Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
3.140
Поени од реакции
4.963
Ne razbiram što e toa što te tera da davaš pogrešni soveti? Imaš li prestava što znači 50 bari? Bože dragi!
Za da ustanovi nekoj dali fali freon vo sistemot ili pak go ima premnogu će mu treba:
-dva suvi termometra vnatre za saćeto i prostorijata i dva mokri isto za saćeto i prostorijata, kako i merač na vlažnost na vozduhot,
-istoto ova go montira nadvor na nadvorešnata edinica
-izmerenite vrednosti za T i vlažnosta na vozduhot i pritisokot gi zapišuva
-ajde može improvizacija gore dole za mokrite termometri da se koristat suvi staveni vo mokra vata,
- zapišanoto go sporeduva so fabrički uporedni tablici baš za dotičnata klima za pritisok baš vo tie uslovi
I sega što, so ovaa fiskultura ustanovil deka fali gas ili pak go ima premnogu, kolku treba da stavi/izvadi e sosema nepoznato. Ste videle li vakov monter da meri se ova i tablici da vadi??
Ne postoi seviser vo celiov svet (normalno ovde gi ima na kilo, ušte ovoj najubaviov gi podržuva) koj onaka od oko moze da meri freon vo sistemot.
Sega ima moderni digitalni uredi za site promenlivi vo sistemot, merat brzo i precizno, dosta se skapi i gi koristat vistinskite majstori vo dijagnostika industriska klimatizacija kade sekoja greška debelo se plaća i kade ne e dozvoleno improvizacii od tipot manometar i udri.
Inace sistemot termodinamički e ist, samo što doma će ti rasipe klima od 500e, a tamu od 100.000e.
Zatoa brkajte majstori koi dijagnosticiraat so manometri.
Edinstveno ispravno e vadenje na frenot, odmastuvanje, merenjena dig. vaga, popravka na mestoto na propuštanje, vakumiranje na sistemot, polnenje so propišana kol na freon i vraćanje na izvadenoto maslo.
Neznam sto ne ti e jasno klimata ako ima nedostatok na freon ednostavno ne moze da nabie dovolno pritisok ( Bari ) i ako treba na Greenje da ima 50 bari ( ova za R410 Freon ) ako fali Freon ke nema da moze da ima ni 30 Bari pritisok
Kaj R32 Freon na Greenje odi i do 65 Bari na Greenje koga e pustena klimata.
A klimite so R22 najveke odat do 30 Bari jas zborev za Freon R410
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.685
Поени од реакции
3.982
Neznam sto ne ti e jasno klimata ako ima nedostatok na freon ednostavno ne moze da nabie dovolno pritisok ( Bari ) i ako treba na Greenje da ima 50 bari ( ova za R410 Freon ) ako fali Freon ke nema da moze da ima ni 30 Bari pritisok
Kaj R32 Freon na Greenje odi i do 65 Bari na Greenje koga e pustena klimata.
A klimite so R22 najveke odat do 30 Bari jas zborev za Freon R410
Sreća naša što ne si serviser na klimi bi napravil masakr po Makedonija. Zemi sega baterija i odi vidi na tvojata što pišuva. Tvojata e so R32 i ako pišuva maxP poveće od 4.3 Mp=43 bara, jas će dojdam i će ja izedam za doruček.
Ne e termodinamikata linearen sistem i da važi tvojata logika.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.140
Поени од реакции
4.963
Sreća naša što ne si serviser na klimi bi napravil masakr po Makedonija. Zemi sega baterija i odi vidi na tvojata što pišuva. Tvojata e so R32 i ako pišuva maxP poveće od 4.3 Mp=43 bara, jas će dojdam i će ja izedam za doruček.
Ne e termodinamikata linearen sistem i da važi tvojata logika.
Jas zboram za Bari ako klimata e ispravna kako sto treba bez problem treba da nabie 50 bari ova za R410 Freon inaku za drugite Freoni e razlicno za site kaj nekoj e poveke kaj nekoj pomalku inaku eve za TST na R410 si pisuva 43 Mpa bari
Point_X502_20191101_135027.jpg
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
3.642
Hotel e 2 sprata so po 21soba, prizemje so konferenciska,restoran,kafebar igroteka,recepcija...se toa na gree ne znam koja kw i kakov sistev apartmanot e golem vnatre besprekorna svezina i mn,tivka..
 

Attachments

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Hotel e 2 sprata so po 21soba, prizemje so konferenciska,restoran,kafebar igroteka,recepcija...se toa na gree ne znam koja kw i kakov sistev apartmanot e golem vnatre besprekorna svezina i mn,tivka..
Ova e VRV sistem, a dolnata slika lici na 1way Kasetna edinica za toj sistem koja e slim varijanta i so samo 178mm debelina.

 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
3.642
Ovaa e plafonska inverter klima ili parapetna konzolna ?
Plafon na tavan komplet vgradena ramen e tavanot cel ama mn,jako funkcionira...da ne racam odlicno od mn.hoteli kade sto sum prestojuval ovaa izvedba naj na oko i funkcija mi ostavi vpecatok...
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ако мериш и максимална во 15 минути котливе електрични попара сметки ќе прават. Дупло од сега. А и сега се ултра скапи. Не за друго, туку дека се предимензионирани, односно предвидени да држат 30ц внатрешна температура на надворешна -50.

Додека со инвертериве ќе е дупло пониска сметката. Зошто само јануари ќе повлече 1.2кв по клима, остатокот испод 1кв. Останатите потрошувачи се исти. Ако е топла зимава како претходните 2 над 1кв не ми креваа.

А котле си пали 24КВ моментална моќност и во Септември. Хаос решение за 2021ва година.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
3.642
Ova e VRV sistem, a dolnata slika lici na 1way Kasetna edinica za toj sistem koja e slim varijanta i so samo 178mm debelina.

Ne znam koja verzija/varijanta e ama odlicno e od samiot vlez vo hotelot T, e ista podesena im e 23 no vo apartman mene 23.ne mi odgovara 25 e taman bar za mene....isto ima i na 2ta prozori prekinuvac stom otvoris prozor klimata se isklucuca zatvoras prozor klimata prodolzuva...Mene mnogu me bendisa bidejki jas ne mozam da spijam so klima doma,no tuka 25°/swing/fan1 i deka na tavan ne se sejkava deka duva vo sporedba so zidna i eve veke 5 dena otkako sum tuka voopsto nee isklucena... Ovaa ne samo deka e Gree no izgleda site ovie kanalni se so vakov princip na rabota za mene odlicen...!
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.140
Поени од реакции
4.963
детално чистење на LG то.
вадење внатрешна перка...ги поминав со хлор против габички,бактерии,мувла...

Прегледај го приврзокот 264562Прегледај го приврзокот 264562Прегледај го приврзокот 264563Прегледај го приврзокот 264562
Druze se ubavo ama ne si trebal da ja vadis turbinata od vnatresnata edinica zatoa sto nikogas nemozes da ja namestis kako sto bila fabricki namestena ( nemozes da go pogodis eks centarot ) zatoa koga se cisti vnatresnata edinica se pere se na lice mesto i izmenuvacot i turbinata so sto se stava specijalna cerada ili najlon za vodata od turbinata da tece vo ceradata inaku vodata od izmenuvacot si tece preku kondez crevoto za ladenje od vnatresnata edinica i tece preku kondez crevoto nadvor

Vakva cerada ili najlon ti treba i perenje na lice mesto nemas potreba od vadenje na turbinata

E SEGA NEZNAM KADE GI IMA DA SE KUPAT VAKVI NAJLON/CERADA
 
Член од
11 јуни 2014
Мислења
159
Поени од реакции
92
Ајде малку помош луѓе со жената се думаме со шо да се грееме дали да земаме камин или клима што би не греело повеќе оти малцр сме зиморливи а сакаме топло да ни е лани се греевме на добоши нашравено ќумбе пекол беше по куси ракави седевме до душа не беше јака зима иначе собата ни е 40м2 малтсрена без фасада од надвор малце вземја е со пвц е сега се двоумиме дали клима или камин ве молам за мислење позз
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Druze se ubavo ama ne si trebal da ja vadis turbinata od vnatresnata edinica zatoa sto nikogas nemozes da ja namestis kako sto bila fabricki namestena ( nemozes da go pogodis eks centarot ) zatoa koga se cisti vnatresnata edinica se pere se na lice mesto i izmenuvacot i turbinata so sto se stava specijalna cerada ili najlon za vodata od turbinata da tece vo ceradata inaku vodata od izmenuvacot si tece preku kondez crevoto za ladenje od vnatresnata edinica i tece preku kondez crevoto nadvor

Vakva cerada ili najlon ti treba i perenje na lice mesto nemas potreba od vadenje na turbinata

E SEGA NEZNAM KADE GI IMA DA SE KUPAT VAKVI NAJLON/CERADA
друже колку не си во право.
турбината ја вадам најмалку 5-6 пати.
прво ја чистев со импровизиран најлон....не се исчисти како што треба.
затоа ти давам совет од прва рака,ако чистиш не чисти како на сликата.

на едната страна има штраф кој го стегаш и ја прилагодуваш турбината со шипчето од моторот а на другата страна имаш лагер кој има осовина која се врти и се подесува самата.
твоево чистење е површно.
се кладам во што сакаш дека после чистењето како што го опишуваш има остатоци од мувла и габички

такви најлони имаш на али а можеш и сам да направиш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom