da se vodis kako vraboten vo sizot, arno ama da ne ti platile za zdravstveno ili da ne ti plakjale za penzisko pa da vo realnosta niti da mozis da se lekuvas niti staz ti tecelo. Ama od kaj da znaete vie vakvi raboti? Denes fino lepo ti dava maticen boleduvanje , firmata ti pokrila zdravstveno i vo globala toa e toa. Taka da ova ti so go zboras kako scenario vrska nema so ama bas nisto. Ne mesaj bolovanje so platen odmor ( koj patem receno sigurno ne trae pola godina i povekje) Ne mu velis ti na gazdata treba da se lekuvam, ne baras sloboden den pa toj kao ke ti odobri. Si gi pomesal nesto brzinite. I toj vraboteniot na so osnova ke ti pobara bolovanje, na osnova deka mu e strav? Toa e isto kako da ti reci mi trebat slobodni plateni denovi dodeka ne mi se pridojdi na rabota. Ne neplaten odmor tuku bas plateni slobodni denovi. Uste i praznicna dnevnica da ti pobara ako vo tie denovi koga si zel plateni slobodni denovi se pogodi praznik.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom