Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Пред 5,5 години ја заменив старата офф-он со нов инвертер и откако ја симнаа старата надворешна се зачудив од ѓубрето што беше залепено на изменувачот на надворешната единица. Затоа веднаш на новта клима и поставив мрежа од комарник за да се таложи ѓубрето на неа и да не се лепи на изменувачот и на некој начин му доаѓа како филтрите на вн.еденица. Резултатот е ова
Прегледај го приврзокот 269989Прегледај го приврзокот 269990
Почист изменувач поефикасна рабата на климата а е 15 мин работа за местење на мрежата.Големото ѓубре останува на мрежата а малата прашина што се лепи на над.изменувач го мие самата клима при работа во мод на греење,поздрав.
Ова со комарникот на надворешната единица фино изгледа за лето, но за на зимо малку ме загрижува да не праи проблеми со дефрости при временски услови на ветер и снег па да се насобере и замрзне слој на комарникот а изменувачот нема да го топи тој слој при дефрости.
Колку што имам читано луѓето на север ги вадат дури и решетките од задната страна за да се решат од вакви проблеми, и онака тие се корисни само за транспорт а после монтажа не би требало воопшто да се потребни се разбира освен ако монтажата не е на прометно место па колку толку да го штити изменувачот.

back1.jpg back2.jpg

Ќе следам јас кај мене како ќе мрзне зимово, ако се лепи на решетките ќе гледам да ги отстранам, особено таа малата пластичната на крајот, која може требаше да се тргнe уште при монтажата....пошо мислам дека е само за транспорт....
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Екипо, мала помош - врло веома благодарен-унапред.

Станува збор за простор 35м2, под и над него не се грее уопште. 3/4 ѕидови изложени надвор. 2х12цм цигла и 5цм тервол измеѓу. Ќе му зиам клима на дедо ми за овој простор, се мислам меѓу следните 2 модели - ваш совет, поука итн.
Цаката е што просторот е у Сопиште, и по кажуење на стариот - знае да има послаба струја кај него. Ради тоа, од другар разбрав за Cooper&Hunter, наведено е у понудата дека работи климата од 96V до 260V , и А+++ економија. Ќе бркаат ли работа 3,5КВ за просторов, и која од двете ако бркаат работа, до 35000МКД :

https://klimi.net.mk/index.php/inverter/arctic-3,5-kw-ch-s12ftxla-ng-detail
или

Поздрав,
Klimite na C&H se proizveduvaat vo Gree.
Od taa pricina zemi si GREE t.e. original.
Za naponot, toa sto go napisal C&H e glupost.
Za Gree znam deka na 160V raboti bez problem.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.017
Klimite na C&H se proizveduvaat vo Gree.
Od taa pricina zemi si GREE t.e. original.
Za naponot, toa sto go napisal C&H e glupost.
Za Gree znam deka na 160V raboti bez problem.
Какво е ова обраќање и ниво на комуникација?!
Убаво си прочитал човекот,на 110V 60Hz мрежи е тоа.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.964
Ќе следам јас кај мене како ќе мрзне зимово, ако се лепи на решетките ќе гледам да ги отстранам, особено таа малата пластичната на крајот, која може требаше да се тргнe уште при монтажата....пошо мислам дека е само за транспорт....
Ako misliš na maloto crno kutivče vo leviot goren agol nemoj da go vadiš bidejći mi izgleda kako zaštita na davačot na T na saćeto koj direktno go diriguva vremetraenjeto na defrostot. Obično tamu go stavaat, ne se gleda dobro na slikata....
Inače rešetkata jas ušte sega bi ja izvadil, vo pravo si samo može da smeta pri mrznenje.
 
Член од
20 ноември 2013
Мислења
7
Поени од реакции
1
Zdravo decki
Da ve prasam dali pri montiranje na nova klima inverter zadolzitelno monterot treba da go izvadi vakumot se raboti za Hisense inverter ?
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Ako misliš na maloto crno kutivče vo leviot goren agol nemoj da go vadiš bidejći mi izgleda kako zaštita na davačot na T na saćeto koj direktno go diriguva vremetraenjeto na defrostot. Obično tamu go stavaat, ne se gleda dobro na slikata....
Inače rešetkata jas ušte sega bi ja izvadil, vo pravo si samo može da smeta pri mrznenje.
Не не тоа, знам дека тоа е сензорот.
На другата страна сорос десно последниот ред вертикално од решетката е одделен пластичен дел.
Ќе видам како ќе оди ко ќе има снег, ако збира на тоа или на решетката ќе ги извадам.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Пред 5,5 години ја заменив старата офф-он со нов инвертер и откако ја симнаа старата надворешна се зачудив од ѓубрето што беше залепено на изменувачот на надворешната единица. Затоа веднаш на новта клима и поставив мрежа од комарник за да се таложи ѓубрето на неа и да не се лепи на изменувачот и на некој начин му доаѓа како филтрите на вн.еденица. Резултатот е ова
Прегледај го приврзокот 269989Прегледај го приврзокот 269990
Почист изменувач поефикасна рабата на климата а е 15 мин работа за местење на мрежата.Големото ѓубре останува на мрежата а малата прашина што се лепи на над.изменувач го мие самата клима при работа во мод на греење,поздрав.
да не живееш близу стовариште?
јас он оф за 8 год нема ништо насобрано,чисто ко прв ден.
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Ова со комарникот на надворешната единица фино изгледа за лето, но за на зимо малку ме загрижува да не праи проблеми со дефрости при временски услови на ветер и снег па да се насобере и замрзне слој на комарникот а изменувачот нема да го топи тој слој при дефрости.
Колку што имам читано луѓето на север ги вадат дури и решетките од задната страна за да се решат од вакви проблеми, и онака тие се корисни само за транспорт а после монтажа не би требало воопшто да се потребни се разбира освен ако монтажата не е на прометно место па колку толку да го штити изменувачот.

Прегледај го приврзокот 270010 Прегледај го приврзокот 270011

Ќе следам јас кај мене како ќе мрзне зимово, ако се лепи на решетките ќе гледам да ги отстранам, особено таа малата пластичната на крајот, која може требаше да се тргнe уште при монтажата....пошо мислам дека е само за транспорт....
Надворешната ми е монтирана под прозор а станот е на приземје,така да навее снег позади климата и да натрупа е невозможно. Друга работа што комарникот е пластика и нефаќа иње како металот на изменувачот кој е многу поладен и при дефрост се отопува. За трупање мразеви имам читано а се однесува за некои други услови.
Инаку климата се користи исклучиво на греење.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Надворешната ми е монтирана под прозор а станот е на приземје,така да навее снег позади климата и да натрупа е невозможно. Друга работа што комарникот е пластика и нефаќа иње како металот на изменувачот кој е многу поладен и при дефрост се отопува. За трупање мразеви имам читано а се однесува за некои други услови.
Инаку климата се користи исклучиво на греење.
Komarnikot ti e dobra idea za da ostane cista ama kolku ima protok na vozduh za da ti raboti klimata na max e toa neznam samo znam deka vo soba daleku pomalce vleguva vozduh preku komarnik odkolku so otvorena vrata bez komarnik a i plus klimata ima ventilator da vlece pa predpostavuvam ja gushi dosta a i najverovatno ne si primetil razlika ako si go atavil komarnikot na nova klima odnosno poucen od prljavshtinata so ja sobirala starata.
Автоматски споено мислење:

Ова со комарникот на надворешната единица фино изгледа за лето, но за на зимо малку ме загрижува да не праи проблеми со дефрости при временски услови на ветер и снег па да се насобере и замрзне слој на комарникот а изменувачот нема да го топи тој слој при дефрости.
Колку што имам читано луѓето на север ги вадат дури и решетките од задната страна за да се решат од вакви проблеми, и онака тие се корисни само за транспорт а после монтажа не би требало воопшто да се потребни се разбира освен ако монтажата не е на прометно место па колку толку да го штити изменувачот.

Прегледај го приврзокот 270010 Прегледај го приврзокот 270011

Ќе следам јас кај мене како ќе мрзне зимово, ако се лепи на решетките ќе гледам да ги отстранам, особено таа малата пластичната на крајот, која може требаше да се тргнe уште при монтажата....пошо мислам дека е само за транспорт....
Znaci ovie mitsibushi stedat i na metal ccc bruka 7cm stavile plastika da ushparaat na reshetkata toa e japanac misli na sve hehhe se glea zasto se poskapi japancite osnovata im e pozinkovana e tie finesi pridonesuvaat na krajnata cena ne deka ke skapat ako ne se pozinkovani ama sepak takvi finesi go pravat produktot poseben...
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
PANASONIC CU-E12CKP5 од 2004-та , монтирана на надворешен ѕид од балкон.

Вклучување во 9:45 наутро
Надворешна 11 Целзиус
Усис внатрешна 19
Аутофан на 21 Целзиус.
После 2 мин. од вклучување
Излез кај перка 52, после 49-50 Целзиус
На еден метар од крилца 33 Целзиус
Повлече 1530 вати, после одржува 840-750 вати,
Простор 30 м2, строг север, два надворешни ѕида, балкон, прозори ПВЦ профил- термопан 10 м2,средно изолиран, стан во зграда.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
26 септември 2020
Мислења
23
Поени од реакции
6
Јас се извинувам. Сум направила грешка. Прашањето ми е што е разликата меѓу овие две клими?! (искрено не гледам јас разлика освен цената)
Мајсторот/ монтерот инсистира да ја земеме поскапата. (energy)
За 5.5 прашувам.
Благодарам
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.017
Па искрено прво енергетската налепница ;)
8111095B-C590-4F91-BF14-E82F32AB7372.png
8111095B-C590-4F91-BF14-E82F32AB7372.png
Второ,не само што поскапата е "права" 3.5ка туку и самата тежина надворешната единица од 37 наспрема 27кг ти кажува нешто! Поголемо саќе,повеќе бакар и алуминиум:cool:
За компресор неможам на брзанка да најдам,ама послабата има "само" 0.78кг фреон,наспрам 1.03кг кај појаката.
Се на се,за 100€ ич не се мисли! Не те излажал мајсторот (y)
 

Attachments

Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567

Поскапата е подобра, поефикасна е - има подобар SCOP и COP. Надворешната има поголем изменувач. ...
Јас ич не би мислел,се од тие две, втората да ја земам.
5,5-те ги гледав
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Треба да местам стиропор изолација зад климата, а немам доволно простор.

Дали и колку смеам да ги движам, виткам и оптегнувам бакарните цевки што се во круг зад неа?

Исто, држачите се во должина од 40цм, колку максимум има подолги од нив и каде да ги најдам, кај монтери или по продавници?

Колку кошта сервисер да дојде да ја извади надворешната и повторно да ја врати + вакумира?
Во тој процес го користи истиот фреон или наново полни а стариот се испушта?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom