Парламентарни избори - 15 Јули 2020

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување

Кој политички блок ќе успее да состави влада?


  • Вкупно гласачи
    84
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.230
многу нереално е да споредуваш сандачиња со крстови, кои ги нарекуваат цркви со онолкави ракети.
Ако авторот сакал да прави (а не сакал), објективна споредба би ги споредувал градбите, а не би меша сандачиња со крстови и џамии.
Поголем дел од тие "цркви" се оние параклиси или како и да ги викаат сандачињата, кои понекаде во каурски маала ги ставаат пред згради.
И тоа нашиот најсакан атеистички воркохолик дава вкупни бројки за цркви и џамии, прескокнувајќи го првиот пасус кој вели:
Во последните десет години во Македонија се изградени речиси 350 нови џамии и минариња и речиси исто толку нови цркви, црквички, манастири, параклиси, крстови, камбанарии...
Ако се минусираат црквички, параклиси, крстови и камбанарии како минијатурни градби т.е. ги земеме црквите и манастирите како значајни христијански градби како пандан на џамии и минариња, колкав ќе биде тој сооднос? Ајде радниче, копај податоци.

Ама јас сепак не му замерувам, верувам дека тој како вистински атеист само е заинтересиран за естетиката на просторот и вечерва е само малку уморен од мачните преговори за распределба на постизборниот колач.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
Нека даде податок колку квадратни метри се претворени во едното, а колку во другото.
 

Dino-Juve

Juve Per Sempre
Член од
20 октомври 2005
Мислења
1.147
Поени од реакции
458
ИНФО: Хари Костов спрема партија, Чифлиганец ќе ја презема Комерц банка…
Чифлиганец сопственикот на АДОРА и сват на фамилијата Заеви решил да ја продава градежната империја АДОРА и да се прави банкар како најголем поединечен акционер во Комерцијална Банка која сега е под управа на Хари Костов решил да ја преземе комплет и он да ја управува да се тргне од градежниот бизнис и со помош на властта и блиските семејни врски со Заеви да прави пари…во исто време досегашниот Хари решил да основа партија заедно со еден градоначалник и еден бизнисмен кој ја презема банката на Ќазим…партијата ке биде десен центар…
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Статијава е чиста глупост во Кичево не се гради никаква црква.
Статијава не ја постирав заради бројките, туку заради Далтон да види како македонските градоначалници ветуваа градење на цркви. И во урбанистички планови се планираа места за цркви. А он живее во некоја утопија или е надвор од државава.
Автоматски споено мислење:

Во подрумот има црква?
Не, во црква има подрум.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Не сме на офанзива ние, туку вие имате врзани раце, помина тоа време кога сте чистеле територии како што ви текнуваше. Затоа сега очајнички градите цркви по крстопати, лаете по форуми и се обидувате да се прикажувате како жртва.
Ти сериозно мислиш дека некој би градел христијански храм од инат према вас?
Па процентуално, на километар квадратен земено вие имате многупати повеќе џамии изградено отколку ние цркви. Кај нас голем дел од храмовите се градат вон населени места или пак периферно. Кај вас доминираат во урбаниот пејсаж, практично се еден до друг.
Цело време си ја тераш водата кон својата воденица, опасен релативизатор си ти. Не гледам поента да се докажувам со тебе за работи кои што милион пати ти се посочени од мноштво членови, одново и одново. Еве дури и во дискусијава си во офанзива. Нафрлаш небулози и ме тераш јас тебе да ти се објаснувам, ме шеташ по тавани буквално.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.459
Поени од реакции
2.462
Статијава не ја постирав заради бројките, туку заради Далтон да види како македонските градоначалници ветуваа градење на цркви. И во урбанистички планови се планираа места за цркви. А он живее во некоја утопија или е надвор од државава.
Автоматски споено мислење:


Не, во црква има подрум.
И мене поентата ми беше да ти кажам дека Далтон е во право , кај македонците религијата е догма , останала од порано , в црква се оди само на Велигден ( и случајно на Божик) , муслимани ми имаат викано за истово ако мислиш дека во заблуда сум , воглавно Албанците се далеку порелигиозни и тоа е факт.Се сложуваш?
 

Dino-Juve

Juve Per Sempre
Член од
20 октомври 2005
Мислења
1.147
Поени од реакции
458
Можно е да стои екипата што бара оставка од Мицковски, Хари и Мијалков ги правеа најголемите бизниси во негово време, прво ќе се обидат да го превземаат ВМРО па после ќе идат на оваа решение сега што се шири, Јас мислам дека тие нема шанса да го превземаат ВМРО кога Љубчо кој беше икона во тогашното ВМРО-ДПМНЕ не успеа 2003 година да го превземе и овие немат да успеат.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
И мене поентата ми беше да ти кажам дека Далтон е во право , кај македонците религијата е догма , останала од порано , в црква се оди само на Велигден ( и случајно на Божик) , муслимани ми имаат викано за истово ако мислиш дека во заблуда сум , воглавно Албанците се далеку порелигиозни и тоа е факт.Се сложуваш?
Да, Албанците се порелигиозни, тоа е факт.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Ти сериозно мислиш дека некој би градел христијански храм од инат према вас?
Па процентуално, на километар квадратен земено вие имате многупати повеќе џамии изградено отколку ние цркви. Кај нас голем дел од храмовите се градат вон населени места или пак периферно. Кај вас доминираат во урбаниот пејсаж, практично се еден до друг.
Цело време си ја тераш водата кон својата воденица, опасен релативизатор си ти. Не гледам поента да се докажувам со тебе за работи кои што милион пати ти се посочени од мноштво членови, одново и одново. Еве дури и во дискусијава си во офанзива. Нафрлаш небулози и ме тераш јас тебе да ти се објаснувам, ме шеташ по тавани буквално.
Па самиот викаше дека македонците не се религиозни и не ги посетуваат црквите, тогаш што се тие 2000 цркви по државава?
Ако не се за молење, тогаш се за бележување на територии.
Автоматски споено мислење:

Реалноста е дека Албанците се по националисти
Не се сложувам со ова.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom