Најекономично греење и ладење

Член од
29 септември 2012
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.234
Od kaj toa deka zadadena e 20?
20 e usis u lab, a ne tocno deka zadadena e 20c.
Ne tuku tropaj od rukav
jas ne tropam,kemu bede doma 18,a sakam 20,ili 21c,pa taka na daljinsko ke mu daj zaddena 20 ili 21c,a tosibceto ke si ja odrzuva so COP 9, 20-21 c so izduv 25-30 c,dosta komforno i evtino.A mozam i vkomsii na kafe vo meguvreme da si pojdam,ne teba na seko 15 min,da mu dodavam po eden stepen.Taa avromatski mi ja oodrzuva temeraturata,bez da pravi pali-gasi,kako on off klimite,ili kako nordic klimite.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
" Три дена не сум отворил,а триста глупости сте изнапишале...
Истата песна секое зимо! Ве труеле дрвата,со клими ќе сте решавале загдување... ц,ц,ц :tapp:"

Сакам да се спротиставам на ова размислување. Во понатамошниот текст уште и се "докажува" дека греењето со "мини" топлотните пумпи е штетно, па и поштетно од греењето на дрва. Апсолутно неточно.
Кажано е, ама да повторам.
Загадувањето е најголемо во месеците кога домаќинствата затоплуваат. Вистина е дека загадувањето највеќе го создаваат несовесните граѓани кои употребуваат се' друго ,а најмалку чисто и суво огревно дрво. Многу загадуваат и малите претпријатија кои место со топлотни пумпи се затоплуваат на секаков вид на токсични отпадни нафтени деривати.
Да не објаснувам дека едно исечено дрво е загуба на кислород и десетици други загуби во екосистемот, за наредните сто години.
Не се криви граѓаните што се затоплуваат на струја, криви се политичарите што ја оставија РЕК на тој начин да произведува струја.
Оние што ги гледаат секојдневно последиците од аеро загадувањето, најдобро знаат. И секој минимален напор кон поздрава околина, не треба на овој начин да се мајтапи.
ДЕЛУВАЈ ЛОКАЛНО- ПОДОБРУВАЈ ГЛОБАЛНО
Вие можете да се спротиставите на моето мислење,но не и на фактите што ги презентирам!
Едно исечено дрво значи десет нови засадени! И барем на хартија нашава држава засадува повеќе отколку што сече! Со закон сите шумски претпријатија се обврзани на тоа,а тоа е плански и контролирано од барем две други "независни тела"!
Запомнете дека дрвата се обновлив ресурс! Испуштаат кислород и врзуваат јаглерод! Тој процес е обратен кога горат,но други дрвја повторно го земаат јаглерод диоксидот и испуштаат кислород. Процес на врзани садови! Екологија!
Е сега овој кревок екосистем кај нас(како и поголемиот дел од светот) е нарушен со несразмерно поголема емисија на ЦО2 првенствено од фосилно потекло! Јаглен,нафта! Органски соединенија што спиеле под земја стотина милиони години.
Само види дека во државичкава се трошат преку милион тони нафтени деривати годишно!!! Додај го РЕК и се ќе ти стане јасно!
Дрвата што се горат не претставуваат ни 5% од вкупната емисија на ЦО2 ни на ПМ2.5-10 честички.
Едит: еве најдов иако податоци заклучно со 2018 да си видите сами што и како трошиме и посебно што испуштаме во атмосферата.
 
Последно уредено:
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Вие можете да се спротиставите на моето мислење,но не и на фактите што ги презентирам!
Едно исечено дрво значи десет нови засадени! И барем на хартија нашава држава засадува повеќе отколку што сече! Со закон сите шумски претпријатија се обврзани на тоа,а тоа е плански и контролирано од барем две други "независни тела"!
Запомнете дека дрвата се обновлив ресурс! Испуштаат кислород и врзуваат јаглерод! Тој процес е обратен кога горат,но други дрвја повторно го земаат јаглерод диоксидот и испуштаат кислород. Процес на врзани садови! Екологија!
Е сега овој кревок екосистем кај нас(како и поголемиот дел од светот) е нарушен со несразмерно поголема емисија на ЦО2 првенствено од фосилно потекло! Јаглен,нафта! Органски соединенија што спиеле под земја стотина милиони години.
Само види дека во државичкава се трошат преку милион тони нафтени деривати годишно!!! Додај го РЕК и се ќе ти стане јасно!
Дрвата што се горат не претставуваат ни 5% од вкупната емисија на ЦО2 ни на ПМ2.5-10 честички.


И каде во фактиве објаснувате дека глупости било да се заменува греењето на фосилни горива со топлотни пумпи.
Цело време објаснувате дека загадувањето доаѓа од фосилните горива. И пред да ми објасните дека струјата претежносе создава на фосилни горива, јас ќе ви одговорам дека не сте во право. Тоа важеше пред повеќе децении, а важи и во најнесовесните општества. Секаде се борат за производство на струја од обновливи еколошки извори, а кај нас некој за сеча на дрва се залага. Вие не сте ги виделе пустошењата на Македонските планини од шумската мафија.
Сами знаете дека во Скандинавија не размислуваат како вас.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
И каде во фактиве објаснувате дека глупости било да се заменува греењето на фосилни горива со топлотни пумпи.
Цело време објаснувате дека загадувањето доаѓа од фосилните горива. И пред да ми објасните дека струјата претежносе создава на фосилни горива, јас ќе ви одговорам дека не сте во право. Тоа важеше пред повеќе децении, а важи и во најнесовесните општества. Секаде се борат за производство на струја од обновливи еколошки извори, а кај нас некој за сеча на дрва се залага. Вие не сте ги виделе пустошењата на Македонските планини од шумската мафија.
Сами знаете дека во Скандинавија не размислуваат како вас.
Еве уште еднаш
Види си сам ;)
И знаеш дека Шведска е најголем секач на дрва кубици по глава на жител во светот?!
(Исто таа "мирољубива" Шведска е и најголем извозник на оружје во $/глава на жител во светот! Нерелевантно на темава ама мал бонус)
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Еве уште еднаш
Види си сам ;)
И знаеш дека Шведска е најголем секач на дрва кубици по глава на жител во светот?!
(Исто таа "мирољубива" Шведска е и најголем извозник на оружје во $/глава на жител во светот! Нерелевантно на темава ама мал бонус)

На потценувачки начин со навредување " глупости сте пишувале " не треба никаде такво мислење да се искажува. Посебно за нешто што има и те како и научен и практичен доказ. Замената на затоплувањето со топлотни пумпи на електрична енергија има многу докажани предности. Кога сите би ги замениле ќумбињата си клими, сакаш да ме убедиш дека и понатаму ќе биде загаден воздухот. А тоа со Шведска и сечата на шумите, нема врска со затоплувањето. Многу ви е мила замена на тезите.
За последиците од загадениот воздух на здравјето на луѓето од греењето на фосилни горива и дрва, навистина нема место за дискусија
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Во случај некој "да не знае да се снајде" на сајтот на Меџународна Агенција за енергија ткз.ИЕА еве неколку графици од важност на темава! За да се разберат и толкуваат потребно е познавање на Математика за III одделение.
8E40F206-B78C-4EAC-ADA2-C1CCA8199C35.png



0663500B-5E29-4891-863A-763960EB3F65.png 837BF6AD-A12F-4300-B480-F9C100F206B2.png 94A34BAE-E31A-45F8-ADE1-FACC9B54425E.png F707F7A7-5780-45E0-8387-12EAD3DE0940.png
И специјално за @Коста Сениор мал квиз за супер еколошките и магични топлински пумпи. Најди ги на сликата:
0792C0C7-FD45-400D-882F-B26D13A5B1D5.png
 
Последно уредено:
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Во случај некој "да не знае да се снајде" на сајтот на Меџународна Агенција за енергија ткз.ИЕА еве неколку графици од важност на темава! За да се разберат и толкуваат потребно е познавање на Математика за III одделение.
Прегледај го приврзокот 271693



Прегледај го приврзокот 271694Прегледај го приврзокот 271695Прегледај го приврзокот 271696Прегледај го приврзокот 271697
И специјално за @Коста Сениор мал квиз за супер еколошките и магични топлински пумпи. Најди ги на сликата:
Прегледај го приврзокот 271698

Тебе не ти е очигледно јасно дека со сила сакаш да си забавен, а матерјалот што го поставуваш има малку значење за непосредното штетно влијание врз човековото здравје.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Ja neznam kako moze da se palite da ne trosi i da duva 25 stepeni bolje ventilator ke pustam bar toj ke trosi 50w, sea ambwrot ja pustiv na turbo i duvashe 37 stepeni so 470w potrosinja mislam deka ishijas ke fatev taka e zborot ama jaka im dusha na zagreanite so ispod 40 45 stepeni
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Здраво,

Ме интересира, дали 18 евра од квадрат е нормална/ океј цена за фасаден систем со 8cm стиропор ?
Цената вклучува материјали + работна рака, комплет.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Тебе не ти е очигледно јасно дека со сила сакаш да си забавен, а матерјалот што го поставуваш има малку значење за непосредното штетно влијание врз човековото здравје.
Не чувствувам потреба на некој форум да ме мислат за забавен,досаден или whatever...
Но баш "материјалот" што го постирав има итекако огромно значење за нашето здравје!
Тоа што некои "екологисти" спиеле на часовите по Природа и Општество или Географија па сега тропаат глупости.... упс,еве пак :oops: ама жалам што тоа е вистинскиот термин,поинакво објаснување нема. Мора некој,а мене баш очи ми боде,да ги едуцира наново дека:ако кај нив не чури незначи дека еколошки се греат! Тие клими и топлотни пумпи не работат на:добра воља,виша сила или некаква магија! Работат на струја! А графиконот погоре(ете баш од ИЕА) убаво кажува од што иде таа струја и што се испушта во атмосферата за истата. Убаво кажува и што се не загадува во државава! Убаво кажува и кај се цврстите горива во тоа.
И ова се факти!
Изјава во стилот:Ќумбињата не угушија,а ние екологисти ете загрижени за здравјето па на клима се грееме... е субјективно и сосем нерелевантно лично мислење!
Науката е таа која објективно и егзактно пресметува,кој загадува,како загадува,колку загадува! Нема личен став и интуиција! Најдобриот цитат на Richard Faynman е "shut up and calculate!" ...или го бираш ова?!
....или женски домаќински муабети?!
Трето нема!
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.209
Поени од реакции
2.909
Kompresorot na120w da raboti moze vo lab i stavena ne TestMode za da u prosek od 3saata test izvadi 120w prosek. treba HZ da i gi limitiras za taka da raboti ili na Test ukratko.
Ако кажуваш за Амберот, може му треба лабораторија и поставување специјален тест мод...
Мојава Мицу LN и во домашни услови така работи....
Или на кинезиве слабо им оди копирањето, или ти одамна не си искусил добар јапански инвертер...

Ja neznam kako moze da se palite da ne trosi i da duva 25 stepeni bolje ventilator ke pustam bar toj ke trosi 50w, sea ambwrot ja pustiv na turbo i duvashe 37 stepeni so 470w potrosinja mislam deka ishijas ke fatev taka e zborot ama jaka im dusha na zagreanite so ispod 40 45 stepeni
Има луѓе на кои само им е битно во станот да одржува константна 22С и да не бучи ко авион да лета
И да, колку што може да е поекономична, пошо ќе работи нон-стоп 9 од 12 месеци во годината.

Ако вие ги користите ко греалици само ко ќе сте во собата и само после зајдисонце пеки... поарно е 50С издув и ништо подоле па нек троши колку шо и треба.

Една споредба вака одоко денес, Амбер 3.5ка на најтивка (Silent mode) е гласна колку Мицу LN35 на претпоследна (4та од 5) брзина
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Ако кажуваш за Амберот, може му треба лабораторија и поставување специјален тест мод...
Мојава Мицу LN и во домашни услови така работи....
Или на кинезиве слабо им оди копирањето, или ти одамна не си искусил добар јапански инвертер...


Има луѓе на кои само им е битно во станот да одржува константна 22С и да не бучи ко авион да лета
И да, колку што може да е поекономична, пошо ќе работи нон-стоп 9 од 12 месеци во годината.

Ако вие ги користите ко греалици само ко ќе сте во собата и само после зајдисонце пеки... поарно е 50С издув и ништо подоле па нек троши колку шо и треба.

Една споредба вака одоко денес, Амбер 3.5ка на најтивка (Silent mode) е гласна колку Мицу LN35 на претпоследна (4та од 5) брзина
Za tie sto im rabotat od 9 do 12meseci vo godinata najpametno e parite za klima da gi prenasocat vo solidni prozorci i izolacija, a jas ne gi gasam dvete od oktomvri do mart samo 22 nekako ladno mi zvuci za po kratki ama aj sekoj si ina razlicni naviki...a gleam deka sea bile i bucni utre nesto treto ke izmislite samo neznaev deka ln raboti vo 4 i 5ta brzina so 20 21db znaci mnogu tivka klima alal da im e na japancite ama i kojava vo silent ne ja slusam a na vtora crta e tivka tek na 3ta crtka na dalinsko veke se slusa a za u crown da ne pravam muabet kolku e tivka na silent ja neam pusteno posto premnogu e tivka vo prvite 3 ama kaj moze da se dokaze covek so vas ke dadete 80000za 3ipolka a za da ushparate 500den na mesecna smetka i ke visite na forumi da se ubeduvate kolku ste go napravile praviot izbor obratnonproporcionalni nekako ste mi
P.s slikata e na 2ipol metra od klimata na silent dali e pustena dali e isklucena isto vadi a toa znaci znaci deka ne ja faka mikrofonot
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Не чувствувам потреба на некој форум да ме мислат за забавен,досаден или whatever...
Но баш "материјалот" што го постирав има итекако огромно значење за нашето здравје!
Тоа што некои "екологисти" спиеле на часовите по Природа и Општество или Географија па сега тропаат глупости.... упс,еве пак :oops: ама жалам што тоа е вистинскиот термин,поинакво објаснување нема. Мора некој,а мене баш очи ми боде,да ги едуцира наново дека:ако кај нив не чури незначи дека еколошки се греат! Тие клими и топлотни пумпи не работат на:добра воља,виша сила или некаква магија! Работат на струја! А графиконот погоре(ете баш од ИЕА) убаво кажува од што иде таа струја и што се испушта во атмосферата за истата. Убаво кажува и што се не загадува во државава! Убаво кажува и кај се цврстите горива во тоа.
И ова се факти!
Изјава во стилот:Ќумбињата не угушија,а ние екологисти ете загрижени за здравјето па на клима се грееме... е субјективно и сосем нерелевантно лично мислење!
Науката е таа која објективно и егзактно пресметува,кој загадува,како загадува,колку загадува! Нема личен став и интуиција! Најдобриот цитат на Richard Faynman е "shut up and calculate!" ...или го бираш ова?!
....или женски домаќински муабети?!
Трето нема!

Не сум се излажал за констатацијата, во врска со начинот на кој сакаш да докажеш нешто. Многу непотребни описни зборови употреби, за да покажеш колку Јаглероден Двооксид се создава при производството на струја во Македонија.
Часовите за загадување со честички непосредно опасни за здравјето тн П.М. 10, а посебно П.М. 2,5 и помалите аеросоли очигледно ти си ги "преспал",па загадувањето со Јаглерод Двооксид го потураш како доказ.
Верувај дека тоа што кажував, е точно.
Апсолутно е невистинито и непримерно на ваква тема да изедначуваш греење со ќумбиња и топлотни пумпи.
Арно ама не секој е доблесен да разбере.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Celta mi e da go potvrdm ona sto go pisuvav porano, pred dva tri dena.Deka COP e obratno proporcionalen vo zavisnost od operetuvanjeto na kompresorot na konstantna teperatura ,zatoa sto ima clenovi sto ne mu e poznato toa.A za toa sto na nekoj ne mu spustala pod 250w,mozebi e montirana prmnogu vo kos i senzorot go lazi.Tosibata kako ke napise taka i e.Nema laga kaj tosibata.
Ne ja fali Toshibata tolku ligi mu tecat na strelco belco. Go jade janza eve vekke 4 5 godini kako ja nema doma. Toshiba i skoro site drugi Japonci se druga klasa vo odnos na drugive brendovi. Site performansi od komfor do potrosuvacka do filtracija do bucava e perfekcija, zatoa glypi se bilo kakvi sporedbi so galickite. A sto e najvazno traat i traat i traat.
 
Член од
8 октомври 2019
Мислења
21
Поени од реакции
13
Здраво,

Ме интересира, дали 18 евра од квадрат е нормална/ океј цена за фасаден систем со 8cm стиропор ?
Цената вклучува материјали + работна рака, комплет.
Odlicna cena ako mozes ne propustaj1
 

Kajgana Shop

На врв Bottom