Парламентарни избори - 15 Јули 2020

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување

Кој политички блок ќе успее да состави влада?


  • Вкупно гласачи
    84
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
29 декември 2007
Мислења
556
Поени од реакции
1.282
Ама таму ги нема мама и тато!

Сте се фатиле за -ов. Па тоа во нашиот јазик е нормална работа за припадност.
Моливот на Трајко = Трајков молив.
Велосипедот на Берик = Бериков велосипед.
Синот на Миладин (Димитар) = (Димитар) Миладинов син.
Сите верзији на презимиња се врзани за припадност/потекло.
Нпр попов син / попова ќерка
Но исто и поповски син/поповска ќерка (презимиња на ски)
Или по ретко:
попин син/ попина ќерка (Рацин, Милчин, итн)
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Тоа што нивните дедовци се презивале на иќ не значи ништо. Моите дедовци на неколку години го менувале презимето од иќ на ов и назад, во зависност како се менувала границата, а кај нас била нестабилна сè до 1945 година.
Инаку знам дека некои села после 1945 година сакале да бидат во состав на Србија, ама со ќотек ги премислиле. После осамостојувањето имаше луѓе кои велеа дека се Срби, ама нивните деца не сакаа да слушнат за тоа. На крај доаѓаме до ист заклучок, битно е кој како се чувствува, презимето не е важно.
Автоматски споено мислење:


Кај нас не само што немале потешкотии, туку апсолутно сите се пишани на ски. Сакале, не сакале, никој не ги прашувал.
Тоа и јас го зборам на крај доаѓа до тоа кој какомсе чуствува.
Али за насилната промена на имињата најубаво можеш да ја видиш ан гробовите
51CBBE34-620B-43A8-9C6A-129F2EF86C0F.jpeg
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Тие што чачкале во туѓа територија, народ, идентитет и ги промениле презимињата тврдат дека имало насилна промена од ни помалку ни повеќе туку домородното население. :pos:
Стварно гнида тешка си значи, а и голем неписмењак. Разбери, милион пати ти имам извџвакано дека после втора балканска војна сите презимиња се сменети насилно на -иќ, ебате сендвичот јаничарски кој мисли дека е внук од цар Душан, а всушност е посрбен квинслинг за вреќа брашно.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Не знам зашто воопшто оваа тема е предмет на дискусија. Менувањето на завршетоците на презимињата е последица на една од најгнасните кампањи некогаш водена против нас, која имала јасна цел - уништување на Македонците. И тоа е факт. Срамота е да се негира истото, тука нема потреба од никакви дебати.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Саше Поликлинико и Лангелина кога би живееле во 1903 :

Прегледај го приврзокот 261468
Борјан Јовановски ферман уредник, горд донатор на два сина јаничари, самоиницијативно обрезан, преселен во шупа покрај сливот на Истанбулската канализација во Мраморно море, донација од Отоманаид.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.997

Авторката е сопруга на Директорот на Агенција за разузнавање.
Ми падна у очи следново. Она збори за две работи - инфодемија и говор на омраза. Кај инфодемија пример даде за Реџепи. Кај говор на омраза ја наведе прво изјавата на Ќулафкова, велејќи за нејзиниот твит:
This tweet suggested that the steep rise of new COVID cases was directly attributable to citizens of North Macedonia coming from a different ethnic group or religion, specifically Muslim population.
и потоа никаде не негирајќи го ова тврдење како невистинито, само наведувајќи го како говор на омраза.
Исто и за изјавата на Апасиев за тоа што власта дозволува тивка исламизација, дека студентите од Македонија кои учат во арапските земји се радикализираат - и ова го наведе како таков говор, никаде не негирајќи ја вистинитоста на изјавата.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
А, со зборови. Добро. Демек не се мешам де, оти ме имаш скарано. :D
Мислев нејќеш pile-on врз членови, затоа шо тогаш кога ме прекоруваше, ме прекоруваше оти реагирав на пост у кој некој пишал дека „идеолошки прекрасни работи се случувале на Запад“. Меѓу другото. Таков пост заслужува тресење од чевли.
Другиве реагирале оти некој пишал дека „Хрватска во 19ти век била држава со сите нишани“, онака самоуверено и одважно, посолено со иссмевања на црешови топчиња и нечие фрлање во оган и сигурна смрт за повисок идеал.

Тоа е клучно. Не е што тоа некој пишал, туку како се позиционирал додека го пишувал. И во двата примери горе, и едниот и другиот пишуваат „од покрив“, се обраќаат на рајата, оти они не се дел од таа назадна багра, они се цивилизирани, бањати и се тоа... и патем тропнуат монументална ултраглупост шо одекнува до редакцијата на The Onion. Овој со -иќ има „бугарски бот, сшти народ“ пристап, вика ти си србин, ја сум србин, сите сме срби. Тоа е смешно и благо иритира, ама презентацијата не е до таа мера vomit inducing. Тоа бев сакал да пишам. :D
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.398
Поени од реакции
7.848
Ми падна у очи следново. Она збори за две работи - инфодемија и говор на омраза. Кај инфодемија пример даде за Реџепи. Кај говор на омраза ја наведе прво изјавата на Ќулафкова, велејќи за нејзиниот твит:
This tweet suggested that the steep rise of new COVID cases was directly attributable to citizens of North Macedonia coming from a different ethnic group or religion, specifically Muslim population.
и потоа никаде не негирајќи го ова тврдење како невистинито, само наведувајќи го како говор на омраза.
Исто и за изјавата на Апасиев за тоа што власта дозволува тивка исламизација, дека студентите од Македонија кои учат во арапските земји се радикализираат - и ова го наведе како таков говор, никаде не негирајќи ја вистинитоста на изјавата.
Батали негирањето, тоа не е ништо.
Никаде не ги спомнува убавите зборови на Зијадин Села, мултиетничките митинзи кои ги организира каде акцент е ставен токму но соживотот и говорот на омраза :pos:
И сето тоа изведено со запазување на сите мерки и протоколи пропишани за пандемија.
Али Ахмети нема гугнато мачедонисе, ниту пак се појавил со маска во јавноста колку шо се сеќавам. Уцените и заканите од ДУИ, АА се на шала кажани, па и тие затоа се изоставени.
И се тоа од ликови родени, израснати, школувани, и кои бараат власт тука, во Македонија, не Албанија.

Текстот е типична виктимизација, витоперење на фактичката ситуација, полоша манипулација од измислена лажна вест.

Чаре е експлоатирање на текстот во медиумите, да се стави по лупа дотичната, или да потврди еднодимензионалноста на текстот, да ја негира поврзаност на сопругот со истиот затоа шо е ширење етничка нетрпеливост со виктимизација и креирање погрешна слика на ситуацијата надвор од МКД, и да се извини јавно најмалку.

Би го роварел ова до крај, новинарка со сопруг раководител на разузнавачка структура во време на шуто рогатата револуција би била повод за жестоки протести, ретко наивна и меѓусебно исклучива комбинација.

Сеа еве нема џева, кој си е на едно полче, кој на чорбиче за пеевче, кој не се замара со политика откако дојдоа "нашите". Се друго е неутровмрана, националисти, фашисти и сл инстант етикети.
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
453
Денес станав рано , шлап у када миење, па на работа. Овие три дена беа бурни за нас како Македонци. Струја, Илинден, Охрид главни теми. Властодршците работат за народот да се осознае себеси. Секој ден се раѓаат нови патриоти - левичари. Од денес у собрание ќе почнат патните трошкови и апанажите. Од утре ќе имаме трка на властодршци за правење влада, таму е трзорот, за таму е вистинската трка.
И додека патриотите си ги "мерат", овие у влада наместија веќе три, четири тендери.
Нема време за губење, до првиот снег не остана многу време. Работете, дејствувајте, укажувајте, за нас се работи, вие сте Македонија. Македонија на македонците.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
А, со зборови. Добро. Демек не се мешам де, оти ме имаш скарано. :D
Мислев нејќеш pile-on врз членови, затоа шо тогаш кога ме прекоруваше, ме прекоруваше оти реагирав на пост у кој некој пишал дека „идеолошки прекрасни работи се случувале на Запад“. Меѓу другото. Таков пост заслужува тресење од чевли.
Другиве реагирале оти некој пишал дека „Хрватска во 19ти век била држава со сите нишани“, онака самоуверено и одважно, посолено со иссмевања на црешови топчиња и нечие фрлање во оган и сигурна смрт за повисок идеал.

Тоа е клучно. Не е што тоа некој пишал, туку како се позиционирал додека го пишувал. И во двата примери горе, и едниот и другиот пишуваат „од покрив“, се обраќаат на рајата, оти они не се дел од таа назадна багра, они се цивилизирани, бањати и се тоа... и патем тропнуат монументална ултраглупост шо одекнува до редакцијата на The Onion. Овој со -иќ има „бугарски бот, сшти народ“ пристап, вика ти си србин, ја сум србин, сите сме срби. Тоа е смешно и благо иритира, ама презентацијата не е до таа мера vomit inducing. Тоа бев сакал да пишам. :D
Не сакам pile-on постови, тоа е точно. Тоа со Рики беше стварно грдо, затоа што лошо беше протолкуван неговиот пост. Се што сакаше да ви каже е дека постојат многу поубави работи за човек да си го исполни животот отколку национализмот, па дури и од овде многу ценетиот "одбрамбен" патриотизам. Повеќето кој пишуваат на темава мислат дека тоа што ако еднаш исплукаат Заев добиваат право да навредуваат секого кој не мисли како нив. Мислам, не е проблем, повеќето "патриоти" овде се благо кретенести, па и очекував таква нивна реакција, ама тебе не те замислував како бајрактар на тоа движење, па затоа ти напишав. Сфати го ова како комплимент, сериозен сум, без сарказам.

Што се однесува до Лангелина, напиша фактики неточен пост, со доза на супериорност. Дали е тоа причина жена која е постара од повеќето учесници на темата да биде навредувана како што беше навредувана? Јас мислам не, ама ќе го оставам тоа на вкусовите и домашното воспитување.

Е сега, што се однесува до релативизирањето, ти релативизираш за шајкачата. Не е смешно тоа што го прави, подмолно е. Толку е гнасно и подмолно што од сите луѓе мене ме става во ситуација да реагирам, а знаеш каков е мојот став за нациите и националзмот. Секој втор пост му е дека Македонија е вештачка држава населена со Срби со говорна мана, ама од некои причини никому тоа не смета. Да не е @blanco би помислил дека луѓето се согласуваат со него. Вчера на пример успеа да напише дека после втората светска војна им ги менувале презимињата на Србите во Македонија, а при тоа го прескокна фактот дека сите тие српски презимиња се појавија во Македонија после балканските војни. Ама нема проблем, ќе навиваме сите за Џокович, па нема да ни смета шајкачството како идеологија, туку ќе ја псуеме Лангелина која еднаш годишно пишува на кајгана.

И не, не е како со Бугарите, нив сите ги знаеме кои се, ма има дури и доза на хумор во сето тоа, со шајкачава нема ништо смешно, трагично е.
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
453
Точно е дека сме биле под српско, турско, бугарско. Денешна Македонија била српска бановина. Единствено србите ни ја имаат отстапено територијата. Тоа се факти, па вие колку сакате оспорувајте. Иќ мич тоа нема везе со фактите.
Како да си ги земеме останатите делови од бугарија и грција, тоа треба да биде дискусија.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Точно е дека сме биле под српско, турско, бугарско. Денешна Македонија била српска бановина. Единствено србите ни ја имаат отстапено територијата. Тоа се факти, па вие колку сакате оспорувајте. Иќ мич тоа нема везе со фактите.
Како да си ги земеме останатите делови од бугарија и грција, тоа треба да биде дискусија.
Како тоа ни ја отстапиле? Кој ја ослободи вардарска Македонија од качачките банди и германците во ВВ2?
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
453
Како тоа ни ја отстапиле? Кој ја ослободи вардарска Македонија од качачките банди и германците во ВВ2?
Така фино лепо со АСНОМ. Треба на Тито вечно да му палите свеќи.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom