Најдобар бенд на сите времиња (GOAT) (Читај прв пост правило)

Најдобар бенд


  • Вкупно гласачи
    98
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.337
Имам приметено дека на форумов, а и општо во опшестото се дели мислење дека ако некој не слуша иста музика тогаш тој е неписмен, нема слух или е евентуално глуп. Ова претежно се случува со жанрот на музика, српско, рок, рап, трап мап итн. Но еве сега гледам дека и во исти жанр се случува ова, како ги слушаш тие и тие па ти поима немаш, вкусот ти е глуп, глуп си. Се заборава ова е само вкус на прашање и дека немаме сите ист вкус на музика.

Во врска со Квин и Пинк Флоуд голема улога за кој повеќе ги преферира има начинот на кој се слуша музика. Пинк Флоуд може да ги слушаш само дома сам или евентуално на работа кога идеш. Не можеш искочен во друштво во бар и да ти пуштат Пинк Флоуд или Џој Девижн. Можеби ќе ја слушен само Wish you were here илиLove will tear us apart како нешто покомерцијално од нив. Повеќе ќе слушнеш нешто од Квин или поагресивен рок,Металика, ГНР, РХЦП, Дип Парпл, Рамонс

Јас на пример ретко слушам дома музика затоа повеќе целам на Квин и другиве него на Пинк Флојд или останативе. Но кога слушам дома сепак повеќе би сакал Пинк Флоуд да ми иде во позадина.

Пак ќе кажам, за вкусови на музика не се расправа.
 
B

Beginner

Гостин
Го прочитав првиот пост дека морало плус да се надополни да не биде само така бенд па еве од секој ќе ја пишам и најдобрата нивна песна според мене.
1.The Rolling Stones-Gimme Shelter
2.Guns N' Roses-Paradise City
3.AC/DC-Highway To Hell
4.Pink Floyd-Another brick in the wall
5.Eagles-Hotel California
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.810
Поени од реакции
83.588
Jethro Tull...


Фанови на Металика, не се нервирајте од изборов:kafence:
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.011
Поени од реакции
1.129
Имам приметено дека на форумов, а и општо во опшестото се дели мислење дека ако некој не слуша иста музика тогаш тој е неписмен, нема слух или е евентуално глуп. Ова претежно се случува со жанрот на музика, српско, рок, рап, трап мап итн. Но еве сега гледам дека и во исти жанр се случува ова, како ги слушаш тие и тие па ти поима немаш, вкусот ти е глуп, глуп си. Се заборава ова е само вкус на прашање и дека немаме сите ист вкус на музика.

Во врска со Квин и Пинк Флоуд голема улога за кој повеќе ги преферира има начинот на кој се слуша музика. Пинк Флоуд може да ги слушаш само дома сам или евентуално на работа кога идеш. Не можеш искочен во друштво во бар и да ти пуштат Пинк Флоуд или Џој Девижн. Можеби ќе ја слушен само Wish you were here илиLove will tear us apart како нешто покомерцијално од нив. Повеќе ќе слушнеш нешто од Квин или поагресивен рок,Металика, ГНР, РХЦП, Дип Парпл, Рамонс

Јас на пример ретко слушам дома музика затоа повеќе целам на Квин и другиве него на Пинк Флојд или останативе. Но кога слушам дома сепак повеќе би сакал Пинк Флоуд да ми иде во позадина.

Пак ќе кажам, за вкусови на музика не се расправа.

Добро утро Колумбо. Еден од најквалитетните коментари на форумов цела оваа година.

Да, реалноста е таква како што и имаш напишано.
Јас и на други теми на форумов напишав пред скоро време, дека се изгуби квалитетот на овој форум. Едноставно на форумов веќе извесен период наназад се е монотоно. Добив дури и навреди од извесни членови без да ги провоцирам и навредува, пријавив кај модераторите, но замисли си пријавите се одбиени.

Порано на форумов беа активни одредени членови кои повеќе не се активни од х причини. Порано овој форум беше вистинска ризница на богатство. Сега само човек може да биде навредуван од секакви појави т.н форумџии.
Сега едни на други си ги лајкуваат коментарите, да ја има оваа појава, каде 10-тина членови си лајкуваат коментари какви и да бидат со квалитет, содржина и аргументираност.

На темава, гласам за Пинк Флојд. Се двоумев меѓу Пинк Флојд и АС/ДС, но сепак повеќе имаат направено за нијанса Пинк Флојд.
Ми се допаѓа нивниот вокал, и нивниот перфораманс при настапите, донесуваат неверојатна позитивна атмосфера во нивните настапи и нормално нивните албуми се мелем на душата за мене.

ПС: извинување до оној кој ја направи темава.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.337
Нирвана уште 0 :D
Се мислам дека Нирвана се прослави само заради Курт Кобејн. Од кога се самоубил он тогаш почна да се возвишува бендот Нирвана. Не дека претходно не ги слушале, ама не како од кога почина Кобејн. А и гранџот како жанр многу кратко траеше за да кажеме дека некој од тие бендови е најдобар бенд.

За мене Перл Џем и Еди Ведер се кралевите на гранџ музиката, а не Нирвана. Еди Ведер е уникатен артист и творец и еден од малкомината од тој гранџ период што не пропадна како другите.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.377
Поени од реакции
28.479
Za volja na vistinata, preterano se vozvishuva Queen.
Iako mi se dopagaat i mislam deka glasav za niv, lugevo se zaneseni i ubedeni deka Queen se nekoja dlabochina.

I da, kade vi se bendovite od 21 vek?
Evanesence, Linkin Park, Blink 182, Green Day?
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.931
Поени од реакции
39.440
Za volja na vistinata, preterano se vozvishuva Queen.
Iako mi se dopagaat i mislam deka glasav za niv, lugevo se zaneseni i ubedeni deka Queen se nekoja dlabochina.

I da, kade vi se bendovite od 21 vek?
Evanesence, Linkin Park, Blink 182, Green Day?
Луѓето се занесени у Фреди и според тоа го оценуваат бендот. Иначе еден бенд не го прави само пејачот, што ќе беше Дугме пример да не го имаше Брега, кој е главен текстописец и аранжер на скоро сите песни. Ја реално поштуем бендови што имале повеќе пејачи у ростерот и биле успешни низ годините, рецимо Флитвуд Мек, две пејачки плус феноменалниот Линдзи Бакингем на гитара и вокал. Тоа е за мене бенд, што има мулти талентирани музичари кои можат да обавуваат различни улоги, и како пејачи и како свирачи или придружни вокали.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.613
Поени од реакции
31.820
Луѓето се занесени у Фреди и според тоа го оценуваат бендот. Иначе еден бенд не го прави само пејачот, што ќе беше Дугме пример да не го имаше Брега, кој е главен текстописец и аранжер на скоро сите песни. Ја реално поштуем бендови што имале повеќе пејачи у ростерот и биле успешни низ годините, рецимо Флитвуд Мек, две пејачки плус феноменалниот Линдзи Бакингем на гитара и вокал. Тоа е за мене бенд, што има мулти талентирани музичари кои можат да обавуваат различни улоги, и како пејачи и како свирачи или придружни вокали.
Не знам дали знаеш ама си одел Дракула една вечер по пат, ко видел како некој рандом човек шета по црни сокаци. И фатил му се иссилил и го гризнал. После то умрел Дракула од СИДА. Чоеков да ти бил Фреди. Педерската ја напраел, не му кажал ко го јадел...
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.115
Поени од реакции
56.118
Иначе еден бенд не го прави само пејачот, што ќе беше Дугме пример да не го имаше Брега, кој е главен текстописец и аранжер на скоро сите песни.
Ќе беше мега квалитетен бенд.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.115
Поени од реакции
56.118
Се разбираш од Бјело Дугме ко магаре од музика. Очигледно ги немаш слушнато првите албуми со Бебек како фронтмен.
Па само тогаш, кога Бреговиќ не кажувал многу многу. После си зима замав, го брка Бебек и иде у шабанарија и шунд, чобански рок.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.931
Поени од реакции
39.440
Па само тогаш, кога Бреговиќ не кажувал многу многу. После си зима замав, го брка Бебек и иде у шабанарија и шунд, чобански рок.
Бијело Дугме од секогаш било на Брега, од почеток он го има зборот кој ќе биде у бендот а кој не. Иначе Дугме го карактеризираат дека е сељачко зошто има фолк мотиви, аргумент што нема врска реално.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.115
Поени од реакции
56.118
Бијело Дугме од секогаш било на Брега, од почеток он го има зборот кој ќе биде у бендот а кој не. Иначе Дугме го карактеризираат дека е сељачко зошто има фолк мотиви, аргумент што нема врска реално.
Па да ама за нешто се прашувал и Бебек, кога Брега почнал да скршнува од првичните идеи за класичен/психо рок и сакал да вметне фолк мотиви почнале несогласувањата. Затоа и Бебек си иде од бендот и со тоа Бреговиќ на еден начин скроз си го присвојува бендот и ги диктира правилата на функционирање во иднина.

Па има врска аргументот за сељачко со оглед на тоа што скроз бега од рок музиката и иде во некој шунд правец, музика за сите уши, за у кафана, за по дома, за пијанка на улица, за на слави и собиранки, за сегде. Ликот не ни знае да свири гитара.

Ок се Дугме, све тоа стои дека се најпопуларни и бенд со највеќе продадени плочи ако не се лажам, Брега е мајстор да продаде. Не дека они се единствен бенд што од рок одат на нешто помеко, има и други примери ко Плави Оркестар, Црвена Јабука, Бајага и до негде Галија и Парни Ваљак. Ама ова на Дугме е недефинирано, затоа и чобански рок се вика.

Јас и Индекси би ги ставил во категоријата на поп-рок бенд со примеси на психоделија. Иако они се у посебна категорија со тоа клавијатурите, они и ЕКВ се уникатни во тој поглед. Клавијатурата на Маги е чиста магија. Маргита е пола ЕКВ.

За мене најчист рок свири Азра и никој друг.

Ова е за у другата тема, сега приметив. Нека префрли Зан ако не го мрзи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom