Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Ако може мала помош, 30м2, лошо излиран простор со стари прозори, моментално користат термо печка за греота незагреани се луѓево, буџетот е 30к без монтажа, знам дека не е лоша ситуација но секако е подобро од таа термо печка. Дали да се оди на грее фери 30к гледам е моделот? или пак хаир нешто вивах , фала до сите што ќе помогнат.
Mnogu loso e sto izolacijata e katastrofa.
Rizicno e da preporacuvas nesto.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Знам, ама сеа им е 18ц во дневна, плаќаат 12к струја, жално е тоа барем со климава ќе гураат до 21ц нема 12к да плаќаат.
Mislam deka ima uste nekoj G-tech Gree, neka proverat.
Samo taa klima do 30K moze da gi opravi.
Автоматски споено мислење:

Знам, ама сеа им е 18ц во дневна, плаќаат 12к струја, жално е тоа барем со климава ќе гураат до 21ц нема 12к да плаќаат.
Mislam deka ima uste nekoj G-tech Gree, neka proverat.
Samo taa klima do 30K moze da gi opravi.
Автоматски споено мислење:

Знам, ама сеа им е 18ц во дневна, плаќаат 12к струја, жално е тоа барем со климава ќе гураат до 21ц нема 12к да плаќаат.
Mislam deka ima uste nekoj G-tech Gree, neka proverat.
Samo taa klima do 30K moze da gi opravi.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Mislam deka ima uste nekoj G-tech Gree, neka proverat.
Samo taa klima do 30K moze da gi opravi.
Автоматски споено мислење:


Mislam deka ima uste nekoj G-tech Gree, neka proverat.
Samo taa klima do 30K moze da gi opravi.
Автоматски споено мислење:


Mislam deka ima uste nekoj G-tech Gree, neka proverat.
Samo taa klima do 30K moze da gi opravi.
Каде да провериме ? гри сторе до Блаже Конески училиштето?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Знам, ама сеа им е 18ц во дневна, плаќаат 12к струја, жално е тоа барем со климава ќе гураат до 21ц нема 12к да плаќаат.
Mislam deka ima uste nekoj G-tech Gree, neka proverat.
Samo taa klima do 30K moze da gi opravi.
Автоматски споено мислење:

Каде да провериме ? гри сторе до Блаже Конески училиштето?
Da
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Каде да провериме ? гри сторе до Блаже Конески училиштето?


Обавезно термо печката да се полни ноќно време, на ефтината тарифа, во најладните месеци. Ќе помага многу , а климата ќе може да додаде уште некој степен топлина. Климата нека не ја гасат преку ноќ. Само температурата нека ја намалат , 3-4 степени помалку од преку ден.
Може и од Хајер да најдеш за тие пари, само барај со ЕЕВ- електронски експанзивен вентил
Автоматски споено мислење:

Знам, ама сеа им е 18ц во дневна, плаќаат 12к струја, жално е тоа барем со климава ќе гураат до 21ц нема 12к да плаќаат.

Screenshot_2020-10-02-23-02-12-191_com.android.chrome.jpg
 
Последно уредено:
Член од
1 април 2019
Мислења
63
Поени од реакции
173
Za Mitsubishi LN35VG treba da se kaze i deka po Eurovent na -10 ima 3.6kw a na -15 ima 3.2kw
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.442
Поени од реакции
9.180
Ne si vo pravo ima i četvrta vo tivok mod, za greenje ne e korisna, no na ladenje e neverojatna, celo leto izgurav isklučivo so nea....na greenje mora da se koristat povisoki brzini za da nema on/off, a i se dobiva podobar COP so podobro iskoristuvanje na energijata. Na ladenje ne e biten izduvot za pomala potrošuvačka.
Toa što ne e vakumirana ama ič da ne te sekira.Odgovorno tvrdam deka vo Makedonija ne postoi monter što pravilno vakumira, taka da praktično i nikoj nema navistina vakumirana klima.
Mojot monter na prašanjeto dali nekogaš smenil maslo na vakumerkata vika deka ne ni treba da se menuva, a pojma nema deka posle 5-6 vakumiranja mora go promeni masloto inače sobranata voda od nekolku vakumiranja ja pušta kaj vas, negoviot kompresor go uništuva. Jas na primer ne go puštiv da ja "vakumira" mojata, bidejći si ima sušač koj može da podnese 2-3 nevakumiranja i da ja fati vlagata.
Inače sum pišuval za pravilno vakumiranja iljada pati ovde i pak će pišuvam kako se izveduva pravilno i so koja oprema i deka se izveduva vo 3 fazi i deka mora da trae od 50- 60 min so postepeno zgolemuvanje na vakuumot od 1000 do 300 mikroni......samo kako informacija vodata na 300 mikrona ( 0 mikrona e samo vo vselenata, na zemjata nema ured što može da go napravi ovoj apsoluten vakuum) isparuva na-35C, zamislete isparuva, znači vrie na -35C a ne na +100 C.
Секој мајстор е дефиниција сама за себе, нема идеален, за било што па и за местење клими така да очекував отстапки.

Цел проблем беше што не знаев дали надворешната може да се вакумира засебно па да се постави (поврзи) потоа, а беа три мајстори и додека бев внатре за монтирањето на внатрешната не знаев што прави тој надвор.

Потоа излеговме надвор, ги прицврстивме цевките по должината на ѕидот, ја поврзаа надворешната единица и кога прашав за вакум или дополна на фреон ми рекоа дека е во ред и нема потреба ако климата работи нормално. Ја пуштивме, грееше и ладеше нормално и заминаа дечките.

Еден повозрасен човек работеше околу пуштање цевки, сечење, спојување со надворешна единица па ваљда не ја згреши работата во тој дел, а не ми е мисла до толку бидејќи има комплет гаранција 3 години па ако јави нешто ќе се сервисира.


Интересно е што за другата клима беше обратен случај.
Минатиот монтер на LG-то, кое го имам веќе 2 години, посвети многу повеќе време на се' останато во монтажата, имаше супер алат (пример клучеви кои стегаат според килажа и сл.), а вакумирањето го изврши со компресор од фрижидер.
На крај кога ќе собериш и одземиш испаѓа дека си апсолутно во право и дека ретко кој во мкд прави правилно вакумирање на клима уредите.

п.с. исто, во однос на климата, има опција и за тивок мод на работа и исклучително тивка е тогаш, но како што потенцираш тоа не е од некоја голема корист или потреба за греење. За ладење ќе биди доста корисна таа опција.

п.п.с. бидејќи планирам да ги изолирам надворешните два ѕида со стиропор, колку место да оставам позади климата?
Според упатството бара над 20cm простор назад.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
За кого како....

Ова za 11 600 е уште подобар избор, најмногу ќе затопли ;)

Ако треба и да штеди, тоа е веќе друго


Ја забораваш категоријата " најдобро за цената ", а богами не верувам дека некој може да докаже дека е поисплатлив избор.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
abe @tzlatko koja vlaznost ke ja vadi od vakumiranjeto,samo treba da se izvadi vozduhot od vnatresnata edinica i cevkite.sto pisuvas relativna vlaznost....sto pravis prikaski
za koi ulinja pisuvas,pa menjanje na 4-5 vakumiranja....ne gi budali citatelite
so vakumerka obicna,za 3-5 minuti se vadi vozduhot se pusta freonot i tolku.
kako be ne bilo problem bez vakumiranje?
majstorskiot muabet ABE NISTO NE I E,JAS TI GARANTIRAM preku ku.ac mi e.
klimata nema da se rasipe,motorot nema da crkne,ama nema da dava toplina ili ladno kako sto treba.
go zalam onoj clen na koj ne mu ja vakumirale so dolzina na cevki 4.5m.
vozduhot vo cevkite i vo vnatresnat edinica ke go razredat freonot i klimata ke raboti.
na primer ke dava toplina 5-10 stepeni pomalku ili nema da duva ladno kako sto treba

isto montazata na Amberot aj sto e premnogu visoko ne i smeta,ama ne ja lici vizuelno.
nadvoresnata cevkite pozazi smotani kako jaze zalepeni do reshetkite e katastrofa.
na ista vakva montaza bev prisuten pred nekoj den na moj drugar.
klima TUSOT kupena od KLIMI.MK.
monterite od Kavadarci.
prvo,pustija cevki 3m,gi izbandaziraa pola,i posle koga gi umotaa crevata pozadi nadvoresnata,tocno dojde pomegu zidot i pomegu izmenuvcot.
go namalija prostor za vlaganje vozduh od pozadi....i normalno i im iskomentirav.
odma...abe 25 godini mestime klima,ne ni e prva...
vikam ako vaka mestite 25 godini klimi se gleda kakvi monteri ste,katastrofa.
vikam ne bandazirate cevki,gi umota u krug nebare vitka vodovodno crevo za polevanje dvor.
mu vikam napravi 1 pogolem krug pod klimata i nad nea,a ne dva pomali pozadi izmenuvacot.
go sopirate protokot od pozadi....kako popareni bea.
ama monterite,edniot rabotel vo vinarska vizba vo kavadarci pa sega e glaven monter...jebi ga

inaku na nekoi klimi minimalna dolzina na cevki se 2m.ima poseben pulsiracki ventil koj go regulira toa.

i sto resija od Gree?
koga se falat so jacinata na amber,plava zona ne se ja spomenuvaat godisnata potrosuvackata vo plavata zona 2630 kw .
tuku jacinata od plava zona a potrosuvacka od zelena zona. @Strelec-MNOGU PEDERSKI MANIPULACI
bitno falenje puna usta,clenot naucil mnogu.eve ako naucil mnogu neka odgovori na prasanjeto zosto ja falat amber po jacina vo plava zona a ne ja spomenuvaat i potrosuvackata vo plavata zona.

ako sporeduvame zelena zona,da sporeduvame zeleni zoni.
 
Последно уредено:

Despot

ВОЈВОДА
Член од
25 септември 2008
Мислења
497
Поени од реакции
280
Дали ќе може некој да ми даде стручен совет. Се работи за затоплување на две спални соби. Собите се една до друга. Дали ми е попаметно да ставам мулти сплит со 2 внатрешни парапетни или 2 стандард ? Ако се редат 2 стандард тие би биле една до друга надворешните. Ако е мултисплит дали потрошувачката на електрична енергија е иста ако работи само 1 внатрешна а другата е нон стоп исклучена (едната спална не се користи моментално) и ако работат двете ?
 
Член од
9 јануари 2018
Мислења
18
Поени од реакции
6
Праша некој клима дали може за две соби.... може!
Прегледај го приврзокот 269041
Ова се вика multisplit on budget :lolzz:
Автоматски споено мислење:

Дечки еден совет

Имам буџет од 1000€ и сакам да земам два инвертери за две соби што сакам да ги греам. Едната е 16м2 (спална) другата 20м2 (office) и со надеж ходник од 10м2 дека ке го замлачува малце. Имам на ум повеќе инвертери што сум слушал добри зборови но убаво е да споделите ваше искуство или совет.

Ги гледав следниве инвертери
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom